Sigurd_Lesandi Sigurd_Lesandi komentáře u knih

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Kniha Praskliny má nepopiratelně krásný jazyk a velmi dobrý nápad, ale zpracování to bohužel pokazilo.
Postupný rozklad společnosti je nepopiratelně zajímavé téma a sledovat, co může vyvolat jedna anomálie ještě víc. Bohužel kniha nezašla vůbec do hloubky. Popisuje pouze velmi blízkou společnost okolo našich postav, což je dost málo. Jak na to reagoval zbytek světa? To se bohužel nedozvíte. Působilo to na mě tedy tak, jako by se koule objevila v místě mého bydliště a zbytek světa to nijak nezajímalo. To je krapet divné, ne?
Několik postav bylo jako přes kopírák. Číst pořád to stejné dokola mě nudilo. Všechny špatné nebyly, to ne. U některých si dala autorka záležet a zvládla je propracovat, ale zbytek byl bohužel slabí a repetitivní.
Jak jsem ale zmínil na začátku, tak se četla dobře. Styl psaní má autorka bezpochyby dobrý a o to více mě mrzelo, jak celá kniha dopadla. První polovinu jsem byl přesvědčen, že se jedná o dobrou knihu, ale pak to šlo prudce dolů.
Konec už pro mě byl nijaký. Po dočtení jsem nevěděl, co si mám myslet, protože mi Praskliny nezvládly nic dát.
Celkově tedy knihu hodnotím spíše negativně. Hezky se čte a má dobrý nápad, ale zpracování tématu to pokazilo.

Ať zemře Ať zemře Sarah Pinborough

(SPOILER) Od autorky jsem už četl Ví o tobě a zprvu se mi to hodně líbilo, ale časem mi na tom jistá věc začala vadit. Autorčiny knihy na mě totiž působí tak, že napíše průměrnou knihu a udělá z ní bestseller díky tomu, že na konec narve co největší množství zvratů.
Ať zemře mělo úžasný průběh. Autorka umí dobře vykreslit atmosféru jak okolí, kde se příběh odehrává, tak typickou thrillerovou, kterou od těchto knih chcete.
Postavy byly propracované. Bylo vidět, jak má každá jinou psychiku a mnohdy jsem jim chtěl vidět do hlavy.
Konec mě ale dokázat dost zklamat. Autorka tady jen potvrdila mou teorii. Chtěla za každou cenu dát na konec co nejvíce zvratů. Bohužel pro mě byla většina umělá a mnohdy nelogická.

POZOR SPOILER
Jako příklad můžu použít vztah Marcie a Jacquie. Tyhle dvě se bytostně nesnáší a dávají si to náležitě najevo. Jacquie ale na konci přijde za Marcie s tím, že ji sice moc nemusí (jejich nenávist bych opravdu nenazval jako: moc tě nemusím), ale celou dobu je na její straně a chce jí pomoct.
KONEC SPOILERŮ

Kniha mě bavila, měla skvělou atmosféru i postavy, ale konec mě bohužel dokázat zklamat. Jsem ale rád, že jsem si ji přečetl a líbila se mi více, než Ví o tobě.

Jasnozřivost Jasnozřivost Irena Obermannová

První díl této mini série jsem četl zhruba 2 roky nazpět. Tehdy to pro mě byl spíše průměr, ale Jasnozřivost mě příjemně překvapila.
Autorka skvěle dotáhla osobnost hlavní hrdinky. Alice je velmi chytrá a sociálně naprosto neschopná, což se ukázalo jako skvěla kombinace , a rychle si ji tak oblíbíte.
Ostatní postavy jsou také dobře propracované. V některých případech se jednalo o dost extrémní osobnosti, ale právě to mě bavilo nejvíc, protože mě neustále zajímalo, co obyvatelé dané vesničky zase vyvedou.
Kniha obsahuje hodně pohledů. Dalo se v nich celkem vyznat, ale někdy se měnili až moc rychle. Když se během 5 stran vystřídalo 5 pohledů, tak to bylo občas náročné a hůře se to četlo.
Konec je povedený a k celému příběhu se dobře hodil.
Pokud vás Jasnozřivost zaujala, ale nečetli jste dobré duše, tak to vůbec nevadí, protože se jedná o nezávislí díl a dají se číst zvlášť.
Kniha se mi líbila výrazně víc jak první díl, a pokud autorka napíše další pokračování s Alice, tak si ji rozhodně rád přečtu.

