spencer spencer komentáře u knih

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Autorku mám moc ráda a mrzí mě, že jsem se ke knize nedostala dříve.
I když se to na první pohled nezdá, je to titul, který čtenáře přiměje dost uvažovat nad životem. Ukazuje totiž dva paralelní světy od momentu, kdy se hlavní hrdinka měla rozhodnout, zda půjde domů s kamarádkou, či zůstane v baru se svým bývalým přítelem. Každý ze světů nám ukazuje, jak by její život vypadal, kdyby se rozhodla pro danou možnost a já jsem s výsledkem velmi spokojená. Taylor Jenkins Reid píše velmi poutavě a myslím, že ať už si přečtete jakoukoliv z jejích knih, budete spokojeni :)

21.07.2021 4 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Kniha je to opravdu jednoduchá a oddechová. Nic nového v ní nejspíš nenajdete, protože je plná různých klišé a předvídatelnosti. Ale na zpříjemnění deštivého odpoledne byla jak dělaná. Sice byla pro mě od autorky zatím tou nejslabší, ale svůj účel splnila.

05.10.2020 3 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Jsem naprosto beze slov. Romantiky mě většinou tolik neberou, ale tahle byla prostě úžasná. Nemohla jsem ji vůbec odložit a od nynějška je tato kniha na mém seznamu TOP knížek, protože má v sobě něco, díky čemuž jsem se při jejím čtení cítila naprosto skvěle. Těším se na autorčiny další knihy :)

07.09.2020 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Na Colleen se mi líbí to, že její knihy mají přesah a nikdy se nesetkáte s knihou, která by se podobala té předchozí. Ze začátku jsem nevěděla, kam tímto příběhem autorka směřuje, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Duševní zdraví je opravdu důležitým tématem a líbilo se mi, jak si s tím autorka poradila. Rozhodně knihu nepovažuji za nejlepší autorčinu knihu, ale jsem s výsledkem spokojená a těším se na její další práci:)

23.02.2020 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Moje první setkání s autorkou a velice příjemné. Knížka není bezchybná, ale je to přesně ten druh knihy, který jsem v ten moment potřebovala. Pomůže vám zapomenout na okolní svět a příběh vás opravdu vtáhne.

26.01.2020 5 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

Velice čtivá kniha. Četla se rychle a děj byl moc zajímavý. Hned po přečtení jsem musela sáhnout pro druhý díl. Všem milovníkům fantasy doporučuji.

24.04.2016 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla :)

17.11.2014 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Jedna z mála knih u které jsem byla napnutá až dokonce.
Kniha mně nesmírně překvapila, a můžu říct jen jediné: Takový konec jsem rozhodně nečekala :)
Rozhodně se podívám na film :)

17.11.2014 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Úžasná knížka :)
Určitě se k ní někdy ráda vrátím :)

09.09.2014 5 z 5

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

Vlkochodci jsou překrásným grafickým románem, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Nejenže obsahují rozmanitě barvité ilustrace, ale taky zajímavý příběh. Ten sleduje Robyn, mladou dívku žijící s otcem, jenž je lovec vlků. Když se mu Robyn jednoho dne snaží pomoci, potká v lese divoženku Mebh s její vlčí smečkou, čímž započne velmi nečekané přátelství, které dá do pohybu dost událostí.

Jak už jsem naznačila, děj se hodně zaměřuje na přátelství, rodinu a na to, jak dokáže laskavost a lidskost budovat vztahy mezi lidmi. Mimoto se věnuje porozumění a významu slova svoboda. Vyprávění je nasáklé irskou historií a foklorem, což je téma, jenž osobně mám moc ráda a v tomto případě bylo opravdu dobře zpracováno.

Těším se, až si pustím animovanou předlohu. Pokud máte rádi irské pohádky, rozhodně se čtením neváhejte.

05.10.2023 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Tento klasický hororový román se mi líbil víc, než jsem původně předpokládala!

Odehrává se během 60. let v New Yorku a soustředí se na manželský pár - Rosemary a Guye. Ti se zrovna nastěhují do jejich vysněného bytu v budově s tajemnou minulostí. Zatímco se Guy snaží prorazit jako herec, Rosemary se připravuje na roli matky. A když konečně otěhotní, začnou se o její zdraví až příliš zajímat sousedi od vedle. Rosemary to netrvá dlouho a začne sousedy podezírat z čarodějnictví a z toho, že jí chtějí její dítě vzít.

