Turbulentní vesmír

Vesmír dávno nepatří jen lidem. Křemík proti uhlíku, krev proti supratekutým kapalinám, evoluce je neúprosná. Naštěstí pro Homo sapiens sapiens válčí stroje i proti sobě; spojenectví rychle vznikají a ještě rychleji zanikají, a stejně tak vznikají bytosti stojící na pomezí světů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/269678/turbulentni-vesmir-1OQ-269678.jpg 3.670
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Triton

Kniha Turbulentní vesmír

ludek.n

S Turbulentním vesmírem pánů Žambocha a Bartoše jsem na tom podobně jako hlavní postava, bojový robot s umělou inteligencí pojmenovaný bůhvíproč Kovboj, když se vypraví na setkání s hvězdnou lodí Bonitou a říká, že se stal součástí hry, jejíž pravidla nezná a o jejímž cíli nic netuší. Autoři tímto výrokem trefně uhodili hřebíček na hlavičku mých pocitů. Ať jsem se snažil, jak jsem chtěl, nenašel jsem v této vesmírné bublanině žádný smysl, o cíli ani nemluvě. Více než co jiného mi toto surrealistické dílko připomínalo tahání králíka z klobouku, doplněné pseudovědeckou slovní masturbací. Textu chybí struktura i myšlenka. Celá osnova je roztříštěná do mnoha směrů a žádný není dotažený do konce. Člověk by řekl, že když už kniha nefunguje jako celek, alespoň z jednotlivých segmentů se něco zajímavého urodí, ale bohužel ne. Z nahozených příběhů nic nevykrystalizuje a na happy endy se čeká marně. Napětím naládovaný děj si představuji docela jinak, tady jsem se nudil od začátku do konce a nebýt to Žamboch s Bartošem, šel bych s hodnocením nejspíš ještě níž.

GIF242

Akce, akce a zase akce. Ano děj je trochu na pozadí, ale vzhledem k tomu že se jedná o military cyber sci-fi akci mi to bylo jedno. Za mě se kniha povedla

psychousek
31.12.2018

Představte si, že jste stroj... Ne, vážně, jste stroj, kterému se najednou povedlo získat osobnost. A nejenom ji, ale i touhu psát o sobě. Kovboj se rozhodl, že udělá - co vlastně? Kniha mi prostě nesedla. Není psaná formou komplexního vyprávění, ale stylem několika příběhů (z nichž je ten poslední suveréně nejlepší a měl by se ještě víc propracovat, ten se fakt dal číst!), jenže než mi došlo, že to jsou na sebe velmi lehce navazující příběhy, tak jsem byla ehm dostl mimo... Navíc mi trvalo, než jsem pochopila, že je příběh vyprávěn z pohledu stroje (většinou tak pomalá nejsem), hledala jsem v tom osobnost nebo část člověka, což se mi samozřejmě nepovedlo...

karel.kral
03.04.2018

Nekončící bojový děj z pohledu bojové umělé inteligence. Je to trochu moc plochý příběh, ale zhltnul jsem ho, mám tyhle příběhy z vesmíru rád.

witko
13.02.2018

Mám radši jiné knižní hrdiny než nějaký hardware s výborným programem. Moc mi tato kniha nesedla a popravdě jsem spíš zklamán.

Senua
16.12.2017

Po dlouhé době jsem na rozpacích. Turbulentní vesmír není vůbec špatná kniha, ale zároveň je v mnoha ohledech děsná. Odložila jsem ji po 44 stránkách a nevím, co s ní. Napsané je to jako klasický Žamboch. V čemž možná tkví kámen úrazu. U většiny jeho knih mi plytkost díla nikdy moc nevadila, ale tady to nějak bije do očí. To, co funguje jinde, tady moc ne. Vyprávění se ztrácí pod kvantem cizích výrazů, u některých si nejsem jista, zda vůbec existují. Celé je to spíš jako slovník. Jako kdyby psaní sci-fi znamenalo narvat příběh fyzikálními jevy, ať si čtenář pořádně smlsne. Ale co nějaká hlubší myšlenka? Nějaký smysl toho celého? Zkrátka zase jen střílení hlava nehlava, ale v novém – kov nekov.

Ale jsem ráda, že Žamboch zkusil něco nového. Je to krok dobrým směrem.
Pro ty, kteří Žambocha ještě neznají, nedoporučuji číst jako první.

Ebon
19.07.2017

Přitažlivé Žambochovské povídkové SCIFI, které jsem přímo zhltnul. Celé je protkané hypertechnickou terminologií, která bude pro drtivou většinu čtenářů bez rozhledu naprosto nezkousnutelná a ještě za to budou knihu kritizovat.. Pro mě to byla lahůdka, které odpouštím jistou plochost nekonzistentnost.

chanahd
02.06.2017

Žamboch opět nezklamal. Sice to není taková ta klasika, na kterou jsme u něho zvyklí, ale mě se to líbilo i tak a bavilo mě to.

Autoři knihy

Miroslav Žamboch