Případ úzké dýky

kniha od:

Případ úzké dýky https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106269/pripad-uzke-dyky-zlociny-na-velke-morave-106269.jpg 3.4 92

Zločiny na Velké Moravě série

1. díl >

Úvodní část série dobrodružných historických detektivek, které se odehrávají na Velké Moravě Hlavními hrdiny a velkomoravskými detektivy jsou Slavomír, kníže z mojmírovského rodu, a jeho vikinský přítel Erik. V prvním příběhu, ve kterém rezonují vzpomínky na potupnou porážku franských vojsk při jejich vpádu na Moravu roku 855, pověřuje král Rastislav Slavomíra s Erikem vyšetřením vraždy stavitele Radslava, autora opevnění největších moravských měst a mikulčické baziliky. Rastislavovi záleží na potrestání stavitelových vrahů mimo jiné i proto, že Radslav krále v podstatě vychoval. Na začátku mají Slavomír s Erikem jen dvě stopy - ránu po podivně úzké dýce v Radslavově hrudi a svědectví opilého bednáře. Záhy se však dozvídají o neznámých okolnostech Radslavova života a dostávají se na stopu nebezpečného spiknutí...... celý text

Žánr:
Detektivky, krimi , Literatura česká , Historické romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)
Originální název:

Případ úzké dýky , 2012


více info...

Komentáře (33)

Komentáře 33 Recenze 1

hana1039
hana1039
23.10.2023 3 z 5

Audiokniha:
Kromě příběhu dostanete i dějiny, které se staly před samotným dějem, takže takový,, balíček,,v jednom...je fakt, že ,pokud jste četli/poslouchali Vondrušku apod. autory,tak vás to srovnání trkne samo...

pepa4081
pepa4081
19.07.2023 5 z 5

Mám rád historii a dobrodružství. Zde jsem našel obojí. Tahle série se mi zalíbila ještě víc, než případy detektiva Berky. Velmi čtivé.
Velmi uspokojivé.


TeaPeter
TeaPeter
21.02.2023 2 z 5

Nápad to nebyl špatný, ale po literární stránce katastrofa. Tak suchopárnou a rozvleklou knihu aby jeden pohledal. Jazykotepectví, které autor projevil u tvorby místních názvů, raději nebudu rozebírat, abych knize neodpustil ještě jednu hvězdičku.

Turlogh
Turlogh
26.09.2022 4 z 5

Vcelku povedený historický román, nedosahující však kvalit příběhů pánů spisovatelů podobného žánru Vondrušky, Niedla, Nesměráka či Hrdličky. Ale poměrně čtivé. Howgh.

twix6862
twix6862
21.01.2021 3 z 5

Zábavnější čtení, než série ze současnosti. Používání čistě moderních výrazů v přímé řeči bylo ale dost rušivé.

čef
čef
04.09.2020 4 z 5

První z řady historických detektivních pohádek z Velkomoravské říše. Příběh prostý, historické údaje většinou dost dobře známé, fikce celkově však dost zajímavá. Zejména zápletka s pozváním soluňských bratří na Moravu se docela povedla, odůvodnění s intrikami franckých kněží proti říši je alespoň pro mne přijatelné.

jprst
jprst
13.08.2020 3 z 5

Rozhodně lepší než autorovy detektivní příběhy ze současnosti, ale žádný trhák to není a o tom, že bych si mohl přečíst nějakou další autorovu historickou detektivku, mě to nepřesvědčilo. Protože jde o českého autora, tak jsem hodnocení o jednu hvězdu zvýšil, jinak to u mě na víc než dvě hvězdy nemá.

Vojslava
Vojslava
17.03.2020 4 z 5

Spíš dobrodružný příběh než detektivka, protože opět bez zaváhání v první linii jedeme cvalem za bezchybně odhaleným pachatelem. Ale budiž, četlo se příjemně, bod dolů zejména za příliš současný jazyk, zejména za moderní idiomy překlopené do velkomoravských reálií, a taky nevychytané záležitosti kolem kostelního dění (namátkově slovo patristika je termínem až o mnoho staletí pozdějším a křížová cesta se 14 zastaveními se objeví taky až cca za 500 let). Ale v tomhle jsem rýpal a uznávám, že jinak je to příjemná četba, takže časem sáhnu i po pokračování.

renefer
renefer
11.02.2020 2 z 5

Tak tohle mě nebavilo. Hlavní hrdinové se pořad něčemu uchichtávají a celkově se chovají spíš jak banda puberťáků. Rozhovory postav působí vtipně, pochybuji že by o sobě někdo v té době říkal, že je charakter. Navíc neustálé omílání dokola toho, co se stalo a chybějící napětí nebo záhada když už jde o detektivku tomuto dílku ubírají další body. Já jsem si oblíbila Bauerova Protivu z Protivce a vypadá to, že u něj asi už zůstanu.

