Stidave Stidave komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Jako obvykle, Stephen King dokáže myšlenkové pochody postav popsat mistrovsky. Ano, knížka má ze začátku pomalejší tempo, jenže bez něj by pozdější dění nemělo takový dopad. Navíc je knížka protkaná stárnutím a smiřováním se se smrtí, což může čtenáře přivést k přemýšlení. Když začalo druhé dějství, stránky jsem úplně hltal. Bylo to tak tragické a ošklivé, tak.. Pikantní. A i když dění potom rozhodně nebylo překvapivé, člověk doufá, že přeci jen k nejhoršímu nedojde... Co bych vytkl je snad jen to, že závěrečné inferno bylo poměrně krátké a proroctví mi v této knížce přišlo už trochu navíc. 90%

25.06.2023 5 z 5

Opravdu skvěle napsaná kniha. Bylo neskutečně zábavný číst a přitom vědět, jak se věci mají, protože jsem znal film. Záhady chytré, a přitom vysvětlení kolem nich konečně jednoduché a ne zbytečně zašmodrchané. Tady už je fakt temno a dění je opravdu překvapivě nemilosrdné. Ke konci jsem si dokonce i pobrečel, což se mi při filmu nestalo. Perfektní řemeslo, ačkoliv mi trochu chybělo pár (set) stránek navíc, které nabídl Fénixův řád, některé časové skoky mohly být kratší. Taktéž bych si dokázal představit knížku bez té fatphobie, ale nezbývá mi než nad tím zakroutit očima. Kazit si tím tuto temnou, ale i přesto nadějeplnou knížku nenechám. Zatím nejlepší díl, při kterém jsem se v té husté atmosféře moc rád několikrát nahlas zasmál.

10.05.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak pozor, sám jsem překvapený že to řeknu, ale... Film je v tomto případě lepší než knížka. Měl jsem z ní pocit, že jde spíš o scénář. Myslím, že knížka skoro vůbec nepopsala, jak Bradavice vypadají. Dialogy byly krátké a většina postav mi bohužel přišla nesympatická. Vážně, Harrymu z této knihy nemám skoro důvod fandit. A to tlačení na pilu "Zmijozel špatný, Nebelvír dobrý" mě docela štvalo :D čtyři hvězdičky ale stejně musím dát za obrovskou originalitu.

31.08.2022 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tak, a mé desitiměsíční bradavické dobrodružství skončilo. Knížka je to opět velmi čtivá a narozdíl od filmu dokáže bavit i mimo Bradavice. A taky dobře vysvětlit relikvie a putování našich hlavních postav, v čemž dvojsnímek naprosto selhává. Také se mi líbilo poodhalení Brumbálovy temnější minulosti a to, že s jednou relikvií i se v knížce na konci naložilo o mnoho pěkněji, než ve filmu. Bohužel mi zde ale děj přišel až příliš často řízený náhodou, Harry a přátelé měli ve spoustě situací štěstí, že slyšeli důležité informace. Taktéž obhajoba nevyslovování Voldemortova jména ze strany Harryho a Hermiony bylo poněkud chudé. Nepatřím také mezi fanoušky sentimentálního epilogu. A ačkoliv vím, že tomu tak vlastně není, přišel mi konec useknutý. Zkrátka bych se rád dozvěděl, jak ústřední trojce dokončila školu. Co se stalo s Umbridgeovou. Nějaký nástin toho, co se dělo po souboji. I tak jsem si ale knihu velmi užil a těsím se, až si (možná za rok?) sérii zase dám znova.

19.06.2023 4 z 5

Vynikající. Temné, tak akorát dlouhé a úžasně originální. Vysvětlovačka na konci sice trochu zbrzdila tempo, ale to je tak jediné, co mohu Vězni vytknout.

18.04.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

O kus lepší než první díl. O něco temnější a postavám se narozdíl od Kamene mudrců dá fandit. Knížka je ale přeci jen trochu scénářovitá a neuškodilo by, kdyby byla přeci jen o kus delší. Taky mě nepříjemně překvapila dost nápadná fatphobie, ale to je nejspíš dané dobou psaní.

18.04.2023

Genesis Genesis Chris Carter

(SPOILER) Unavený a repetivní Carter. I pokud se vám minulé dvě knížky nelíbily, musíte uznat, že se autor snažil aspoň trochu o něco jiného. S Genesis se ale vrací zpátky ke svojí šabloně, a mě už to prostě moc nebavilo. Konkrétně: Představení první oběti. Hunter má konečně den volna a dělá něco odpočinkového - ale ne! Hunterovi někdo zavolá a on musí okamžitě vyrazit na místo činu! Na místě činu se Huntera někdo zeptá, jestli věří ve zlo nebo ďábla.... A tak by se dalo pokračovat. A samozřejmě, nesmí chybět falešný podezřelý, který opět mistrně ovládá své reakce. Od třetí vraždy jsem dočítal z povinnosti, jak mě ta snaha šokovat už prostě nebavila (ne ani tak to samotné násilí, ale následný "dekor"). Nakonec díky závěru dávám tři hvězdičky, i když jsem zvažoval dvě, ale díky popisu následku sebevraždy si u mě autor zase získal nějaké ty plusové body. Ale mám pocit, že Carter od smrti své manželky není úplně ok, knížka je samá trojtečka a synonyma k utrpení a bolesti... Možná by si on i Hunter zasloužili trochu odpočinout. Navíc i navzdory neustálému proklamování, že nic brutálnějšího jsme ještě s detektivy neviděli jsem měl pocit, že hned několik jiných Carterových knížek bylo násilnějších.

