Modrý horizont

Modrý horizont https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2803/bmid_modry-horizont-Sx7-2803.jpg 4 197 19

Sága rodu Courtneyů série

Další generace Courtneyů vyráží na cesty, aby uplatnila své nároky na jihu Afriky. Dostávají se do nebezpečné přírody plné divoké zvěře. V patách jim je skupina bezohledných vojáků a domorodých stopařů.

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Alpress

Blue Horizon , 2003

danka13
danka13
10.11.2022 3 z 5

Taková klasika tohoto spisovatele, chvílemi jsem se v ději tak trochu ztrácela, ale pak jsem se zase našla, hlavně, že všechno dobře dopadlo.

mi-380
mi-380
10.06.2022 5 z 5

Začátek osmnáctého století. Autor má nekonečný dar vtahovat čtenáře do děje, který je hutný, komplikovaný, plný zvratů a emocí. To dokázal i tentokrát při osudových střetnutích tří zbývajících bratrů Courtneyových a jejich potomků. Zároveň připomenul rozmach tehdejšího Ománského kalifátu, který ovládal východní pobřeží Afriky, boje o vládu v něm a pragmatické lavírování Arabů při střetech s rostoucí mocí Britského impéria. Příjemná, napínavá a poučná četba, jen dvě skutečnosti mi byly proti srsti: při vší krutosti děje nečekaná šlechetnost vůči hlavním padouchům (aby bylo do nekonečna s kým bojovat?) a fanatická vášeň lovců zvěře (což byly všechny hlavní postavy románu), předznamenávající počátek likvidace obrovských stád, a neřešili, zda jde o slony, hrochy, antilopy, o jakoukoliv zvěř. Ale taková byla doba, osadníkům tehdy připadalo přírodní bohatství jako zdroj nevyčerpatelný. Nebo jim to prostě jen bylo jedno.
90 % (zatím 176 hodnotících čtenářů je na průměru 86 %).

P.S.
Chronologicky jde o pátý díl. Později autor spolu s Tomem Harperem doplnili osudy hlavních hrdinů této doby dalšími romány:
4. The Tiger's Prey (Kořist) - 1700 (rok vydání 2017) (s Tomem Harperem)
5. Blue Horizon - cca 1720 (2003)
6. Ghost Fire (Tajemný oheň) - 1754 (2019) (s Tomem Harperem)

Kacatko86
Kacatko86
17.09.2021 3 z 5

Tento díl mi přišel hrozně roztříštěný, rozvíjel se čtyřmi směry. 4 hlavní hrdinové ( Tom, Dorian, Jim a Mansur) a jejich osudy, které se setkávaly a zase rozdělovaly. Přišlo mi to překombinované, málo uvěřitelné a všichni Courtneyové byli superhrdinové. Autora mám moc ráda, jeho vypravěčské schopnosti jsou skvělé, ale tento díl mě nezaujal.

Francois17
Francois17
15.07.2021 5 z 5

Obrovský román nabitý dějem. Událo se toho tam na dvě knihy. Výborné. Teď musím zjistit jak pokračovat, protože autor postupně dopisuje různé díly, které zapadají do prázdných míst celé série. Následovat bude asi Tajemný oheň. Možná.

Lanley
Lanley
11.09.2020 3 z 5

Je to dávno co jsem knihu četl. Pamatuji si opět že je kniha skvělá, bohužel mě nepohltila tak jako předchozí díly. Určitě ale stojí za přečtení. Je to skvělá sága na dovolenou či na cesty.

marimari
marimari
17.10.2018 3 z 5

Další čtivá oddychovka, když se vám nechce moc přemýšlet.

denib
denib
08.02.2018 5 z 5

Bravo. Nevím, jak to Smith dělá, ale každý další díl mě zatím baví ještě víc než předchozí, snad to nezakřiknu. Základní děje jsou sice v podstatě vždy stejné - nejmladší generace Courtneyů se zamiluje a celá rodina čelí nějakému zapřísáhlému nepříteli, ale i tak to pořád ráda čtu a pořád s napětím :-) Tady mi učarovalo zejména to, že se proti předchozím dílům většina děje odehrává na souši, takže člověk čte přece jen víc o Africe. Objevilo se tam pár drobných nelogičností, ale to v tomto případě ráda odpustím. Určitě se vrhnu i na další díl.

ferda16
ferda16
23.11.2017 4 z 5

Další napínavý příběh rodu. I když předešlé dva díly mě pohltily víc. Ale po delší pauze se těším na další díl.

zd0981
zd0981
13.05.2017

Přečetl jsem první stránky a moje podezření s každou další vzrůstalo, asi to bude šunt. Knihu jsem zavřel a odložil, když jsem narazil na "...nevinnou holou štěrbinkou v klíně ..."
Jsou úchylní autoři nebo pro úchyly píší?

jana5843

Doporučuji přečíst,skvělá kniha,

vrony
vrony
29.04.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Tento autor nikdy nezklame.

between
between
25.03.2015 4 z 5

Pěkně se to četlo i když místy to bylo moc popisné. Závěr byl až moc idealistický a dokonale šťastný.

kryspin66
kryspin66
18.10.2013 4 z 5

Další velmi poutavý díl.

soukroma
soukroma
08.07.2013 3 z 5

Na knihy od autora jsem se dlouho chystala (a náležitě dle komentářů také těšila). Moje první setkání právě s touto knihou mi ale moc radosti nepřineslo. Zpočátku mi dělalo problém se zorientovat ve složitých vztazích mezi hrdiny úvodních stran, poté hned následovalo napůl romantická, napůl nevěrohodná eskapáda s útěkem Holanďanky z trestanecké lodi a (velmi dobře po všech stránkách zajištěný) útěk milenců na sever od Kolonie Jižní Afriky. Následný děj mi připadal zdlouhavý a přitom nedostatečně zajímavý zejména z hlediska místopisu. Rovněž mni chyběly jakékoli dějinné souvislosti, doteď se jen mohu dohadovat, kdy že se děj asi tak mohl odehrávat. Poslední část knihy mě už úplně odradila - poněkud pohádkový příběh kolem šejka na Arabském poloostrově. Dál mi vadilo, že hlavní hrdinové jsou naprosto (pohádkově) bezchybní a bezúhonní. Navrch - z dnešního asi poněkud přecitlivělého postoje - mě opravdu nebavilo číst o dopodrobna popisovaných lovech na lvy, slony nebo lov s cvičenými sokoly, zejména když se ani tehdy a tam nejednalo čistě o účelový lov pro maso.

Vlasta610
Vlasta610
17.01.2013 5 z 5

Spokojenost veliká, vždy jsem se těšila, až si ke knize sednu.

petka-2007
petka-2007
30.12.2012 5 z 5

Jako vždy u tohoto spisovatele - maximální spokojenost!

pavlinapavlina
pavlinapavlina
14.07.2012 3 z 5

Úžasná vypravěčská schopnost v popisu exterieru. To je celý Wilbur :-).

čef
čef
14.09.2011 4 z 5

Výborné před spaním, někdy trochu šablona, má lepší.