Provinilé slasti

První kniha série Anita Blakeová, Lovec upírů. Vampyrismus je v USA legální. Za úplatu vám oživovatelé povolají z hrobu zombii dle vašeho výběru. Po některých hřbitovech se potulují ghúlové. Nemrtví by možná měli mít hlasovací právo, ale kdo zastaví ty, kteří začnou zabíjet lidi? Vedlejší zaměstnání oživovatelky Anity Blakeové je právě lov a exekuce odsouzených upírů. Co ale Anita udělá, když je žádána o pomoc při vyšetřování případu několika zavražděných upírů? Upíři jsou přece taky lidi. Nebo ne? Vítejte v St. Louis, ve městě lovců, oživovatelů, lykantropů, vúdú šamanů a lidí, kteří uvízli v síti upířích intrik. Co se skrývá za zavřenými dveřmi Církve věčného života, v podzemí Cirkusu prokletých nebo upířího nočního klubu Provinilé slasti? A když to někdo zjistí, o kolik bude jeho životnost delší než životnost mýdlové kachničky v proudu Missouri?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5063/big_provinile-slasti-dRm-5063.png 4.2639

Anita Blakeová, lovec upírů 1.

Literatura světová, Horory, Fantasy

Vydáno: , Triton

Guilty Pleasures, 1993

Kniha Provinilé slasti

Zuzka_Zuu

Série Anity Blake prostě miluju, rozhodně to chce přečíst další díly a nevzdávat se při prvním. Knihy jsou čtivé a s každým dílem zajímavější

bearwhiteraven

Na knihy o Anitě Blakeové jsem se chystala dlouho, jelikož jsem na ně slyšela spoustu chvály a zároveň i velké množství kritiky toho, jakým směrem se zbytek série ubírá. Té kritice nyní zcela rozumím, ačkoliv si neumím představit, o kolik horší mohou ostatní díly být v porovnání s Provinilými slastmi — u mě rozhodně patří k největším knižním zklamáním tohoto roku.

Postavy jsou nesympatické a ploché stejně jako hlavní protagonistka plná nesmyslných rozporů, u kterých se nedalo odhadnout, zdali to byl záměr či ne. Svět je nedostatečně vykreslený, neustále jsem bezmocně tápala ve snaze pochopit, jak co funguje a proč v alternativní verzi našeho světa zároveň s lidmi existují upíři, ghúlové, zombie, vlkodlaci a dost možná i další havěť. Styl psaní je na jednu stranu poměrně čtivý, na druhou jednoduchý a obyčejný, nic, u čeho bych si řekla, že autorka umí opravdu dobře psát. Ani děj není kdovíjak dobře postavený, detektivní zápletka je slabá, k rozuzlení dojde příliš snadno. Podezření, že tato kniha není nic pro mne, jsem pojala ve chvíli, kdy se na scéně objevili krysy a krysodlakové (!), aby se pokusili znásilnit hlavní hrdinku. Pokračovala jsem ve čtení v naději, že se to zlepší. Nezlepšilo.

Radovan_R
26.04.2021

Někde jsem narazil na jeden z vyšších dílů v této sérii, ale protože se má začít od nuly, sehnal jsem si první díl. No, upřímně, moc nevím, co si o tom myslet - dáma se na jednu stranu tváří jako drsňačka, na druhou tak úplně drsňačka není. Upíři jsou tu jiná liga než ti o kterých píše Kotleta, kdekdo se snaží zabít kdekoho, i když mi není jasné proč...
Je to trochu zmatek, ale na druhou stranu - když jsem knihu otevřel, strašně těžko jsem se od ní odtrhoval a to se neděje úplně často. Takže nějaké kvality to má, minimálně je to dobrá oddychovka bez nutnosti moc přemýšlet (možná raději vůbec). Není tu nouze o sarkasmy od hlavní postavy k sobě samé a sem tam se najde i dobrá hláška, pobavila mě třeba: ".... vyhodili ho od policie jen proto, že je mrtvý". Myšleno je sice nemrtvý, ale i tak mě to dostalo.
Na další díly se možná taky kouknu, na dovolenou to nemusí být špatné.