špulo
špulo
16.12.2019 3 z 5

Tu mal niekto úplne po prdeli nápad. A niekto by si zaslúžil na prdel za jeho takmer totálne zmrvenie. Otázkou je kto. Redakčne (korektúra) je toto dielko odfláknuté tak, že museli plakať všetci slovanskí bohovia. Všetko, čo tu je v komentoch vytknuté, je pravda. Skôr než sa pustíte do tejto knihy si ich prejdite a budete v obraze. Ja nebudem už do toho viac pichať. Mohla to byť celkom fajn mayovka zo starodávnych vekov. Keby autor vo všetkom nezostal jaksi na polceste. Akoby sa nevedel rozhodnúť komu bude kniha určená. Takže nemáme ani detektívku, ani dobrodružku, ani historický román. Iba z každého trošku. Najhoršie je, že sa vďaka tomu všetkému vytratila atmosféra doby. A to zamrzí. Knihu som dočítal s miernym sebazaprením. Napriek tomu, niečo na tom bolo. Také to chlapecké zanietenie, nadšenie pre vec a chuť na dobrodružstvo. Kvôli tomu skúsim ešte pokračovanie. Vo výsledku je to za dve hviezdy, tretia za Veľkú Moravu. Len si na záver dovolím zahroziť prstom na autora jeho vlastným výrazivom z knihy: Stanislave, Stanislave, i ty piškuntále...

evickakyticka
evickakyticka
22.09.2019 3 z 5

Celkem nenáročná a odpočinková kniha. Líbilo se mi prostředí i postavy. Děj byl místy "hluchý", tzn. když jsem se moc nevěnovala čtení a rušily mě okolní vlivy, nic se nestalo a jeli se dál. Vadily mi názvy měst s koncovkou Grad, jinak v pořádku. A taky již zmiňovaný nižší počet stran by knize prospěl.

Carmen13
Carmen13
24.06.2019 2 z 5

Tak tohle se opravdu moc nepovedlo. Nápad sice dobrý, ale zpracování velmi slabé. Přitom myslím, že by úplně stačilo, aby si to po sobě autor přečetl a vyškrtal stále se opakující informace a obraty. Kdyby bylo stran klidně o třetinu méně, bylo by to lepší, mělo by to větší spát. Takhle je to soubor popisů. které jen občas naruší nějaká rádoby akce. Škoda, potenciál příběh určitě měl.

kolacky
kolacky
18.06.2019 3 z 5

Příběh nebyl špatný, což o to. Ale vadily mi nespisovné tvary sloves - všimnul, zapíchnul, rozhodnul, přikývnul, odběhnul... to bolí. A ta moderní čeština, "náhoda je blbec", "nasadit psí hlavu", "zní to pateticky", "reálný základ", "to bych byl pěkný charakter", "chodíme spolu", kdekdo "ironicky" prohlašoval či se ušklíbal, někdo byl "nervózní"... Chtělo by to trochu péče o starý jazyk.

Trissi
Trissi
31.03.2018 4 z 5

Opět jeden český spisovatel, který umí psát. A není jich málo. Pod závojem historické detektivky nás autor seznamuje s pohnutou a celkem málo známou historií naší země. Kriminální zápletka je opravdu spíše podružná. Co se však týká historických realií, je pan Češka poměrně přesný. Konečně v historické poznámce na závěr se dozvíme, kde si vypomohl svou fantazií. Za mě tedy poctivé čtyři hvězdičky.

jarin58
jarin58
26.01.2018 4 z 5

Jiný styl psaní než u pana Vondrušky.Příběh z Velké Moravy se mi líbil a těším se na další.

Tiama
Tiama
22.08.2017 3 z 5

Určitě bude lepší, když člověk bude ke knížce přistupovat víc jako k historickému románu, než jako k detektivce. Víc si to pak může užít.

