Sbohem, baby

Ročně je uneseno několik set dětí. Některé se najdou, po jiných se slehne zem. A je otázka, zda ty, které se vrátí k rodičům, na tom nejsou hůř. Čtyřletá Amanda, která zmizí z bytu své matky, je jedním z případů, které zvednou na nohy nejen policisty, ale i soukromé detektivy, zahajující komplikované a neúspěšně pátrání. Lehane vytváří silné napětí mezi jednotlivými subjekty příběhu: mezi hodnými chlapíky, kteří Amandu hledají, a těmi zlými, kteří zřejmě vědí, kde je. Mezi soukromými očky a policisty. Mezi policejními a federálními úřady. Mezi znepřátelenými bostonskými gangy. A mezi soukromými detektivy Patrickem a Angií, kteří jsou zároveň milenci i obchodními partnery. Brutálni metody - nafouklé a zohavené mrtvoly, popravy, sexuální zneužívání dětí, hrozby znásilnění či vraždy - nejsou v podsvětí výjimkou. O to hrůzostrašnější se zdá Amandin možný osud....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32514/sbohem-baby-32514.jpg 4.591

Patrick Kenzie & Angela Gennarová (4.)

Gone, baby, gone (1998)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Olympia

zahadum
06. listopadu

Dávnejšie som videl vynikajúcu filmovú adaptáciu tejto knihy a tak som zatúžil po knihe aby som to porovnal. Kniha je o triedu samozrejme lepšia a vyzdvihujem hlavne perfektné dialógy ktoré sú verné prostrediu v ktorom sa tento smutný príbeh odohráva. Autor je génius v opise ľudí a prostredia kde žijú a vierohodne priam z úst reálne žijúcich ľudí nám približuje ich myslenie. Kniha je miestami drsná, vulgárna a neukazuje nám ľudstvo v dobrom svetle, či už policajtov, média a samozrejme rodičov. Je tam kopec zvráteného v podobe pedofilov. Zákony na hlavu ktoré viacej škodia ako chránia. Napriek tomu je to silne morálne dielo ale na konci knihy si musíte sami položiť svoju vlastnú morálnu otázku...

Calinda

Bohužel nedočteno, co vypadalo dle anotace jako zajímavé téma, je pro mě psáno velice nezáživnou formou, bez napětí, nezajímavé hlavní postavy, nedokázala jsem se prostě začíst a myšlenky mi utíkaly jinam.

Baiba

Málokterá kniha si těch pět hvězdiček zaslouží jako Sbohem, baby. Lehane dokazuje, že i detektivky se mohou stát silným společenskokritickým románem, a přesto neztrácejí napětí. Skvěle rozpracované postavy, vynikající znalost prostředí a dokonale promyšlená zápletka. Ale čtivo to není jednoduché a na některé výjevy se zapomenout nedá a budou vás ještě dlouho pronásledovat. Četla jsem už podruhé a přiznám se, že tentokrát jsem vynechala konec. Helene je jednou z neodpornějších postav matek, s jakou jsem se v literatuře setkala.

Roubas

Ohlasy nelhaly. I když příběh znám z filmového zpracování, dokázala mě kniha i tak bavit, znechutit, znepokojit a hlavně díky svému, v této sérii zatím největšímu, myšlenkovému přesahu dokonale zaměstnat pokládáním si otázek. Právě ten sociální podtext je Lehaneho nejsilnější zbraň. Ukazuje všechno bez příkras, všechnu tu špínu a marnost každodenního života. Dialog v parku u flašky alkoholu o tom, jak tenhle svět absolutně nefunguje, si budu určitě pamatovat hodně dlouho. Těžko říct, co si teď přečtu, aby se to téhle skvělé sérii alespoň vzdáleně přiblížilo.

Killingjoke
27.07.2017

Čtvrtá kniha parádní detektivní série o dvojici soukromých oček Kenzie a Gennaro. Pro mne osobně nejlepší kniha série a není tedy divu, že po ní sáhli i filmaři a je zpracována v neméně skvělém filmu. Dennis Lehane svým postavám žijícím v jeho rodném Bostonu opravdu rozumí. Hledat v tomto počinu obyčejnou kriminálku by byl největší omyl, kterého by se čtenář mohl dopustit. Tohle je čistokrevná, moderní drsná škola, jejíž hrdinové nejsou černobílí a hranice mezi dobrem a zlem ztrácí svou tradiční definici. Lehane prostě nepíše příběhy plochých policajtů a ani pasáci, dealeři a šlapky nejsou jednoznačnou stranou zla. Osudy detektivní a partnerské dvojice Kenzie a Gennaro jsou tak nutně protkány velmi znepokojujícím sociálním podtextem. Kriminální linka je sice velmi důležitá, ale už po několika stránkách si člověk začne pokládat otázky ohledně dobra a zla, nebo zda musí být vždy správné to, co je podle zákona. A nejvíc v člověku tyto otázky rezonuji v samotném závěru knihy, jenž ve vás vyvolá velmi znepokojující pocit a nepřekonatelnou nutnost pokusit se sami sobě tyto otázky zodpovědět... Je škoda, že více knih z této série u nás patrně nevyjde. Naštěstí jsem se dostal k posledním dvěma dílům v polštině a tak jsem si mohl vše zkompletovat...

ArwenAragorn
16.06.2017

Je to velice slušně napsaný psychologický thriller, zároveň hodně drsný a krutý.. Pomalejší rozjezd nevadí, pak se dá napětí krájet a do poslední chvíle vlastně nevíte nic. Ta kniha vás přinutí zamyslet se a když ji definitivně zavřete, v hlavě vám zůstane hodně dlouho.

tamila
01.03.2015

Přiznám se, že nejdříve jsem viděla film a byla jsem unešena. Pak jsem si přečetla knížku a byla jsem unešena ještě víc. Jeden z mála případů, kdy kniha i film jsou výborné. A po dlouhé době jsem u knihy plakala, bezmocí...

