Provinilé slasti

Provinilé slasti https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5063/bmid_provinile-slasti-dRm-5063.png 4 683 97

První kniha série Anita Blakeová, Lovec upírů. Vampyrismus je v USA legální. Za úplatu vám oživovatelé povolají z hrobu zombii dle vašeho výběru. Po některých hřbitovech se potulují ghúlové. Nemrtví by možná měli mít hlasovací právo, ale kdo zastaví ty, kteří začnou zabíjet lidi? Vedlejší zaměstnání oživovatelky Anity Blakeové je právě lov a exekuce odsouzených upírů. Co ale Anita udělá, když je žádána o pomoc při vyšetřování případu několika zavražděných upírů? Upíři jsou přece taky lidi. Nebo ne? Vítejte v St. Louis, ve městě lovců, oživovatelů, lykantropů, vúdú šamanů a lidí, kteří uvízli v síti upířích intrik. Co se skrývá za zavřenými dveřmi Církve věčného života, v podzemí Cirkusu prokletých nebo upířího nočního klubu Provinilé slasti? A když to někdo zjistí, o kolik bude jeho životnost delší než životnost mýdlové kachničky v proudu Missouri?... celý text

Literatura světová , Horory , Fantasy

Vydáno: , Triton

Guilty Pleasures , 1993

Liina
Liina
25.01.2024 4 z 5

Překvapilo.... Příjemně! Čekala jsem nějakou romantickou slaďárnu a ono ne. Samozřejmě, jistý podíl romantiky by se našel, ale primární je v téhle kníce děj, je to víc detektivka než romance a čte se dobře. Zatraceně dobře:)

P_E_T
P_E_T
22.11.2023 1 z 5

Souhlasím s Ewe291. Jsem u 8. dílu a má to naprosto šílený překlad. Nicméně asi ani v originálu to není žádné super dílo. Popisy čehokoli zoufalé, ztrácíte se v postavách, jejich motivacích. Jde tam (podobně jak 50 shades of...) pouze o to, že autorka jak puberťačka chce "spojit" konkrétní postavy. A musí to být jakože napínavé, tak se to nemůže stát nějak normálně, ale musí se vymýšlet různě hloupé překážky ve stylu: "to nevymyslíš, to se muselo stát". Ano, sem tam je několik kapitol napínavých a fakt to hltáte, ale obecně je to jedno velké zoufalství.

Ewe291
Ewe291
22.11.2023 1 z 5

Toto bolo co?! To uz moze kazdy vydat knihu? To radsej knihy od Kent alebo Amo ako toto! Horko tazko som to docitala a uprimne si davam pauzu od tejto autorky lebo mam pocit ze pri citani som totalne ohlupla

Schary
Schary
28.10.2023 4 z 5

Kniha se četla dobře, byla narvaná dějem, akčními scénami a různými nadpřirozenými bytostmi. Anita má extrémní štěstí a její myšlenky působí reálně. Byla to nereálná jízda.

Luigi1
Luigi1
15.10.2023 5 z 5

Do té knihy jsem se zakous tak,že jsem překvapen zjistil,že je konec.Doporučuji

laura
laura
10.05.2023 5 z 5

Pojďte a budete se bát. Budete nadskakovat při každém jen trošku podezřelém šelestu, budete se krčit před každým stínem, který se mihne na zdi, budete se bát v noci zhasnout.

Anita se možná nebojí, já klidně přiznávám - bála jsem se. Ale přesto jsem nedokázala přestat číst...

Svět upírů, lykantropů, zombie, ghoulů, oživovatelů, kněží vo-doo i lovců odměn. Svět natolik barvitý, že vás nepřestane bavit, naopak, nakonec budete litovat, že už nemáte co číst...

Je to čtivé, nabité energií, tajemnem, nebezpečím, kouzly, nenávistí i láskou... Sotva se Anitě podaří vyřešit jednu záhadu, hned je tu další a další a další...

Čtenář se nemá kdy nudit, nemá kdy popadnout dech a oddychnout si, že je nebezpečí zažehnáno, protože než si to stihne uvědomit, hlavní hrdinka už zase vězí v další šlamastyce a je nucena čelit dalším zkouškám své odvahy, čestnosti a nezřídka i svému svědomí... Odolá svodům nadpozemsky krásného a svůdného upíra Jean-Clauda? Nebo ho raději vydá jeho nepřátelům, aby se ho navždy zbavila?

Napětí, dynamický spád, čtivost, barvitý děj, nečekané zvraty, vývoj postav zdaleka ne černobílých... Jo, tohle mě moc bavilo!

x-lee-x
x-lee-x
16.04.2023 5 z 5

Tuhle sérii začínám číst už po druhé. Anitu mám ráda. Především její smysl pro humor, který používá pro ni vždy v té "nejméně" vhodné době.

munka
munka
13.02.2023 4 z 5

Chcela som vyskúšať niečo iné a neľutujem. Kniha sa mi páčila a určite si prečítam aj ďalší diel.

denniys
denniys
22.01.2023 3 z 5

Četla jsem už mnoho podobných knih - některé horší, jiné lepší, tato spadá prostě do průměru.. na odpočinek a nenáročné čtení to stačí. Kdo hledá něco vymakanýho a hodně dobrýho, po Anitě ať nesahá..

