TeaPeter

První krevPrvní krevAngela Marsons

Vynikajicí kniha o tom, jak Kimin team, který známe z celé série knih, vlastně začínal. Je zvláštní, že tento výborný nultý díl, vyšel v originále ve stejném roce jako dost slabý desátý díl - u nás vyšel jako Mrtvé vzpomínky.

Noční bránaNoční bránaPeter May

Jednoznačně nejslabší článek série. Autor po šestém díle už další přidávat nechtěl. Proč to nakonec udělal, je otázka. Možná je to svého druhu reparát za bizarní knihu Karanténa. Že se to moc nepodařilo, je fakt. Historická linie je slabá a chování postav... Ehm... Nepravděpodobné. Je ale možné, že se v budoucnu ukáže, že je to jedna z mála knih, která zachycuje Covidové vlny, jejich opatření a životy lidí v takové době. Za to knize určitě hvězdičky patří. Ostatní autoři se těmto reáliím vyhýbají.

UčedníkUčedníkH. Rosenfeldt (pseudonym)

Tentokrát jen za 4 hvězdičky. Ve srovnání s tupostí nového ředitele věznice a nepokrytě agresivní záští Vanji, se vysoce nekonformní Sebastian choval v tomto díle ještě lidsky a racionálně. Vanju to její iracionální chování málem stálo život. A k tomu ten útěk z vězení... Ten se prostě nedá komentovat, tady prostě musí hvězdička pryč, ne-li dvě.

Temná tajemstvíTemná tajemstvíH. Rosenfeldt (pseudonym)

Vynikající detektivka. Plná nečekaných zvratů a s velmi nelehkou cestou k vysvětlení toho, co se vlastně stalo.
Kontroverznějšího hlavního hrdinu knihy jsem snad ještě neviděl. Ten člověk je jak obrázková příloha k učebnici psychologie nebo psychiatrie. Jak takovou rozpolcenost zvládá bez mnohovrstevné schizofrenie nebo jiné pomůcky je mi záhadou.

ZlobaZlobaChris Carter

To jako vážně Carter není Švéd (nebo jiný Skandinávec)? Tahle kniha už byla v nápadech a popisech až seversky ujetá. Čím se ale od současných severských detektivek zásadně lišila a za co si zasloužila hvězdičky, byla propracovanost a promyšlenost (teď nemyslím ekonomickou stránku věci - jak tento svůj projekt po čtvrtstoletí financoval, zůstane navždy hádankou). Carter je prostě neskutečná studnice nápadů pro pohádky pro dospělé. Kdyby psal pohádky pro děti, tak by se určitě postavil po bok bratři Grimmů.

Bez slitováníBez slitováníLee Child

O dost lepší než minulý díl. Motivy, úsilí a urputnost pachatelů mi hlava moc nebrala, ale pochopit psychopaty asi není možné.
Na Reacherovi je krásně vidět, jak dlouhodobé působení armády může člověka zcela vyloučit z běžného života a běžných vztahů. Svým způsobem je mi ho líto.
Zajímavé jsou i glosy ohledně míry a fungování byrokracie v amerických silových složkách. Je zázrak, že ještě fungují.

VedraVedraLee Child

Slabší díl série, nudný a rozvleklý jako širé pláně Divokého západu. A na závěr revolver naposledy vystřelil...

PosedláPosedláBlake Pierce

Oproti prvnímu, spíše seznamovacímu, dílu už dostáváme do ruky plnotučnou detektivku. Do plného počtu hvězdiček ale ještě dost chybí: Jen šťastnou náhodou série nekončí hned druhým dílem, protože tuhle unáhlenost a zbrklost v závěru Ella také nemusela přežít. Epilog nekomentuji a jen tiše doufám, že se to nějak rozumně utřese; byla by to obrovská škoda, aby z toho byla další série s nepolapitelným a všemohoucím zloduchem v pozadí...

SamotnáSamotnáBlake Pierce

Jako úvod do nové série se sympatickou agentkou (nebo v sérii budou obě - toť otázka) to nebylo špatné. Jako detektivka to mělo své chyby - hned proti prvnímu přikázání pátera Knoxe autorka (nikdo vlastně neví, kdo to je; možná je to i skupina lidí) smrtelně zhřešila a pak jsme se ani nedozvěděli, proč to všechno udělal a jak k tomu získal podklady. Snad to příště bude lepší, potenciál tu nesporně je.

Smrtící hrySmrtící hrySteve Robinson

Spousta zajímavých nápadů zpracovaná do příběhu, který je zatraceně přitažený za vlasy. Ale jako pohádka pro dospělé je to velmi dobré - i na tu svatbu s vyvolenou nakonec dojde. Jak to asi nakonec dopadne s Frankie a jejím princem? Dozvíme se to někdy?

