StihOMam StihOMam komentáře u knih

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Milostný dopis klínovým písmem na mě působí jako stručná rodinná historie poskládaná z příběhů o mnoha dějstvích a nepřeberného množství postav, které místy nejsou analogicky ani logicky spojeny. Některé příhody tak lehce narušují jinak zajímavou dějovou linii a určité osoby vyvolávají dojem nadbytečnosti.
Například přílet bratránka se mi jevil jako osobní nutkavá potřeba poukázat na některé české zvyky, určité generalizující charakteristiky Čechů i historicky dané tendence vzbuzující celkově negativní obraz. Bez této postavy by si kniha vystačila. Dokreslovala sice kontrast s okolní Evropou a nastiňovala propast, zároveň však vnášela do knihy těžce stravitelná témata, která by sama o sobě vystačila na román, proto nebylo nutné jich tolik okrajově zmiňovat.
Některé pasáže mě v důsledku této husté sítě životně důležitých otázek rušily. Přerušovaly. Ztěžovaly dokonce i čtení mezi řádky. Kniha je skutečně hutná; skutečnost, že nepatří mezi oddechovky, zde nicméně na škodu není. Dílo Tomáše Zmeškala je svým osobitým způsobem kouzelné a jazykově vybavené. Mimo to, nabízí podmanivý, hluboký příběh nejstaršího ražení, který nikdy nezklame. Příběh o nezlomitelné, zraněné, oddané, kruté, nepolapitelné, vášnivé, bolavé, nepochopitelné, naplňující, zrazující, všudypřítomné síle lásky.

29.05.2018 4 z 5

Za mě příliš mnoho jaderných bomb. Tato skutečnost byla bohužel umocněna i skutečností, že Analfabetka se mi dostala do ruky jako druhá, v těsném závěsu po Staříkovi. Tím pádem působila jako slabodušší sestřička, která nemá tolik dechu, nedosahuje stejné originality, neumí pobavit stejnou měrou, kráčí ve vyšlapaných stopách, vyvíjí se pomaleji. Nechci knihu přehnaně hanit; jistě stojí za přečtení a nepovažuji ji za plýtvání časem. Příjemným osvěžením jsou postavy Číňanek, starý pár držgrešlí a bohužel i švédská policie. Avšak díky srovnání se Stoletým staříkem, které se opakovaně vnucuje, působily téma, styl i forma opotřebovaně a zmiňované knihy od Jonassena se tak pro mne staly Holgerem 1 a Holgerem 2.

28.03.2018 3 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Skutečně dětská knížka každým coulem a to na ní oceňuji nejvíce. Poutavé obrázky děti zaručeně zabaví během příběhů zpracovaných úměrně jejich věku. Navíc jsou ze života hmyzu, což je fajn pro dovzdělávání. Až na tu krávu Berušku nemám výhrad.

20.04.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Mozek dlouho vzdoroval, ale prohrál. Bylo pro mě překvapením, že sebe sama vidím sahat právě po této knize. Ale doporučení, žebříčky, komentáře, výlohy, reklama, kinematografie - ti všichni mě převálcovali a najednou.... pláčosmích uzavřel knihu a další kapitolu v mém životě. Ale nelituji ani jediné vteřiny strávené s Louise, protože mi dokonale pomohla zapomenout na všední realitu a bylo mi zcela (chvíli) jedno, jestli budeme mít něco k snídani. Je to jednoduchý příběh plný krásy a nejednoduchého života, za který jsem smutně vděčná. I díky takovým osudům pak člověk statečněji čelí tomu svému, byť může být právě stejně nesnadný.
Teprve s poslední tečkou chápu pátou hvězdičku.

31.03.2017 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je klasika, která nestárne. Tuto publikaci řadím k dílům, kde má autor stále co sdělit. Byť je dějově knížka krapet chudá, mnohonásobně to převažuje bravurně vyobrazená psychologie hlavního hrdiny. Všichni cítíme tu tíhu a vinu během četby a všichni bychom si jistě přáli, aby i v našem světě čistota/láska/víra v Boha/,,, dokázala zvítězit. Aspoň víckrát než občas.

