Sitth Sitth komentáře u knih

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

No u třetího dílu mám trošku rozpolcené dojmy. Do asi 200. stránky nuda v Brně, ono je to dobře napsané, ale tohle vše jsme četli v prvním a druhém díle a i když je to poctivé řemeslo, tak je to omílání již vyřčeného.
Pak ale nastane zlom a ani nevím, proč tomu tak je, možná proto, že jsem si utrhnul stehenní sval od kolene a číst pak o utrpení Glokty, a jeho nohy, což už mě místy štvalo, nabírá na jiném prožitku... :-)
Je to slušné zakončení série, popravdě čekal jsem trošku více, ale zas na druhou stranu Bayaz mě překvapil... Ale nebudu prozrazovat.
Kdyby si mě i třetí díl dokázal udržet jako díl první, neváhal bych dát skoro k 90%, takto dávám 75% za celou sérii.

28.11.2022 3 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

Poté, co jsem od autora přečetl Plástev a první díl mě nadchul, hned jsem si objednal celou sérii Areston včetně Stavitelé Arestonu. No a pak jsem opustil druhý díl Plástve a byl jsem trochu skeptický k přicházejícímu Arestonu, no ale což, jednou jsem si to koupil, tak jsem se do něj pustil...
A světe div se, já to přečetl za týden, všechny 4 knihy. Ruku na srdce, asi to bude i tím, že jsem v době čtení byl upoután na lůžko po operaci nohy, ale je fakt, že po dlouhé době zas kniha, kde jsem byl schopný za den dát okolo 150 stránek.
Budu hodnotit celou sérii, všechny díly jsou si podobné. Seznámení se světem je příjemné, nezvyklé věci v popisu fungování a hrdina je sympatický, proč ne, první díl uplynul jako voda. Druhý díl je na tom podobně, už je to trošku čitelné, hrdina se pohybuje na sinusoidě ale jo, tempo dobré. Dostávám se k trojce a je pravda, že tady už je to hooodně podobné, čtenáře už toho moc nepřekvapí, ale drží ho u knihy touha dozvědět se, jak to celé dopadne. Od jedničky ke trojce to mírně klesá, ale pořád na českou sci-fi dobrý počin.
Doplňující kniha Stavitelé Arestonu už je trošku vata, je to sice z jiného prostředí, čtenář by měl být natěšen z toho, že se konečně odhalí tajemství, ale mluvení hlavního hrdiny je místy únavné, popisují se mnohdy věci, které jsme slyšeli v třech předchozích dílech. Pozitivum je jasné podobenství uprchlické krize v současné Evropě. Ale dal jsem to.
Celkově sérii doporučuji, podle mě pěkných 80%

28.11.2022 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

O mě se ví, že nemám rád Kotletu a jemu podobné knihy, já tomu říkám Slash and smash. Prostě rubačky, hrdinové vydrží vše a ještě u toho žvýkají doutník a chrlí jedno klišé za druhým. FUJ!
Ale tohle bylo aspoň do 2/3 knihy dobré, ten nápad, jak to vysvětlit je neotřelý a funguje. Je pravda, že v poslední třetině knihy je to trošku už ubíjející, ale vystavěný Absurdistán to smazává. Nevím, zda další díl (podle mě a dle závěru musí být), dokáže být stejně překvapivý, trochu se bojím, že ne, ale neházejme asfalťáka do žita.... Dávám 4/6

31.10.2022 3 z 5

Turbulentní vesmír Turbulentní vesmír Miroslav Žamboch

Jo a tohle mě bavilo. Možná někoho odradilo to, že místy se některé popisy autorů prostě asi nedají pochopit. Taky jsem s tím měl problém, ale pak jsem si řekl, jó chlapče holt nemáš Matzyf, tak tomu nerozumíš, ale neřeš to... A v tu chvíli jsem si to začal užívat.
Povídky o jednom hrdinovi, proč ne. Funguje to, baví to, jede to. Příjemná změna. Dávám 5/6

31.10.2022 4 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Jízda pokračuje. Mně styl Abercrombieho připomíná fantasy steam punk a to má rád, prostě né moc magie, klidně záporní hrdinové, které se oblíbíte, což v tomto díle je určitě inkvizitor Glokta. Je asi zbytečné hodnotit díl po dílu, uvidím, jak dopadne celá série. Zde trošku zklamání v lince ohledně hledání Semene, ale právě proto, že to nedopadlo dle očekávání, tak vlastně dávám o hvězdu navíc. Já už nehledám klasické příběhy, proto dávám 5/6

