Marie Antoinetta: Strmý pád

V závěrečném díle trilogie provázíme Marii Antoinettu obdobím, kdy pro ni bylo nejtěžší uchovat si důstojnost. A možná i zdravý rozum… Marie Antoinetta už ve Francii zažila mnohé – bojovala se svazující etiketou, intrikami dvořanů i liknavostí vlastního manžela. Z frivolní nezodpovědné dívenky se zálibou v přepychových radovánkách postupně vyzrála v odpovědnou ženu, oddanou matku a zdatnou političku. Nic ji však nemohlo připravit na budoucnost, neboť po dobytí Bastily se ocitla ve víru událostí, které by si nepochybně dříve ani nedokázala představit. Králova nerozhodnost přinutila Marii Antoinettu převzít aktivitu a bojovat ze všech sil za zachování monarchie. Přes veškerou snahu však zůstala v izolaci, neboť Ludvík cele rezignoval, většina stoupenců musela uprchnout do zahraničí a těm, kteří zůstali, nebylo radno věřit. Když se k útěku konečně odhodlal i král, bylo již pozdě. Navzdory přestrojení byli členové královské rodiny rozpoznáni a potupně posláni zpět do Paříže. Boj o záchranu monarchie se začal přeměňovat na boj o holý život, ovšem brzy bylo zjevné, že i ten je předem prohraný. Marie Antoinetta stanula před poslední výzvou svého života: navzdory krutému ponižování si uchovat důstojnost a smířit se s nevyhnutelným koncem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192792/marie-antoinetta-strmy-pad-2rg-192792.jpg 4.545

Marie Antoinetta 3.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Domino

Confessions of Marie Antoinette, 2012

Kniha Marie Antoinetta: Strmý pád

tereza94
07.12.2020

Musím říct, že kniha mi otevřela oči. Dřív jsem si myslela, jaká byla Antoinetta namyšlená slepice, ale příkoří a ponížení, kterými si musela projít ke konci života bych nikomu nepřála. Knihu jsem chvílemi odkládala, protože mi bylo do pláče. Rozhodně doporučuji celou sérii všem, kteří mají podobně jako já, zkreslený pohled na ni a na Ludvíka.

tereza1198
24.07.2020

Tohle bylo nepříjemné čtení. Nevěděla jsem, jaká všechna příkoří si král s královnou museli prožít než přišel jejich konec. Pořád jsem jim přála, aby se útěk vydařil. Dějiny nepřepíšeme. Moc dobrá kniha. Vive la reine.

samoska
05.01.2018

Nevím co napsat,tahle knížka mě pohltila,od chvíle popravy Ludvíka XVII se mi četla hodně těžko,chvílemi jsem jí už ani číst nechtěla .Vím,že ne úplně vše je v knížce pravda ale když jsem četla jak bylo s Marií Antoinetou zacházeno,a co se dělo s jejím synem,tak i na slzy došlo,asi možná proto,že sama mám děti,a moc jsem se do toho děje nechala vtáhnout.Vlastně pořád jsem hledala důvod PROČ?myslím,že její smrt a celé jeji rodiny byla zbytečná,že byla jen v nesprávný čas na nesprávném místě...Obdivovala jsem jí,jak se s očekávaným příchodem smrti dokázala vyrovnat,já bych to nezvládla. Každopádně bych v té době žít nechtěla.Knížku mohu jen doporučit.Škoda,že spisovatelka nemá další knihy na podobné téma,bylo to moc pěkně napsané,žádné fikce,v knize je spousta faktů které se dají ověřit.

hroneczek
25.11.2017

Celá trilogie vykresluje všem známou Madame Deficit v lidském, mateřském, milujícím podání, takovou, jaká skutečně byla. O posledních letech a měsících Marie Antoinetty jsem četla jedním dechem. Úžasné a zároveň nesmírně děsivé je, že autorka knihu psala podle skutečných události, vycházela z reálných podkladů a nepřikrášlených faktů. Těžko se některé situace rozdýchávají. Barbarství, krvežíznivost, bezohlednost a vlastní obohacení tehdejších revolucionářů je v některých ohledech i v dnešní době stále přítomno. Bohužel.
Smekám nad autorčinou práci a přeji si více takových historických románů.

gigi77
13.11.2017

Chaos, bída, strach a nejistota ... co vede lid k hrůzným činům a masovým jatkám?
... nepředstavitelná krutost a opět intriky ... tak bych charakterizovala události Francouzské revoluce, kdy dochází k neopominutelnému svržení monarchie. Poslední z trilogie je věnovaná především těmto historickým událostem. Je to část zdlouhavá, někomu může připadat méně záživnější, avšak konec románu má spád a nenechá oko suché. Jak by se zachoval každý z nás na jedné či druhé straně mince? Skutečně lid tolik nenáviděl onu královnu? ... Román dojme a donutí k zamyšlení. Velice pěkné a kvalitní čtení.

kasparos
17.02.2017

Výborná kniha

angelice
04.12.2015

Masochistické čtení této knihy jsem si užila. Celou trilogii nemůžu hodnotit jinak než kladně, poslední díl nevyjímaje. Řekla bych, že tomu, kdo chce uvěřit ději a není úplný cynik, přiroste královna k srdci i přes to, co do dotyčného ve škole nahustili o francouzské revoluci.

Valko
23.11.2015

Třetí díl=nejlepší díl... Smutné a zároveň tak strašně hezké... Na konci mi i slza ukápla...