Spolu a každý zvlášť Spolu a každý zvlášť * antologie

Kniha mě zaujala především svým nápadem romantiky během lockdownu, protože mě zajímalo, jak 9 autorů vytvoří příběhy o lásce v době, kdy k sobě nikdo nesmí blíže jak na 2 metry. Ne u všech příběhů se to sice povedlo, ale nakonec mě autoři příjemně překvapili.
Připravte se, že nebudete číst o tom, jak si pár poprvé vyrazí na rande, dají si první pusu atd. To v dané situaci úplně nejde. Přesto se dá napsat skvělá romantická povídka. Příběhy "Doručeno s láskou", "Pod rouškou" či "Nový soused" jsou toho jasným důkazem. Krásně napsané, skvěle se četli, a i přes omezení doby byla romantika jasně vidět.
Párkrát se bohužel stalo, že jsem přečetl 40 stran o seznámení 2 lidí mezi nimiž někdy možná rozkvete láska, což u takového tématu nestačí.
Po dočtení u mě ale přetrval pozitivní pocit. Ano, o knihu roku se nejedná, ale i když povídkové knížky moc nevyhledávám, tak mě bavila a většina příběhů se povedla.
Pokud hledáte nějakou pohodovou nenáročnou četbu na léto a nebude vám čtení o lockdownu vadit, tak můžu určitě doporučit.

Noční návštěva Noční návštěva Carol Goodman

Noční návštěva jede na bázi toho, že čtenář až do konce neví, jaké postavě může věřit. Problém je, že na dobrou knihu mají velký vliv postavy a pokud nevíte, které můžete věřit, jestli říkají pravdu či jsou naprosto prolhaní, tak to musí kniha dohnat někde jinde, což se tady nepovedlo.
V příběhu se střídají pohledy obou aktérek. Bohužel mi ani jedna postava nebyla sympatická a když jsem ani nevěděl, komu věřit můžu, tak jsem si k nim vztah nedokázal vybudovat a byla mi tak nějak jedno, jak to s nimi dopadne.
První polovina mě nijak nezaujala. Myslel jsem, že se bude celý děj odehrávat pouze během oné zasněžené noci, ale odehrává se během více dnů, což je podle mě největší problém. Autorka rozhodně umí psát dialogy mezi postavami a hrát si s psychikou, ale popis děje jí nejde. Působilo to na mě ta, že psala za pochodu a dopředu nevěděla, kam příběh povede.
Za polovinou mě ale kniha chytla a příběh se začal hezky rozjíždět.
Konec ale moc nepomohl. Byl za mě zbytečně zdlouhavý. Já osobně mám dost rád, když kniha obsahuje delší Epilog, kde se dozvíme, jak to s postavami dopadlo, ale tady to i mě přišlo až moc dlouhé a upřímně i zbytečné.
Pokud vám styl příběhu a postavy nebudou vadit, tak se vám kniha rozhodně líbit může, ale za sebe nemůžu doporučit.