14.08.2023 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Uf uf, to mi dalo zabrat. Nejen, že nejtlustší knížka ze série, navíc s menším fontem. Jenže mně se to líbilo! Harryho náladovost a výbuchy vzteku ale ne. Myslel jsem, že budou vysvětlené Harryho propojením s Voldemortem, čímž bych si je dokázal ospravedlnit, nestalo se však. Romantická linka s Cho byla úplně trapná, takhle se snad nějaká holka chová? A Hermiona ji navíc dokázala naprosto přesně pochopit - cože? Souhlasím s tím, že Umbridgeová byla skoro vynikající záporačka, skvěle vykreslena její pokrytectví a zlo. Škoda té fatphobie, no. Během čtení jsem přemýšlel nad pěti hvězdami, nezajímavý střet s Voldemortem na konci mě ale přiměl dát čtyři.

18.04.2023 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Tato knížka byla v sérii z těch slabších. Handrkování s FBI mě spíš otravovalo. Když se agentka s Garciou začala bavit o své dceři, bylo mi hned jasné, co bude následovat, autor totiž zřídka říká něco navíc. Závěr z nějakého důvodu uspěchaný, uzavření spíš aby se neřeklo.. Jsem rád že v následujícím příběhu Carter změnil formu.

29.01.2022 2 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Úžasné... Opravdu, tohle jsem si zamiloval... Detektivním příběhem bych to jistě nenazval, jelikož hlavní hrdina nic nevypátrá, nechá to na někom jiném :D

16.09.2014 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Mám rád dlouhé knížky, ale tady jsem prvních sto stran dost trpěl. Proč? Protože famfrpál. Popisy tohoto sportu se mi zdály nekonečné. Dění kolem turnaje kouzelníků však následně báječně okořenilo školní rok. Hermionina záchrana skřítků mě otravovala skoro jako Rona a Harryho, bylo ale pěkné oproti filmu zase vidět Dobbyho. Posledním negativem je závěrečné vysvětlování, které je tak zbytečně zamotané, že ho nechápu.

18.04.2023 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Utrpení. Takhle moc jsem čtení nenáviděl ani nepamatuji. Nevadí mi Kingovo dlouhé popisy okolí a nálad, protože vždycky krásně vykreslí tu emoci, kterou chce na čtenáře přenést. Tady ne. V Pytli kostí je půlka knížky nudná vata. Příběh je ve své podstatě naprosto banální. A rozhodně mu nepomáhá to, že ho vypráví takový nabubřelý rádoby chytrák jako Mike Noonan. (ale co čekat od někoho, kdo se jmenuje Noonan?) A když na poslední stránce zaznělo, že když vám kysne děj, přiveďte si chlapíka s pistolí. No, tady to sedí dokonale (tedy s tím, že děj kysnul někdy od padesáté strány). Strašně se mi ulevilo, když jsem knížku dočetl a hlasitě ji zaklapl - alespoň nějaké zadostiučinění.

28.04.2024

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Skvělý nápad, který se spousta autorů snaží více či méně zdařile kopírovat. Originál je však jen jeden :)

17.02.2016 5 z 5

Dexterův poslední záběr Dexterův poslední záběr Jeff Lindsay (p)

No nevím.... Obsah knihy vám spolehlivě vyspoileruje 95% děje, takže nemůžete být překvapeni... Humor potěšil!

16.09.2014 4 z 5

Delikátní Dexter Delikátní Dexter Jeff Lindsay (p)

Myslím, že to byla nejlepší kniha z celé série, bohužel jsem se s Dexterem seznámil poprvé právě zde, takže jsem nerozuměl pojmům jako Harryho stezka a podobné... Časem si přečtu znova, rozhodně doporučuji :)

16.09.2014 5 z 5

Sluneční pes byl naprosto dokonalej! Pomaličku se to blíží a blíží.... Policajt byl bohužel naprosto nudnej.

07.08.2017 4 z 5

Ošklivá pravda Ošklivá pravda Jeff Kinney (p)

Ne, děkuji. Bylo to hodně vyčpělé. Autor si navíc uvědomil, že když bude každá kniha odpovídat jednomu Gregovo školnímu roku, bude vymyslet něco nového. Tak proč neroztahat tři měsíce do jedné knížky?

17.02.2016 1 z 5