Detektiv ArrowoodDetektiv ArrowoodMick Finlay

Tahle kniha opravdu nebyla můj šálek kávy a nedokázal jsem se do ní pořádně začíst. Časté otírání se o Holmese (myslím, že jsem přečetl vše, co z něj u nás vyšlo) mi na mysl přineslo inspektora Trachtu, ale zde tomu jednoznačně chyběla cimrmanovská lehkost. Dobové prostředí bylo určitě neveselé a žít tenkrát v tom také určitě nebyla žádná legrace. Prostředí a postavy mi ale přišly popisované z podivného odstupu a nedokázal jsem si k nim vytvořit vlastní vztah. Když to shrnu, tak mě další díly ani nelákají.

Jeden za druhýmJeden za druhýmChris Carter

Extrémně depresivní kniha. Sice tam šlo o zločiny, ale vlastně to byl hodně temný psychologický román a ne detektivka. Nebudu vyzrazovat konec, ale o moc hůř už to dopadnout nemohlo. Popis prosakování zla v anonymním davu byl fascinující. Nad tím by se lidé měli opravdu důkladně zamyslet.

Teorie vraždyTeorie vraždyAndrew Mayne

Zajímavý nápad, ale na plnotučnou sci-fi. Tohle měl být thriller, ale nebyl přitažený jen za vlasy, ale doslova za ko*le. Theo jako naprosto neřízená střela proletěl knihou až ke konci, který mi fakt jasný nebyl. Možná to vysvětlí další díl, ale spíš ne. ;) Celkově mě kniha moc neuchvátila.
Jen mě pořád fascinuje, jak si v Americe jedinec může vybavit laborku takovou technologií a nikdo si toho nevšimne. A kolik toho sám zvládne. U nás na to musíme stavět výzkumáky... Amerika, jó, Amerika...

PopravaPopravaYrsa Sigurðardóttir

Začalo to celkem dobře. Situace byla složitá, indicie do sebe nezapadaly a policie z toho byla zmatená. Mít jako hlavního svědka předškolního klučinu je fakt ořech. Jak děj pokračoval, tak fakt přibývalo, ukazovaly se nové souvislosti. Když pak přišel konec knihy, tak vlastně k rozuzlení nedošlo. Jen se v mysli jedné postavy některé části vysvětlily. Jak to tedy celé dopadlo se už asi nikdy nedozvíme - taková kapitola tam chybí.
Postavy se od minulých dílů moc neposunuly. Kniha je více detektivkou, takže na psychologii postav a vztahů je méně prostoru. Jen snad Erla se stala více typickou v kontextu severských detektivek - vzteklejšího rapla aby jeden pohledal. Že by mezi hlavními hrdiny vznikl někdy nějaký perspektivní vztah už nevěřím.

FontánaFontánaJonas Moström

Vcelku průměrná detektivka. Hlavní hrdinka mi byla vysloveně nesympatická a v jejím chování jsem logiku často nemohl najít. Propojení časových linií mi přišlo hodně kostrbaté a nepravděpodobné - deset let je přece jen hodně dlouhá doba. Konec ukazuje na pokračování, tak dám autorovi ještě jednu šanci.

AnonymitaAnonymitaArno Strobel

Celkem dobrá kniha. Nápad na psaní příběhu z pohledu dvou (vlastně více) postav je zajímavý, ale občas jednoho mate, když o jedné věci čte dvakrát v různých kapitolách. Asi i díky tomu po chvíli kniha působí rozvláčně a vlekle. Z hlavní dvojice mi byl Daniel celkem sympatický, zato ale k Nině jsem rozhodně sympatie necítil. Je zázrak, že z těch jejich úletů nevznikla pořádná katastrofa. Plnému počtu hvězdiček brání i mnoho bílých míst a technických chyb/nesmyslů.

Nezvaný hostNezvaný hostLee Child

Nebudu spekulovat, jestli to bylo proveditelné a anatomicky možné, ale příběh byl vystavěný skvěle a nedal člověku vydechnout. A Reacher zase skončil jako samotář a tulák z povolání, jak jinak...

Sochař smrtiSochař smrtiChris Carter

Výborné, opravdu výborné. Až mi na mysli vytanul Rudý John. Tady to sice bylo jinak, ale pachatele to zasáhlo neméně tvrdě. Když došlo k odhalení, tak to byl opravdu šok. Míra schopnosti přetvářky byla fascinující. Vyšetřovatelé na to šli vlastně celou dobu dobře, stopy si vykládali většinou správně, jen na tu správnou stranu se ne a ne podívat. Až na samém konci.

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)J. Herriot (pseudonym)

Velmi milé dílko. Přečteno už mnohokrát.

