Všechno je lež

Už je to dlouho, co sedmiletá Dolly strávila nějaký čas se svým tátou. Když jí oznámí, že se spolu vydají na velké dobrodružství, je proto úplně nadšená. Konečně budou zase spolu! První den na cestě je neuvěřitelně vzrušující. Každá zastávka je pro Dolly nový zážitek – mléčné koktejly, nákupy, zábavní park a spousta nezdravého jídla, které jinak nesmí jíst. Navíc má poprvé tátu jen sama pro sebe… Jenomže jak cestují dál a dál na jih, otec začne být náladový, paranoidní, a občas i trochu děsivý. Zábava se vytratila, domov je daleko a Dolly si už není jistá, jestli se vůbec vrátí zpátky…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431469/big_vsechno-je-lez-pWP-431469.jpg 3.233
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Cosmopolis

All the Lost Things, 2019

Kniha Všechno je lež

Sigurd_Lesandi
07. listopadu

Všechno je lež je kniha s originálním nápadem i zpracováním. Pro každého ale nebude snadné se jí pročíst.
Představte si dítě s extrémně rozvinutou fantazií, které si povídá s každým živým i neživým předmětem. Má imaginárního kamaráda a v hlavě hodně informací, se kterými se s vámi musí nutně podělit. Tohle je přesně hlavní postava Dolly a kniha vám to bude dokazovat celou dobu. Věřím, že pro nejednoho čtenáře nebude lehké číst 261 stran s takovou postavou. I když mně to nevadilo a přišlo mi to jako zajímavé i reálné zpracování, tak to občas bylo dost náročné.
Na příběhu je ovšem naprosto perfektní jeho věrohodnost. Kdyby se tento příběh objevil v rámci nějakého krimi dokumentu, okamžitě bych mu uvěřil. Pokud chcete příběh, který se rozhodně může stát, tak je tohle přesně pro vás.
Konec je skvělý. Takové rozuzlení jsem nečekal a reálnost to jen podtrhlo.
Knihu vám můžu doporučit, jen je důležité počítat s tím, že zpracování hlavní postavy každému nesedne.

čef

Trochu moc jednoduchý příběh únosu vyprávěný očima unesené malé holčičky, která je chytrá jako rádio. Napětí se zde moc nevyskytuje, ale dojetím očka nezamhouříte. Takže si připravte kapesníček a do toho milé dámy.

HDosoudilová

Od této autorky jsem už četla knihu s názvem V dobrém i zlém, která se mi líbila. O to víc mě tento příběh celkem lákal.
Kniha je originální, neboť je vyprávěna právě z pohledu malé Dolly. Navíc nemá ani 300 stran, přečtenou jsem ji tedy měla brzy a bavila mě. Alespoň ze začátku. Po několika desítkách stran už jsem se ale začala trochu nudit. Přišlo mi, že se děj táhne a vlastně jsem čekala až se něco stane.
Ano, přesně toto napětí k této knize patří. Ona je to spíš taková sonda do dětské duše. Dolly fantazie a tajemná komunikace mezi ní a její hračkou - kobylkou Clemestou byla úžasná. Ale tak nějak mi to celé asi nesedlo... Možná, kdyby autorka do knihy zapojila i otcovy zoufalé myšlenky, bavilo by mě to víc...

DK197

E-KNIHA: Já oceňuji, že autorka dokázala vymyslet zápletky na takový road trip. Je tam omezený prostor, ale stejně se tam pořád něco dělo. Přesto se mi to celé nelíbilo tolik, jak jsem čekala. Nevadí mi dětský vypravěč, ale spíš styl vyprávění podobný řece - informace se valí od učitelky ve třídě po bývalou kamarádku jako vodopád hekticky a téměř nesouvisle, až jsem si připadala zavalená. A neustálé oživování neživých věcí mě rušilo a příběhu to nijak nepomohlo. Chápu, že šlo o ukázku dětské fantazie, ale prostě mi to nesedlo. Co bylo fajn, byl závěrečný zvrat. Ten mi i vyvolal emoční odezvu. Škoda, že do té doby to působilo průhledně a tedy průměrně. (Ačkoli musím uznat, že nakonec to nebylo ani jedno.) Je to originální a celkově to stojí za přečtení. Ale myslím, že mnozí čtenáři (jako i já) to dokáží ocenit až po kompletním přečtení.

Lvíček835

Mě se kniha líbíla strašně moc a nemůžu ji nic vytknout líbila se mi moc hlavní hrdinka a její dvojče ten kdo to četl tak ví koho myslím

novakovaterka22
28.12.2020

Já se asi budu u názorů trochu rozcházet, mě se právě příběh z pohledu Dolly hodně zamlouval. Dolly byla prostě ještě dítě a to bylo na tom to kouzelné, jak to vše vnímala. Obdivovala jsem ji a přála ji aby to pro ní dopadlo co nejlépe.

bookcase
04.08.2020

Pokud dětem nerozumíte a nedokážete se do nich vžít, knížku asi nepochopíte. Mně se líbila hodně, Dolly byla citlivé dítě, její "dvojče" voláním o pomoc.

Hvězdinka
30.07.2020

Oh, toto ne. Nějak mě to vypravování z pohledu dětí nesedí, viz Pokoj. Žádné napětí, nuda střídá nudu.