Kroky v temnotě

Píše se rok 1937. Nad Londýnem zahaleným v mlze se sbírají mraky. Osmadvacetiletý Jack je chudý, osamělý a příliš zoufalý, než aby dokázal změnit svůj život. A tak když se mu naskytne šance stát se radistou na arktické expedici, skočí po ní. Na lodi vládne vzrušení a nedočkavost, když opouští Norsko: pět mužů a pět psů cestuje napříč Barentsovým mořem za svitu půlnočního slunce. Konečně doplují k zapadlému, neobydlenému zálivu, kde mají strávit celý příští rok. Gruhuken. Jenže arktické léto je krátké. Když se noc vrací, aby se znovu chopila vlády nad zemí, Jack pociťuje zvláštní neklid. Jeho druhové jsou postupně, jeden po druhém, nuceni odejít. I on se musí rozhodnout. Zůstat, nebo jít. Brzy spatří poslední paprsky slunce a pak na celé měsíce pohltí tábor polární noc. Brzy dosáhne bodu, z nějž už není návratu - to když moře zamrzne a znemožní mu útěk. A Gruhuken není tak neobydlený. Jack není sám. Něco se potuluje temnotou. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111143/kroky-v-temnote-111143.jpg 3.8120
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter, 2010

Kniha Kroky v temnotě

Jája92

Ideální čtení v současných horkých a rozpálených dnech. Tento typ knížek příliš nečtu, ale o to více mě autorka zaujala svým neuvěřitelným příběhem o polární expedici, vyprávění Jacka v r.1937, drsné přírodě a tajemnu.
Příběh se vyvíjí velmi pozvolna, sledujeme Jacka, který se rozhodl, že si bude vést deník o výpravě na Špicberky s jeho kolegy. Autorka umně popsala nehostinnou přírodu, přirozený lidský strach z neznáma a Jackův životní souboj sám se sebou.

SlečnaKnížka

Vzhledem k reputaci autorky jsem se celkem těšila, že to bude strašidelné a tajemné. No bohužel nebylo. Možná pro děti. Pro dospělého člověka se to nedá shrnout jinými slovy než Béčkový horor.
Plytký příběh, ze začátku možná zajímavý, ale zhruba od poloviny, to začíná být takové nemastné a neslané. Nakonec je člověk rád, že už bude konec a může sáhnout po jiné knize.

Od autorky zatím moje první kniha. Tak snad ty další budou lepší.

vydzu

Začátek sice poněkud zdlouhavý, ovšem pak to začalo nabírat spád. Nebyl to přímo hrůzostrašný příběh, ale mrazení v zádech jsem pocítila. Na každé stránce jsem čekala, co přijde, byla jsem napnutá jako struna. Bylo zajímavé sledovat hlavní postavu, jak se postupem času mění. Musím zde také pochválit pěkné popisy zamrzlé pustiny. Konec trošku zklamal, ale mohlo to být i horší.

shootingstar
12.06.2020

Nechápu zdejší nízká hodnocení. Bylo to strašidelné, ale zároveň hluboce lidsky pochopitelné, a ta polární noc, ta má prostě zvláštní moc, každého přepadne smutek...atd :)

Jana09
14.10.2019

Knihu jsem přečetla poměrně rychle. Nevím, jak to nejlépe vyjádřit. Něco mi tam chybělo. Asi si pod slovem hrůzostrašný představuji něco úplně jiného. Očekávala jsem čtení ve stylu Yrsy Sigurdardóttir a její knihy Pamatuji si vás všechny. Příběh mi přišel takový nedotažený a mělký.

Petulla72
18.11.2018

Kniha jedno velké zklamání, jednoduchý děj, kde se vlastně ani moc neděje.
Dočetla jsem jí jenom obtížně, není moc zajímavá a jako "hrůzostrašný příběh" bych jí rozhodně nenazvala.

Domca1
17.07.2018

Michelle Paverová je autorkou jednej z najobľúbenejších knižných sérií môjho detstva, Kroniky temného dávnoveku. Na tento "dospelácky" príbeh som sa preto veľmi tešila.

Úvod knihy je mierne zdĺhavý, kým sa zoznámime s prostredím a postavami. Opisy severskej prírody boli miestami pôsobivé, miestami sa vliekli. Začiatkom samotnej expedície však všetko naberá svižný spád, postupne graduje pravá mrazivá atmosféra, neľútostná tma, zima a neblahý prízrak z temnoty. Táto časť románu je výborná, napínavá a núti vás otáčať stránky ďalej a ďalej, vidiac, že sa blížite k drastickému záveru ... Aj preto som bola sklamaná, keď sa onen záver zmestil do šesťstránkovej kapitoly aj s nadpisom. Škoda, čakala som nervydrásajúce vyvrcholenie skvelo rozbehnutej drámy a dočkala som sa rýchleho, pomerne nevýrazného dobehnutia do cieľa...

Ako jednohubka na (chladné) večery však rozhodne vyhovuje !

Mirka.K
18.05.2018

Jednohubka s příjemně mrazivou atmosférou. Autorka naštěstí knihu zbytečně neprotahovala, takže jsem neměla čas se začít nudit při trochu jednotvárných popisech jednotlivých dní. I když jsem si někdy říkala, že už by se mohlo něco stát.
Jediné výtky bych měla k hlavnímu hrdinovi, který zpočátku působil nepříjemně zakomplexovaně a bylo těžké si ho oblíbit, a občasným matoucím popisům časového sledu vedlejších aktivit hlavního hrdiny. Občas autorka popsala děj tak, že to vypadalo, že mezi jednotlivými zapisy v deníku uběhlo nekolik dní a přitom to bylo pouze několik hodin.