Provinilé slasti

První kniha série Anita Blakeová, Lovec upírů. Vampyrismus je v USA legální. Za úplatu vám oživovatelé povolají z hrobu zombii dle vašeho výběru. Po některých hřbitovech se potulují ghúlové. Nemrtví by možná měli mít hlasovací právo, ale kdo zastaví ty, kteří začnou zabíjet lidi? Vedlejší zaměstnání oživovatelky Anity Blakeové je právě lov a exekuce odsouzených upírů. Co ale Anita udělá, když je žádána o pomoc při vyšetřování případu několika zavražděných upírů? Upíři jsou přece taky lidi. Nebo ne? Vítejte v St. Louis, ve městě lovců, oživovatelů, lykantropů, vúdú šamanů a lidí, kteří uvízli v síti upířích intrik. Co se skrývá za zavřenými dveřmi Církve věčného života, v podzemí Cirkusu prokletých nebo upířího nočního klubu Provinilé slasti? A když to někdo zjistí, o kolik bude jeho životnost delší než životnost mýdlové kachničky v proudu Missouri?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5063/anita-blakeova-lovec-upiru-provinil-psB-5063.jpg 4.3586

Anita Blakeová, lovec upírů 1.

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno, Triton

Guilty Pleasures, 1993

Kniha Provinilé slasti

Charmedka

V první knize se především seznámíme s tímto světem a hlavní hrdinkou. Anita sice možná působí jako obyčejná křehká žena, ale nedejte na první dojem. Pracuje u agentury Oživovatelé inc, spolupracuje s policií a odsouzené upíry likviduje. Anita Blake rozhodně není obyčejná.

Je to kvalitní fantasy/horor série, kterou jsem si zamilovala, i když první díl je oproti dalším trochu slabší. Zas tolik se tu neděje, spíše se teprve seznamuje s prostředím a postavami.

Už z anotace je trochu poznat, že se nebude jednat o romantickou slaďárnu jako jsou například Upíří deníky apod. Knihy Laurel K. Hamilton jsou plné nadpřirozených bytostí, krve, násilí, ale i sexu.

Tyrkysová

Svět, do kterého Laurell K. Hamilton své vyprávění o Anitě zasadila, je velmi různorodý. V prvním díle se o něm dozvídáme jen to nejzákladnější, ale za to s lehkostí a bez zbytečných okolků. A jak série pokračuje, svět se pěkně rozrůstá... Ve srovnání s pokračováními nejsou Provinilé slasti nijak extrémně děsivé ani přehnaně akční a romantická linka zde téměř chybí. O to víc si jí užijeme v pokračováních :-)
Každopádně jako oddechovku pro milovníky urban fantasy s hororovými prvky rozhodně doporučuji.
4,5/5*

havrmoni

Kdybych nečetla sérii Mercy, Kate, Alex Crafr a Strážkyni, tak by moje hodnocení byli možná vyšší. Jenže tohle dílko o popravčí upírů bylo oproti jmenovaným hrdinkám velmi slabé. Z Anity jsem neměla pocit, že je neohrožená a nějak nadaná zabíječka. Detektivní zápletka se úplně ztrácela v úvahách a myšlenkách hlavní postavy, pro mě naprosto nepodstatných a i ničem. Taky mi bohužel přišlo, že o upírech toho kromě odhadu věku a nedívat se do očí moc neví. Zkusím další díly, ale tohle nebude asi má oblíbená série.

hanpari

Protože se mi nechce probírat jednotlivé knihy, dovolím si komentovat celou sérii, alespoň až tam, kam jsem vydržel číst.
Nebudu myslím vyzrazovat žádná tajemství, když povím, že Anita Blakeová, hlavní hrdinka, se stává časem silnější a silnější, zatímco její série slabší a slabší.
Stačí se ostatně podívat na hodnocení jednotlivých knih. Kde první díly popisují akční řežbu s nekompromisní Anitou a jejím lehkým prstem na spoušti, tam další postupně nabízejí tu samou Anitu s naprosto uvolněnou sexuální morálkou. Z noir fantasy detektivky se časem stane nadpřirozená pornografie, a ke všemu ještě špatná.
Opravdu nechci nic vyzrazovat předem, jen doporučím, abyste ve chvíli, kdy budete mít dojem, že už máte dost, přestali doufat, že se situace zlepší. To se myslím podařilo jen v dílu, který se jmenuje Obsidiánový motýl.

Ailee
21.07.2019

Celkem dobré, rychle se to četlo, i když spíše ze setrvačnosti, než že by mě něco doslova chytlo. Mělo to vtip, třeba občas dost na ostří a některé věci se prostě "děly", protože se to autorce zrovna hodilo. Na druhé čtení to sice není, ale na to, abych dala sérii šanci ano. Taková příjemně průměrná fantasy i pro starší čtenářstvo.

sarka9190
19.02.2019

Z této série mám ráda první díly. Jasně, je to akční romanťárna, ale hlavní záporák - u tohoto dílu - je skvělý. U prvních dílů je ta romantická a akční laťka skvěle vyvážená, u těch pozdějších už mi to evokuje přeslazenou limonádu s nádechem akce. Nicméně jako teenager mám na tuto sérii skvělé vzpomínky.

Ryorka
03.02.2019

Po úžasném ale náročném Světlonoši jsem chtěla něco jednoduššího. Vybrala jsem si osvědčený žánr urban fantasy. Ale teda, zas až tak něco jednoduchého jsem nepotřebovala. Dalším dílům už asi šanci nedám.

Shaki
15.01.2019

Tuhle sérii mám moc ráda. Už jen proto, že člověk musí občas u toho čtení přemýšlet. Nejedná se o slaďárnu a ani Anita není princezna čekající na prince. U ní je to právě naopak. Je férová a čestná. I když dělá chyby, je to vlastně lidské. Svým způsobem mě ta její nedokonalost baví.

Zpěv Susannah
Zpěv Susannah