Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

Co zůstalo skryto za okázalou garderobou a výstředními účesy? Když Marie Antoinetta roku 1774 usedla po boku manžela na francouzský trůn, bylo jí pouhých osmnáct let. Mnozí hodlali jejím prostřednictvím získat nemalý politický vliv, avšak jejich naděje záhy zašly na úbytě. Od francouzské královny se totiž očekávaly pouze dvě věci: půvabný zevnějšek a následník trůnu. V naplnění druhého, zásadnějšího poslání Antoinettě bránil panovníkův liknavý postoj k manželským povinnostem - a možná právě proto se upnula k povrchním kratochvílím. Hedvábné toalety, výstřední účesy, oslnivé šperky či nekonečné karetní večírky však jen zastíraly bolest duše týrané podlými intrikami a nepřetržitými zákulisními boji o moc. Královnin trpký úděl nakonec nedokázal zmírnit ani příchod vymodlených potomků. Mateřské radosti kráčely ruku v ruce s bolestí a žalem. Ludvík XVI. sice svou choť zahrnul přátelstvím, nikoli však opravdovým něžným citem, a proto hledala oporu u své tajné lásky, švédského hraběte von Fersen. Během neblaze proslulé aféry s náhrdelníkem vyšlo najevo, že Versailles ani Francie nikdy nepřijaly někdejší rakouskou arcivévodkyni za svou. Nespokojení poddaní rádi uvěřili štvavým pamfletům, které Antoinettu líčily jako zpustlou a rozhazovačnou madame Defi cit. Blížil se den, kdy královna bude muset začít bojovat nejen o dobrou pověst, ale také o osud celé monarchie, bourbonského rodu… a životy svých blízkých....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153507/marie-antoinetta-soumrak-rozmarilos-MyI-153507.jpg 4.361

Marie Antoinetta 2.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Domino

Kniha Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

kajusjoch
25.09.2020

první díl byl o trochu lepší, ale i tak je kniha skvělá! Autorka umí skvěle a barvitě popisovat, jak kdyby tam opravdu v tu dobu byla. Je vidět, že je znalá. Příběh Marie Antoinetty znám do detailů, takže se těším na třetí díl (zároveň se i netěším). Za mě skvělé, doporučuji!

Noisette73
25.05.2020

Tohle bylo slabší než první díl, ale špatné to určitě nebylo, jen jsem se utvrdila, že bych jako tahle mladá královna žít opravdu nechtěla, žádné soukromí, jen samé šaty a kratochvíle, já vím, že ona nic jiného neznala, ale i tak musel být její život hrozně prázdný, myslím, že štastná vážně nebyla.

tereza1198
24.03.2020

Opět parádní historický výlet. Královna kupuje šaty, tupíruje vlasy do metrové výšky a nevnímá, jak se svět kolem pomalu rozpadá. A když později nachází rovnováhu, svě místo v životě a začne se chovat uvědoměle, tak už je na všechno pozdě. Vůbec se mi nechce do posledního dílu. Teď už přijde jen pád.

bookcase
10.07.2019

Opět čtivé. Na francouzském dvoře bych tedy žít nechtěla ani náhodou.

Danka1975
13.01.2019

Noooo, rozhodně to neměla to holka lehké :-(. .myslím Marii Antoinettu) . . .Přiznávám, že první polovina mě bavila víc, v té druhé bylo nějak hodně postav a ještě víc politiky, než jsem čekala (ale hold to prostě tak bylo). . a tam jsem se trochu ztrácela a přiznávám, že jsem i nějakou tu stránku vzala "letem světem" . .

Pravdou je, že autorka dle mého hezky popsala tu dobu a situaci, že jsem se fakt přenesla Francie a malého Trianonu, módy, oblékání. . . .tím hned navážu na to, že před ní smekám, páč tohle dát do kupy a sepsat a ještě se dost dobře opírat o historická fakta = žádná sranda!!!

Co bych ještě ke knize měla: francouzké fráze ne zcela všechny byly ve slovníku v knížce, tak jsem ještě měla otevřenej slovník v googlu a zase to bylo lepší!!! Stejnou variantu jsem volila ve jménech, kauzách. . tady mi mi přišla aféra s náhrdelníkem až moc zdlouhavá, i když vím, že byla dost zásadní!!!!. . . . jen pohled čtenáře :-)

Další díl nedám, a to z toho důvodu, když vím jak M.A. zkončila a je mi jí líto už teď.. , co všechno dokážou klevety, drby, nenávist, smůla, že nevyšel útěk a to jak dopadly její děti . .:-(..

Doporučuji a jdu to rozdejchat. . .

hroneczek
02.11.2017

Stejně jako první díl, mělo i pokračování spád, založeno bylo na skutečných událostech. Kniha přináší velmi zajímavý pohled na život královny - výhody, nevýhody, strasti, situace, které jsou pro nás normální, ale pro tehdejší královnu byly naprosto nepředstavitelné. Těším se na další díl.

gigi77
01.11.2017

Milovníci historie a románů budou z trilogie nadšení. Reálie i fikce jsou příjemně snoubeny, ničeho moc ani málo, od každého trochu, tak akorát.
Zatímco Jiným autorům se život M.A. vešel do tenké knihy, tato autorka jej zachycuje v poměrně obsáhlé trilogii, která je obrazem všech dosud známých historických faktů.

Vendelín2000
19.09.2015

Velmi pěkné pokračování. Snad nejvíce mne potěšil slovníček, který je na konci. :)