Rosemary má děťátko je skvělým hororovým příběhem, nad kterým budete přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Ta největší hrůza totiž pramení z něčeho dosti osobního a intimního - z důvěry. Bez ohledu na nadpřirozené aspekty děje, se vám pod kůži dostanou především všechny ty každodenní maličkosti. Ira Levin vše vykreslil s takovou lehkostí a hlavní pointu skryl skvěle všem na očích.

Knížku vám můžu určitě doporučit, avšak nečekejte od ní klasický horor plný překvapivých a děsivých scén. Jedinečnost se skrývá právě v podezření, které budete mít skoro na každou postavu v ději se vyskytující. Zajímavé čtení, které mě určitě navnadilo na to se k románu někdy v budoucnu znovu vrátit.

15.08.2023 4 z 5

O čem mluvím, když mluvím o běhání je memoárem Haruki Murakamiho, ve kterém se svěřuje o svém každodenním koníčku a vášni - běhání.

Murakami běhá posledních 25 let skoro každý den 10 km. Během týdne si nechává jeden volný den, ale jinak žádný nevynechá. Každoročně se účastní jednoho maratonu a výdrž má opravdu velkou. Přestože jsem si osobně čtení užila a plno jeho myšlenek jsem si zapsala, je mi jasné, že se nebude jednat úplně o titul pro každého. Když se to vezme kolem a kolem, může vám titul připadat
celkem o ničem. Pokud se nad ním ale více zamyslíte, najdete v něm tři hlavní témata: běhání, psaní a stárnutí. Co se týče toho posledního tématu, jde hlavně o smíření se s tím, že už v určitém věku naše tělo nedovede podat ten stejný výkon, jak tomu bylo před deseti lety.

Přestože nejsem žádný běžec, kniha mi hodně dala. Částečně nahlédnete do autorova dosti uzavřeného soukromého života a rozhodně vás namotivuje ke sportu. Máte-li rádi Murakamiho či běh, doporučuju vám si titul přečíst :)

02.08.2023 4 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

Tři příběhy. Tři komiksová zpracování. Jedna publikace. To je Totální nasazení, které před několika lety vzniklo pro sbírku Paměť národa na základě vyprávění pamětníků.

V knize sledujeme skutečné osudy tří žen různých národností a věku. Stejné číslo figuruje v průběhu celé publikace, neboť se nám jejich života ovlivňující události snaží přiblížit tři autoři a ilustrátoři, kterým se velmi povedlo je přivést k životu. Nejlepší částí této publikace je právě osobitost a originalita, kterou dal každý z tvůrců a tvůrkyň do svého díla.

Naprosto mě zaujal způsob vyprávění a hlavně fotografie spolu s životopisem každé z figurovaných žen. Dozvíte se tak, jak jejich život probíhal dál.
Pokud máte v oblibě komiksy, pak bych si tento nenechala ujít. Je historický a dotýká se poměrně důležitých témat. Za mě plný počet hvězd.

10.07.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Abych byla upřímná, mé pocity z této knihy jsou dost smíšené. Je temná a přestože uznávám, že i poměrně originální, po většinu času jsem byla dost zmatená. Mým hlavním problémem bylo vyprávění, které skáče v čase a taky mezi jednotlivými vypravěči.

Velice mě však zaujala charakteristika Heathcliffa, který byl velmi komplexní postavou schopnou jak krutých věcí, tak i laskavých. Svět ho udělal takovým, jakým byl a pokud jsem si něco na této knize oblíbila (a že toho není moc), byla to právě jeho postava. Zajímavý antihrdina, se kterým dovedete sympatizovat i jej nesnášet.

Jsem ráda, že jsem se k titulu dostala, ale nejsem si jistá, zda se k němu někdy vrátím. Nebylo to lehké čtení a přestože jsem ráda, že si knihu můžu odškrtnout ze svého TBR seznamu, nezanechala ve mně nějaký hlubší dojem.

30.06.2023 3 z 5

Krabička vzpomínek Krabička vzpomínek Kathryn Hughes

Jenny slaví své sté narozeniny. Spřátelí se s mladou ošetřovatelkou Candice a postupně se jí svěřuje se svými vzpomínkami, ve kterých se vrací zpět do období 2. světové války. Zažila tehdy něco života měnícího a přišel čas to dostat ze sebe ven. Candice má své vlastní problémy a mouder Jenny si váží, avšak o svém vztahu s jejími kontrolujícím přítelem nechce slyšet ani slovo. K velkému prozření obě dojdou během jejich společné cesty do Itálie a nečekaně a nevratně si tím změní život.

