soukroma Online soukroma komentáře u knih

Až za hrob Až za hrob Dick Francis (p)

Dle mého jiný Francis, překvapivě však velmi zajímavý až dojemný. Koně jsou jen okrajovou záležitostí a dostihy zcela chybí, zato knize vládne skotská krajina, hrady, dějiny a dudy (a malování) vedle lidských kvalit věrnosti a čestnosti. Silný sentiment, melancholie a nostalgie dýchají z celého příběhu.

06.09.2013 5 z 5

Smrtící záře Smrtící záře Stuart MacBride

Drsné a nepříjemné prostředí, pesimistické čtení. Napínavé a zajímavé ano, povzbuzující ani za mák. Hlavní postavy se vesměs chovají neurvale, hulvátsky, neustále nadávají (a to vulgárně - asi ten překlad) a vztekají se na věci i lidi kolem a dávají jim to pádně najevo, chybí jim jakákoli ohleduplnost a empatie, ...a to popisuji jen policisty...No prostě autor nedává čtenáři sebemenší šanci, aby si "zamiloval" skotský Aberdeen s jeho "milými" lidičkami ;-( A ještě poznámka k titulu: opět se nestačím divit, proč překladatel/vydavatel rozhodne o názvu knihy v češtině takovém, který nemá sebemenší vazbu na originální titul ani na obsah knihy. "Dying Light" i při doslovném překladu vyjde a sedí knize zcela přesně, na rozdíl od nic neříkající a značně zavádějící Smrtící záře...

04.09.2013 4 z 5

Oheň a bič Oheň a bič Dick Francis (p)

Jedna z mála Francisových detektivek, kde obětmi jsou především koně, a to dost drsným způsobem (jde o mučení spíš než o "prosté" dopování), takže toto čtivo není zrovna příjemně oddechové (jak překvapivě uvádějí ostatní komentátoři) pro milovníky němých tváří. Jinak hlavní hrdina je príma.

30.08.2013 3 z 5

Kroky v temnotě Kroky v temnotě Michelle Paver

Velmi mě příběh oslovil, děsivost samoty v odlehlém místě ve tmě polární noci a její vliv na psychiku člověka je ochromující. Není to severské krimi, není to ani horor, ale velmi povedený komorní psychothriller. Jen nevím, proč se překladatelka nedržela originálního názvu "Dark matter", a dokonce v knize při jediné zmínce tento pojem přeložila nesmyslně jako "temnou záležitost" namísto "temné hmoty", což je terminus technicus.

22.08.2013 5 z 5

Pravidlo dvou minut Pravidlo dvou minut Robert Crais

Velmi čtivé, svižné, napínavé a nesporně zajímavé.

22.08.2013 5 z 5

Risk Risk Dick Francis (p)

Napínavé, s nepříjemně výstižným popisem pocitů uneseného člověka (knížka se měla spíš jmenovat "únos...a ještě jednou dokola"). Starší detektivky Francise (tato je z roku 1977) jsou dle mého často lepší než ty z autorovy úplně poslední doby (2000+), a dokonce v nich vůbec nepostrádám dnes běžné vymoženosti - užitečné i pro detektivní práci - jako sledovací či odposlouchávací elektronika, počítače ani Internet.

19.08.2013 5 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Líbila se mi. Moje první setkání s touto autorkou a příjemné: svižné čtení (jen kdyby seveřané s takovou chutí neopakovali jména i příjmení svých hlavních postav v průběhu celé knihy, a to klidně třeba ve třech větách za sebou), zajímavý příběh (konečně v záplavě severské krimi nebyla na pořadu pedofilie a jiné zhůvěřilosti, ale ten hlavní starý dobrý důvod pro vraždu ...). Zjišťuji, že v přehršli švédských krimi autorů u mě už na plné čáře vyhrávají autorky.

17.08.2013 5 z 5

Miserere Miserere Jean Christophe Grangé

Velmi drsné, hrůzné a děsivé, ale také velmi čtivé, bez hluchých míst a mnohomluvné vaty, což je docela výkon u knihy přes 500 stran dlouhé. Jakkoli jsou oba hlavní hrdinové v pozici vyšetřovatelů sami velmi problematičtí a velice odlišní, skvěle se doplňují a čtenář si je prostě musí zamilovat. Citliví jedinci (jako já) asi budou muset přeskakovat některé pasáže s líčením opravdu ohavných, avšak skutečných, případů mučení válečných, civilních, vojenských, pseudo-vědeckých či prostě "jen" patologických, přesto knihu asi neodloží a užijí si ji přes všechnu líčenou hrůzu až do konce...

