Krabička vzpomínek

Krabička vzpomínek https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503456/bmid_krabicka-vzpominek-g80-503456.jpg 5 154 45

Jenny slaví sté narozeniny a při té příležitosti rozjímá nad minulostí. Myšlenky se jí vrací především k dávným událostem, které doposud skrývala, protože na ně není zrovna hrdá. Otevře krabičku, v níž si schovává vzpomínky na turbulentní časy, a rozhodne se podniknout cestu, která jí pomůže vyrovnat se s minulostí. Chce se vrátit do malebné vesničky v Itálii, která se stala němým svědkem tragických událostí. Mladá ošetřovatelka Candice, která si plánuje zářivou budoucnost s láskou svého života, si stoletou stařenku oblíbí a navzdory generačním rozdílům se stanou přítelkyněmi. Candice se zájmem naslouchá Jennyinu vyprávění a moudrým radám – s jednou výjimkou. Nechce slyšet pravdu o svém vztahu. Když se domlouvají, že bude Jenny na její cestě do Itálie doprovázet, ani jedna z nich netuší, jak moc si vzájemně ovlivní život a že stoletá moudrá žena může ještě zažít velké překvapení...... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Cosmopolis

The Memory Box , 2021

Komentáře 45 Recenze 11

pydla
pydla
18.01.2024 4 z 5

Krásný příběh, i když nebál bych se jej ještě trochu rozvinout z Jenniny linky. Nenechá vás klidnými ať už z jedné nebo druhé strany. Bou mě vytáčel do běla a s Candice bych chvílemi zatřásl. Rozuzlení bylo taky hezké, nečekané. Doporučuji přečíst.

Toňula
Toňula
07.11.2023 4 z 5

Takový milý romantický příběh odehrávajíci se opět ve dvou časových rovinách, sympatičtí hrdinové, překvapivý závěr, co víc si přát..

Han-nah
Han-nah
05.11.2023 4 z 5

Jak je zvykem u této autorky , knihy s čtivými příběhy a krásnými obálkami. Opět dvě dějové linky a tajemství dřevěné krabičky, která pro stoletou Jenny hodně znamená. Žije v soukromém domově důchodců a život jí zpestřuje přítel Frank a sympatická, mladá ošetřovatelka Candie. S její pomocí se vydává na cestu do Itálie, aby konečně vyřešila minulost. Tato část knihy mi přišla dost zhuštěná.
Líbí se mi, jak autorka vystihne postavy i jejich povahy a tyto lidi si při čtení úplně představuji a snažím se je pochopit. Pořád ale žasnu, jací byli Nico a Beau manipulátoři a ženy, které s nimi žijí ,to nechtějí vidět. Každý si musí prožít to své.

Olous1
Olous1
05.11.2023 5 z 5

Tato kniha plných právem zaslouží pět hvězdiček. Nádherný příběh, plný emocí. Za mě skvělý čtenářský zážitek. Styl psaní mi vyhovoval. Toto byla druhá kniha od autorky a určitě není poslední. Doporučuji 95%.

lidunka1
lidunka1
03.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížka se výborně čte. Je to silný příběh, tedy vlastně dva. Jen nemám ráda ty romanťárny, že se Nico objeví přesně v den svatby nebo bratr žije rok přímo se sestrou v domově důchodců. Tohle mi vadí i ve filmech a myslím, že je to příliš pohádkové. Ale hezky jsem si u knížky odpočinula.

Lena78537
Lena78537
15.08.2023 4 z 5

Krásné vyprávění životního příběhu a skvělé propojení přítomna s retrospektivou. Jsou knihy, u kterých se čas doslova zastaví a já pak lituji, ze musím taky někdy alespoň pár hodin spát. Jednu hvězdu ale uberu, a to za ten pro mě příliš přeslazený konec.

zoew
zoew
24.07.2023 5 z 5

Asi do 70 stránky jsem se nemohla začíst, ale pak už to frčelo a já se s postavami sžila a fandila jim. Za mě tak 90%

zdehan
zdehan
20.07.2023 5 z 5

Kniha která se četla sama moc pěkný přiběh.