Finskej
Finskej
20.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Pozor, píšu v podstatě hodnocení série jako takové: tři hvězdičky jsem udělil proto, že ačkoli sama kniha je dobrá, je to začátek série, která se postupně kvalitativně horší a upadá, až se zcela doje- Ano, přesně tak. Že se série urban fantasy zabývají i citovým milostným životem svých hrdinů a hrdinek, to je normální. Že z toho autorka dokáže udělat skupinovou pornografii, kdy nakonec člověk vynechává až nějakých 40 %, aby si vůbec přečetl nějaký děj, a kruhy osob narostou natolik, že později i sama autorka musí je začít redukovat, už normální není. Vlastně je to dost špatný nápad, který pošle nadějnou sérii k šípku.

TeaPeter
TeaPeter
04.01.2023 3 z 5

Anita je jako hlavní hrdinka celkem sympatická. O ostatních postavách se to ale říci nedá. Dějově mi kniha přišla velmi neuspořádaná a nepřehledná. Každý autor si svět s upíry uspořádá po svém a dá mu i svá pravidla (co kdo dělá, co koho zabije, co mu neublíží...). Na to, že to je první díl, je tu z toho vysvětleno dost málo a čtenář tápe. Nebo snad kniha navazuje na jinou sérii? A věrní tedy vědí?

renefer
renefer
14.11.2022 4 z 5

Moje oblíbená série, vzhledem k tomu, že prvních několik knih nemám okomentovaných, tak jsem je zřejmě četla před tím, než jsem se přidala na Databázi a to je nějakých 9 let. Pamatuju, že jsem se nemohla od čtení odtrhnut, teď už to není tak žhavé, ale pořád je to má oblíbená hrdinka, asi tak do sedmého dílu série, pak to šlo do kytek.

Pain
Pain
24.08.2022 3 z 5

Po Kate Daniels jsem zatoužila po jiné hrdince. Anita mi zatím k srdci nepřirostla. Kniha měla hluchá místa, kdy jsem protáčela oči a chtěla přestat číst. Zároveň se našly pasáže, kdy jsem se začetla a nechtěla jsem knihu odložit. :)
Určitě dám Anitě šanci.

Nikidree
Nikidree
31.07.2022 2 z 5

Sérii jsem nakousla již před 5 lety a skončila snad někde u 7. nebo 8. dílu. Matně si vzpomínám, že mě přestalo bavit, jak je to stále stejné a neděje se tam nic, kvůli čemuž bych se těšila na další díl. Ačkoliv mi tento typ sérií vyhovuje (oddechové čtení), Anita mi oproti jí podobným hrdinkám, není příliš sympatická.
Jak jsem při čtení zjistila, pamatovala jsem si jen pár nepotřebných drobností. Což o něčem vypovídá.. Výhodu v tom vidím akorát takovou, že alespoň pro mě další díly budou "skoro jako nové".
Ačkoliv by Anita mohla být dost zajímavou hrdinkou, je plná různých přesvědčení a skoro až morálních zásad. A ty jsou někdy dost v rozporu. Je sice fajn, že není dokonalá, jenže ona se chová tak.. zvláštně. Prostě mi k ní nesedí to, kým je (mj. Popravčí).
Z prvního dílu se zatím nedá moc soudit, co všechno může reálný svět s nadpřirozenými prvky poskytnout. Mám však pocit, že se zde vyskytne nejedna podivnost tak, jak se to autorce bude zrovna hodit.
Řekla jsem si, že zkusím sérii přečíst tentokrát celou, tak snad se mi to podaří. Prve jsem dala 3*, kdyby to šlo, dám nyní 2,5. Avšak to nejde a tak dávám 2* a budu doufat, že mě další díl osloví víc.

Zuzka_Zuu
Zuzka_Zuu
26.05.2022 5 z 5

Série Anity Blake prostě miluju, rozhodně to chce přečíst další díly a nevzdávat se při prvním. Knihy jsou čtivé a s každým dílem zajímavější

bearwhiteraven
bearwhiteraven
01.02.2022 2 z 5

Na knihy o Anitě Blakeové jsem se chystala dlouho, jelikož jsem na ně slyšela spoustu chvály a zároveň i velké množství kritiky toho, jakým směrem se zbytek série ubírá. Té kritice nyní zcela rozumím, ačkoliv si neumím představit, o kolik horší mohou ostatní díly být v porovnání s Provinilými slastmi — u mě rozhodně patří k největším knižním zklamáním tohoto roku.