Renka9
03.11.2014

Kniha vynikající, dějově zvratová, skvělá konfrontace lidskosti a práva. Příběh ve mě nechal a asi ještě hodně dlouho zanechá stopu.. Ještě ten den jsem si pustila film, údajně natočený podle předlohy této knihy. Byla jsem znechucená. Základní kostra je více či méně zachována, ale i tak působí zmatečně a nesouvisle. Co mi ale vadilo ze všeho nejvíc, je, že jsou ve filmu vynechalné postavy! a tím i děj a provázanost celého případu. A klíčové situace taktéž. O tom, že postavy nejsou vykreslené, režisér nás s nimi neseznámí, ani nemluvím. Z filmu jsem velice, ale opravdu velice zklamaná.

Inozuka
11.05.2014

Drsné. Kruté. Syrové. Lehane si nebere servítky a neúprosně máchá čtenáře v tom nejhnusnějším a nejsmradlavějším bahně současné společnosti. Nic nazatajuje a nic neodpouští. Po dočtení budete pár minut zaručeně hypnotizovat zeď. Hodně působivé je vystihnutí bostonského kriminálního prostředí. Moc mě bavily i dobře napsané dialogy, vtípky detektivů Broussarda a Pooleho jsou nádherně suché a slovník týpků v barech nevybíravý... Lehane zkrátka nemůže zklamat. Přečetl jsem jedním dechem a nemohl se odtrhnout. Napínavé, akční, promyšlené... Vůbec se nedivím, že jeho knihy si tak oblíbil Hollywood a že výsledky jsou vždy nadprůměrné.

Ládja
12.08.2013

Nejdříve film, pak kniha a pak v rychlém sledu opět film. Zklamání bych to určitě nenazval. Spíše něco jiného. Něco mezi thrillerem, detektivkou a psychlogockým románem. Jen samotná myšlenka...pozor možný SPOILER...že vlastně co je zákon či právo, tak nemusí být lidské, stojí za to. V tomto podání to bolí, je to smutné, ale více to vyzní ve filmu než v knize. Jinak, co k tomu dodat? Četlo se samo, nenudil jsem se. Určitě to není poslední kniha od tohoto autora, kterou si přečtu.

soukroma
11.08.2013

Zklamání, zejména po Prokletém ostrově (ten je samozřejmě z autorovy pozdější tvorby, obrácená situace by byla horší...). Zápletka kolem samotného únosu byla dobrá, a k zamyšlení toho rozhodně nebylo málo, ale vadila mi celá (navíc zdlouhavá a mnohomluvná) střední část knihy, v níž o únos samotný ani tak nešlo a jednalo se spíš o gangsterku s příliš mnoha aktéry...Celkové vyznění je značně ponuré, protože je zřetelně ukázáno, že domov a rodina znamená pro různé jednotlivce velmi odlišné prostředí, a mnohdy se naneštěstí nejedná o žádné zázemí a útočiště před zlým světem.

calfa
29.08.2012

Sbohem, baby je hodně dobře napsaný thriller, problematika únosů dětí je zde vylíčena opravdu originální zápletkou. Napínavé od začátku až do konce.

guru
22.07.2012

Opäť kvalita od Lehanea.
Detailný popis zložitého, zdanlivo nikam nevedúceho vyšetrovania, s nečakaným vyvrcholením.
Okrem toho však je do detailu rozpitvaný problém únosov detí, a to ako z filozofického a psychologického hľadiska, tak aj z problémovosti zákonov.

bosorka
24.05.2012

Přemýšlím, jestli takové knížky mají číst matky s malými dětmi (či vůbec dětmi), už dlouho se mě nějaká knížka tak bolestně nedotkla a nevisela mi v hlavě. Z některých věcí mi bylo smutno až na dřeň. Již jsem před časem viděla podle tohoto příběhu relativně dobře zpracovaný film, ale knížka prostě v mnohém obrázky předčí, i proto, že máte sami možnost představit si. V knize je moc hezky rozebrán problém toho, co je mravní a co ne a jak nic není černobílé. Je vinný ten, co udělal mnoho zlého a přitom to, proč to udělal, je dobré? Má matka opravdu bezmezné právo na výchovu svého dítěte, když to z toho bude mít doživotní následky na psychice? Knížka je kontroverzní a vyvolává mnoho otázek. A já byla stejně jako Angie tak moc naštvaná koncem! A jako žena bych taky jednala jinak, i když nejspíš v rozporu s logikou.
Čtyři hvězdičky jsou asi za jinak standardně psanou detektivku, i to, že hlavní hrdinové, ač se mnohokrát dostanou do ohrožení života, bez poskrvny (dobře - s jednou zlomenou nohou) narozdíl od mnohých jiných vše přežijí.

kiddlinka
29.09.2011

Má to úžasně silnou myšlenku, z které mrazí o to víc, když se po dočtení hned vrátíte k prologu. Problém je, že ten detektivkový obal je zcela standardní a ve své zašmodrchanosti nudný a navíc nás jím provází dvojice dokonalých nepravděpodobných princátek, co hážou děsně kůl namachrované filmové hlášky i v zaplivaném pajzlu při hrozícím znásilnění.

Izu
27.08.2011

Super kniha,doporučuju!

asam

Určitě napínavá detektivka, ale únosy a týrání dětí??? -o tom už číst nechci.