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Kombinace apokalypsy a detektivky v jednom zní rozhodně zajímavě, právě to mě na knize zaujalo nejvíce. Bohužel autorka tuto kombinaci opravdu nezvládla. Jedná se o ukázkový příklad toho, co se stane, když má autor dobrý nápad, ale netuší, jak ho má zpracovat.
Stránka apokalypsy byla nepropracovaná a místy dost nelogická. Ano, sám jsem se naštěstí v takové situaci nikdy neocitl, ale i tak nevěřím, že se takhle budou přeživší chovat. Člověk by čekal, že po opadnutí prvotního šoku se začnou řešit zásoby, ale ne, ty se začnou řešit za polovinou knihy (v příběhu tak po měsíci, což je dle mě dost pozdě). Taky bych hned začal řešit problém s ozářením, to ale naše postavy vůbec nenapadlo. První zmínka o ozáření je po straně 300 (taky trošku pozdě, ne?).
Další a pro mě asi největší nesmysl spočíval v tom, že přeživší žijí s tím, že jsou na světě poslední, ale chovají se, jako by měla každou chvílí přijet záchrana. Myšlenka, že vymře celá země a 1 hotel to přežije bez újmy, mi přijde jako blbost, ale vzal bych to, kdyby se podle toho aspoň postavy chovali. Chodit v hotelu v klidu na jídlo, jít si zaběhat do lesa, hrát si venku s dětmi a hrozně se divit, že začínají docházet zásoby, mně ovšem nepřijde jako adekvátní chování.
Detektivní část nebyla o nic lepší. Autorka se jí pečlivě věnuje prvních 70 stran, ale pak to vypadá, že na ni asi zapomněla a vzpomněla si během psaní závěrečných stran. To, že místo řešení základních podmínek k životu si Jon začne hrát na detektiva, už komentovat nebudu.
Detektivek už jsem přečetl opravdu hodně a můžu s klidným svědomím říct, že tohle bylo to vůbec nejhorší zakončení. Konec působí tak, že autorka už vůbec nevěděla, co má dělat, tak tam hodila první věc, co ji napadla a doufala, že to bude fungovat, ale ono ne.
K mému překvapení posledních 50 stran nebylo špatných. Děj chytl akci a napětí a četl se opravdu dobře. To dokazuje, že autorka psát umí, ale vybrala si něco, o čem toho moc neví a ani si to předem nepromyslela. Osobně knihu doporučit nemůžu.

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Neměl jsem od knihy zrovna velká očekávání, protože se mi nechtělo věřit, že by mohla být tak moc dobrá, jak mnoho lidí tvrdí. To se mi hned potvrdilo.
Samotné vydírání pojala autorka dost komicky. Simon si totiž v půlce knihy začne říkat, že dotyčný vyděrač vlastně není tak špatný, což mě adekvátní úplně nepřijde. Já nevím, jak vy, ale bylo by mi úplně jedno, jaký vyděrač ve skutečnosti je, protože když vás někdo vydírá, tak to fakt není dobrý člověk a tím to hasne.
Simon jednak nechce, aby se svět dozvěděl o jeho orientaci tímto způsobem a zároveň se bojí o Blua, což já nechápu. Blue se nejmenuje Blue, ale používá přezdívku (což Simon dobře ví), takže pokud by se emaily dostali do světa, tak ho přece nikdo nepozná. Dle mého se tedy není proč o Blua bát.
Jinak je kniha nudná. Za celou dobu se tam nic neděje.
Autorka psát umí a nečetlo se to špatně, ale žádná sláva to pro mě taky nebyla.
Konec není špatný, nicméně mám pocit, že by kniha měla začínat, kde končí, protože by to teprve začalo mít nějaký děj.
Osobně nerozumím popularitě kolem tak průměrné a nudné knížky a doporučit ji nemůžu. Je mnohem víc lepších LGBT knih.