Galadwen
Galadwen
16.07.2017 2 z 5

Hlavní dojem z této knihy je nuda. Detektivní zápletka by vydala sotva na večerníček a do stávajícího rozsahu je kniha doslova vycpaná popisnými pasážemi (stylisticky často dost školácké popisy zevnějšku postav, prostředí, staveb, jejich dějin...) a obsáhlými líčeními minulosti pokud možno všech osob, včetně těch, co se dějem jen mihnou. To způsobuje pocit absolutního přehlcení jmény a nadbytečnými informacemi. Po několika desítkách stran jsem začala přeskakovat odstavce, do té doby jsem měla strach, aby mi neunikla nějaká důležitá informace (neunikla). Hlavní dvojice jsou dokonalí nadmuži, extrémně charakterní, obratní se zbraní a vysoce inteligentní, něco mezi Supermanem a Vinnetouem + Old Shatterhandem, a nijak si mě nezískali. Jazyk je dost moderní, atmosféru raného středověku nenavozuje. Nevím ještě, zda dám autorovi další šanci - rozhodně ne v nejbližší době.

ivoiro
ivoiro
03.06.2017 4 z 5

Tato série mne drží. Rád si čtu historické detektivky. Snoubí se historie s kriminální zápletkou. Nejinak je tomu i zde. I když se zde jedna o první díl celé série, k této knize jsem se dostal na přeskáčku s ostatními díly.

Majdule
Majdule
04.03.2017 2 z 5

Tahle detektivka nás zavádí až do doby a na území Velké Moravy, námět tedy mnohé slibuje. Nicméně tak trochu „dětský styl“ a autorova snaha čtenáře okatě poučovat je příběhu velmi na obtíž. Autor nás totiž podrobnostmi z historického pozadí zahlcuje v takové míře, že to citelně zpomaluje rytmus děje a napětí. Navíc případ je vyřešen v polovině knihy a pak se v důsledku toho mění z detektivky spíš na dobrodružný román o pronásledování pachatele. Knize by podle mě slušelo zařazení do edice pro mládež, jako plnohodnotná detektivka v mých očích neobstál.
50 %

trudoš
trudoš
30.12.2016 2 z 5

Díky autorově příznačné bodrosti působí historická detektivka Případ úzké dýky dojmem pohádky O statečném Slavomíru. Když jsem ale přistoupil na tu rozprávkovou tóninu, šlo to skousnout výrazně líp než jeho výlet do krajů drsné školy ve Starožitné smrti.
Fajn je, že se příběh drží krátkého rozsahu. Přesto se zápletka natahuje o opakovací scény, či dobrodružné vsuvky, které nemají jiného smyslu než pozdržet pátrání. A to v podstatě jen proto, aby mohli hrdinové disputovat a obdivovat své skvělé vlastnosti, místo toho, aby se věnovali vyšetřování. Nehledě na občasné sklouzávání k melodramatu, které pečlivě budovanou atmosféru drsného středověku rozebírá na prvočinitele. Hlavní problém u mě ale byla jednoduše nuda. Vývoj událostí nepřekvapil, stejně jako odhalení vraha a závěrečné přetahování kdo koho zabije se nese v duchu předem očekávaných zvratů. Ona ta kriminální linie vůbec působí trochu šroubovaně, jako by byla dosazena jen proto, aby kniha mohla dostat příslušnou nálepku. Zbytečně.

Selinute
Selinute
08.07.2016 3 z 5

Jednoduchá, nenáročná a dost předvídatelná detektivka. Pro mě docela příjemná oddechovka a moc se mi líbí i nápad - psát historické detektivky z Velké Moravy.

Čtec
Čtec
19.03.2016 4 z 5

Velká Morava - a raný středověk vůbec - je období, které mne zajímá. A tak jsem se celkem logicky dopracoval k cyklu Zločiny na Velké Moravě. Hned na začátku musím říct, že za ten námět si Stanislav Češka zaslouží absolutorium, protože beletristé, kteří děj svých knih umístili do Rastislavových či Svatoplukových dob, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Původně jsem si myslel, že to byl pouze Eduard Štorch (O Děvín a Velehrad). Pak jsem narazil na Pavla Hejcmana (Cesty knížecí). Sem tam se najde něco o soluňských věrozvěstech, ale to nebývá primárně o Velké Moravě.

Proto jsem se na Češkovy detektivky velmi těšil. A hlavně na to, jak si vlastně Velkou Moravu konkrétně představuje. Ta doba je tak vzdálená a tak málo zdokumentovaná, že představy se mohou, a celkem oprávněně, velmi lišit. Zvláště když od popisu Štorchova uplynulo skoro osmdesát let a od Hejcmanova padesát. A právě za tu odvahu přidávám jednu hvězdičku.

Nu, a k čemu jsem dospěl? Češkovu představivost velice kvituji, velkomoravské reálie popisuje podrobně a přitom nemám pocit, že by čtenáře mátl či nějak mlžil. V knize navíc své zdroje popisuje a velmi sympaticky objasňuje, co a koho si vymyslel, případně co je objektivní pravda a co je při současném stavu archeologických výzkumů pravděpodobné. Potud tedy v pořádku a palec nahoru.

