soukroma soukroma komentáře u knih

☰ menu

Hráči fan-tanu Hráči fan-tanu Julian Lees

(SPOILER) Knihu jsem opomíjela v domácí knihovně už jistě přes deset let, tak nastal její čas...
Rozhodně zajímavé, místem, dobou i autorem. Dramatických historických událostí hojně: upadající prosperita Macaa, trocha špionáže ohledně pašování opia (1928), invaze Japonců do Číny, včetně Hongkongu (1945). S hlavními hrdiny se do toho ještě propasovaly osudy jejich rodin a zemí: chudé Skotsko, děsivé poměry ve stalinském Rusku, smrtelně napínavý únos Papášky od Amuru přes Mandžusko do Macaa (1938), útěk z internačního tábora v Hongkongu za bombardování Japonců Američany... Přesto jsem měla pocit, že tolik historických událostí a dramat bylo trošku povrchně zpracovaných, nade vším se tyčil vztah hlavních hrdinů - Bělorusky a Skota - který to táhnul poněkud do červené knihovny a nezbytně ke sluníčkovému konci, včetně malé dcerky. A asi proto jsem to četla nezvykle dlouho. 75%

Asi nejlepší bylo prohlédnout si Macao v roce 1928 a připomenout si jeho jedinečnou historii:

"Pořád mi připadá úžasné, jak se ti portugalští obchodníci v patnáctém století dokázali dostat z Evropy až sem. ještě úžasnější je, jakého úspěchu v Číně dosáhli. Do padesáti let od chvíle, kdy sem první z nich přišli, už provozovali tak čilý obchod podél celého čínského pobřeží, že s místními mandaríny uzavřeli dohodu, podle níž se Macao stalo jejich základnou. A teprve poté, co tuhle smlouvu podepsali, sem začaly z Goa masově portugalské lodi, naložené až po okraj nejrůznějším zbožím. ... Stříbrnými intarziemi z Arábie, africkou slonovinou, skořicí z Malaccy, rohy javánských nosorožců i různým evropským zbožím. Macao se pak stalo přinejmenším na pár let jedním z nejbohatších měst na světě. Teď je z něj ovšem už jen zchátralé staré město, plně lehkých holek, heren a opia."

O fan-tanu se ale nedozvíme prakticky nic...

Zato pochválím obálku, moc pěkná koláž.

28.05.2024 4 z 5


Mordýř Mordýř Jan Patrick Adámek

Taková krušnohorská středověká pohádka pro dospělé (=detektivka).

Hojné použití přechodníků (zcela zbytečné) naneštěstí nevyhnutelně obsahovalo pár chyb.

13.05.2024 3 z 5


Symetrie: Základní princip uspořádání Symetrie: Základní princip uspořádání David Wade

Symetrie zkouší naše smysly, líbí/nelíbí, potřebujeme ji/vyhýbáme se jí,... příroda ale ví své a používá/nepoužívá ji přesně a vhodně. Pak je tu člověk a jeho umělecké ambice. Pěkný vhled do celé zajímavé problematiky.

Tahle moderní edice se mi líbí celá: nabízí knížky nové či reedice v moc pěkném provedení a kabátku. Krátké, plné ilustrací (typicky text nalevo s odkazy na obrázky napravo - a tady byly obrázky samozřejmě to hlavní pro naše smysly a představivost). A nejlepší bývá obálka, evokující starobylost a tajemno...

13.05.2024 4 z 5


Důležité prvky Důležité prvky Matt Tweed

Chemii jsem nepropadla ani na základní, střední ani na vysoké (ano, i tam mne pokoušela jako doprovodný předmět). Možná nedostatečně chemicky inspirativní učitelé, málo experimentů, moc zkratek a složitých vzorců...?
Tahle mini knížka skvěle stručně kondenzuje informace o prvcích a atomech kolem nás, takže je to esence chemie, ale také fyziky a trošku matematiky. Samozřejmě spousta zkratek, pojmů, vzorců a ilustrativních obrázků (moc mne ale nepotěšily rádoby karikaturní vtipné obrázky, do tohohle minima se prostě nehodily).

Jinak tahle moderní edice se mi líbí celá: nabízí knížky nové či reedice v moc pěkném provedení a kabátku. Krátké, plné ilustrací (typicky text nalevo s odkazy na obrázky napravo). A nejlepší je vždy obálka, evokující starobylost a tajemno...