Postavy jsou nesympatické a ploché stejně jako hlavní protagonistka plná nesmyslných rozporů, u kterých se nedalo odhadnout, zdali to byl záměr či ne. Svět je nedostatečně vykreslený, neustále jsem bezmocně tápala ve snaze pochopit, jak co funguje a proč v alternativní verzi našeho světa zároveň s lidmi existují upíři, ghúlové, zombie, vlkodlaci a dost možná i další havěť. Styl psaní je na jednu stranu poměrně čtivý, na druhou jednoduchý a obyčejný, nic, u čeho bych si řekla, že autorka umí opravdu dobře psát. Ani děj není kdovíjak dobře postavený, detektivní zápletka je slabá, k rozuzlení dojde příliš snadno. Podezření, že tato kniha není nic pro mne, jsem pojala ve chvíli, kdy se na scéně objevili krysy a krysodlakové (!), aby se pokusili znásilnit hlavní hrdinku. Pokračovala jsem ve čtení v naději, že se to zlepší. Nezlepšilo.

Radovan_R
Radovan_R
26.04.2021 2 z 5

Někde jsem narazil na jeden z vyšších dílů v této sérii, ale protože se má začít od nuly, sehnal jsem si první díl. No, upřímně, moc nevím, co si o tom myslet - dáma se na jednu stranu tváří jako drsňačka, na druhou tak úplně drsňačka není. Upíři jsou tu jiná liga než ti o kterých píše Kotleta, kdekdo se snaží zabít kdekoho, i když mi není jasné proč...
Je to trochu zmatek, ale na druhou stranu - když jsem knihu otevřel, strašně těžko jsem se od ní odtrhoval a to se neděje úplně často. Takže nějaké kvality to má, minimálně je to dobrá oddychovka bez nutnosti moc přemýšlet (možná raději vůbec). Není tu nouze o sarkasmy od hlavní postavy k sobě samé a sem tam se najde i dobrá hláška, pobavila mě třeba: ".... vyhodili ho od policie jen proto, že je mrtvý". Myšleno je sice nemrtvý, ale i tak mě to dostalo.
Na další díly se možná taky kouknu, na dovolenou to nemusí být špatné.

lenka7679
lenka7679
09.02.2021 3 z 5

Čím začít, je toho tolik...
Pozor, obsahuje SPOILER.
Takže mistr Tříska má děti, a spolčily, nebo nespolčily se s upíry. Fajn, nevěděla jsem, zda zvítězí v téhle pasáži můj odpor ke krysám, nebo smích. A jako vážně jí ten jeden chtěl znásilnit, nebo jsem to pochopila špatně? Tohle bylo, dle mého, hodně ustřelené i na tuto knihu.
Jinak tedy neohrožená Anita se stále bojí. Bojí se sebe, svých přátel, i když to vlastně asi přátelé nejsou a bojí se tak nějak všech. Bojí se tak, že je to z ní cítit, vždy a všude. Je vyděšená a přitom odvážná a dokáže se dívat smrti přímo do očí, i když se chvěje tak, že jí jektají zuby o sebe. No dobře.
Vyšetřuje zločin. Úplně sama. Najali si jí upíři, kteří vlastně asi zločin ani vyšetřit nechtějí, protože se jí stále snaží zabít, či nezabít. Zabít jí ovšem chtějí i její přátelé, protože to se prostě v téhle branži nosí a nikdo se tomu ani nemůže divit.
Musím říct, že z tohohle marastu jsem zmatená jako lesní včela v úlu a jestli to někomu dává smysl, tak ho obdivuji.
Sama se popisuje jako odbornice na všechny stvůry, policie využívá její pomoci. Ale když přijde na věc, tak vlastně řekne, že vůbec neví, co to či to znamená a všemu se diví. Pozná spoustu věcí a spoustě jich dokáže vzdorovat, ale vysvětlit, proč to tak je, nebo čím je výjimečná, to už nejde vyčíst. Nechci zde rozepisovat vše, protože to už by ani potom nestálo za to knihu číst a to zase ne.
Co se týká stylu psaní, tak se čte kniha docela dobře. Popisy jsou pěkné a dokáže vtáhnout do děje, za což jsem dala hvězdy. Jen bych příště ubrala myšlenkových pochodů a hluchých míst.
Doporučuji přečíst, jelikož s tolika protiřečícími věcmi jsem se ještě v životě nesetkala. Je to fascinující zmatek, nebo tam mělo být e? Natolik se to odlišuje od všeho, co jsem kdy přečetla, že zkusím další díl. Třeba dojde k posunu, ať už kterýmkoliv směrem.

kaffa
kaffa
04.10.2020 5 z 5

dlouho sem se nemohla rozhodnout, jestli dát 4 hvězdy nebo 5.... váhala sem hlavně proto, že onen efekt začtení se se dostavoval jen občas, některé pasáže ne a ne přelousknout.... ale jinak je to stará známá laurell, takže nakonec mě to chytlo a její popisy sou tak naturalistické, že prostě vás do toho děje přímo dostane, ne do děje, ale přímo do toho místa, kde se odehrává akce - což se u mě podaří málo komu - a tohle mě na její psaním dostává pokaždé....

GošaGoša
GošaGoša
28.09.2020 5 z 5

Chytilo mě to na první dobrou. Tajemno, záhady, příšery vše pohromadě promyšlené do detailů a hloubky.