TeaPeter

Přečtené 540První krev
? - květen 2022
První krev 2021, Angela Marsons

Vynikajicí kniha o tom, jak Kimin team, který známe z celé série knih, vlastně začínal. Je zvláštní, že tento výborný nultý díl, vyšel v originále ve stejném roce jako dost slabý desátý díl - u nás vyšel jako Mrtvé vzpomínky.


Noční brána
? - květen 2022
Noční brána 2022, Peter May

Jednoznačně nejslabší článek série. Autor po šestém díle už další přidávat nechtěl. Proč to nakonec udělal, je otázka. Možná je to svého druhu reparát za bizarní knihu Karanténa. Že se to moc nepodařilo, je fakt. Historická linie je slabá a chování postav... Ehm... Nepravděpodobné. Je ale možné, že se v budoucnu ukáže, že je to jedna z mála knih, která zachycuje Covidové vlny, jejich opatření a životy lidí v takové době. Za to knize určitě hvězdičky patří. Ostatní autoři se těmto reáliím vyhýbají.


Učedník
? - květen 2022
Učedník 2014, H. Rosenfeldt (pseudonym)

Tentokrát jen za 4 hvězdičky. Ve srovnání s tupostí nového ředitele věznice a nepokrytě agresivní záští Vanji, se vysoce nekonformní Sebastian choval v tomto díle ještě lidsky a racionálně. Vanju to její iracionální chování málem stálo život. A k tomu ten útěk z vězení... Ten se prostě nedá komentovat, tady prostě musí hvězdička pryč, ne-li dvě.


Temná tajemství
? - květen 2022
Temná tajemství 2013, H. Rosenfeldt (pseudonym)

Vynikající detektivka. Plná nečekaných zvratů a s velmi nelehkou cestou k vysvětlení toho, co se vlastně stalo. Kontroverznějšího hlavního hrdinu knihy jsem snad ještě neviděl. Ten člověk je jak obrázková příloha k učebnici psychologie nebo psychiatrie. Jak takovou rozpolcenost zvládá bez mnohovrstevné schizofrenie nebo jiné pomůcky je mi záhadou.


Zloba
? - květen 2022
Zloba 2016, Chris Carter

To jako vážně Carter není Švéd (nebo jiný Skandinávec)? Tahle kniha už byla v nápadech a popisech až seversky ujetá. Čím se ale od současných severských detektivek zásadně lišila a za co si zasloužila hvězdičky, byla propracovanost a promyšlenost (teď nemyslím ekonomickou stránku věci - jak tento svůj projekt po čtvrtstoletí financoval, zůstane navždy hádankou). Carter je prostě neskutečná studnice nápadů pro pohádky pro dospělé. Kdyby psal pohádky pro děti, tak by se určitě postavil po bok bratři Grimmů.


Bez slitování
? - květen 2022
Bez slitování 2003, Lee Child

O dost lepší než minulý díl. Motivy, úsilí a urputnost pachatelů mi hlava moc nebrala, ale pochopit psychopaty asi není možné. Na Reacherovi je krásně vidět, jak dlouhodobé působení armády může člověka zcela vyloučit z běžného života a běžných vztahů. Svým způsobem je mi ho líto. Zajímavé jsou i glosy ohledně míry a fungování byrokracie v amerických silových složkách. Je zázrak, že ještě fungují.


Vedra
? - květen 2022
Vedra 2002, Lee Child

Slabší díl série, nudný a rozvleklý jako širé pláně Divokého západu. A na závěr revolver naposledy vystřelil...


Posedlá
? - květen 2022
Posedlá 2021, Blake Pierce

Oproti prvnímu, spíše seznamovacímu, dílu už dostáváme do ruky plnotučnou detektivku. Do plného počtu hvězdiček ale ještě dost chybí: Jen šťastnou náhodou série nekončí hned druhým dílem, protože tuhle unáhlenost a zbrklost v závěru Ella také nemusela přežít. Epilog nekomentuji a jen tiše doufám, že se to nějak rozumně utřese; byla by to obrovská škoda, aby z toho byla další série s nepolapitelným a všemohoucím zloduchem v pozadí...


Samotná
duben 2022 (25.-27.)
Samotná 2021, Blake Pierce

Jako úvod do nové série se sympatickou agentkou (nebo v sérii budou obě - toť otázka) to nebylo špatné. Jako detektivka to mělo své chyby - hned proti prvnímu přikázání pátera Knoxe autorka (nikdo vlastně neví, kdo to je; možná je to i skupina lidí) smrtelně zhřešila a pak jsme se ani nedozvěděli, proč to všechno udělal a jak k tomu získal podklady. Snad to příště bude lepší, potenciál tu nesporně je.