13.05.2024 4 z 5


Mrazivé tání Mrazivé tání Dana Stabenow

Vynikající: ještě nikdy mne autorka tak nepobavila (kdyby to nebylo k pláči, je to vážně k smíchu - ach to TÁNÍ), dle mého nejlepší v sérii (po otřesném předchozím díle je to nebe a dudy). Paráda.
Na Aljašku přichází jaro a neodbytné tání, voda se valí, ale navalují se též hormony, nejen medvědům, ale i lidem, sousedské, romantické, rodinné a mimomanželské vztahy vřou, a když k tomu všichni mají zbraně slušného kalibru (na losy a grizzly), pak o nějakou tu díru v majetku i na těle není nouze. Krev se valí, do hlavy i ven, a Kate je ta, která se svým metrem a půl má dost energie a rodové autority a hlavně nejvyšší stupeň naštvání, že si poradí s čímkoli i kýmkoli - nejednou leteckou katastrofou, nejednou mrtvolou, nejedním grizzlíkem, nejedním grázlíkem, ale i s radou kmenových starších v rezervaci či superbagrem... A vůbec nevadí, že knize je téměř třicet let.

13.05.2024 5 z 5


Velrybí divadlo Velrybí divadlo Joanna Quinn

Trochu jako na houpačce: psáno lehkým perem, s mnoha "prostřihy" a vsuvkami (dopisy, záznamy, deníky, seznamy - většina ale kurzívou, což se nečetlo dobře). Začátek (1920) výborný, seznámení s panstvím a jeho momentálními obyvateli (nevýznamná C. čtyřletá) a marnotratným synem, pak skok tu zpět, tu kupředu v dalších částech, takže z jednoho dítěte jich je najednou horda, dospělí si také vyměnili role (už výrazná C. dvanáctiletá), a z těch dětských záležitostí už se stává poněkud nuda. Teprve pasáž (závěrečná třetina knihy) posledních druhoválečných let je opět velice zajímavá, s C. ve službách SOE.
Takže na debut výborné, ale na mne prostě moc zdlouhavé (600+ stran) a s některými poněkud nudnějšími pasážemi. 70%

"Lidi říkají o ženách spoustu hloupostí a jedna z nich je, že nám schází jasný úsudek. Že jsme nerozvážné a nejisté. Osobně považuju jistotu za jistý druh arogance.
Když mi bylo dvanáct, věděla jsem VŠECHNO; s každým rokem života vím o něco míň a je v tom svoboda. Člověk má daleko víc prostoru. ... vždycky se dá udělat víc."

12.05.2024 3 z 5


Posvátná čísla Posvátná čísla Miranda Lundy

Zajímavé, rozhodně ne jen okultní význam čísel v různých civilizacích a kulturách (přidala jsem proto odpovídající žánry k záznamu knihy): hodně matematiky a reálna, v přírodě i umění, např. architektuře. Taktéž vyobrazení číselných soustav.
Nedávám vyšší hodnocení, protože si vše nezapamatuji, a až budu příště chtít něco konkrétního najít, nenapadne mne hledat v téhle knížce. Krátkost znamená také vyloučení rejstříku, a to pak jde těžko něco dohledat.

Tahle moderní edice se mi líbí celá: nabízí knížky nové či reedice v moc pěkném provedení a kabátku. Krátké, plné ilustrací (typicky text nalevo s odkazy na obrázky naprav). A nejlepší je vždy obálka, evokující starobylost a tajemno...

12.05.2024 3 z 5


Naostro Naostro Leigh Redhead

Po zdejších komentářích a pár stránkách jsem myslela, že rychle odložím. Nakonec jsem vytrvala a celkem se mi napínavý příběh líbil, zejména když to píše Australanka (podle vlastních zkušeností) a odehrává se v Melbourne.
Přiměřeně erotiky romantické a naštěstí nepříliš erotiky placené, přestože se vše hodně točí kolem sexuálního průmyslu, ale i navazujících šmejdských a patologických praktik. Horší pro mne bylo místy až extrémně vulgární výrazivo, které prostě pořád vyvolávalo opravdu hnusné pocity, takže lze jedině nějak filtrovat a nevnímat, pak 75%.

12.05.2024 4 z 5


Tropické noci Tropické noci Jakub Fránek

(SPOILER) Krátký psycho příběh, spíš povídka než plnohodnotný román. Postupně je jasné, že hlavní hrdina ve všem tak docela jasno nemá a tápe, co je realita a co přeludy. Nicméně k násilným činům došlo, takže si to chce jednou provždy pro sebe vyřešit. Potud jsem to brala, ale zlom v závěru mne - pro daný příběh - dost nepříjemně překvapil.