17.03.2017 4 z 5

Na světě nejsou jen pomeranče Na světě nejsou jen pomeranče Jeanette Winterson

Skutečně originální kniha. Zdroj a inspirace. Za mě je tato publikace lahodným ukojením hladu po literatuře.

14.03.2017 4 z 5

Odpočinková četba, která chytne natolik, že ji za dva dny zhltnete i při normálním všedním chodu. Příběh se mi líbil, nabízel něco nového, originálního a chytlavého. V tomto prvním díle mě fotografický doprovod nikterak nerušil a připadal mi jako osvěžující doplněk. Podtrhoval zajímost samotných postav a možná trochu manipuloval s čtenářovou představivostí, ale nerušeně, nevlezle. Za mě palec nahoru

14.03.2017 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Co rici, kdyz autor vsechno rekl? Fascinuje me, jak jednoduse a zdanlive lehce shrnul Remarque celou vojnu; realne, kriticky, vtipne, dojimave, objektivne?, smutne, plne. Trochu me desil blizici se konec. Co s takovym vojakem? A dekuji autorovi za proste reseni. Vsechno ostatni by bylo jako skutecnost samotna - nerealne.

13.03.2017 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Knihu hodnotím jako nikterak výraznou červenou knihovnu s celkem fajn prostředím i nápadem. Neskutečně mě však při četbě rušilo neustálé opakování některých frází, ustavičné zdůrazňování toho a totéž, poukazování na tři až čtyři charakteristiky stejným popisem. Co se mi ale zdálo pochybné a nevěrohodné, jak autorka najednou přistoupila na lacinou vulgaritu, když došlo na sex. Nejenom ten jazyk, ale i ten způsob. Nějak mi to nesedlo k dosavadnímu vyprávění. Mám romanťárny ráda, ale tuhle úplně doporučovat nebudu.

01.02.2024 2 z 5

Tvarytmy Tvarytmy Pavlína Brzáková

Prijemne straveny cas s panem Duskem, ktery najednou sedi naproti tobe v obyvacim pokoji a sdeluje ti svoje zazitky, zkusenosti nebo nazory. Nicmene porad se jedna vyhradne o JEHO vnimani a uchopeni zivota jako celku. S lehkosti dokaze bezne i mene caste osobni vyzvy uvest do kontextu, ze kterych se realne tezce vymotavas, ale on ti vzdy nabizi uzasne jednoducha reseni. Ukazuje cestu. Tento krasny ideal knihou nadherne prostupuje a dokaze priblizit hranici hezcich zitrku.
Bohuzel si vsak nemyslim, ze se jedna o nazor/pristup aplikovatelny vzdy, kazdym, vsude, o vsem, se vsim... Spise to vnimam jako dalsi ideal ctnostneho muze.

07.03.2023 3 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Co si budeme nalhávat, utáhl mě na nudli Ivan Trojan na obalu, tak jsem si Šarlatána vypůjčila. Brzy brzičko bylo sice po všem, ale dojem zůstal. Nahlodal mě červíček, jak moc autenticky a do jaké hloubky probíhal nastíněný život pana Mikoláška, který se mi snaží někdo podsunout. Tyto výzvy mám ráda. Budí ve mně dojem, že něčí snaha padla na úrodnou půdu a vede následně ke skutečnému dovzdělání.
Dílko nenudí, je čtivé, lehce napsané, snadno stravitelné, přesto poutavé a s určitou jiskrou. Na pět hvězd to není, pánové, ale budu štědrá a čtvrtou do hodnocení dotlačím.