Smrtící hry
24. duben 2022
Smrtící hry 2019, Steve Robinson

Spousta zajímavých nápadů zpracovaná do příběhu, který je zatraceně přitažený za vlasy. Ale jako pohádka pro dospělé je to velmi dobré - i na tu svatbu s vyvolenou nakonec dojde. Jak to asi nakonec dopadne s Frankie a jejím princem? Dozvíme se to někdy?


Detektiv Arrowood
? - duben 2022
Detektiv Arrowood 2020, Mick Finlay

Tahle kniha opravdu nebyla můj šálek kávy a nedokázal jsem se do ní pořádně začíst. Časté otírání se o Holmese (myslím, že jsem přečetl vše, co z něj u nás vyšlo) mi na mysl přineslo inspektora Trachtu, ale zde tomu jednoznačně chyběla cimrmanovská lehkost. Dobové prostředí bylo určitě neveselé a žít tenkrát v tom také určitě nebyla žádná legrace. Prostředí a postavy mi ale přišly popisované z podivného odstupu a nedokázal jsem si k nim vytvořit vlastní vztah. Když to shrnu, tak mě další díly ani nelákají.


Jeden za druhým
? - duben 2022
Jeden za druhým 2015, Chris Carter

Extrémně depresivní kniha. Sice tam šlo o zločiny, ale vlastně to byl hodně temný psychologický román a ne detektivka. Nebudu vyzrazovat konec, ale o moc hůř už to dopadnout nemohlo. Popis prosakování zla v anonymním davu byl fascinující. Nad tím by se lidé měli opravdu důkladně zamyslet.


Teorie vraždy
? - duben 2022
Teorie vraždy 2019, Andrew Mayne

Zajímavý nápad, ale na plnotučnou sci-fi. Tohle měl být thriller, ale nebyl přitažený jen za vlasy, ale doslova za ko*le. Theo jako naprosto neřízená střela proletěl knihou až ke konci, který mi fakt jasný nebyl. Možná to vysvětlí další díl, ale spíš ne. ;) Celkově mě kniha moc neuchvátila. Jen mě pořád fascinuje, jak si v Americe jedinec může vybavit laborku takovou technologií a nikdo si toho nevšimne. A kolik toho sám zvládne. U nás na to musíme stavět výzkumáky... Amerika, jó, Amerika...


Poprava
? - březen 2022
Poprava 2021, Yrsa Sigurðardóttir

Začalo to celkem dobře. Situace byla složitá, indicie do sebe nezapadaly a policie z toho byla zmatená. Mít jako hlavního svědka předškolního klučinu je fakt ořech. Jak děj pokračoval, tak fakt přibývalo, ukazovaly se nové souvislosti. Když pak přišel konec knihy, tak vlastně k rozuzlení nedošlo. Jen se v mysli jedné postavy některé části vysvětlily. Jak to tedy celé dopadlo se už asi nikdy nedozvíme - taková kapitola tam chybí. Postavy se od minulých dílů moc neposunuly. Kniha je více detektivkou, takže na psychologii postav a vztahů je méně prostoru. Jen snad Erla se stala více typickou v kontextu severských detektivek - vzteklejšího rapla aby jeden pohledal. Že by mezi hlavními hrdiny vznikl někdy nějaký perspektivní vztah už nevěřím.


Fontána
březen 2022 (22.-24.)
Fontána 2017, Jonas Moström

Vcelku průměrná detektivka. Hlavní hrdinka mi byla vysloveně nesympatická a v jejím chování jsem logiku často nemohl najít. Propojení časových linií mi přišlo hodně kostrbaté a nepravděpodobné - deset let je přece jen hodně dlouhá doba. Konec ukazuje na pokračování, tak dám autorovi ještě jednu šanci.


Anonymita
? - březen 2022
Anonymita 2020, Arno Strobel

Celkem dobrá kniha. Nápad na psaní příběhu z pohledu dvou (vlastně více) postav je zajímavý, ale občas jednoho mate, když o jedné věci čte dvakrát v různých kapitolách. Asi i díky tomu po chvíli kniha působí rozvláčně a vlekle. Z hlavní dvojice mi byl Daniel celkem sympatický, zato ale k Nině jsem rozhodně sympatie necítil. Je zázrak, že z těch jejich úletů nevznikla pořádná katastrofa. Plnému počtu hvězdiček brání i mnoho bílých míst a technických chyb/nesmyslů.


Nezvaný host
? - březen 2022
Nezvaný host 2001, Lee Child

Nebudu spekulovat, jestli to bylo proveditelné a anatomicky možné, ale příběh byl vystavěný skvěle a nedal člověku vydechnout. A Reacher zase skončil jako samotář a tulák z povolání, jak jinak...