12.05.2024 3 z 5


Jantarové slzy Jantarové slzy Sofía Segovia

Mně autorka nevyhovuje, už u předchozí knihy jsem neměla dobrý pocit ze čtení a tady je to ještě horší. Prvních sto stran se plácáme v nějakých cyklech nebo spíš spirále v době těsně před válkou, z pohledu vícero rodin/osob poskakujeme v čase mírně vpřed a zase vzad, přitom se ale stejně nic moc nedozvíme o té době ve Východním Prusku, ani později po záboru Polska.
Místo děje zajímavé jistě je, ale prostě mi autorka nezprostředkuje skutečnost, jen tak nějak mlhavě krouží kolem. Dál jsem to pak už prolétla s tím, že bude zajímavé, jak se nakonec hlavní hrdinové v reálu dostali až do Mexika. Ale tato pasáž tam už není, pouze je tato skutečnost míněna v doslovu, a to je škoda.

10.05.2024 2 z 5


Finlay na zabití Finlay na zabití Elle Cosimano

Vcelku líbilo: na to, že je to takové ryze ženské čtení (rodina, romantika, vztahy, rozvody, noví partneři, děti, střídavá péče, peníze, zanedbávaná vlastní práce - psaní napínavých romantických příběhů...), které nevyhledávám, mne to docela bavilo. Neotřelý námět, zajímavá realizace nevyžádané nové profese nájemní zabijačky - a hlavně potíže s mrtvolou...

09.05.2024 4 z 5


Budu ti nablízku Budu ti nablízku Michael Robotham

Tuhle sérii moc ráda nemám, zejména mi hrozně vadí prolhaná Evie, která umí odhalit lež a na které to ale tak nějak všechno stojí. Tento díl hodnotím o něco víc než předchozí, 75%. Bylo toho zapracováno hodně; ohledně krimi příběhu jsem už už měla vraha ve třetině...samozřejmě realita byla zcela jiná, s celkem věrohodným (smutným) motivem.

08.05.2024 4 z 5


Jen my dva Jen my dva Laure Van Rensburg

Ne a ne. Děs a hrůza ... zejména provedením. A to jsem se těšila na originální francouzský thriller.

08.05.2024 2 z 5


Smrt mezi řádky Smrt mezi řádky Alice Slater

Silou vůle jsem se doploužila na stranu 50 a tam prostě končím. Divné postavy, divné prostředí, nijaká zápletka.

08.05.2024 2 z 5


Těžké duše Těžké duše Iva Hadj Moussa

Četlo by se to sice dobře, ale problémy rozvedeného chlápka-vyklízeče v současnosti mne nebaví, akorát způsobují tíži na duši. A pro dlouhovlasé padesátileté rockery tedy moje srdce opravdu nehoruje...

08.05.2024 2 z 5


Pohřbené tajemství Pohřbené tajemství Val McDermid

Dobré: autorku moc nevyhledávám, takže mne potěšilo pěkné vyšetřování starých i nových zločinů různého druhu, různých motivů, různými metodami (provedení i vyšetřování) a různými pachateli různých kalibrů v minitýmu skotských policistů. Ještě víc potěšitelné bylo, že nás autorka provedla Edinburgem i ostatním Skotskem křížem krážem.
Typicky je v té policejní hierarchii nejeden problém a zádrhel, trochu monotónní až zbytečné pro britské detektivky. Ale dalo se, ostatně osobní antipatie byly věrohodně objasněny nejen touhou po moci a kariérním postupu.

06.05.2024 3 z 5


Nadia Nadia Elizabeth Norebäck

Slibný rozjezd, pak dlouhý utahaný střed ve vězení - knihu jsem dokonce mnohokrát odložila pro nudu a nezájem, nic se pořád pořádně nedělo. Závěr ani moc nepřekvapil.
Sice na severskou autorku krátké, ale i tak příliš dlouhé.

05.05.2024 3 z 5


Billy Summers Billy Summers Stephen King

Těšila jsem se na Kinga, kterého mám ráda - tedy žádný horor, ale pěkný thriller. První třetina byla výborná, ovšem čím dál hlubší a horší noření se do válečných zážitků bylo čím dál nepříjemnější.
A pak v polovině záležitost Alice... Pak mne postupně chuť číst dál přecházela, až přešla docela.
Zbytečně dlouhé a roztahané (tak to mám s Kingem vždy - ve čtvrtině byť slibně rozehraného námětu začnu na pozadí přemýšlet, čím propánajána autor ten zbytek tak asi může zaplnit...), zbytečně tlačil na city čtenářů.