Jak už tomu v knihách této autorky bývá, využívá dvou časových linek. Obě jsou poutavé a poučné. Jistě oceníte způsob podrobného vykreslení charakterů, díky kterému působí velmi skutečně. Přestože se příběh může zdát předvídatelný, v průběhu se vyskytne mnoho zvratů a nečekaných odhalení přispívající ke čtivosti. Nemusíte mít ani obavy z toho, že by byl námět už ohraný. I když Kathryn Hughes jede podle podobné osnovy, vždy do děje přináší dost originality na to, aby vás svým vyprávěním zaujala.

Pokud se chystáte si Krabičku vzpomínek přečíst, nezapomeňte si projít i autorčinu poznámku k dílu, kde se svěřuje se svou inspirací ke knížce a dá vám nový pohled na věc:)

29.01.2023 4 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Vždycky mě naprosto ohromí způsob, kterým T. J. Reid dokáže čtenáře*čtenářky vtáhnou do svých knih. Tentokrát nás ve své knize Malibu v plamenech bere do Malibu 80. let 20. století. Setkáváme se s rodinou slavného Micka Rivy, kterou nyní z větší části tvoří jeho děti. Se svým otcem se nestýkají, ale přesto je v jejich životech dost ovlivnil. Ne zrovna pozitivním způsobem. Prostřednictvím různých flashbacků nahlížíme do jejich minulosti a zjišťujeme, co je udělalo lidmi, kterými jsou dnes, jednoho srpnového dne roku 1983.

Stejně jako v jejích předešlých knihách, i v tomto případě jde autorka v charakteristice jednotlivých postav hodně do hloubky. Budete mít tak pocit, že tyto postavy musí přeci existovat. Procházejí si tím, čím si prochází mnoho lidí a nic není přikrášleno. Tuto autentičnost jejího vyprávění moc oceňuju, jelikož nic neromantizuje, ale ukazuje, jaké to ve skutečnosti je. Prostřednictvím spletitých osudů našich hlavních hrdinů ve vás vyvolá všemožné emoce a přiměje vás se zamyslet.
Jediný zápor vidím ve vedlejších postavách, kterých tam bylo na můj vkus až moc a věřím, že se v nich člověk může snadno ztratit. Jinak se mi titul moc líbil a těším se, až se k němu jednou opět vrátím.

29.10.2022 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Je mnoho knih, na které po dočtení snadno zapomenete. Amerikána ovšem není tímto případem.

Adichie přináší osvěžující a upřímný pohled nigerijské imigrantky na politiku, vztahy mezi muži a ženami, feminismus, rasové napětí v Americe a další podnětná témata. Její poučné a až šokující postřehy jakožto outsidera, doprovází vtip a jedinečné postavy. Dialogy jsou skvělé a napsané tak, že se od nich nemůžete odtrhnout. Prostřednictvím příběhu dvou mladých lidí, kteří se na nějaký čas rozdělili a ocitli se tak každý v jiné kultuře, rozebírá autorka morální dilema a oběti, které jsme ochotni přinést na cestě za úspěchem. Nebo alespoň za pocitem úspěchu.

Ifemelu a Obinze vystupují jako hlavní postavy. Poprvé se potkají jakožto teenageři v Nigérii a brzy se do sebe zamilují. Každý se pak ovšem vydá jinou životní cestou, Ifemelu se odstěhuje do Ameriky a Obinze zkusí štěstí ve Velké Británii. Jejich vztah sledujeme v průběhu let. Vidíme, jak se mění, chátrá a znovu se rodí. To samé platí o samotných protagonistech. Neustále se vyvíjejí, přehodnocují svá rozhodnutí a dospívají.

Autorčin styl psaní je překrásný a máte-li možnost si titul přečíst, rozhodně tak udělejte. Vřele jej doporučuji:)

13.08.2022 5 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

4,5/5*
Tohle bylo opravdu skvělé letní čtení!

Hlavní hrdinka Piper tráví většinu svého času na sociálních sítích, chozením na večírky a utrácením peněz svého nevlastního otce. To se ale změní v okamžiku, kdy se dostane do průšvihu, po kterém ji její nevlastní otec odstřihne od svých kreditních karet. Je donucena strávit tři měsíce ve Westportu, městě, kde žil její biologický otec před svou smrtí a vlastnil tam bar. Piper se tedy vydává do tohoto rybářského městečka v doprovodu své sestry Hannah s odhodláním vrátit se co nejdříve zpět do LA.
Ve Westportu na ně čeká ale mnohem víc než prvotní šok spojený s maloměstem. Piper se totiž do cesty připlete Brendon. Na první pohled je jejím pravým opakem, ale časem oba dva zjistí, jak moc se protiklady skutečně přitahují.