Danafantom
Danafantom
18.07.2023 5 z 5

Citlivě a inteligentně napsaná kniha se zajímavým příběhem.

Inka8
Inka8
17.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila. Byla napínavá, plná vzpomínek hlavní hrdinky, stoleté Jenny, která postupně vypráví svůj příběh příběh svoji ošetřovatelce Candice. Tu si velmi o líbila a nelíbí se jí její přítel, který ji podle všeho využívá a snaží se s ní manipulovat

Pípasek
Pípasek
09.07.2023 5 z 5

Nemá chybu, vše co obnáší život

Knihomura
Knihomura
07.07.2023 4 z 5

Oddechové čtení na léto.

Šánka
Šánka
23.06.2023 5 z 5

Krabička vzpomínek je další krásný román Kathryn Hughes, který mi dokonale padl do mé nálady, moc jsem si ho užila.
I tentokrát se příběh odvíjí ve dvou časových linkách a přesto, že hlavní hrdinky od sebe dělí velký věkový rozdíl, jejich životní příběhy se navzájem určitým způsobem ovlivní a současně si i pomohou vyrovnat se s minulostí, změnit přítomnost a najít štěstí v budoucnosti.
Máte-li náladu na pěknou romantiku s tajemstvím, kterákoliv z knih této autorky by se vám mohla líbit...

TheMelorry
TheMelorry
21.06.2023 5 z 5

Tak to bylo něco. Od autorky jsem zvyklá na skvělé knihy, ale i tak jsem byla opět překvapená.
Skvělé propojení současnosti a minulosti díky stoleté ženě, která toho prožila více než se může zdát a je rozhodnuta o všem vyprávět. Příběh chytí za srdce, obě časové roviny jsou dojemné, silné a emotivní. Velké pozitivum je, že hlavní postava není jen černá nebo bílá, ale kolikrát musí učinit rozhodnutí, které se příčí její povaze, ale není jiná možnost...

Szilvia1
Szilvia1
01.06.2023 5 z 5

Krásný příběh,líbila se mi jak minulá tak i současná doba,jenom Candice byla trošku naivní a neviděla jak s ní Beau manipuluje,ale měla naštěstí Jenny,která stála při ni a pomohla jí.Autorka má krásné knížky a doufám,že to bude mít i další,které rozhodne si přečtu.

lucyinka06
lucyinka06
31.05.2023 3 z 5

Tř hvězdičky za čtivost a ucházející děj většiny knihy. Jedná se o první knížku, kterou jsem od této autorky četla, a musím říct, že se čte vážně sama. Vtáhla mě do děje a neustále jsem chtěla vědět, co bude dál. Bohužel v poslední části knihy, zhruba od té doby, co hlavní postavy odjely na proklamovanou cestu do Itálie, se z knihy stala naprostá slátanina, které může směle konkurovat červená knihovna pro ženy z novinových stánků. Také mi vadilo, že vyprávění o životě Jenny je takové pomalé a rozvláčné, přičemž najednou se po jejím přestěhování do Itálie hodně nahustí a události jsou popsány jen tak halabala, aby se tam vše vešlo. Přitom jde dle mého názoru o stěžejní část její minulosti.

Balenka
Balenka
20.05.2023 2 z 5

Cela kniha bola prijemna romanticka oddychovka, ale naivita poslednych 20 strán tomu ubrala celý zážitok z čítania. Bohužiaľ, neodporúčam čítať.

PrincaListicka
PrincaListicka
17.05.2023 5 z 5

Pro čtenářky ženských románů nejspíš není žádným překvapením, že Kathryn Hughes je skutečnou mistryní svého oboru. I v této knize dokázala vytvořit dokonale spletitý příběh plný zvratů a překvapivých odhalení.

