TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Trochu slátanina, ale celkem milá.

14.04.2023 4 z 5

Genesis Genesis Karin Slaughter

Velmi dobrá kniha. Už ale někteří napsali přede mnou, jak série pokračuje, některé nedějové motivy se stále opakují - doufám, že to postupně sérii nezabije. Že posedlost jakýmkoli náboženstvím dokáže napáchat hrozné věci, je obecně známé a je to i vděčný motiv mnoha knih. Stejně je ale vždy šokující, jak daleko to lidé nechají dojít. Ve Spojených státech to asi i vzhledem k rozloze země a některým kulturním faktorům může dojít dále, než si dokážeme připustit.

11.04.2023 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Hezké, milé. Škoda, že děj na Islandu neskončil, ale přesunul se do "většího" světa. Nicméně pohádkovým zůstal až do poslední stránky.

10.04.2023 4 z 5

Na palubě Na palubě Carol Higgins Clark

Rozvleklé, zmatené, vlastně od nikud nikam. Postavy mdlé, žádná úplně sympatická. Tohle nebyla dobře vybraná kniha.

09.04.2023 1 z 5

Dějiny Francie Dějiny Francie André Maurois

Velké zklamání. Čekal jsem literaturu faktu a místo toho jsem narazil na lyrickou prózu faktů spíše prostou. Takové snové vyprávění, jak se francouzská historie téměř něžně vinula krajinou západní Evropy. A když to náhodou nebylo hezké, tak se to buď brzy v hezké obrátilo nebo na to v knize nebylo místo. Nezbývá mi než hledat nějaký lepší informační zdroj.

04.04.2023 2 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Série velmi dobře zraje. Zase o kousek lepší. Při čtení o Imitátorovi se mi pořád vkrádala otázka, jak moc je možné aby se myšlenky a činy obdivovaného indukovaly do obdivovatele. Jestli to všechno v obdivovateli jen čeká na probuzení nebo jestli to postupně vzniká. Ani rozuzlení knihy mi ale kloudnou odpověď nedalo.

02.04.2023 4 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Určitě lepší než minulý díl. Jen na konci tam bylo nadsázky až trochu příliš. Jinak je vidět, že pro Spojené státy jsou drogové operace daleko větší problém, než se nám to přes oceán zdá. A je úplně jedno, jestli tam stojí Donaldova zeď nebo ne.

01.04.2023 4 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Celkem dobrý příběh. Možná by mohl být hutnější, kompaktnější. Nakonec to zachránil konec, který nebyl úplně předvídatelný - i když už někde na začátku mi přišlo, že něco není jak by mělo být, ale nesecvaklo mi co.

30.03.2023 3 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Velmi dobře napsaná kniha. Určitě bych ale byl raději (a knize by to nijak neublížilo), kdyby tam nebylo osobní propojení mezi případem a vyšetřovateli. Překvapením pro mě bylo, z jak malicherných příčin vlastně došlo k hlavnímu zločinu. Tomu člověku muselo opravdu pořádně hrábnout. A to, co následovalo, už byla jen série tragédií.

28.03.2023 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Zajímavé, čtivé. Nápad dost neotřelý. Jen ten konec byl asi spíše z říše opravdu červených pohádek pro dospělé. K uvěřitelnosti bylo nejmíň parník daleko.

22.03.2023 5 z 5

Poutníci ze Svaté země Poutníci ze Svaté země Jan Bauer

Autor mě s touto knihou docela zaskočil. Jako se říká, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, tak by se mělo říkat, že se stejnými postavami nenapíšeš dvě různé série na stejné téma. Co to pana Bauera napadlo, to možná ví jen on a nebesa. V každém případě se tato nová série asi bude snažit o recyklaci té předchozí - už jen to, jak se do omrzení opakuje, kolik univerzit mníšek studoval, kdo je jeho nevlastní bratr, kdo byl jeho dobrý spolužák... Tato kniha psaná rádoby historizujícím jazykem působí o něco košilatěji něž starší příběhy a určitě patří k těm autorovým méně povedeným dílům.