31.10.2022 4 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Vynikající, staré ale prostě vynikající. Jasně, závěr je trošku old time klasika, ale jinak moc pěkně vymyšlený svět obzvláště v dnešní době. Jsem zvědav, jak autor udrží laťku v dalších dílech. Ale v 1. se mi líbí, že autor se nebojí některé postavy zabít a i já jsem byl občas překvapený. A to se po stovkách přečtených knih prostě cenní!
Dávám 5/6 hvězd a doporučuji. Nebýt trošku klišé závěru, možná by se dostala do mé top 20.

31.10.2022

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

U této knihy jsem si připadal, jako když jsem kdysi četl Dračí oči od Kinga, prostě když si dva velmi nadprůměrní autoři odskočí od svého žánru a zkusí napsat pohádkový příběh. Akorát, že u Půl krále to není naivně blbé jako u Kinga. Vždy ocením fantasy bez magie a tento příběh plyne sám a zjistil jsem, že i když to vlastně není žádná pecka, tak jsem neměl problém se u čtení zaseknout a o to přeci jde . Neočekávejte zvraty, šílené zápletky, ale pokud chcete pohodový příběh, tak ano.
Dávám 4/6

21.08.2022 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Po zklamání z Turnusu jsem se po oddechu vrátil k sérii Silo a pustil se do posledního dílu. A musím říct, že oproti dvojce, kdy jsem se mnohdy skutečně nutil k pokračování čtení, tak Prach mě bavil, nevím, zda je to ucelenějším příběhem, díky nepřeskakování v čase, nebo tím, že se příběh uzavíral a série se blížila k cíli a díky nostalgii jsem trošku podvědomě snížil kritickou laťku...
Závěr určitě není ničím netypickým, dá se tato varianta předpovídat, ale díky tomu, že čtenář má snahu vždy fandit těm slabším, tak ho neuráží. Dokázal bych si toto téma "vydojit" lépe, ale celkově je to slušný počin. Dávám 4/6

21.08.2022 3 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Kdo hrál hru STALKER, tak tohle je povinnost. Škoda, že to není delší a trochu mi tam chybí více akcí v Zóně, popis propátrávání, pasti, artefakty apod. No a závěr, závěr netypický, ale budiž, já jsem tedy čekal něco jiného, ale budiž...
Opět kniha z dob dávných, ale neztrácejících kvalitu. Dávám 5/6 (ale ta 5 hvězda je za vzpomínku na to, jak jsem ve hře pomocí matiček hledal gravitační pasti)

18.07.2022 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Když čtete Spad v době vpádu Ruska na Ukrajinu, tak teda musím říct, že mi mráz lezl po zádech, jak ty novinové články seděly na dnešní události jak prdel na hrnec.
Já celkově nemusím českou scénu zastoupenou Kotletou a spol a jejich Smash styl -já tomu tak říkám... Ale tohle, tohle mě bavilo. Nebylo to přitažené za vlasy, chyběly krutohusté hlášky, které obvykle autor dává do každého odstavce snad povinně a proto jsem si to užil. Těším se na další díl. Dávám 4/6

18.07.2022 3 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Tak tento díl byl pro mě utrpením, romantický příběh plný vzdechů, toužení a soužení a blábláblá... Vlastně já už delší dobu říkám, že Dračí oči jsou od Kinga velká slabota a tohle bylo vlastně stejné. Taková pohádka nepohádka, nemastná neslaná...
Aneb jak slibně rozjetou sérii zastavit trhnutím ruční brzdy a čtenář musí čekat neskutečně dlouho než se vychladí chladič a může jet dál. Snad, snad....
Dávám 3/6

18.07.2022 2 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Velká klasika, ta dlouho jsem o knize slyšel a stále jsem ji odkládal, až jsem ji dostal ke 40.narozeninám. Byl jsem zvědavý jak se kniha popere s tlakem roku 2022, když byla vydána v 1974. Ale je to dobré, je to nadčasové, kvalitu to rozhodně časem neztratilo. Dávám 5/6