Mrtvá beze jménaMrtvá beze jménaPatricia Cornwell

Kay se tentokrát v paličatosti opravdu překonávala. Baba na zabití. Když k tomu přičtu, že nějakou bouchačku tam měla pomalu i veverka, tak byl zázrak, že nedošlo k neštěstí. Pachatel byl celou dobu jako zázrakem o deset koňských délek přede všemi a pak najednou to skončilo. Tomu se až věřit nechtělo... Hlavně kdo se o to zasloužil. Odbočka to středověku počítačové techniky byla opět úsměvná a jednoduchost nabourání se na fyzické úrovni mě vyloženě pobavila. Na tři hvězdičky to stačí jen s odřenýma ušima.

Za řekou StyxZa řekou StyxPatricia Cornwell

Mnohem lepší než předchozí díl. Jen používání ich formy už po čase unavuje a s tím, jak se hlavní hrdinka postupně povahové posouvá, to výrazně snižuje čtenářský zážitek - občas by z ní jeden nejraději udělal jejího vlastního klienta. Celkem by mě také zajímalo, jestli to, co se píše o snímačích otisků prstů je stále pravda (nebo vůbec pravda byla) - to by byla dobrá díra v bezpečnostním návrhu.

Výjimečný trestVýjimečný trestPatricia Cornwell

Průměrná detektivka. Je tam celkem dost nelogičností, ale nápad byl zajímavý. Opět s krátkou exkurzí do středověku počítačové techniky a zase s naprosto katastrofálním překladem počítačových pojmů - kdo si nepředstavuje původní anglické pojmy, ten je v této části zcela ztracen.

Zavražděná vévodkyněZavražděná vévodkyněSimon Brett

Jako detektivka slabé, jako satirický román rozvláčné až běda, vtipné většinou jen třeskutě. Summa summarum dost mizerná variace na knihy P. G. Wodehouse.

Dvojí tvářDvojí tvářHelene Tursten

Jen samotný konec zachránil tuto knížku od nelichotivé nálepky braková gangsterská detektivka. Samotná kostra příběhu byla dost jednoduchá a průhledná (minimálně od momentu, kde se psalo o domu z pozůstalosti). A tak ji autorka obalila kde čím, co jí na mysl přišlo.

HračkářHračkářAndrew Mayne

Děj se vyvíjel úplně skvěle. Nápad na nalezení reálného kořene urban legend je fenomenální. No jo no... Ten konec... Všechno se zvrhlo v takovou nepravděpodobnou kovbojku, až jsem jednu hvězdičku sundal a ještě přemýšlel, jestli neodpustit ještě jednu. Taková škoda...

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Docela bizarní kousek. Theo a Jilian byli zajímavá a sympatická dvojka, která překonávala mnohá úskalí. Nejhorší byly zabedněnost, omezenost a pohodlnost. Děj se tak nějak potácel mezi velmi možným, celkem pravděpodobným a naprostým sci-fi. Konec mě trochu zaskočil, ale možná to byl jen efekt krysy zatlačené do kouta, nevím... Psychiatr nejsem.

NováčekNováčekRobert Muchamore

"Už máte dočteno? Ano... Tak si vypláchněte, ať vám nezůstane ta divná pachuť..." Tak asi nějak jsem se cítil po dočtení této knihy. Přiznávám, můžu si za to sám se svou zvědavostí. Aby to bylo fér, tak tentokrát nebudu dávat hvězdičky, nebylo by to objektivní. Za všechny výhrady jen jednu: Říká se, že věk je jen číslo (tedy říkají to hlavně ti pokročilí). U dětí to ale není tak úplně pravda. Takže když se v knize píše, že někdo půjde v deseti na "mariňácký" výcvik nebo že ve dvanácti má ujít 188 km za 36 hodin, tak si o ní nemůžu myslet nic hezkého. Omlouvám se tímto všem, kterým kniha přišla skvělá.

Noční lovecNoční lovecChris Carter

Stále vysoká úroveň, ale za sebe hodnotím tento díl jako o něco slabší než ten předchozí. Nejen kvůli podivnému konci, ale i proto, že mě už unavuje, že téměř každá kapitola končí jako díl nekonečného seriálu - "Pokračování příště..."

PopravčíPopravčíChris Carter

Výborná a skvěle vymyšlená kniha. Jestli bych ji něco vytkl, tak až trochu příliš naturalistických detailů. Vrah byl tak sofistikovaný, že by se z fleku mohl živit psaním detektivek - tady co oběť to by mohla být jedna kniha. Jak řekl Castle: „Dva druhy lidí dumají o tom jak zabíjet: psychopati a spisovatelé detektivek - jsem z těch, komu se to vyplácí víc."

Strašidelná vaginaStrašidelná vaginaCarlton Mellick III

Všechna tři ulítlá dílka byla o nejmíň o tři ukecané klacky bizaaaarnějsí než Satanova dcerka. Tady už vůbec nemělo smysl uvažovat, že existují rozum, příčetnost nebo logika. Prostě to už na mě bylo moc a i ty dvě hvězdičky jsou dost moc.