sweeney Online sweeney komentáře u knih

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Příběh, který mě naprosto dostal. Skvěle popsané charaktery postav, stejně jako skvěle vykreslená politická a společenská situace. Knížka, která vás chytne na první stránce a udrží až do konce. Doporučuji všema deseti :)

12.11.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Poslední díl série o bláznivé rodince aristokratů ze zámku Kostka. Některé pasáže stále vtipné, ale pravdou je, že autor jakoby už ztrácel dech..za mě první díl určitě nejlepší, v dílech následujících už spíše opakování. I tak se čtenář ale vždycky zasmál a o to nejspíš šlo :)

03.11.2023 2 z 5

Pozlacená klec Pozlacená klec Hana Marie Körnerová (p)

I přes to, že za mě trošku slabší než autorčin podobně laděný román Hodina po půlnoci, i tak je to knížka čtivá. Taková oddychová červená knihovna, jejíž zápletka mi nepřišla zas až tak promyšlená jako u knihy předchozí, přesto na delší podzimní/zimní večery ideální.

30.10.2023 3 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Krásné pohodové romantické čtení :) To, že už od první stránky víme, jak příběh dopadne, vůbec nevadí, stejně jako to nevadí u romantických komedií, které si každá z nás občas pustí. Nehledě na přímo fantazii probouzející popisy Paříže a těch lahodných zákusků (dokonce jsem si některé musela vygooglit :). Škoda jen, že Paříž už není a nikdy nebude taková, jaká kdysi bývala...

23.10.2023 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Občas se sama sobě divím, proč čtu tak smutné knížky...další z těch, která mě naprosto dostala. Příběh o těžkém rozhodnutí, o rozhodnutí mezi životem a smrtí (ačkoli do jaké míry můžeme vlastně mluvit o životě, jaká je hranice mezi životem a přežíváním?). Jodi Picoult je opravdu Paní Spisovatelka, tak, jak nám dokazuje na všech svých knihách...

18.10.2023 5 z 5

Urozený podivín Špork Urozený podivín Špork Jiří Svetozar Kupka

Celý areál Kuksu je dílem člověka s velkolepými plány, s vizemi až přesahujícími myšlení tehdejších obyvatel (ať už mluvíme o samotném hraběti Šporkovi, barokním sochaři Braunovi nebo architektovi Alliprandim). Knížka je sice pojata jako román, čili pravděpodobně většina událostí je smyšlená, nicméně i tak nám umožňuje nahlédnout na Kuks jako na stavbu a hlavně na jeho sochařskou výzdobu, která se stala jedním z hlavních pilířů výuky o barokním sochařství v českých zemích. Určitě doporučuji všem Kuks navštívit, je to zážitek.

16.10.2023 3 z 5

Dcery čarodějného vrchu Dcery čarodějného vrchu Mary Sharratt

Osudy tří generací žen jedné rodiny. Osudy těžké, stejně drsné jako prostředí a období, ve kterých žili. Události, kterým dnes nepřisuzujeme nic nadpřirozeného, byly pro tehdejší lidi a jejich smýšlení naprosto nepochopitelné a tudíž bylo přece jasné, že v nich musel mít prsty Satan.
Smutné čtení...

11.10.2023 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Příjemné překvapení :) knížku jsem vyhrála již před nějakou dobou a konečně se do ní pustila a musím říct, že přečteno během pár dnů :) Zapeklity případ, do jehož vyšetřování se zapleta i osobní život obou vyšetřovatelů. Překvapivý konec..za mě paráda, těším se na další díl.

03.10.2023 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Každý, kdo nejdříve viděl film jako já, věděl, do čeho jde a jak příběh vlastně skončí. Je to velice smutné čtení o tom, jak si nemoc bere od svého "hostitele" vše. Člověk ani nechce přemýšlet nad tím, že něco takového se může stát vlastně komukoli a zcela nečekaně. Na druhou stranu nám pak takovéto příběhy ukazují pravou podstatu života, co je opravdu důležité a proč se nezaobírat kolikrát zbytečnostmi..

