Sharru-ken Sharru-ken komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krásná, zamyšleníhodná knížka. Každý si tam najde to svoje. Já tam vidím radost ze života a krás světa, kterou se ne každému daří objevit. Vidím tam snahu najít v každém kousek dobrého. Jo jak by byl svět krásné místo kdyby měl každý svého malého prince, aby ho naučil žít.

11.12.2018 5 z 5

Plyš Plyš Michal Hvorecký

Místo něčeho plyšového mazlivého to bylo spíš něco ulepeného těžko uchopitelného. Ten závěr byl opravdu divný.
No a teď ty kladné věci. Bavilo mě to (možná proto, že jsem se k tomu dostal ve správném věku 18 let). Výborné nápady, vcelku dobré vtipy a všudypřítomná ironie z toho dělají velmi zajímavou věc.
Autor asi nemá příliš důvěru v lidstvo, ale je možné, že člověk bude přes všechny technologie sexuchtivá opice s komerčním jménem.
Bylo by to za víc, ale ten závěr...

11.12.2018 3 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Doug Naylor

Kouzlo se vytratilo. Nostalgie se snad ani nedostavila. Je to taková nesourodá směska akce a divného humoru, který není trpaslíkovi podobný. Možná tam nějaký náznak podobného stylu jako seriál je, ale spíš jen ve jménech a postavách. Celé to na mě působilo jako něco známého, co bych už měl rád za sebou.
Bohužel musím říct, že pokud bych neznal seriál, dal bych ještě o hvězdu méně.

30.11.2018 2 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Silný příběh silného člověka vyprávěný ještě silnějším člověkem. Tato kniha je hlavně o svobodě, ale nejen o těch mřížích, je hlavně o svobodě mysli. Vyprávění z pohledu Náčelníka je prostě úžasné. Není to prosté vyprávění, ale rozjímání o věcech, vzpomínání a úvahy a díky tomu je to neuvěřitelně lidské. Tím že "hlavní postava" není vypravěč je jenom dobře a tím, že mu nevidíme do hlavy, dostává příběh zase něco navíc. Postavy luxusní.
Dlouho jsem se na tuto knihu těšil a mé očekávání bylo naplněno. Dokonce jsem vydržel a nepustil si film dokud jsem si nepřečetl knihu.

29.11.2018 5 z 5

Trpaslíci Trpaslíci Markus Heitz

Jakožto velký fanoušek trpaslíků ve světě fantasy jsem se na tuto knihu hodně těšil. Boužel jsem byl zklamán. Příběh je plný klišé a postavy se vyhnuly klišé jen díky své plochosti. Nevidím moc na co se upnout. Jako celek to neurazí, ale také nic nezanechá. Autor zaplnil svůj svět poctivě vším, co se kdy ve světě fantasy mihlo, ale kvantita zde zcela drtí kvalitu. Škoda.

08.11.2018 3 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

No a jak to začalo, tak to taky končí. Autor si opravdu neláme hlavu s logikou ani konzistencí. Vymyslet příběh také moc času nezabralo a u akce to vypadá, jakoby zkopíroval již napsaný text... No tak to máme za sebou. Ono to nikomu neublížilo. Stejně jako nejde jíst neustále v gurmánsky dokonalých a luxusních zážitkových restaurací, tak nejde číst jen hlubokou promyšlenou literaturu. Občas se člověk musí zaplnit v nějaké závodce.

08.11.2018 2 z 5

Pozpátku Pozpátku Rob Grant

Možná je to tím, že seriálový díl Pozpátku nepatří mezi mé oblíbené. Některé momenty jsou úsměvné, jiné nostalgické, ale celkově spíš zklamání. Předchozí díly mě bavili více.

27.09.2018 3 z 5

Lepší než život Lepší než život Rob Grant

Hodnocení stejné jako Nekonečna. Co k tomu napsat? Asi to samé co k Nekonečnu. Ať žije Červený trpaslík!!!

28.08.2018 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tři dívky, dvě zcela jistě labilní (ta třetí pravděpodobně taky) vypráví vcelku hezký příběh. Ta ich-forma, ač sem zcela jistě patří, působila celkem zvláštně. Pokud to mělo čtenáři pomoci se sžít s postavami, tak mně to moc nepomohlo. Možná je to opravdu kniha spíše pro ženy, to by snad i vysvětlovalo ten mužský stereotyp, který tu prezentují všechny mužské postavy. Teda postav jako šafránu... spíš než román bych to nazval trochu delší povídkou, ale doboru.