07.11.2021 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Už jsem tu párkrát zmínil, že můj vztah s knihami Stephena Kinga je poměrně složitý, protože po přečtení knihy Revival jsem se dostal do dlouhého bloku a nechtěl jsem se k jeho knihám vracet. Nakonec jsem si přečetl Outsidera, který mě příjemně potěšil, tak jsem se pustil i do této knihy, a nakonec taky nezklamala.
U kinga je už klasika, že se jeho knihy dobře čtou. Všechny sice nemají nejlepší příběh, ale vždy se mi zatím četli dobře. Tahle toho není výjimkou. Četla se mi pomaleji, ale k ději se to hodí a osobně mi to nevadilo.
Jediná věc, kterou bych vytkl je akce. Párkrát se v příběhu stalo, že jsem měl pocit, že postava se akci prostě vyhla. Posledních 100 stran je dost nabitých, ale autor ani jednou nešel za hranu, což mě u hororu přišlo celkem škoda. Pokud nejste typ, co vyhledává co největší množství akce, tak je tahle kniha přesně pro vás. Já bych si jí tam přál trošku víc.
Postavy jsou propracované a každá má svůj charakter, takže mě hodně bavilo sledovat jejich vývoj.
Tahle kniha mě utvrdila v tom, že dám Kingovi další šanci. Milovníkům hororu doporučuji.

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Série Kim Stoneové se okamžitě stala mou nejoblíbenější a každý díl to potvrzuje. K novým dílů přistupuji celkem s respektem, protože každý předešlý je tak dobrý, že už si netroufám čekat další zlepšení, ale autorka mi pokaždé ukáže, že má ještě hodně triků v rukávu.
U mrtvých vzpomínek mě nejvíce zajímalo, jak si autorka pohraje s minulostí Kim, protože to je věc, která z 80 % tvoří její charakter, ale v rámci dílů jsme se s ní už podrobně seznámili, tak jsem se bál, aby to tady nebylo repetitivní. Strach byl ale úplně zbytečný. Informace, které znáte z předešlých dílů, jsou obohaceny o další detaily a dozvíte se toho ještě mnohem víc.
Postavy jsou taky velkým pozitivem. Každá má svůj charakter, který se v každým díle vyvíjí. Rychle si s každou dokážete vytvořit vztah, ať už pozitivní nebo negativní.
Děj je obohacen o skvělé zvraty, takže se nudit určitě nebudete.
S klidným svědomím můžu říct, že tohle je za mě zatím nejlepší a nejsilnější díl z celé série a můžu jedině doporučit.

07.11.2021 5 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Knížka nedávno proletěla Instagram a klidila převážně pozitivní hodnocení, což spolu s anotací nalákalo i mě.
Hned ze začátku mě zaujalo zpracování, protože jsou klasické kapitoly prokládány pracovními protokoly a přepisy rozhovorů, které hlavní postava v rámci úkolu dělá. Krásně to příběh oživilo mně osobně to pomáhalo k utřízení myšlenek a vytváření množství teorií.
Najde se i věc, která mně v průběhu čtení vadila, protože místy to měla hl. hrdinka až moc jednoduché. Nebála se riskovat a zacházela dobrovolně do situací, které mně na středoškolačku přišli až moc nebezpečné, přesto jí všechno spadlo do klína bez větších problémů. Občas bych nějakou překážku v cestě ocenil.
Konec byl skvělý. Nejedná se o klasický detektivní případ, kdy stačí vymyslet motiv a kdo koho zavraždí, ale byl podrobně promyšlený a trvalo, než se všechna tajemství rozmotala.
Pokud hledáte trošku pohodovější knížku na zbytek léta se zajímavým nápadem a propracovaným koncem, tak určitě doporučuji.

Všechno je lež Všechno je lež Michelle Sacks

Všechno je lež je kniha s originálním nápadem i zpracováním. Pro každého ale nebude snadné se jí pročíst.
Představte si dítě s extrémně rozvinutou fantazií, které si povídá s každým živým i neživým předmětem. Má imaginárního kamaráda a v hlavě hodně informací, se kterými se s vámi musí nutně podělit. Tohle je přesně hlavní postava Dolly a kniha vám to bude dokazovat celou dobu. Věřím, že pro nejednoho čtenáře nebude lehké číst 261 stran s takovou postavou. I když mně to nevadilo a přišlo mi to jako zajímavé i reálné zpracování, tak to občas bylo dost náročné.
Na příběhu je ovšem naprosto perfektní jeho věrohodnost. Kdyby se tento příběh objevil v rámci nějakého krimi dokumentu, okamžitě bych mu uvěřil. Pokud chcete příběh, který se rozhodně může stát, tak je tohle přesně pro vás.
Konec je skvělý. Takové rozuzlení jsem nečekal a reálnost to jen podtrhlo.
Knihu vám můžu doporučit, jen je důležité počítat s tím, že zpracování hlavní postavy každému nesedne.