02.10.2023 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Knížka to není špatná, nicméně mě nejvíce zaujal třetí, poslední, příběh. Příběh o zdravotní sestře, která se celý život "honila" za přeludem, aby pak nakonec poznala pravý smysl života. Všechny příběhy jsou smutné, pojednávající o různých životních peripetiích/problémech, které můžou potkat kohokoli.

26.09.2023 3 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Po celou dobu čtení této knížky mě doprovázely rozporuplné pocity..je to thriller/detektivní příběh či nějaká verze takřka až romantického příběhu (samozřejmě vyjma popisu mrtvých těl). Asi jsem spíše čekala "klasické" vyprávění o Jacku Rozparovači. Uvidíme, snad lepší dojem udělá další knížka v řadě...

21.09.2023 1 z 5

Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hans-Olav Thyvold

Knížka je spíš odpočinková, ačkoli téma je smutné, takové hořko-sladké dalo by se říct. Příběh je vyprávěn psem Tassenem, který žije se svou paničkou, paní Thorkildsenovou, v podstatě poklidným životem. Zcela až lidským uvažováním rozebírá každodenní události, přičemž nezapomíná být stále hrdým psem :)

20.09.2023 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Od paní Mornštajnové jsem četla již několik knih a proto jsem ani od této nečekala nic jiného než že se mi bude velmi líbit. Sledujeme několik linek, život Marie a život zpočátku malé dívky a posléze velmi úspěšné mladé ženy Magdaleny. A jak postupujeme ve čtení, postupujeme i v létech, od roku 89 až po v podstatě současnost. Velmi čtivá a zároveň i smutná knížka. Vřele doporučuji :)

11.09.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak nevím, abych pravdu řekla, podle kladných recenzí jsem čekala asi víc..Sára si nese trauma z dětství, které se snaží "přehlušit" samotarskym životem a sběrem hub v šumavských lesích. Téma je to těžké, nicméně upozaděné, celý příběh je plný skrytých náznaků, otazníků..zvláštní knížka..

09.09.2023 2 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Další z etap života mladičké Marie Kostkové z Kostky, tentokráte na dvoře nizozemské královny. Opět se setkáváme se členy její "bláznivé " rodiny a opět se čtenář baví od začátku do konce. Oddechové čtení :)

02.09.2023 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Další napínavý případ(y) Oldřicha z Chlumu a další skvělé dílo pana Vondrušky. Kdo má rád jak historické romány, tak detektivky, tak si knížkami tohoto autorka přijde na své. Doporučuji :)

31.08.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První mnou přečtený případ Eriky Fosterove a naprostá paráda :) Napínavé od začátku do konce, překvapivý konec, co víc si přát. Erika si s sebou z minulosti nese traumatickou událost a i přes to, nebo právě proto, se usilovně snaží zjednat spravedlnost. Doporučuji :)

21.08.2023 5 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Závěrečný díl trilogie o životě Marie Antoinetty, ženy, jejíž neblahý osud je málokomu neznámý. Stejně jako předchozí dva díly, i tento je doslova nabitý detailními informacemi, tentokráte o plánech na záchranu jak monarchie, tak bohužel i vlastních životů. I přesto, že čtenář ví již od prvního svazku jak to vlastně celé dopadne, přece je celá série zajímavou studnici nových informací. Všem milovníkům historie doporučuji :)

16.08.2023 4 z 5

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Vše, co jsem zatím od paní Kornerove četla, bylo skvělé, takže jsem vlastně nic jiného ani od této knížky nečekala :) Příběh byl velmi čtivý, měl spád, takže přečteno za pár dní. Bezbřehá láska dvou mladých lidí, která překoná zdánlivě i nepřekonatelné. Mimo to se dovídáme i něco málo z období napoleonských válek. Doporučuji :)

12.08.2023 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Velmi čtivá detektivka z doby vlády krále Přemysla Otakara II. Na knížky pana Vondrušky jsem se chystala už dlouho a konečně se mi zadařilo začíst se, a to do tohoto prvního případu královského prokurátora Oldřicha. Děj je svižný, napínavý s překvapivým koncem ( či konci?). Určitě doporučuji jak všem milovníkům detektivek tak i historických románů :)

30.07.2023 5 z 5