11.08.2013 5 z 5

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Zklamání, zejména po Prokletém ostrově (ten je samozřejmě z autorovy pozdější tvorby, obrácená situace by byla horší...). Zápletka kolem samotného únosu byla dobrá, a k zamyšlení toho rozhodně nebylo málo, ale vadila mi celá (navíc zdlouhavá a mnohomluvná) střední část knihy, v níž o únos samotný ani tak nešlo a jednalo se spíš o gangsterku s příliš mnoha aktéry...Celkové vyznění je značně ponuré, protože je zřetelně ukázáno, že domov a rodina znamená pro různé jednotlivce velmi odlišné prostředí, a mnohdy se naneštěstí nejedná o žádné zázemí a útočiště před zlým světem.

11.08.2013 2 z 5

Pravidla pomsty Pravidla pomsty Christopher Reich

Zdařilý moderní špionážní román - napínavý, čtivý, celkem i uvěřitelný, s normálním amatérem (tj. nikoli géniem a supermanem v jednom balení) v hlavní roli a různými špionážními agenturami a teroristickými buňkami v druhé roli. Na rozdíl od mnoha jiných thrillerů tohoto typu se příliš neskáče z místa na místo po celém světě, ale převážně se děj odehrává v Londýně. Dobrý vypravěčský styl dokáže čtenáře udržet "v jednom kole".

03.08.2013 5 z 5

Génius Génius Jesse Kellerman

Příjemné čtení, nikoli zrovna detektivka (i když se v závěru odhalí mnohonásobný vrah), ale spíš velmi zvláštní psychothriller. Zajímavá struktura textu i styl vyprávění přispívají k čtivosti a napínavosti.

03.08.2013 5 z 5

Modrý horizont Modrý horizont Wilbur Smith

Na knihy od autora jsem se dlouho chystala (a náležitě dle komentářů také těšila). Moje první setkání právě s touto knihou mi ale moc radosti nepřineslo. Zpočátku mi dělalo problém se zorientovat ve složitých vztazích mezi hrdiny úvodních stran, poté hned následovalo napůl romantická, napůl nevěrohodná eskapáda s útěkem Holanďanky z trestanecké lodi a (velmi dobře po všech stránkách zajištěný) útěk milenců na sever od Kolonie Jižní Afriky. Následný děj mi připadal zdlouhavý a přitom nedostatečně zajímavý zejména z hlediska místopisu. Rovněž mni chyběly jakékoli dějinné souvislosti, doteď se jen mohu dohadovat, kdy že se děj asi tak mohl odehrávat. Poslední část knihy mě už úplně odradila - poněkud pohádkový příběh kolem šejka na Arabském poloostrově. Dál mi vadilo, že hlavní hrdinové jsou naprosto (pohádkově) bezchybní a bezúhonní. Navrch - z dnešního asi poněkud přecitlivělého postoje - mě opravdu nebavilo číst o dopodrobna popisovaných lovech na lvy, slony nebo lov s cvičenými sokoly, zejména když se ani tehdy a tam nejednalo čistě o účelový lov pro maso.

08.07.2013 3 z 5

Královna diamantů Královna diamantů Jean Plaidy (p)

Velmi pěkné čtení, napínavé až neuvěřitelné. Role hraběte Cagliostra v celém příběhu je úžasná, byť hlavní hrdinové dotáhnou svůj historický podvod téměř k dokonalosti sami. Autorka tento příběh napsala už před půl stoletím, takže na její rané dílo je to velmi slušný počin - některé další knihy zejména z anglické historie jsou mnohem méně čtivé a zábavné.

08.07.2013 5 z 5

Nebezpečná minulost Nebezpečná minulost David Morrell

Dobrý rozjezd, zajímavé prostředí, slušné napětí - ale od poloviny se kniha dost zvrhává výhradně v podivný (téměř filmový) boj. A závěr také nic moc. A některé věci vysvětlené ani nebyly - pořád mi vrtají v hlavě zvířecí mutace, s nimiž se hrdinové potkávají...