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Srdcerváči byla původně série zaměřená čistě na romantiku. První dva díly tomu odpovídají perfektně, třetí má dostatek romantiky, zajímavý vývoj postav a začala se i rozebírat vážná témata. Čtvrté pokračování vám dá jen vážné téma. 0 % romantiky, 0 % vývoje charakterů, 0 % vývoje vztahů, 100 % porucha přijmu potravy.
Nechápejte mě špatně, nemám nic proti tomu, aby se v takových knihách objevovala i vážná témata. Naopak si myslím, že je to super a uvítal bych toho víc. Problém je, že autorka zasvětila celý díl problému, o kterém nám nic neřekla. Nezvládla ani jednou zajít do hloubky. Pořád se jenom mluví o tom, že Charlie nejí, ale proč je to takový problém, se čtenář nedozví. Charlie má být vychrtlí, ale autorka to nijak neukázala. Má si ubližovat, ale opět to je tady pouze řečeno, žádný příklad, jak to na člověku poznat, jak to vypadá, nic. Autorka umí jen říct, že je to celkem blbí, nic hlubšího se nedozvíte.
Komiks je o grafice. Je to perfektní příležitost alespoň lehce nastínit, jak dané problémy opravdu vypadají, ne je pouze popisovat. Bohužel se vám tady nedostane ani jedno.
Příběh nemá děj. Od první stránky do poslední se pořád dokola dozvídáte, že Charlie má poruchu a je to celkem blbí. Nic víc. Stačí vám tahle věta a vůbec to nemusíte číst.
Na překlad jsme čekali dost dlouho. Chápu, že u komiksu se krom samotného překládání musí řešit i grafika, ale tohle fakt nejde. Už první díly neobsahovali zrovna moc textu a tady se to zkrátilo ještě na polovinu. Většina stran obsahuje tak 2 krátké věty a mnohdy ani to ne. Či-li nechápu, co mohlo trvat tak dlouho. Ještě horší ale je, že tam jsou gramatické chyby. Chybí čárky, háčky, občas i přebývalo slovo.
U tak málo textu to je problém.
Grafika za mě taky není žádná sláva. Oproti minulým dílům mě přišla poměrně odfláklá a to se mi autorčin styl líbil.
Z počátku příjemná jednoduchá série teď míří špatným směrem a bohužel nemůžu toto pokračování nikomu doporučit.

07.11.2021 1 z 5

Ti, kterým se narodíš Ti, kterým se narodíš Alžběta Bublanová

Kniha se skládá ze 3 částí. První vyprávěná batoletem, jak vám řekne anotace. Druhou vypráví kluk, co o 19 let později s hrdinkou randí a třetí, ve které vypráví sestra hrdiny z druhé části o své krušné pubertě.
První část se mi moc líbila. Byla vtipná, milá a hezky napsaná. Působí, jako by byla vyprávěna dospělou osobou, ale stále očima dítěte.
Druhá byla nejslabší. Humor zmizel, a nezůstalo tak nic poutavého. Nápad zaměřit se na utváření charakteru dospívajícího kluka není špatný, ale nefungovalo to. O postavách se nic pořádného nedozvíme, takže je vše jen povrchové a za mě nudné.
Poslední část už byla lepší. Četla se lépe a postava byla propracovanější. Bohužel se příjemná vlna humoru nevrátila.
Je velká škoda, že se autorka od první části tak silně odchýlila. Humor mě bavil a hrdinka byla povedená. Kdyby celou knihu věnovala jen jí, bylo by to lepší.
Jedná se o obyčejnou knihu se zajímavým nápadem, ale nic vám nedá. Pokud vás mine, o nic nepřijdete.