V současnosti sledujeme dvě dějové linky - jednu z nich vypráví sama Jenny, druhá potom sleduje Candice a vše, co se odehrává za dveřmi jejího bytu. Obě se pak proplétají s událostmi z období druhé světové války, kdy byla Jenny ještě mladým děvčetem, které muselo spolu s bratrem opustit matku a hledat si přístřeší na venkově, kde hrozilo menší riziko bombardování. V tom momentě právě celý příběh nabírá na obrátkách, jelikož se zamiluje do mladého a šarmantního Itala Nica žijícího v Británii.

Objevují se zde také motivy milostného trojúhelníku či nezdravého vztahu, ve kterém manipulativní přítel ničí Candice život. To je něco, co paní Hughes opravdu umí - vytvářet komplikované osudy lidí, u kterých si až říkáte, že nikdo toho přeci za život nemůže prožít tolik. Jenže pravdou je, že skutečně cesty osudu bývají kolikrát ještě daleko spletitější.

Celou dobu vlastně víte, jak Jennyin příběh skončí, nevíte však, jaké události ji dostaly tam, kde je. Hlavní zápletku se samozřejmě dozvídáme až ke konci příběhu, i těch drobnějších je však v celé knize požehnaně. Můžou působit trochu klišoidně, se spoustou z nich jsem se už setkala v jiných knihách. Jenže kvůli tomu právě podobné příběhy čteme, nebo ne? Protože tak nějak tušíme, co nám mohou nabídnout, a co nás na jejich stránkách čeká. Čteme je čistě pro potěšení, nehledáme v nich nic hlubšího, i když je pravda, že zrovna knihy paní Hughes často umí překvapit a rozhodně se nejedná o nějaké bezduché slaďáky. Spíš naopak - její příběhy často připomínají spíš drama. Krabička vzpomínek v sobě navíc skrývá ještě jedno zásadní odhalení, které už čtenářky tak nějak nečekají a zastihne je možná trochu nepřipravené. Musím říct, že mě samotnou opravdu překvapilo, a tak jsem si po dočtení knihy dokonce pobrečela.

Stejně jako třeba Klíč nebo Dopis jsem i Krabičku přečetla prakticky na posezení, během asi dvou večerů. Všechny knihy jsou totiž extrémně čtivé, a vy prostě potřebujete konečně zjistit, jak to vlastně celé bylo.

Knihu bych tedy rozhodně doporučila všem romantickým duším, které hledají příběh, jenž je chytne za srdce a ještě dlouho v něm zůstane.

Imor
Imor
09.05.2023 2 z 5

Je pro mě velmi těžké napsat k této knize komentář, neb by obsahoval spoustu spoilerů.
Takže kniha je čtivá, to co dělala hlavní hrdinka mě šokovalo a vadilo. Vedlejší roly hraje v této knize další žena a to co prožívala, mě cuchalo nervy. Půjdu proti všem komentářům a musím napsat, že tento příběh byl tak překomplikovaný až mi byl protivný.

Jahýnek
Jahýnek
17.04.2023 3 z 5

Moc pěkně se mi ta knížka četla, díky dialogům se děj rychle odvíjí a líbilo se mi porovnávání mladé Jenny před 75-80 lety a její o tolik mladší ošetřovatelky v současnosti. Osudy válečné generace z pohledu lidí mimo frontu, život na statku, ztráty a naděje, pohled na současnost se zkušeností letité dámy.
Ovšem dějový zlom na straně 214 a následující druhá půlka románu s tolika náhodami pro mne vyznívala nepravděpodobně, jako autorský kalkul. A vadilo mi, že zejména mužské protějšky hlavních hrdinek jednali až šablonovitě stejně.
Nicméně Jenny jsem si oblíbila a jako nenáročné čtení na oddechový víkend mohu doporučit.

Štítky knihy

druhá světová válka (1939–1945) láska vzpomínky tajemství Itálie romantika odpuštění, odpouštění

Autorovy další knížky

Kathryn Hughes