08.07.2013 4 z 5

Ostrov sviní Ostrov sviní Mo Hayder

První kniha od autorky, takže jsem byla náležitě napjatá a zvědavá, jak to s děsivostí příběhů vlastně je. Byla jsem ale poněkud zklamaná, veškeré nechutnosti a napětí se tak nějak odbyly v první polovině knihy odehrávající se ještě na ostrově, ale dál jakoby to byl už jiný, téměř nezáživný příběh (a nevěrohodný včetně závěru).

08.07.2013 3 z 5

Tajný život Usámy bin Ládina Tajný život Usámy bin Ládina Jean Sasson

Neuvěřitelně děsivý příběh o rozvoji choré mysli, která se naneštěstí kvůli určitému charizmatu stala vůdcem části militantních muslimů a svým nekompromisním bojem za islamizaci světa se negativně podepsala na celém lidstvu, navždycky. Lecčemus člověk při čtení lépe porozumí, leccos nového se dozví o pozadí celého vývoje U. boje, ale ani smířit se s tím prostě v žádném případě nelze (a to jsem mnohé hrůzné popisné části prostě raději přeskakovala), natož porozumět. Nenávist, zášť, zloba a faleš srší z jednotlivých názorů a činů U. a jeho přisluhovačů už od počátku jeho radikálního působení v afghánské válce. Naneštěstí tyto vlastnosti pořád mají dokonce sílící podhoubí a těžko někdo může odhadnout, kam to ještě povede. // Knihu nemohu hodnotit, protože obsah je příliš reálný a příliš hrozivý.

08.07.2013

Temné království Temné království Carmen Bin Ladin

Velmi poučné čtení, pro každého, bez výjimky. Hezkou knihou bych to v žádném případě nenazvala vzhledem k děsivému obsahu. Nebýt to skutečnost, byl by to thriller jen pro silné nervy. Myslím, že i mužům by už jen při čtení mnohdy zatrnulo, ale ženám tzv. západního světa by zatrnulo docela určitě: jak strašlivý může být manželský a rodinný život, sice prostý fyzického násilí, jen kvůli zatvrzelému lpění na některých principech, které snad vážně nemohou vyplývat ze starověké knihy, ale spíše z mnoha dodatečných, chybných a zhůvěřilých výkladů. Knížka je to útlá, ale ani tak se nečte snadno a rychle, některá fakta a okolnosti byly opomenuty, ale v zásadě je životní příběh autorky podán jako na dlani. // Knihu nemohu hodnotit procenty, protože obsah je příliš reálný a příliš hrozivý.

08.07.2013

Codex Regius Codex Regius Arnaldur Indriðason

Hrozné, nemohla jsem se tím vůbec prokousat - tak nezajímavě a amatérsky napsané, že mi to k autorovi ani nesedělo (a nebyla to žádná prvotina, ba naopak). Ani o pořádnou detektivku nejde...

10.06.2013 1 z 5

Vrahův žold Vrahův žold Ed McBain

Já prostě McBainův 87. revír miluji, ještě mě žádný příběh nezklamal. Autor je skutečně skvělý vypravěč, každé slovo má své místo, ničeho není moc ani málo, příběh plyne příjemně rychle, přitom dostatečně podrobně, nic se čtenáři nezamlčí a policajti jsou prostě úplně uvěřitelní lidé...(kéž by dnes bylo víc takových mistrů pera, aby na 200 stranách zvládli opravdu zajímavou detektivku). A to v této už přes padesát let staré detektivce nejsou žádné elektronické vymoženosti, pouze stará dobrá detektivní práce, s papírovými kartotékami, na čtyřech kolech i po vlastních. Působivé bylo také nepříliš časté vybočení práce 87. revíru mimo Isolu, a to rovnou do Adirondackých hor.

10.06.2013 5 z 5

Vražedná čísla Vražedná čísla John Verdon

Prima americký thriller, trochu s pomalým rozjezdem ale s o to rychleji se stupňujícím vyvrcholením. Pár zajímavých námětů, dostatečně děsivé vyvrcholení (a la "Norman Bates a jeho matka" - kdo ještě nečetl, nemusí se bát, že něco prozrazuji - ostatně tato dvojice se představuje v knize ihned v úvodu...). Co se manželky hlavního hrdiny týká, kterou zmiňují ostatní komentátoři, tak mně nepřipadalo, že by měla nějakou podstatnou úlohu, tím méně nedostatečný prostor, spíše mi vadila - trochu mi vůbec vadily poněkud násilné vsuvky o rodinném životě bývalého detektiva.

10.06.2013 5 z 5