sheldon8410 sheldon8410 komentáře u knih

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Na jednu stranu se kniha četla opravdu lehce, ale na druhou stranu mě snad každá stránka nutila k zamyšlení. Je kraťoučká a opravdu stojí za přečtení.

28.12.2021 5 z 5

Batole Batole Lenka Medvecová Tinková

Krásná kniha s krásným obsahem. Autorku sleduju na Instagramu už dlouho, její příspěvky mě vždy pohladí po duši. A stejně tak i tato knížka, napsaná s láskou a respektem k dětem (ale i k rodičům).

20.12.2021 5 z 5

Pohodové rodičovství Pohodové rodičovství Milan Studnička

Další super knížka o respektujícím rodičovství, která, na rozdíl od těch ostatních, co jsem četla, obsahuje dvě témata navíc, která jsou při výchově velmi důležitá:
1. Rozdíly ve výchově chlapečků a holčiček.
2. A to, že jak se k dětem chováte odmalinka, velmi souvisí s tím, jak se k vám děti budou chovat v pubertě.
Určitě stojí za přečtení.

08.11.2021 5 z 5

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Pavel Kopřiva

Knih o výchově mám už pár přečtených, ale troufám si tvrdit, že tahle shrnuje asi nejvíc informací nejen o respektující výchově, ale i o správné komunikace (nejen) s dětmi. Určitě doporučuju.

07.08.2021 5 z 5

Základy znakové řeči pro miminka Základy znakové řeči pro miminka Monta Z. Briant

Sympatická knížka o základech znakování s miminky se spoustou znaků. Sice vychází z amerického znakového jazyka, takže jsou některé znaky jiné než naše (a některé podle mě pro děti i dost složité), ale jako inspirace je to určitě super.

28.05.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařku jsem přečetla jedním dechem, velmi čtivá knížka s krásnými popisy šumavských lesů a hub v nich a postupně se rozkrývající životní příběh hlavní hrdinky. Byla to síla. Jen ten konec mě trošku zklamal...

31.03.2021 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

K Zolovi jsem se vrátila asi po deseti letech, na gymplu jsem francouzský naturalismus četla docela dost. No vkus se mění, tak jsem byla zvědavá, co na to řeknu teď, a překvapivě mě to pořád bavilo! Zola píše tak květnatě, všechno popíše do detailu (a nejen ty hezký věci), sice tam bylo dost postav, některý se mi pletly, ale nakonec zjistíte, že žádná postava nebyla zbytečná.

23.03.2021 5 z 5

Maminko, nekřič! Maminko, nekřič! Jeannina Mik

Tak já nechápu, proč tady má tahle knížka tak špatný hodnocení (dnes 60 %)? ... Mně osobně se moc líbila a určitě mě donutila k zamyšlení (nejen) o svých vzorcích chování. Určitě doporučuju rodičům, kteří občas "vybuchnou" a pak toho litují.

18.03.2021 5 z 5

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Krásné. Napsané opravdu s láskou. Určitě doporučuju všem (i nastávajícím) maminkám.

28.02.2021 5 z 5

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte Zdeněk Matějček

Krásně napsaná knížka, vhodná i pro "obyčejné" rodiče, kteří nemají vystudovanou psychologii. Opravdu moc hezky se to četlo. Určitě knihu doporučuju, hlavně pasáž o období vzdoru. Napsáno s respektem a láskou k dětem.

24.01.2021 5 z 5

Rodičovština -  Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Jennifer Lehr

Ze začátku jsem byla docela skeptická, asi úplně nesouhlasím se vším, co je v knize řečeno. Ale určitě stojí za přečtení! Moc se mi líbila ta hlavní myšlenka řečená na konci knihy (kapitola "Když už bylo vše řečeno") - děti nejsou náš majetek, ačkoli se tak bohužel často chováme. Určitě doporučuju!