05.05.2024 2 z 5


Svit temnoty Svit temnoty Paula McLain

Moje třetí autorčina kniha a zdaleka nejlepší: zatímco beletristický popis osudů výjimečných žen, byť založený na dostupných skutečnostech, je přeci jen odtažitý jak tematicky tak časově, tento námět se autorky přímo dotýkal. Je to sice také román založený rovněž na skutečnostech, se zabudovaným skutečným kriminálním příběhem, ale hlavně se všemi postřehy ohledně hrůz sexuálního napadení nedospělých. Jak zmíněno v doslovu: v Americe každých 73 sekund se někdo stane obětí sexuálního násilí, každých 9 minut je to dítě... Hrůzná statistika, neuvěřitelně hrůzná.
Toto je sice thriller, ale v postavě hlavní hrdinky se potkává hned několik reálných děsivých zážitků a zkušeností (podobných těm autorčiným). A o ovlivnění celého života, schopnosti se s opravdovými traumaty poprat, je tato kniha. Není to brutální na povrchu, ale hodně psychologické do hloubky. Velmi čtivé, plné životních mouder a zajímavých postřehů, prolínající se únosy mladých dívek a jejich rozuzlení v minulosti i současnosti (1993, teprve s nastupující silou internetu pro sdílení informací a mnoha dalších možností, na kterých už dlouho stojí celá kriminalistika), tedy i hodně jmen a rodinných vazeb. Na pozadí se důkladně seznamujeme rovněž se skutečnou oblastí nad San Franciskem, zejména městečkem Mendocino.
Thrillerová je hlavně poslední čtvrtina, divoce akční finále s odhalením pachatele. Ta se mi (jako obecně většinou u thrillerů) líbila ze všeho nejméně, ale budiž autorce odpuštěno. 95%

"Kniha může být neuvěřitelně osobní věc, dokonce posvátná. Podle toho, jak má zohýbané rohy, je opotřebením měkká, plná podtržených pasáží a poznámek tužkou, tahle bude její - zakódovaná mapa k její duši."

"Svět by potřeboval celou armádu Wand - silných, sarkastických, nebojácných žen, které říkají, co si myslí, a jednají se všemi na rovinu bez potřeby se omlouvat nebo žádat o svolení. Žen, které hřmí místo toho, aby ustoupily."

"Všichni si přejeme, aby nás někdo hledal, ať si to uvědomujeme, nebo ne."

Pozn.: s překladem jsem problém neměla, krom titulu - When the Stars Go Dark-, který vystižen v češtině tedy nebyl. Zato podivných překlepů někde za polovinou, jen v určité části knihy, bylo nepříjemně mnoho.

04.05.2024 5 z 5


Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Archer je pořád vynikající vypravěč (už jsem ho hodně dlouho nečetla): tady mne překvapila forma, kdy je kniha rozdělena do několika částí, podle hlavních postav, které se víceméně časově překrývají. Přitom známé události jsou tedy vyprávěny několikrát, připomenuty později stručněji z pohledu dané postavy, případně odkryté nejasnosti a návaznosti. Maličko úmorné, ale v podstatě to funguje. Zahrnuta je doba 1920-1939.
Je to celé taková moderní pohádka pro dospělé o tom, že chudoba cti netratí, důležité je na sobě pracovat a rozvíjet se a o nutnosti umožnit nadaným vzdělání: o chudém chytrém chlapci z dokařské rodiny v Bristolu a zlém podnikateli s titulem a hmotnými statky, který by dokonce mohl být i jeho nepřiznaným otcem.
To je pozadí celé zápletky, kde v popředí chudí chytří bezúhonní mají za pomoci nezištných ochránců a podporovatelů (učitelů, sbormistrů, i zdánlivě odepsaných existencí) šanci i ve světě, kde vládne bohatství, styky a bezskrupulózní jednání. Zejména pokud jde o dobré vzdělání, tak stipendia mohou pomoci těm nejchudším, nejpotřebnějším a nejslibnějším.
Čte se to velice příjemně, protože úklady jsou postupně zažehnávány a chytrá hlava ochotná se učit překážky opětovně překonává. V dospělosti už to tak hladce nejde (kniha končí, když je Harrymu 21) a jsou překážky, které prostě fakticky nezmizí a nelze s nimi nic dělat. Dramatický závěr a hlavně poslední událost na začátku války je samozřejmě háčkem pro další pokračování Cliftonovic ságy.

03.05.2024 4 z 5