Finskej
13.04.2021

Kultovní záležitost. A čtení na jedné straně dost dobré a na druhé chvílemi špatné až postupně velice mizerné. Zdá se takovéto hodnocení protimluvem? Nuže, tam, kde se jedná o vlastní Anitiny příběhy a dění v jejím světě, je to zábavná UF. A tam, kde se autorka pustila do, doslova, hnípání v citech (a bohužel nejen v citech, ale naneštěstí taky v sexu! sexu! sexu! a to během série stále multipersonálnějším a masověji skupinovějším a křížem krážem prokombinovanějším ve stále širším kruhu osob) záležitost napřed upadající, pak už nudná, pak únavně repetitivní a nakonec vlezle otravná. Lze říci, že autorka sérii, která mohla být docela dobrá, doslova rozmrdala. Doslova. (Kritický zlom nastává 10. dílem.)

lenka7679
09.02.2021

Čím začít, je toho tolik...
Pozor, obsahuje SPOILER.
Takže mistr Tříska má děti, a spolčily, nebo nespolčily se s upíry. Fajn, nevěděla jsem, zda zvítězí v téhle pasáži můj odpor ke krysám, nebo smích. A jako vážně jí ten jeden chtěl znásilnit, nebo jsem to pochopila špatně? Tohle bylo, dle mého, hodně ustřelené i na tuto knihu.
Jinak tedy neohrožená Anita se stále bojí. Bojí se sebe, svých přátel, i když to vlastně asi přátelé nejsou a bojí se tak nějak všech. Bojí se tak, že je to z ní cítit, vždy a všude. Je vyděšená a přitom odvážná a dokáže se dívat smrti přímo do očí, i když se chvěje tak, že jí jektají zuby o sebe. No dobře.
Vyšetřuje zločin. Úplně sama. Najali si jí upíři, kteří vlastně asi zločin ani vyšetřit nechtějí, protože se jí stále snaží zabít, či nezabít. Zabít jí ovšem chtějí i její přátelé, protože to se prostě v téhle branži nosí a nikdo se tomu ani nemůže divit.
Musím říct, že z tohohle marastu jsem zmatená jako lesní včela v úlu a jestli to někomu dává smysl, tak ho obdivuji.
Sama se popisuje jako odbornice na všechny stvůry, policie využívá její pomoci. Ale když přijde na věc, tak vlastně řekne, že vůbec neví, co to či to znamená a všemu se diví. Pozná spoustu věcí a spoustě jich dokáže vzdorovat, ale vysvětlit, proč to tak je, nebo čím je výjimečná, to už nejde vyčíst. Nechci zde rozepisovat vše, protože to už by ani potom nestálo za to knihu číst a to zase ne.
Co se týká stylu psaní, tak se čte kniha docela dobře. Popisy jsou pěkné a dokáže vtáhnout do děje, za což jsem dala hvězdy. Jen bych příště ubrala myšlenkových pochodů a hluchých míst.
Doporučuji přečíst, jelikož s tolika protiřečícími věcmi jsem se ještě v životě nesetkala. Je to fascinující zmatek, nebo tam mělo být e? Natolik se to odlišuje od všeho, co jsem kdy přečetla, že zkusím další díl. Třeba dojde k posunu, ať už kterýmkoliv směrem.

kaffa
04.10.2020

dlouho sem se nemohla rozhodnout, jestli dát 4 hvězdy nebo 5.... váhala sem hlavně proto, že onen efekt začtení se se dostavoval jen občas, některé pasáže ne a ne přelousknout.... ale jinak je to stará známá laurell, takže nakonec mě to chytlo a její popisy sou tak naturalistické, že prostě vás do toho děje přímo dostane, ne do děje, ale přímo do toho místa, kde se odehrává akce - což se u mě podaří málo komu - a tohle mě na její psaním dostává pokaždé....

GošaGoša
28.09.2020

Chytilo mě to na první dobrou. Tajemno, záhady, příšery vše pohromadě promyšlené do detailů a hloubky.

Charmedka
21.06.2020

V první knize se především seznámíme s tímto světem a hlavní hrdinkou. Anita sice možná působí jako obyčejná křehká žena, ale nedejte na první dojem. Pracuje u agentury Oživovatelé inc, spolupracuje s policií a odsouzené upíry likviduje. Anita Blake rozhodně není obyčejná.

Je to kvalitní fantasy/horor série, kterou jsem si zamilovala, i když první díl je oproti dalším trochu slabší. Zas tolik se tu neděje, spíše se teprve seznamuje s prostředím a postavami.

Už z anotace je trochu poznat, že se nebude jednat o romantickou slaďárnu jako jsou například Upíří deníky apod. Knihy Laurel K. Hamilton jsou plné nadpřirozených bytostí, krve, násilí, ale i sexu.