07.09.2020 4 z 5

Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem Laura Gutman

Na tuhle knihu jsem asi moc málo "alternativní" :) ale pár zajímavých myšlenek jsem tam určitě objevila (hlavně kapitoly 8. Děti a jejich právo na pravdu a 9. Vymezení hranic a komunikace). Na druhou stranu pasáže o porodu v nemocnici se mi zdály příliš negativní (i když těžko říct, třeba to mají v Argentině opravdu horší). No a na časté zmínky o "maskulinní společnosti" jsem asi zase moc málo feministka :)
Ale jinak je to zajímavá kniha a jsem ráda, že jsem na ni narazila.

06.07.2020 4 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

Za mě zajímavá kniha o pozitivním rodičovství plná zajímavých myšlenek. Nemůžu říct, jestli se získané poznatky dají využít v praxi (to zjistím až časem), ale líbí se mi, že praktické rady v jednotlivých kapitolách jsou rozděleny podle věku dítěte, takže si každý najde "to svoje". Navíc je kniha plná odkazů na různé vědecké práce zaměřené nejen na výchovu dětí, ale i třeba na vývoj lidského mozku, což spolu kolikrát (jak jsem zjistila) úzce souvisí. Navíc moc chválím precizní překlad do češtiny - v případě nejasných slovíček všechno moc hezky vysvětleno. Takže dávám pět hvězdiček a ačkoliv zatím můžu posoudit jen teoreticky, určitě doporučuju přečíst. (Tu první část o umění seberegulace i lidem, kteří děti nemají :))

29.06.2020 5 z 5

Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Isabelle Filliozat

Zajímavá kniha o výchově dětí doplněná odbornými poznatky z psychologie. Osobně bych uvítala, kdyby se autorka více rozepsala, místy mi to přišlo hodne stručné, ale na druhou stranu to byl asi účel :) Určitě bych doporučila, přečtené to máte za večer a určitě tam najdete pár námětů k zamyšlení.

14.06.2020 5 z 5

K porodu bez obav K porodu bez obav Blanka Čermáková

Stručné a jasné shrnutí informací, které by měla vědět každá žena před porodem. Navíc z českého prostředí, takže všechny informace jsou aktuální. Jsem ráda, že jsem na tuhle knížku v knihovně narazila.

26.05.2020 5 z 5

Kontaktní rodičovství Kontaktní rodičovství William Sears

Tuto knížku jsem začala číst poněkud skepticky (teď už vím, že jsem byla ovlivněná tzv. cvičiteli dětí ze svého okolí :)), ale nakonec mě Kontaktní rodičovství opravdu nadchlo! Kniha je napsaná nenásilně, autoři vás do ničeho nenutí a ničím nestraší, vždy jen popíšou konkrétní výhody a dále si posuďte sami. Měla jsem během celého čtení dobrý pocit a už se těším, až budu moct využít získané znalosti v praxi :) Vlastně až při čtení této knihy jsem si uvědomila, že rodičovství bude vyžadovat obrovské přehodnocení našich priorit, ale že to zároveň bude stát za to!

23.05.2020 5 z 5

Claudius Bůh a jeho žena Messalina Claudius Bůh a jeho žena Messalina Robert Graves

Snad ještě o něco zajímavější čtení než první díl Já, Claudius. Kniha je plná historických faktů, ale i zajímavých příběhů. Snad bych jen uvítala podrobnější popis Messalinina charakteru, byla to vskutku zajímavá postava...

18.05.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Hodně zajímavá knížka plná námětů k přemýšlení. Vlastně ani nevím, jestli je se šťastným nebo smutným koncem...

29.04.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemám slov. Obvykle na různá doporučení a bestsellery nedávám, ale tohle opravdu stojí za to přečíst. Wow!!

06.04.2020 5 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Teď mě docela mrzí, že mě ve škole nebavil dějepis. Kdybych tehdá bývala znala tuhle knihu, nebo třeba Quo Vadis, asi bych bývala dávala mnohem větší pozor :) Skvěle napsané, celý děj tak přirozeně plynul, opravdu doporučuju!

04.04.2020 5 z 5