07.11.2021 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

S autorem už jednu zkušenost mám a po dočtení jeho knihy Tma jsem si řekl, že to byla poslední kniha, kterou jsem od něj přečetl. Na Smrt ovšem vyvolala velký ruch a pozitivních recenzí jen přibývalo, tak jsem se i já nakonec odhodlal k přečtení.
První kniha nám především nastíní počátek všeho. Sebevědomí Viktor se dostane do Ameriky, kde probíhá ekonomická krize a najednou nemá nic. Jeho kapitoly mě moc bavili. I když se na první pohled nejedná o sympatickou postavu, tak má charakter, který napříč knihou prochází vývojem. Prostředí mafiánských gangů bylo podrobně zpracované a ani akce nechyběla.
U Karla to bylo naopak. Informací zde sice bylo dost, ale mnohdy to bylo jako číst učebnici. Děj mi tam chyběl. Karel pro mě nebyl zrovna zajímavá postava. Chápu, že měl být chladný a nepřístupný, ale ani to není důvod chybějící osobnosti, která tam prostě nebyla.
Kapitoly jsou hodně dlouhé, což byl taky jeden z důvodů, proč jsem měl takový problém se těmi Karlovými pročíst.
Druhá kniha ale všechny problémy vyřešila. Děj chytl silný spád. Všechny postavy si procházeli vývojem a byly do detailů propracované.
Prostředí koncentračních táborů bylo hodně silné. Pokud vám jsou takové věci nepříjemné, tak vám toto čtení nedoporučuji. O drsné podrobnosti nebyla nouze.
U nás vyšli knihy dohromady v jedné vazbě a já jsem za to jedině rád. První kniha měla své chyby a asi bych se do samostatného pokračování nepustil, a byla by to velká škoda. Knihu určitě můžu doporučit, ale počítejte s hodně silným příběhem.

07.11.2021 5 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Dreda Say Mitchell

Pokoj pro hosty obsahuje originální nápad se zajímavou psychologickou hrou.
Zakládá si na tom, že čtenář od začátku do konce nevím, na čem je, čemu se dá věřit, co je realita a co už ne. To může být chytlavá zápletka, ale tady to bylo až moc zmatené. Občas jsem nevěděl, čeho bych se mohl chytit.
Příběh je napsaný hodně svižným tempem, což mému zmatku mnohdy moc nepomohlo. Myslím, že kdyby si autorka přidala ještě 100 stran navíc a psala trošku volnějším tempem, bylo by to lepší.
Hlavní hrdinka se na druhou stranu povedla. Dobře ztvárnila člověka s psychickými problémy a její průběh záhadou mě bavil.
Konec samotný nebyl špatný, ale opět až moc zrychlený. Sice bylo rozuzlení poměrně nečekané, ale skrze rychlé a zmatené tempo příběhu to dostatečně nevyznělo a působilo to spíše průměrně.
Kniha není nejhorší, ale zasloužila by si více práce. Jakožto taková jednohubka ujde, ale nic víc nečekejte.

05.11.2021 3 z 5

Nečekaný návrat Josephine Foxové Nečekaný návrat Josephine Foxové Claire Gradidge