19.03.2023 2 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Proti prvnímu dílu rozhodně sešup dolů. Měl jsem pocit, že si s dějem autor moc nevěděl rady. I ten konec byl takový podivný. Nevím, nevím, kam chce autor tuto sérii směřovat. Že by nás čekaly další tři díly o třech králových taženích?

18.03.2023 3 z 5

Falešná hra Falešná hra Lincoln Child

Dlouho jsem vnitřně bojoval, kolik si vlastně kniha zaslouží hvězdiček. Až někam do tří čtvrtin jsem koketoval se slabými dvěma - přece jen pohádková road ride fiction... Ale pak přišel zlom a vše začalo dávat smysl. A tři hvězdičky jsou akorát za příjemné oddychové čtení.

15.03.2023 3 z 5

Kód smrti Kód smrti Lincoln Child

Celkem dobrá pohádka pro dospělé. Nedosahuje sice kvality jiných děl této autorské dvojice, ale je to příjemné a nenáročné čtení.

14.03.2023 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Jednoduše milé. Škoda, že knížka nebyla ilustrovaná - některé fotky bych si rád prohlédl.

12.03.2023 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Zajímavě propletený děj. Konec mi tak nějak připomněl závěr filmu Limonádový Joe - všichni k sobě vlastně nakonec patřili. Jen by mě zajímalo, jestli je/byla ve Spojených státech opravdu tak chatrná administrativa, že by se tam něco takového opravdu mohlo stát.

11.03.2023 5 z 5

Výkonná moc Výkonná moc Vince Flynn

Romantická linka se celkem srovnala, jen Rapp si to uvědomil až poté, co se mu dostavily sedací obtíže. Vůbec jsem z něj měl tentokrát pocit, jakoby se u něj projevoval syndrom Petra Pana. Když se na to dívám z odstupu, tak vlastně mezi Benem a Rappem moc rozdíl není - pravidla ani pro jednoho moc nejsou, jen se ukazuje, že jedna strana oceánu je zřejmě správnější.

11.03.2023 3 z 5

Deníky cizince Deníky cizince Elly Griffiths

Velmi čtivá kniha. Nejsem si jistý, jestli to byla úplně detektivka nebo spíše román s detektivní linkou, ale to nemění nic na tom, že se kniha povedla. A bonusová povídka na závěr byla také dost dobrá.

05.03.2023 5 z 5

Po skvělém prvním dílu, který mě svým WOW EFEKTEM doslova přikoval k židli a přiměl knihu doslova shltat, přišel neméně dobrý film - spíše knihou jen inspirovaný a modernizovaný, ale vystihující všechny podstatné myšlenky knihy. Takže k této druhé knize jsem přistupoval s opravdu VELKÝM očekáváním. A srážka očekávání a reality byla krutá. Popkulturní odkazy se tady staly místy už dost nesrozumitelnými - pravda, Wikipedia, csfd, Spotify, serialzone a další napoví, ale to už pak není zábava, ale výzkum. Pro psychologa je možná zajímavé číst o tom, jak peníze a moc dokážou lidskou mysl roztrhat na hadry, jak si člověk může vybudovat iluzi neomylnosti a přestane myslet na ostatní, ale mě jako běžného čtenáře to opravdu neoslovilo. Od toho pak je už jen kousek k nedomyšlenému vypuštění nové technologie skoro jako bájného Džina. Když se k tomu ještě přidají hackeři a bugy v software, tak je zaděláno na něco hodně ošklivého. To je tady v terminální podobě, řekněme, digitálního rozpolcení osobnosti - jak by řekl klasik "Von je dva!" Takže hrdinové sice přežijí, ale cena je krutá. A oni to ještě považují za pokrok...
Ta kniha prostě byla úplně zbytečná. Dvě hvězdičky nechávám za pár dobrých nápadů, a úlevu, že to mohlo dopadnout i hůř.

26.02.2023 2 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Už i tato série je postižena syndromem Harryho Pottera - každá další kniha je obsáhlejší a obsáhlejší. Nemám problém s tlustými knihami, ale tady se už občas začala vkrádat nuda. Snad další díl nebude už ve dvou svazcích. K tomu spousta postav, které se mi pletly... A to rozuzlení... Asi už jsem zmlsaný, ale čekal jsem něco... já nevím, snad originálnějšího?

25.02.2023 3 z 5