Už dlouho jsem nečetla takto zábavnou contemporary romanci. Všechny postavy byly sympatické a zábavné. Opravdu jsem nečekala, že si tak snadno zamiluju rozmazlenou bohatou holku, kterou byla Piper. Dost mi, především v počátcích, připomínala Alexis ze seriálu Schitt's Creek, takže pokud seriál znáte, zvládnete si snadno představit tuto hlavní hrdinku.
Co se týče romance, už od začátku budete Piper a Brendanovi fandit. Každý z nich je jiný a to, že se navzájem nenutili měnit život toho druhého, bylo moc příjemné sledovat. Navíc byly jejich rozhovory plné vtipných hlášek a nezapomenutelných výměn názorů, pro které jsem jednu dobu fakt žila!

Doufám, že u nás autorce vyjdou i její další knihy, protože jsem si její styl psaní oblíbila. Za sebe můžu Holku přes palubu rozhodně doporučit. Jedná se o oddechové čtení plné humoru a romantiky.
Pokud si říkáte, že by byl z knihy dobrý film, tak mám pro vás dobrou zprávu. Film byl nedávno oznámen, takže teď už jen čekat na jeho zfilmování!

07.08.2022 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Recenze opravdu nelhaly. Tohle je kniha, kterou si prostě chcete přečíst.

Linus Baker, sociální pracovník na oddělení péče o magickou mládež, je pověřen tajným a důležitým úkolem. Má se vydat do sirotčince na ostrově Marsyas, kde žije šest velmi nebezpečných dětí. Vše tam prověřit a následně napsat bez jakéhokoliv zaujetí zprávu, která rozhodne o jejich budoucnosti. Linus svou práci vždy vykonával precizně a objektivně. Teď se nicméně vydává na dobrodružství svého života, které mu nejenže otevře srdce, ale také navždy změní jeho pohled na svět. Začnou se v něm totiž hromadit otázky: mohly by tyto bezbranné děti opravdu přinést konec světa? A jaké tajemství skrývá ředitel Arthur?

V příběhu se nachází spousta životních lekcí a momentů, které vás zahřejí u srdce. Jednotlivé postavy jsou velmi dobře charakterizované a snadno si je tak představíte. Brzy vám přirostou k srdci a věřte, že nebude vůbec jednoduché se s nimi na konci rozloučit. Jsem moc ráda, že tato kniha u nás vyšla. Svým čtenářům*řkám toho totiž může dost předat. Moc se těším na další autorovy knihy:)

30.06.2022 5 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

I když tato kniha není zrovna nejkratší, užijete si každou její stránku!

Když před zábavním parkem ve Stockholmu objeví bednu s mrtvolou, je policii brzy jasné, že mají co dočinění s vraždou. Jelikož se jim nedaří se v případu někam pohnout, požádá policistka Mina Dabiriová o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu. Ten si umí všímat detailů, které by jiným mohly ujít a rozumí lidské psychice. Brzy po první vraždě přibyde další oběť a vyšetřovatelé si uvědomí, že se nejedná o jedinečný případ, ale o sériového vraha. Zabiják je ale chytřejší, než se zdá. Podaří se ho policii dopadnout než bude pozdě? Jaký je viníkův skutečný plán?

Přestože se titul soustředí na více postav, hlavní role se ujímá Mina a Vincent. Ti toho mají společného více, než se na první pohled zdá. Moc se mi líbila jejich vzájemná dynamika i způsob jejich spolupráce. Pokud jste rádi*y součástí dění, tady budete přímo v jeho centru. Máte tak možnost nahlédnout do myšlenkových pochodů Vincenta a policejního oddělení. Díky tomu se dozvíte pár poznatků o lidském způsobu myšlení, což bylo pro mě osobně dost zajímavé. Příběh je přímo nabitý akcí, jelikož se od první stránky pořád něco děje. Líbil se mi způsob, kterým autoři pracovali s napětím, a jak nám dávali malé náznaky možného dějového vyústění. Současně s hlavním dějem totiž sledujeme i druhou dějovou linku odehrávající se o několik desetiletí dříve. Čím více vyšetřování postupuje, tím jasné jsou jejich vzájemné souvislosti.
Opravdu jsem hltala každou stránku a čtení si užívala. Už se moc těším na pokračování, protože mě dvojice Vincent/Mina dost zaujala a bavilo mě je sledovat. Titul můžu vřele doporučit každému, kdo má rád napínavé detektivní série typu Joona Linna. Věřím, že nebudete zklamaní.

17.06.2022 5 z 5