Nečekaný návrat Josephine Foxové mě upoutal hlavně svou obálkou a po přečtení anotace bylo jasné, že si ji nemůžu nechat ujít.
Připravte se, že v knize převládá spíše pomalejší tempo, či-li pokud vyžadujete hlavně akci, tak vám to nemusí sednout. Mně ale vůbec nevadilo. Je napsána velmi chytlavě, a i přes pomalé tempo se četla rychle a dobře. Autorka vám během pár stran dokáže předat dvojnásobné množství informací, co bych normálně očekával, a to zcela uspořádaně.
Josephine je skvělá hlavní hrdinka. Měla propracovanou osobnost, která si i napříč příběhem procházela vývojem. Bylo cítit, že už si své prožila, ale nic ji nedokázalo zlomit a stále si tvrdě šla za svým cílem.
Už z anotace je patrné, že tu máme hned 2 detektivní zápletky. Obě byly bezesporu zajímavé a jejich postupné vyjasňování mě bavilo, ale ocenil bych, kdyby byly více odděleny. Občas se až moc zamíchali do sebe, což sice autorka zvládla bodat tak, že to nepůsobilo zmateně, ale zápletky mohly, hlavně ta ohledně hledání otce Josephine, dostat více prostoru.
Nejvíce mě na čtení bavilo, jak autorka zvládla podat myšlení ospalého městečka. Josephine se vrátí po 20 letech s jiným příjmení, takže ji zprvu nikdo nepoznává, ale postupem času se několika lidem rozsvítí a rychle se vše rozkřikne. Jo si tak nemůže vyjít ani na procházku, aniž by byla pod salvou nedůvěřivých pohledů a všelijakým drbům. Rozuzlení bylo sice trošku pomalejší, což vzhledem k celkovému tempu knihy ani nevadilo, ale chyběl mi tam nějaký wow efekt. Bylo to napínavé, ale nic většího to ve mně nezanechalo, protože jsem to tak nějak čekal.
I přes pár menších chyb se za mě jedná o jednu z nejlepších knih za tento rok. Určitě můžu doporučit.

05.11.2021 4 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Thriller Vrahova žena je kniha se skvělým nápadem, ale zpracovaní mělo pár chyb.
S hlavní hrdinkou jsem krapet na vážkách. Lehce mě vyvedlo z míry to, že autor hrdinku neoslovuje křestním jménem, ale pouze jejím příjmením. Což se jednak nečetlo nejlíp a ani to nepomohlo v tvorbě vztahu s Jessicou.
Líbilo se mi, že na ní bylo z jedné strany vidět, jak je toho na ni moc a cítí se na zhroucení, ale pořád si jde za svým cílem, protože ví, že nemá jinou možnost. To bylo super. Žádné další rysy jsem ale bohužel nedostal, takže mi sice Jessica byla sympatická, ale vztah jsem si k ní žádný neutvořit. Nic pořádného jsem o ní nevěděl.
Jak už jsem uvedl, tak nápad měl autor skvělý. Zpočátku se kniha tvářila jako klasická detektivka, avšak nedlouho poté přišel zvrat, který jsem absolutně nečekal. V tomto okamžiku měl autor zůstat, zvrat ještě víc vystupňovat a jít víc do hloubky. Bohužel se tak nestalo a jen se snažil co nejvíc přidávat (tlačit na pilu), což mi dojem poněkud zkazilo, protože to bylo mnohdy až moc přitažené za vlasy.
Naštěstí mi toho hodně vynahradil autorův styl psaní, protože psal svižně a kniha se aspoň dobře četla.
Nápad dobrý, provedení ale pokulhává, což je škoda, protože kniha měla opravdu potenciál.

05.11.2021 3 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Pro mě už jsou nové díly této série jistota, že dostanu perfektní příběh, a ani tady tomu nebylo jinak.
Tradičně se budu rozplývat nad postavami. Kromě mým oblíbených přibylo v tomto díle i pár nových, které opět dostaly jedinečné charaktery a byla radost o nich během čtení všechno zjišťovat. Co je na celé sérii kromě strhujících zápletek nejlepší, jsou vývoje postav. Jejich charaktery se v rámci příběhů neustále vyvíjejí. Některé si postupně oblíbíte a jiné vás najednou začnou vytáčet.
Když jsem si přečetl anotaci, lehce jsem se bál, aby se nejednalo o klasický béčkový námět, který jsem četl v nespočet variantách, ale rozhodně tomu tak nebylo. Autorka opět vymyslela perfektní a napínavou zápletku od začátku do konce.
Nepamatuji si, že bych měl někdy tolik možných podezřelých, jak u tohoto dílu (a samozřejmě jsem byl vždycky mimo ).
Jak už je u série tradicí, tak vám krom hlavního případu nabídne také nějaký vedlejší. To také vždy oceňuji, protože to celý dojem z knihy posílí. Tady to bylo ještě ozvláštněno tím, že na případu pracovala jiná skupinka, než jsme většinou zvyklí a bylo to super. V jednom okamžiku jsem si byl na 100 % jistý, že vím, kdo je vrah, že to prostě nemůže být jinak, ale zase mi spadla brada. Byl jsem úplně mimo.
Jedná se o další perfektní díl z mé nejoblíbenější série, kterou vám rozhodně můžu doporučit.