03.01.2022 4 z 5

Mrtvorozená Eliška Frankensteinová Mrtvorozená Eliška Frankensteinová Michael Stavarič

Zkusenost me naucila neocekavat mnoho, takze kdyz pak dostanu vic, jsem prijemne potesena. Mrtvorozena Eliska Frankensteinova mi dala mnohonasobne vic. Povazuji ji za naprosto precizne vypracovany pribeh a uzasnou lingvistickou praci, ktera dava vyniknout pribehu pomoci nepochopene i nepochopitelne psyche. Je to prekrasne komplikovane dilo skytajici uzasny ctenarsky prozitek.

25.05.2020 4 z 5

Dilo ctive, nejakou informativni hodnotu ma, zcela jiste vam nejake tema k zamysleni nabidne, ale pouzita prirovnani povazuji za katastrofalni (Manson doslova nahlas vykrikuje, ze deti nema), snaha byt vtipny se mi misty jevila jako trapna, ale protoze uz ted je mi cela kniha i autor u prdele, asi jsem se neco naucila. *2/3

15.03.2019 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Snažím se přespříliš nepodléhat reklamě a "úžasné" recenze beru s rezervou. Nejinak tomu bylo i při otevření této knihy, která si mě po 334 stránkách ale naprosto získala. Celý příběh, styl vyprávění, postavy, ovšem i obyčejné denní události nebo samo prostředí ve mně zanechaly skutečně hlubokou stopu. Po dlouhé době byla potěšena hlava i srdce. Skvělý dojem, který znovu vyvstává při vzpomínce na Oveho, mě doprovází i po 3 měsících po dosažení konce knihy. Dobré dílo, dobré.

28.03.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Dějově, stylisticky i formálně obsahuje podle mého Hadrový panák vše, co má správná detektivka mít. Nehodotím jako nejlepší krimi v mých rukách, ale hodnotím jako kvalitní čtení. Má očekávání Hadrový panák naplnil a proto i doporučuji - jako oddechovka dobré.

28.03.2018 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Pestrobarevna skala hlavnich postav zasazena do zdanlive nezazivneho zameckeho prostoru vam da zazit neco neprekonatelne nearistokratickeho. Nadherne me tato publikace osvezila a pobavila zaroven. Jedine minus pro me bylo, ze teprve s posledni teckou prislo zjisteni, ze v rukach drzim novinku s pokracovanim... A moje netrpelivost a lacnost po dalsich osudech Mariiny rodiny mi nedala par mesicu spat.

23.04.2017 4 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Oblibena publikace, jistojiste i diky pametovemu optimismu. Jedna z prvnich prelouskanych knih, ktera mi natolik utkvela v hlave, ze neslo ji vyradit z knihovny. Ted ji ctu detem a zasnu nad tim, jaky informativni prinos tato utlounka knizka ma. Nicmene souhlasim s komentari ostatnich, ze nektere vyrazy mym malym cini potize.

23.04.2017 4 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Prekvapila me sila pribehu. Souzneni dusi (lidskych i zvirecich), prekonavani strachu, hledani cesty a prepisovani zlych dennich mur jsou temata ze zivota. Okoreneno prostredim a traumatickym zazitkem pusobi vsechno tak zive a bolestive, ale presto chcete vic. Krasny roman.

16.04.2017 5 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

Toto bylo moje první setkání s panem Párelem a získal si mě okamžitě. Body sice dostal i muž, který mi Zemi žen doporučil, ale jemu to nebylo nic platné a naše cesty se stejně rozešly. S autorem se však rozejít nechci, protože za tento originální, vtipný příběh mu bude navždy patřit můj vděk a dík.

17.03.2017 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

William Styron nás ve svém psychologické románu upozorňuje prostřednictvím nejrůznějších úhlů pohledu na jednu a tutéž klíčovou otázku. Fašismus. Není soustředěn na pouhý fakt fašismu, ale na i život v jeho největším „rozkvětu“ a na jeho následky, na život po něm.
Název knihy upozorňuje na volbu Sophie. Musíme však konstatovat, že jich bylo více, celý řetězec. Zda se angažovat v okupované Varšavě či ne. Zda použít své tělo jako nástroj. Které ze svých dětí vybrat. O tom všem je Styronova náročná kniha.