Sochař smrti
? - březen 2022
Sochař smrti 2017, Chris Carter

Výborné, opravdu výborné. Až mi na mysli vytanul Rudý John. Tady to sice bylo jinak, ale pachatele to zasáhlo neméně tvrdě. Když došlo k odhalení, tak to byl opravdu šok. Míra schopnosti přetvářky byla fascinující. Vyšetřovatelé na to šli vlastně celou dobu dobře, stopy si vykládali většinou správně, jen na tu správnou stranu se ne a ne podívat. Až na samém konci.


To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)
? - březen 2022
To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) 1991, J. Herriot (pseudonym)

Velmi milé dílko. Přečteno už mnohokrát.


Mrtvá beze jména
? - březen 2022
Mrtvá beze jména 2001, Patricia Cornwell

Kay se tentokrát v paličatosti opravdu překonávala. Baba na zabití. Když k tomu přičtu, že nějakou bouchačku tam měla pomalu i veverka, tak byl zázrak, že nedošlo k neštěstí. Pachatel byl celou dobu jako zázrakem o deset koňských délek přede všemi a pak najednou to skončilo. Tomu se až věřit nechtělo... Hlavně kdo se o to zasloužil. Odbočka to středověku počítačové techniky byla opět úsměvná a jednoduchost nabourání se na fyzické úrovni mě vyloženě pobavila. Na tři hvězdičky to stačí jen s odřenýma ušima.


Za řekou Styx
? - únor 2022
Za řekou Styx 2000, Patricia Cornwell

Mnohem lepší než předchozí díl. Jen používání ich formy už po čase unavuje a s tím, jak se hlavní hrdinka postupně povahové posouvá, to výrazně snižuje čtenářský zážitek - občas by z ní jeden nejraději udělal jejího vlastního klienta. Celkem by mě také zajímalo, jestli to, co se píše o snímačích otisků prstů je stále pravda (nebo vůbec pravda byla) - to by byla dobrá díra v bezpečnostním návrhu.


Výjimečný trest
? - únor 2022
Výjimečný trest 2012, Patricia Cornwell

Průměrná detektivka. Je tam celkem dost nelogičností, ale nápad byl zajímavý. Opět s krátkou exkurzí do středověku počítačové techniky a zase s naprosto katastrofálním překladem počítačových pojmů - kdo si nepředstavuje původní anglické pojmy, ten je v této části zcela ztracen.


Zavražděná vévodkyně
? - únor 2022
Zavražděná vévodkyně 2014, Simon Brett

Jako detektivka slabé, jako satirický román rozvláčné až běda, vtipné většinou jen třeskutě. Summa summarum dost mizerná variace na knihy P. G. Wodehouse.


Dvojí tvář
? - únor 2022
Dvojí tvář 2009, Helene Tursten

Jen samotný konec zachránil tuto knížku od nelichotivé nálepky braková gangsterská detektivka. Samotná kostra příběhu byla dost jednoduchá a průhledná (minimálně od momentu, kde se psalo o domu z pozůstalosti). A tak ji autorka obalila kde čím, co jí na mysl přišlo.


Hračkář
? - únor 2022
Hračkář 2019, Andrew Mayne

Děj se vyvíjel úplně skvěle. Nápad na nalezení reálného kořene urban legend je fenomenální. No jo no... Ten konec... Všechno se zvrhlo v takovou nepravděpodobnou kovbojku, až jsem jednu hvězdičku sundal a ještě přemýšlel, jestli neodpustit ještě jednu. Taková škoda...


Šelma
15. únor 2022
Šelma 2018, Andrew Mayne

Docela bizarní kousek. Theo a Jilian byli zajímavá a sympatická dvojka, která překonávala mnohá úskalí. Nejhorší byly zabedněnost, omezenost a pohodlnost. Děj se tak nějak potácel mezi velmi možným, celkem pravděpodobným a naprostým sci-fi. Konec mě trochu zaskočil, ale možná to byl jen efekt krysy zatlačené do kouta, nevím... Psychiatr nejsem.


Noční lovec
? - únor 2022
Noční lovec 2013, Chris Carter

Stále vysoká úroveň, ale za sebe hodnotím tento díl jako o něco slabší než ten předchozí. Nejen kvůli podivnému konci, ale i proto, že mě už unavuje, že téměř každá kapitola končí jako díl nekonečného seriálu - "Pokračování příště..."


Popravčí
? - únor 2022
Popravčí 2019, Chris Carter

Výborná a skvěle vymyšlená kniha. Jestli bych ji něco vytkl, tak až trochu příliš naturalistických detailů. Vrah byl tak sofistikovaný, že by se z fleku mohl živit psaním detektivek - tady co oběť to by mohla být jedna kniha. Jak řekl Castle: „Dva druhy lidí dumají o tom jak zabíjet: psychopati a spisovatelé detektivek - jsem z těch, komu se to vyplácí víc."