05.11.2021 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Připravte se, že vás beznaděj nebude držet za ručičku. Rozjezd je sice pomalejší, ale rychle chytne nečekaný spád, a ten se nezastaví až do konce.
Prostředí opuštěného těžebního městečka je v knize zpracováno skvěle. Atmosféra doslova sálá z každé strany a se značným množstvím podrobných popisů jsem měl pocit, jako bych tam sám byl.
Jak už je u Kinga zvykem, tak postavy byly propracované. Každá měla jedinečnou osobnost a nebylo těžké si k nim vytvořit vztah.
Bohužel se tu objel pro mě už klasický problém, který s autorem mám. King má v oblibě do svých knih rvát zbytečné vycpávkové části, které ale neumí psát. Vycpávkové kapitolu nemusí být vždy špatné. Mohou vám dát větší náhled na postavy, prostředí či konkrétní problematiku, i když to hlavní dějovou linku nikam neposouvá. Tohle nám ale King nedal, takže jsem se občas musel prokousávat naprosto zbytečnými a nudnými stranami, které tam neměly co dělat.
Ústředím celého příběhu je Bůh, což mně není nijak blízké téma, ale tady bylo zpracované dobře. Bavilo mě to číst, nebylo to podané fanatickou formou na čtenáře, aby okamžitě začali věřit a do příběhu to sedlo skvěle.
Co se mi hodně líbilo bylo postupné rozkrývání hlavní zápletky, protože ze začátku nebudete mít sebemenší ponětí, co to vlastně čtete a King k vám to bude odhalovat hodně pomalu, což bylo skvělé a děj to dobře vystupňovalo.
Až na jednu výtku se mi kniha moc líbila. Má skvělý námět, postavy i atmosféru, takže ji mohu vřele doporučit.

05.11.2021 4 z 5

Dům panenek Dům panenek Erik Axl Sund

Pár let nazpět se mi do rukou dostala Skleněná těla, což byl napínavý horror se skvělou atmosférou, takže když nedávno vyšel Dům panenek, musel jsem ho mít.
V čem autoři skutečně vynikají, je atmosféra. Z jedné strany temná a nepříjemná, zároveň však neskutečně poutavá.
Kniha obsahuje hodně postav a jejich pohledy se střídají z kapitoly na kapitolu, což by na někoho mohlo působit zmateně. Mně to tady dost sedlo. Každá je propracovaná a rychlé střídání jejich pohledů bylo podáno tak, že jsem se dokázal lehce vyznat a příběh to skvěle oživilo.
Dům panenek je jak příběhem, tak postavami hodně originální, což ne každému sedne. Zároveň pracuje s velmi vážným tématem sexuálního zneužívání a znásilňování. V rámci toho se povedlo, že autoři čtenáři opravdu nastíní tuto problematiku podrobně, zároveň ale věcně, takže pokud vás zajímá, jak závažný může tento problém být, nad knihou neváhejte.
Za mě se jedná o skvělý počin. Kniha mě od začátku do konce bavila a nemůžu se dočkat další. Každému nesedne, s tím je nutno počítat, ale já můžu jedině doporučit.

05.11.2021 5 z 5