14.07.2022 4 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Trojka je pro mě hezký návrat ke stylu prvního dílu. Příběh se odvíjí dál, kvalita je zachována, není k tomu co dál napsat, hrdinové se dostávají čtenáři pod kůži, celý svět se vykresluje, no počkejme si, jak vyzní celá série a hurá na Čaroděje a sklo. Dávám 5/6

18.05.2022 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Je to King není to King? Ať je či není, musím říct, že se mi to četlo lépe než mnohé Kingovky včetně TO. Ano má to cca 560 stránek, ale ještě u 450 jsem si říkal, sakra, kdy to jako bude gradovat, však za chvíli už mi dojdou stránky. Kniha má tu příjemnou atmosféru 60.let, kdy v kolech drnčel o dráty kus kelímku z jogurtu a svět vypadal jinak...
Pokud si chcete přečíst TO ve "zkrácené verzi", doporučuji. Dávám 5/6

18.05.2022 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Je fascinující, jak scifi z roku 1932 dokáže být mrazivé a tak vizionářské.... Musím smeknout, protože po dlouhé době scifi, které mě bez jediného výstřelu či záblesku laseru dokázalo přikovat k židli.
Příběh nezaujme akcí a překotným dějem, ale po přečtení aspoň ve mě zůstala myšlenka, nad kterou jsem přemýšlel pár týdnů a to se v dnešní literatuře cení.
Tleskám a dávám 5/6 Padla by i šestá hvězda, ale po netradičním začátku a skvělém rozjezdu, přeci jen ten konec byl pro mě trošičku né dle mého gusta. Ale i tak super a doporučuji!

06.05.2022

Černá píseň Černá píseň Anthony Ryan

Podle mě svět Vélina není kulatý, kdy by byl, tak by ustupovali dodnes.
Zakončení, možná ne, 5 dílné série. Po nadšení z prvního dílu, velkého zklamání z 2+3, návratu ve 4, musím konstatovat, že mi Vélin bude chybět. Autor píše dobře, což o to, ale pravda je, že konec a vyústění příběhu bylo takové, no jak to říct, nijaké tuctové. Vlastně jsem to ani možná nepochopil.
Ale pokud výjde další díl, a já si myslím, že ano, tak si ho samozřejmě koupím. Za knihu dávám 4/6 celková série průměr takže 3/6.

Povídky Povídky George R. R. Martin

Souhlasím s Ivan F, první povídka zajímavá, velký potenciál, ale druhá Píseň pro Lyu na mě moc v rovině filozofie. Dávám 3/6

13.03.2022 2 z 5

Nightflyers Nightflyers George R. R. Martin

Škoda, že už jsem viděl seriál. Škoda, protože jinak by byl zážitek ještě mnohem lepší. Ale i tak mě tato scifi povídka velmi mile překvapila. Netypická zápletka, žádné lasery, bitvy a podobné věci z moderní scifi, naopak komorní příběh ale za to dobře vymyšlený.
Dávám 4/6

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Příběh na jednu knihu, což se v poslední době v tomto žánru moc nevidí a to se cení, když autor zbytečně neroztahuje děj, aby se vydalo více knih. I když jsem o Azincourtu viděl filmy, četl knihy, které se o této slavné bitvě zmiňovali, tak jsem se dozvěděl nové informace. Autor dobře pracuje s poučnými fakty, umně je zapracovává do čtivého příběhu anglického lučištníka a tak nenásilnou formou čtenáře vzdělává.
Napsáno velmi příjemně, jedna z mála knih, kdy jsem se těšil na večer, jak ji znovu otevřu a ponořím se opět do příběhu. Znovu to ve mě probudilo vášeň pro historické romány a odloudilo mě to od mého oblíbeného žánru Scifi a fantasy.
Dávám 5/6

13.03.2022 4 z 5

Cíl: Kasimir Cíl: Kasimir Jan Kotouč

Hodnotím celou sérii po dočtení: Určitě se jedná o velmi povedený příběh z pera českého autora, prvních 6 dílů bylo vynikajících a děj odsýpal. Bohužel během 6.dílu u mě začalo klíčit semínko stereotypu, které plně rozkvetlo v díle 7 a 8. Sérii by prospělo zkrácení o dva díly, změny rytmu v knihách. Pak bych dal klidně 5/6 hvězd, ale když už se na konci do knihy musím nutit, abych příběh dočetl do konce, tak snižuji hodnocení o jednu hvězdu. Ale i tak na naší scénu velmi hezký počin a autorovi gratuluji! Dávám 4/6