Strašidelná vagina
? - únor 2022
Strašidelná vagina 2018, Carlton Mellick III

Všechna tři ulítlá dílka byla o nejmíň o tři ukecané klacky bizaaaarnějsí než Satanova dcerka. Tady už vůbec nemělo smysl uvažovat, že existují rozum, příčetnost nebo logika. Prostě to už na mě bylo moc a i ty dvě hvězdičky jsou dost moc.


Orlí úder
? - únor 2022
Orlí úder 2007, Anthony Horowitz

Kvalita série postupně klesá a klesá. V tomto díle se už daly krásně rozeznat motivy z jiných knih, třeba z Doktora No. Jediné, co mi ještě zvedlo náladu, bylo Alexovo kolo a dres. Nemůže ještě mít řidičák, a tedy ani Bond-car. Tak alespoň Rider-bike. :)


Lars láme kosti
? - leden 2022
Lars láme kosti 2019, Daniel Gris

Sice se nevysvětlilo, jak vlastně dopadl minulý díl, ale tenhle už nějaký konec měl. Hlášky zase pěkný a závěr jako z pohádky. A jestli se neu(to)pili, tak se cachtají dodnes...


Říkají mi Lars
? - leden 2022
Říkají mi Lars 2018, Daniel Gris

Divná kniha bez konce. Dvě hvězdičky za pár dobrých postřehů ze života a suchých hlášek.


Nula stupňů volnosti
leden 2022 (21.-26.)
Nula stupňů volnosti 2011, Jeffery Deaver

Tohle vlastně ani nebyla bondovka. Spíše detektivka. Moc se tam necestovalo a základní Bondovy atributy a klišé tam také chyběly. Bondgirl...? No vlastně také ani nebyla. Tři hvězdičky dávám popravdě jen za to, že mě kniha přiměla podívat se na odpadový business z úplně jiné strany. A to bylo opravdu zajímavé.


Modrý diamant
? - leden 2022
Modrý diamant 2020, Anthony Horowitz

Byla to bondovka - byl tam Bond, byla tam Bondgirl (tedy vlastně tři...), byl tam padouch... Ale vlastně to nebyla tak úplně pravá bondovka - byly to dva nuceně slepené příběhy a vlastně dva konce, padouch vlastně byl najatý někým, kdo v knize ani moc nefiguroval, suchých hlášek je tam méně než šafránu... Je nicméně skvělé, že se kniha odehrává v době, kam patří, a Bond je ještě Bondem.


Balzamovač
? - leden 2022
Balzamovač 2022, Alison Belsham

Výborný třetí díl a doufám jen, že ne pouze trilogie, ale že se dočkáme i pokračování. Přece jen ta kérka chobotnice ještě není úplně dodělaná, že ano? Autorka, jakoby si uvědomila slabší stránky minulého dílu, napsala knihu, kde by se dalo vylepšit jen málo. Jen kdyby se neřešily trable s Paulem, mohla by se Marni více zapojit do luštění tatuáže a mohli jsme se dozvědět něco více z téhle stránky.


Ostrov kostlivců
? - leden 2022
Ostrov kostlivců 2006, Anthony Horowitz

O dost slabší než první dva díly. Nadsázky tu už bylo jak v pohádkách bratří Grimmů. A to je škoda, protože samotný námět vůbec špatný nebyl - trochu mi připomněl Moonraker.


Akademie Point Blanc
? - leden 2022
Akademie Point Blanc 2006, Anthony Horowitz

Dobrá young-bondovka. Škoda, že tu hříčku s field agentem nejde do češtiny přeložit lépe. V originále je určitě moc pěkná. Snad jen to neotřelé sestřelení vrtulníku bylo trochu přes čáru.


Stormbreaker
? - leden 2022
Stormbreaker 2006, Anthony Horowitz

Motivy knihy mi nenásilně připomněly film Kingsman: The Secret Service. Příjemná dobrodružná kniha pro náctileté, která ale potěší i starší a třeba i pokročilé.


Stav ohrožení
leden 2022 (02.-05.)
Stav ohrožení 2018, Viveca Sten

Dobrá detektivka. Jen škoda, že policie jako by byla zaslepená statistikami a pořád ne a ne se vzdát podezřelého, který byl statisticky nejvíce na ráně. I když to vlastně nedávalo moc smysl. Aramova zbrklost také nebylo něco, co by člověk od policisty čekal. Konec byl dost odbytý, takže jsme se ani nedozvěděli, jak to dopadlo s tou bankou. To si možná autorka schovala do dalšího dílu.


Příčina smrti
prosinec 2021 (28.-30.)
Příčina smrti 2011, Patricia Cornwell

Výborná detektivka. Jen škoda, že se pachatel objevil tak nějak odnikud a o jeho motivech jsme se nedozvěděli vůbec nic.


1 ...