Urozený podivín Špork

Román o významné osobnosti barokní doby, mecenáši a ctiteli umění i zřizovateli mnoha důležitých institucí, hraběti Františku Antonínu Šporkovi. Autor tohoto životopisného a zároveň historického románu vykreslil i obraz doby konce 17. a první poloviny 18. století jako zlomu v přístupu k mnoha životním otázkám. To vše dokládá na příběhu nevšedního literárního a společenského kritika, politika, obdivovatele umění i člověka zajímajícího se o rozvoj soudobé vědy. Líčí hraběte Šporka jako svobodomyslného člověka, což ilustruje na jeho sporech s řádem jezuitů, i na věcech praktického života. České barokní umění je v románu doloženo činností vynikajícího sochaře Matyáše B. Brauna na Šporkově panství v Kuksu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94115/big_urozeny-podivin-spork-po1-94115.jpg 4.27

Kniha Urozený podivín Špork

Jonny
27.07.2021

Čtivé, zajímavé, místy možná i napínavé :-). Jen si lámu hlavu s tím, co všechno je domyšlené a co je dokladem skutečnosti.

alois.randa
01.01.2021

Pěkný román, který nás zavede do lázní Kuks, kdy Matyáš Braun začíná budovat svůj Betlém a pan hrabě Špork bojuje s Jezuity.

kristian13
31.03.2015

Vzhledem k tomu, že byl právě zrenovován za pořádný peníze Kuks, přečetl jsem
si tuto knihu. A dozvěděl jsem se plno zajímavých věcí jak o Šporkovi tak o Braunovi
a taky o lázních. Za názvem Kuks jsem původně viděl jen ten špitál a Braunovy sochy.
Zajímavá knížka, která stojí za přečtení.