Azincourt

Nový román Bernarda Cornwella popisuje okolnosti, které vedly k jedné z nejdůležitějších a také nejkrvavějších bitev stoleté války mezi Anglií a Francií, i bitvu samotnou. Došlo k ní 25. října 1415 v den sv. Kryšpína mezi severofrancouzskými vesnicemi Azincourt a Tramecourt. Anglický král Jindřich V. zde na hlavu porazil mnohem početnější vojsko francouzského krále Karla VI., když nově využil bojových schopností svých lučištníků. Vítězství u Azincourtu zajistilo nadlouho anglickou nadvládu nad severní Francií. Téma bitvy u Azincourtu později básnicky zpracoval William Shakespeare ve hře Jindřich V....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22681/azincourt-22681.jpg 4.5190
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Azincourt

Lector
18.10.2018

Tak jsem si zase jednou přečetl historický román, jenž se odehrává mimo naše území. O bitvě u Azincourtu jsem toho moc nevěděl, a tak jsem, jak tomu tak bývá, sáhl i po historických informacích, abych si ověřil věrohodnost autorova pojetí. Základní rysy slavné bitvy jsou popsány správně a dychtivý čtenář se může do příběhu bez obav začíst.
Čte se to vcelku dobře, byť mně tam přece jen trochu chyběly širší dobové souvislosti, respektive ty, které byly zmíněny, považuji za nedostatečné.
Body u mne ztrácejí dvě věci: časté opakování detailů a, což svým způsobem souvisí s tou první výtkou, příliš dlouhý popis vlastní bitvy. Ten popis by nebyl problém, pokud by jej autor byl schopen nějak rozvíjet, ale v podstatě se zacyklil a já se začal vzápětí nudit. Trochu mi to zavanulo Vondruškovou snahou natáhnout to na co nejvíce stran.
Přesto to celkově hodnotím dobře a považuji to za čtivě napsaný příběh z dávných evropských dějin.

špulo
20.06.2018

Je to vojnový historický román. Príbehová línia je jednoduchá, vzťahy medzi postavami sú jasne nalinkované a zbytočne sa nerozoberajú. Čo sa naopak rozoberá, je vojnová výprava končiaca bitkou pri Azincourte. Jej historické pozadie autor objasňuje v doslove. Takže sa v knihe potom nevenuje politike a vzťahom, ale akčne popisuje samotnú výpravu, bitky a trochu aj život lučištníka v armáde tej doby. A to celkom naturalisticky, bez príkras. Toto očakávajte a toto aj dostanete. Nič viac. Pre mňa 90%...

cidas
15.02.2018

Velmi povedený román.

Vlk.kh
31.12.2017

Skvělá kniha popisující válečné tažení z pohledu neurozeného bojovníka, jednoho z obávaných anglických lučištníků, kteří pomohli ve středověku vyhrát celou řadu bitev. V knize je vše, co jsem od ní čekal - dobrodružství, intriky, válčení - to vše na pozadí skutečných historických událostí Stoleté války. A popis finální bitvy u Azincourt, jakož i dobývání hradu, či plenění města je parádní - doslova jsem se tetelil blahem.

Atuin
13.05.2017

Nemastné, neslané. Takové nijaké. A to je vyjádření v podstatě ke všem jeho knihám, které jsem četla (4).Žádný ostrý a vnímavý zážitek, všechno je v mlze, z níž občas vyletí něco poutavějšího, ale hodně málo. K hrdinům nemá autor žádný osobitý vztah a velice připomíná našeho pana Vondrušku s tím, že Vondruška je maličko snad i lepší. Pokud chci nechat ožít postavy, tak si k nim musím umět najít cestu předně já sám jako autor, jelikož autor je sobě prvním čtenářem. To není lehké, uznávám. 2,5/5

kasparos
11.02.2017

Historii mám rád, ale Cornwellovy romány se mi nelíbí.

tlllk
11.10.2016

poznáte ten pocit keď zmiešate prvotriedne ingrediencie a vyjde vám z toho blivajz.

Stupidný predvídateľný dej, zasadený do historicky verného prostredia, postavy ktoré by sa hodil skôr do súčasného akčného filmu a čerešničkou svätci volajúci po krvi . Za tú faktografiu by som dal viac hviezdičiek , ale takto premrhať potenciál....

Medeia
30.07.2016

Co se historických románů týče, přistupuji k nim jako historička s jistým odstupem - občas místo sledování děje spíše sleduji, kde autor šlápne vedle, co se dobových nebo faktografických údajů týče. B. Cornwell pro mě byl dosud neznámý autor, a tuto knihu jsem si našla jako čtení na dovolenou právě na doporučení z jedné diskuse tady na databázi. A kniha nezklamala, naopak, potěšila. Není to žádný složitý epos, je příjemně prostá a jednoduchá a takoví jsou svým uvažováním, postoji a cíli i její hrdinové. Splnit úkol, snést útrapy války, natáhnout včas tětivu a vystřelit, přežít... Zájemce o vojenskou historii určitě potěší i řada zajímavostí z metod boje, obléhání i vedení samotných bitev své doby.