Kontaktní rodičovství

Podtitul: Rozumná cesta k pochopení a výchově dětí Kontaktní rodičovství je výchovná metoda, která navrací děti do náručí (a postelí) rodičů, pomáhá maminkám najít cestu k vlastnímu mateřství a zvládnout s otevřenou myslí dnešní přetechnizovaný svět monitorů dechu, chůviček a počítání hodin mezi kojením. Rodiče v této knize naleznou podporu pro svůj intuitivní přístup k výchově, který bývá často kritizován generací našich maminek a babiček. Manželé Searsovi, pediatr a zdravotní setra, kteří sami vychovali devět dětí, napsali řadu knih, ve kterých rodiče naleznou spoustu rad a informací o zdraví a výchově dětí. Kontaktní rodičovství je první kniha, která od těchto autorů vychází v českém jazyce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116229/kontaktni-rodicovstvi-116229.jpg 4.455
Vydáno: , Argo

The attachment parenting book

Kniha Kontaktní rodičovství

Guepp

Kniha je velmi cenná a přínosná, jen mě mrzí, že jsem ji objevila, až už když jsem o kontaktním přístupu měla načteno z jiných zdrojů. Předtím bych tu na ni pěla samou chválu a nadšení, kterou si bezesporu zaslouží. Vím, že bych na ni koukala jinak a v téhle situaci již pro mne tolik nových informací nemá.
Každopádně je zde velmi hezky vysvětlena celá filosofie kontaktního přístupu k výchově, který praktikuji již od chvíle, co jsem si malého přinesla z porodnice domů.
Doporučuji každému. Vyprdněte se na poučky a věřte samy sobě. :)

Turmee
01.11.2021

Z téhle knih jsem rozpačitá. Obsahově je víceméně super (až na nošení v kolébce, všespásné idealizované nošení a zadní mléko), tón je milý a atmosféra příjemná. Celkově vzbuzuje podporující dojem, nikoho neodsuzuje, nabízí alternativy ale do ničeho nenutí. Autoři kladou důraz na důvěru a komunikaci - není potřeba vždy splňovat všechny body kontaktního rodičovství, aby z vás byl dobrý rodič.
Velmi oceňuji jasné definice toho, co kontaktní rodičovství je a naopak co pod něj nespadá. Čtenář získá spoustu konkrétních a praktických tipů v několika různých oblastech - od bondingu, přes kojení, společné spaní až po takové oblasti, které v jiných knihách nenajdeme, jako je návrat matky do práce nebo vyrovnání se s tlakem a nesouhlasem okolí. Na své si přijdou i tatínci, kterým je věnována celá kapitola a taky několik tipů v průběhu knihy.

Forma podání a struktura textu mi ale vůbec nesedla. Špatně se mi to četlo, text je občas nelogicky přerušen různými rámečky s informacemi navíc, tipy apod., chybí mi jasně uvedené zdroje informací a rozčilují mě různé styly odrážek.

Sorrangar
29.05.2021

Hodně z principů už jsem znal předtím, ale i tak kniha stojí za přečtení. Doporučuji nejen maminkám, ale i tatínkům. Pomůže porozumět vztahu s miminkem a jak ho rozvíjet hned od narození. Zároveň neslouží k tomu, jak dítě vycvičit tak, aby vás co nejméně otěžovalo, ale zaměřuje se na naplnění jeho potřeb tak, aby všichni byli spokojenější.
Rozčilovala mě jen technická věc. V textu jsou rámečky se vsuvkami, které rozvíjí hlavní myšlenky. Nerozumím ale tomu, proč ty rámečky jsou schopní napálit třeba i do půlky věty hlavního textu (následují třeba dvě stránky vsuvky). Nešlo alespoň ukončit odstavec (nejlépe podkapitolu)?

Pandy26
09.02.2021

Kniha nabízející rodičům radu i útěchu. Co jí chybí na zpracování (časté opakování, místy ztížená orientace v rozvržení stran..), hravě dožene svou lidskostí a obsahem konkrétně zaměřeným nejen na matku, otce, širší rodinu, ale také na náhradní rodinnou péči, vícerčata, děti se zdravotním postižením a ještě více. Díky zjednodušenému podání vědeckých poznatků i osobních zkušeností se dá snadno číst i s malým děťátkem (v tomto případě je naopak opakování často výhodou :D).

Rodičům, kteří se na základě této knihy rozhodnou pro nošení, bych jen chtěla doporučit dohledat si informace o ergonomickém nošení. Některé úvazy a pomůcky (kolébka, klokanky...) zmiňované v knize totiž nejsou vhodné, což ale rozhodně o nošení jako takovém neplatí. :)

sheldon8410
23.05.2020

Tuto knížku jsem začala číst poněkud skepticky (teď už vím, že jsem byla ovlivněná tzv. cvičiteli dětí ze svého okolí :)), ale nakonec mě Kontaktní rodičovství opravdu nadchlo! Kniha je napsaná nenásilně, autoři vás do ničeho nenutí a ničím nestraší, vždy jen popíšou konkrétní výhody a dále si posuďte sami. Měla jsem během celého čtení dobrý pocit a už se těším, až budu moct využít získané znalosti v praxi :) Vlastně až při čtení této knihy jsem si uvědomila, že rodičovství bude vyžadovat obrovské přehodnocení našich priorit, ale že to zároveň bude stát za to!

Romanka89
11.04.2020

Skvělá kniha, která mi pomohla ujasnit si některé věci ohledně rodičovství. Jako nejužitečnější považuji pasáže, kde autoři radí, jak se bránit a argumentovat lidem, kteří Vám nutí jiný styl výchovy (rozmazlíš ji, nenos ji pořád, nech ji vyplakat, ty ještě kojíš v noci? atd.). Některé pasáže jsem si založila a určitě se ke knize budu vracet, když na mě přijde nějaká ta mateřská deprese. Každému rodiči doporučuji.

Čtenářská výzva 2020: Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu.

myelka
23.02.2019

Čte se celkem dobře, i když se párkrát opakuje, ale to všechny knihy podobného charakteru. Některé myšlenky přínosné, víc zatím posoudit nedokážu (jsem týden před termínem porodu :) ). I tak si myslím, že člověk bude postupovat instinktivně a zpětně zjistí, že vlastně praktikuje kontaktní rodičovství...Trochu se bráním tomu upřednostňování častého nošení vzhledem k znalosti psychomotorického vývoje a s tím spojené omezení vertikalizace.

Luciecii
30.09.2018

Perfektní kniha, kterou by ve své ruce měl držet každý rodič.
Přehledná, zajímavá, srozumitelná. Kontaktní rodičovství mi bylo díky této knize dobře vysvětleno a zamilovala jsem si ho. Nejvíce se mi líbí kapitola o dětském pláči, kde je vše citlivě vysvětleno a člověk tak lépe dokáže pochopit své deťátko.