Dějiny Francie

Zvítězí-li jednou idea universální společnosti, budou Francouzi mezi prvními, kteří ji budou duchovně ovlivňovat. Ve 12. století vytvořili koncepci jednotného křesťanství. Idea Evropy sjednocené nikoli silou vojenských jednotek, nýbrž jednohlasně přijatými pravdami, se zrodila na pahorku svaté Jenovéfy.

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35771/big_dejiny-francie-2iG-35771.jpg 4.451
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Histoire de la France, 1991

Kniha Dějiny Francie

TomOshibana1991

Nemám možnost srovnání s jinými knihami pana Mauroise, ale řekl bych, že autor je francouzsky upovídaný (což není vůbec na škodu!) :-)

Pan Maurois měl několik velmi pronikavých postřehů. Např. fakt, že moc monarchie byla omezena místními zvyklostmi a privilegii.
Jinak se ale jedná o "standartní" výklad dějin. Centralizace je pokrok, stejně jako přechod od monarchie k demokracii.

Zřejmě díky svému alsaskému původu měl poměrně dost vyhraněný názor na otázku, kam vlastně Alsasko kulturně a národnostně patří, a kde by měla mít Francie hranici s Německem (Rýn). Ovšem řeky spíše spojují, než aby oddělovaly. V Evropě tvoří výjimku akorát dolní tok Dunaje, který byl dost silný a divoký, aby se nedal snadno překročit. Hranice etnického osídlení tvoří spíše hory a i v případě galsko-germánského osídlení jsou hranicemi Vogézy...

Autor se přihlásil k onomu nedosažitelnému ideálu nestranného popisu dějin, jenže to v knize sám několikrát poruší. Každý má nějaké názory na to, co je správné, pokrokové atd. Mnohem lepší by bylo odhalit karty a zkusit své názory obhájit. Např. jako výhodu Revoluce autor uvádí, že rozbila dřívější silné menší celky a vedla k většímu sjednocení země. Proč to autor vidí pozitivně? Touží pro francouzské říši a silné místní celky v tom brání? Já bych to bral spíše jako výhodu...

Popis dobytí Bastily a popravy krále je dost odbytý, na to kolik místa v knize zabírá ona slavná Revoluce. Trýznění mladého dauphina či řádění soudruhů revolucionářů např. ve Vendée je zcela vynecháno. Jistě, některým čtenářům by se mohlo při čtení udělat nevolno, takto to ovšem vypadá, že se likvidovali jen představitelé jednotlivých frakcí navzájem. Na druhou stranu byla radikalizace rovnostářských idejí popsána ještě relativně přesně.

Celkově vzato to ale vůbec nebylo marné čtení. Ledacos nového jsem se dověděl a rád bych si přečetl i jiné knihy páně Mauroise.

Edmiliband
08.03.2020

Takto pojatá historie ve Vás zůstane:)

23.02.2020

Pro mě skvělá kniha.Velmi čtivě napsaná,přehledná,dostatečně informativní.Poprvé jsem v ní hledala historické reálie k Dumasovým Třem mušketýrům před spoustou let a od té doby jsem ji četla mnohokrát a pořád se mi moc líbí.

boxas
05.01.2020

K této knize, stejně jako k Dějinám Anglie, se neustále vracím už mnoho let. A upřímně si myslím, že nic lepšího nikdo nenapsal.

Hani77
09.01.2019

V období dospívání jsem milovala Francii a četla jsem historické romány z té doby i literaturu faktu. Při maturitě mi některý z učitelů doporučil tuto knihu, proto jsem si ji přečetla, ale nenadchla mě. Určitě jsem četla mnohem lepší díla.

woodward
28.06.2015

Tato kniha potvrdila mé dřívější zjištění, že knihy o dějinách Francie nemá smysl číst, pokud je napsal Francouz.