Případ úzké dýky

Úvodní část série dobrodružných historických detektivek, které se odehrávají na Velké Moravě Hlavními hrdiny a velkomoravskými detektivy jsou Slavomír, kníže z mojmírovského rodu, a jeho vikinský přítel Erik. V prvním příběhu, ve kterém rezonují vzpomínky na potupnou porážku franských vojsk při jejich vpádu na Moravu roku 855, pověřuje král Rastislav Slavomíra s Erikem vyšetřením vraždy stavitele Radslava, autora opevnění největších moravských měst a mikulčické baziliky. Rastislavovi záleží na potrestání stavitelových vrahů mimo jiné i proto, že Radslav krále v podstatě vychoval. Na začátku mají Slavomír s Erikem jen dvě stopy - ránu po podivně úzké dýce v Radslavově hrudi a svědectví opilého bednáře. Záhy se však dozvídají o neznámých okolnostech Radslavova života a dostávají se na stopu nebezpečného spiknutí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106269/pripad-uzke-dyky-zlociny-na-velke-morave-106269.jpg 3.483

Zločiny na Velké Moravě 1.

Detektivky, krimi, Literatura česká, Historické romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Případ úzké dýky, 2012

Kniha Případ úzké dýky

twix6862

Zábavnější čtení, než série ze současnosti. Používání čistě moderních výrazů v přímé řeči bylo ale dost rušivé.

čef
04.09.2020

První z řady historických detektivních pohádek z Velkomoravské říše. Příběh prostý, historické údaje většinou dost dobře známé, fikce celkově však dost zajímavá. Zejména zápletka s pozváním soluňských bratří na Moravu se docela povedla, odůvodnění s intrikami franckých kněží proti říši je alespoň pro mne přijatelné.

jprst
13.08.2020

Rozhodně lepší než autorovy detektivní příběhy ze současnosti, ale žádný trhák to není a o tom, že bych si mohl přečíst nějakou další autorovu historickou detektivku, mě to nepřesvědčilo. Protože jde o českého autora, tak jsem hodnocení o jednu hvězdu zvýšil, jinak to u mě na víc než dvě hvězdy nemá.

Vojslava
17.03.2020

Spíš dobrodružný příběh než detektivka, protože opět bez zaváhání v první linii jedeme cvalem za bezchybně odhaleným pachatelem. Ale budiž, četlo se příjemně, bod dolů zejména za příliš současný jazyk, zejména za moderní idiomy překlopené do velkomoravských reálií, a taky nevychytané záležitosti kolem kostelního dění (namátkově slovo patristika je termínem až o mnoho staletí pozdějším a křížová cesta se 14 zastaveními se objeví taky až cca za 500 let). Ale v tomhle jsem rýpal a uznávám, že jinak je to příjemná četba, takže časem sáhnu i po pokračování.

renefer
11.02.2020

Tak tohle mě nebavilo. Hlavní hrdinové se pořad něčemu uchichtávají a celkově se chovají spíš jak banda puberťáků. Rozhovory postav působí vtipně, pochybuji že by o sobě někdo v té době říkal, že je charakter. Navíc neustálé omílání dokola toho, co se stalo a chybějící napětí nebo záhada když už jde o detektivku tomuto dílku ubírají další body. Já jsem si oblíbila Bauerova Protivu z Protivce a vypadá to, že u něj asi už zůstanu.

špulo
16.12.2019

Tu mal niekto úplne po prdeli nápad. A niekto by si zaslúžil na prdel za jeho takmer totálne zmrvenie. Otázkou je kto. Redakčne (korektúra) je toto dielko odfláknuté tak, že museli plakať všetci slovanskí bohovia. Všetko, čo tu je v komentoch vytknuté, je pravda. Skôr než sa pustíte do tejto knihy si ich prejdite a budete v obraze. Ja nebudem už do toho viac pichať. Mohla to byť celkom fajn mayovka zo starodávnych vekov. Keby autor vo všetkom nezostal jaksi na polceste. Akoby sa nevedel rozhodnúť komu bude kniha určená. Takže nemáme ani detektívku, ani dobrodružku, ani historický román. Iba z každého trošku. Najhoršie je, že sa vďaka tomu všetkému vytratila atmosféra doby. A to zamrzí. Knihu som dočítal s miernym sebazaprením. Napriek tomu, niečo na tom bolo. Také to chlapecké zanietenie, nadšenie pre vec a chuť na dobrodružstvo. Kvôli tomu skúsim ešte pokračovanie. Vo výsledku je to za dve hviezdy, tretia za Veľkú Moravu. Len si na záver dovolím zahroziť prstom na autora jeho vlastným výrazivom z knihy: Stanislave, Stanislave, i ty piškuntále...

evickakyticka
22.09.2019

Celkem nenáročná a odpočinková kniha. Líbilo se mi prostředí i postavy. Děj byl místy "hluchý", tzn. když jsem se moc nevěnovala čtení a rušily mě okolní vlivy, nic se nestalo a jeli se dál. Vadily mi názvy měst s koncovkou Grad, jinak v pořádku. A taky již zmiňovaný nižší počet stran by knize prospěl.

Carmen13
24.06.2019

Tak tohle se opravdu moc nepovedlo. Nápad sice dobrý, ale zpracování velmi slabé. Přitom myslím, že by úplně stačilo, aby si to po sobě autor přečetl a vyškrtal stále se opakující informace a obraty. Kdyby bylo stran klidně o třetinu méně, bylo by to lepší, mělo by to větší spát. Takhle je to soubor popisů. které jen občas naruší nějaká rádoby akce. Škoda, potenciál příběh určitě měl.