Marie Antoinetta: Strmý pád

V závěrečném díle trilogie provázíme Marii Antoinettu obdobím, kdy pro ni bylo nejtěžší uchovat si důstojnost. A možná i zdravý rozum… Marie Antoinetta už ve Francii zažila mnohé – bojovala se svazující etiketou, intrikami dvořanů i liknavostí vlastního manžela. Z frivolní nezodpovědné dívenky se zálibou v přepychových radovánkách postupně vyzrála v odpovědnou ženu, oddanou matku a zdatnou političku. Nic ji však nemohlo připravit na budoucnost, neboť po dobytí Bastily se ocitla ve víru událostí, které by si nepochybně dříve ani nedokázala představit. Králova nerozhodnost přinutila Marii Antoinettu převzít aktivitu a bojovat ze všech sil za zachování monarchie. Přes veškerou snahu však zůstala v izolaci, neboť Ludvík cele rezignoval, většina stoupenců musela uprchnout do zahraničí a těm, kteří zůstali, nebylo radno věřit. Když se k útěku konečně odhodlal i král, bylo již pozdě. Navzdory přestrojení byli členové královské rodiny rozpoznáni a potupně posláni zpět do Paříže. Boj o záchranu monarchie se začal přeměňovat na boj o holý život, ovšem brzy bylo zjevné, že i ten je předem prohraný. Marie Antoinetta stanula před poslední výzvou svého života: navzdory krutému ponižování si uchovat důstojnost a smířit se s nevyhnutelným koncem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/192792/strmy-pad-192792.jpg 4.538

Marie Antoinetta 3.

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno · Domino

Confessions of Marie Antoinette · 2012

Kniha Marie Antoinetta: Strmý pád

samoska
05.01.2018

Nevím co napsat,tahle knížka mě pohltila,od chvíle popravy Ludvíka XVII se mi četla hodně těžko,chvílemi jsem jí už ani číst nechtěla .Vím,že ne úplně vše je v knížce pravda ale když jsem četla jak bylo s Marií Antoinetou zacházeno,a co se dělo s jejím synem,tak i na slzy došlo,asi možná proto,že sama mám děti,a moc jsem se do toho děje nechala vtáhnout.Vlastně pořád jsem hledala důvod PROČ?myslím,že její smrt a celé jeji rodiny byla zbytečná,že byla jen v nesprávný čas na nesprávném místě...Obdivovala jsem jí,jak se s očekávaným příchodem smrti dokázala vyrovnat,já bych to nezvládla. Každopádně bych v té době žít nechtěla.Knížku mohu jen doporučit.Škoda,že spisovatelka nemá další knihy na podobné téma,bylo to moc pěkně napsané,žádné fikce,v knize je spousta faktů které se dají ověřit.

hroneczek
25.11.2017

Celá trilogie vykresluje všem známou Madame Deficit v lidském, mateřském, milujícím podání, takovou, jaká skutečně byla. O posledních letech a měsících Marie Antoinetty jsem četla jedním dechem. Úžasné a zároveň nesmírně děsivé je, že autorka knihu psala podle skutečných události, vycházela z reálných podkladů a nepřikrášlených faktů. Těžko se některé situace rozdýchávají. Barbarství, krvežíznivost, bezohlednost a vlastní obohacení tehdejších revolucionářů je v některých ohledech i v dnešní době stále přítomno. Bohužel.
Smekám nad autorčinou práci a přeji si více takových historických románů.

gigi77
13.11.2017

Chaos, bída, strach a nejistota ... co vede lid k hrůzným činům a masovým jatkám?
... nepředstavitelná krutost a opět intriky ... tak bych charakterizovala události Francouzské revoluce, kdy dochází k neopominutelnému svržení monarchie. Poslední z trilogie je věnovaná především těmto historickým událostem. Je to část zdlouhavá, někomu může připadat méně záživnější, avšak konec románu má spád a nenechá oko suché. Jak by se zachoval každý z nás na jedné či druhé straně mince? Skutečně lid tolik nenáviděl onu královnu? ... Román dojme a donutí k zamyšlení. Velice pěkné a kvalitní čtení.

kasparos
17.02.2017

Výborná kniha

angelice
04.12.2015

Masochistické čtení této knihy jsem si užila. Celou trilogii nemůžu hodnotit jinak než kladně, poslední díl nevyjímaje. Řekla bych, že tomu, kdo chce uvěřit ději a není úplný cynik, přiroste královna k srdci i přes to, co do dotyčného ve škole nahustili o francouzské revoluci.

Valko
23.11.2015

Třetí díl=nejlepší díl... Smutné a zároveň tak strašně hezké... Na konci mi i slza ukápla...

Paulika
16.10.2015

Cela trilogie je velice dobre napsana a opravdu drzi ctenare prikovaneho ke knize. Atmosfera je jedinecna a ctenar je zcela pohlcen onou dobou, at uz u dvora, ci pozdeji ve vezeni. Libila se mi objektivnost autorky, i kdyz sama skromne priznava v dodatku knihy, ze je to fikce. Behem cteni jsem udalosti konzultoval predevsim s Wikipedii a musim uznat, ze autorka byla velice pecliva. Kniha by si urcite zaslouzila obrazovou dokumentaci, portretu z one doby s vetsinou dejovych postav existuji (ale asi problem s pravy) a ctenar by si udelal i obrazovy dojem tvari postav. Jen obrazu MA v urcitych zivotnich cyklech je plno. Stejne mapka uteku kralovske rodiny a prip. mapka mesta Parize z one doby s vyznacenymi hlavnimi dejovymi budovami. Proto opet doporucuji wiki prip. Google. Hodne me zaujala kruta doba z obdobi 1789-1793 - doby revoluce, kdy "pozirala i sve vlastni deti" a nemohl jsem se ubranit srovnani s alegorickou knihou Farma zvirat od Orwella.

Ivanule
04.09.2015

Naprosto strhujici zavrseni trilogie o Marii Antoinette a jejich poslednich letech zivota po padu Bastily.Tato kniha me doslova dostala svym popisem udalosti,ktere si musela vytrpet pred svym koncem.V nekterych pasazich jsem i knizku nekdy musela odlozit a rikat si jak tohle vsechno mohli lide dopustit,zvlast popsane nektere činy. Pokud vas osud dcery rakouske cisarovny Marie Terezie zajima,rozhodne si tuto trilogii prectete!