Horší už je to se čtivostí. Popisy jsou příliš suché, opakující se znovu a znovu v dalších lokalitách, kam se přesouvá děj. Co se ústřední dvojice „detektivů“ týče, na první pohled se zdá kombinace chytrého a vzdělaného knížete Slavomíra a jeho pravé ruky, silného a neohroženého Vikinga Erika skvělá. Kdyby … kdyby ve skutečnosti nebyli oba úplně stejní. Viking si ostrovtipem nezadá se vzdělaným knížetem a kníže v boji většinou ještě předčí Erika… Někdy jsem měl pocit, že kdyby se kdykoliv libovolně jejich jména prohodila, vyšlo by to úplně nastejno.

Chystal jsem se postupně číst další pokračování, ale když jsem narazil v knihkupectví na druhý díl, obracel jsem jej v rukách … a pak vrátil zase zpátky do police a koupil si jinou knihu… Ale myslím, že je to jen dočasná pauza a časem se k sérii vrátím. Což mi docela potvrzuje zlepšující se hodnocení novějších dílů.

haski
haski
19.03.2016 4 z 5

Moc mě potěšila kniha, ale i spisovatel. Konečně jsem poznala jeho styl. Po mých oblíbených severských detektivkách to byl příjemný návrat do historie Moravy. Na mě trochu moc popisné, ale asi to i k té době patří.

Dandulka
Dandulka
22.08.2015 5 z 5

Velmi čtivé, děj má spád a vtip. Velká Morava- to nebyla jen soustava hradišť, v těch hradištích žili lidé a měli své radosti i starosti, které autor moc hezky popisuje,

kryspin66
kryspin66
08.08.2015 3 z 5

Dost jednoduchý děj a velmi časté popisy obydlí, oblečení a pod. Ubírá to na spádu děje. To mi na knize vadilo. Uvidím co další příběh.

cori
cori
12.03.2014 3 z 5

Anotace mě hodně navnadila, detektivní zápletka je celkem promyšlená, i když je jasné, kdo vraždu spáchal, neboť už od prvních stránek jsou jasně určené role - na jedné straně čestní a hodní Moravané a na druhé zlotřilí a lstiví Frankové. Autor jistě moravská hradiště (archeologická naleziště) prochodil a přesně nastudoval jejich dispozici, ale nemusel v textu popisovat rozložení místností a nábytku v každém domě, do něhož Slavomír vstoupil.
Str. 26 popis oblečení Erika: v 6 po sobě jdoucích větách autor použil 6x sloveso mít. Str. 27 a 28 popis Dolnogradu: v 16 souvětích je 18x sloveso být.
Když si odmyslím ty nudné popisy, jedná se o příjemnou oddechovku. Jen mně nesedlo, že staří Moravané používají v 9.století opakovaně výrok: "Náhoda je blbec." Trochu komické je též, že Slavomír ovládá pár karate (kung-fu) chvatů, které se naučil od jednoho Araba, který se je pro změnu naučil od šikmookého muže z Kitaje.

vincek1
vincek1
08.11.2013 3 z 5

Kniha, která je chvílemi napínavá a chvílemi až nudná. V historických knihách mám rád kapitoly, které se čtenářům snaží přiblížit prostředí ve kterém žijí hrdinové příběhu. V této knize se však dosti často dokola opakují některé pasáže a myslím si, že je to, jakoby autor chtěl splnit kvótu napsaných stránek. Je to můj názor, který nikomu nevnucuji. Z tohoto pohledu se mi zdají lepší příběhy pana Jana Bauera, ale jak říkám je to můj osobní názor.

irousek9
irousek9
12.08.2013 2 z 5

Dle čistě mého názoru,je zde zbytečně zdlouhavý popis všech věcí,oblečení a budov,který se zbytečně opakuje.Přečetla jsem již velkou řádku historických knih,kde je samozřejmě důležité,aby si čtenář představil okolí,ve kterém se odehrává děj,ale jde to stručněji a hlavně zajímavěji.Nakonec mi vyplývá,že čistě detektívní zápletka v této knize by se ale vešla jen na pár stránek a ke všemu pachatel je zde nastíněn již v první čtvrtině knihy,takže žádné velké napětí se zde nekoná.Přečtu si ale určitě i další díl,uvidíme,zda bude lepší,nebo si já lépe zvyknu na podání příběhu tohoto autora.Nechtěla jsem srovnávat s panem Vondruškou,ale musím.Na míli vzdálené od jeho spisovatelského talentu...

Macek58
Macek58
11.06.2013 4 z 5

Příjemné čtení na dlouhé zimní večery.

Márinka
Márinka
19.04.2013 3 z 5

Po Vondruškovi se těžko čte někdo jiný. Ale třeba se pan Češka "vypracuje". Má v plánu mnoho pokračování :)