28.08.2018

Švábi Švábi Jo Nesbø

Upřímně jsem ani nečekal velký rozdíl oproti Netopýrovi. Kniha je psána v podobném duchu, jen se změnilo prostředí. Velké plus dávám opět za postavy, které jsou opět originální, uvěřitelné a ani náznak nějakého kopírování z Netopýra. (doufám, že mu to vydrží i dál) Harry Hole byl o něco sympatičtější, avšak Austrálie z prvního dílu mě bavila víc než Thajsko.
Nevím proč si to v hlavě pořád srovnávám Detektivem od Arthura Haileyho, který je podle mě, hlavně díky preciznosti autora, o něco lepší.
I přes to je podle mě Nesbø výborný autor a budu ho číst i nadále.

16.08.2018 3 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Malý nostalgický výlet do doby, kdy jsem objevil seriál. Srovnávat to se seriálem ale nemohu, protože nevím, jestli to vůbec jde. Pobavil jsem se, doplnil si nějaké mezery a užil si známé příběhy vyprávěné v jiném duchu.
Můj mozek nakrmen alternativou něčeho jemu dobře známému je spokojen natolik, že se mu ani nechce přemýšlet, co bylo lepší.

08.08.2018 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Je velmi sympatické, že si toto dílo na nic nehraje. Pokud má někdo chuť na bezmála 300 stran násilí, sexu a vulgárností, tak prosím. Pokud ne, "who cares". Ani mě nenapadlo hledat tam nějakou hloubku. On jakoby autor napsal na první stránku velkým písmem: "Nečtěte mezi řádky, nic tam není!"
No a tak se prostřílíte, prosekáte a propícháte až na konec. Ono to rychle a bezbolestně uteče.

03.08.2018 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Nesba jsem začal číst hezky od začátku. Nejvíce mě zaujaly postavy, jsou krásně vykreslené a uvěřitelné. Jedinou výjimkou je Harry Hole. Sarkastické samotáře mám obvykle v literárním i filmovém světě rád, tentokrát mi však k srdci moc nepřirostl. Nedokázal jsem ho brát jako kladnou postavu a sympatie si u mě nezískal ani svými činy.
To ovšem vůbec nevadí, kniha je to výborná a určitě bude mít Hole spoustu dalších příležitostí si mě získat. Ať už bude v Thajsku, Norsku nebo kdekoli jinde.
Zvláště pokud bude v dalších knihách prostředí a společnost vykreslená v podobném duchu, jako tady Austrálie... Syrově, bez příkras.

03.08.2018 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Krásná knížka, která vyvolává emoce, metafyzické otázky a chuť k jídlu. Není na škodu ji občas zavřít a popřemýšlet o tom, co se nám snaží sdělit. Jednoduché až infantilní vyprávění není vůbec na škodu. Pokud bych měl nějakou knihu nazvat roztomilou, byla by to tahle.

19.07.2018 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Další Brown. Zase to samé v bledě modrém, ale to nevadí. Opět velmi poutavé rozkrývání záhady krůček po krůčku a když se to zadrhne, přijde odněkud nová informace a jede se dál. Zní to sarkasticky, ale ono to funguje, čte se to dobře a on si u toho člověk i zapřemýšlí... Boužel hlavní zápletka není až tak rozpracována. Jsou tam nějaké názory na dané téma, ale chybí mi hlubší analýza.

27.06.2018 3 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

První a nejlepší Pratchett, co jsem četl. Postavy, příběh, způsob vyprávění, všechno funguje jak má, dává to smysl a je to neuvěřitelně zábavné. Ne vše se mi od Pratchetta líbilo, ale toto dílo může být důvod, proč ho považovat za geniálního autora.

27.06.2018 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Velké očekávání a velké zklamání. Podobně jako u Trpaslíků od Markuse Heitze jsem nesdílel nadšení svého okolí z tohoto díla. Jde o jednoduché fantasy, které moc originality nenabízí a víceméně recykluje... To by až tak nevadilo, které fantasy to vlastně nedělá. Ale tento příběh rychle utekl, aniž by ve mně zanechal cokoliv zapamatovatelné, nějaký highlight, něco.. cokoliv... Kdybych měl knihu popsat, tak řeknu fantasy... a nevím co dál. Snad jen že to bylo čtivé. Nemyslím, že je to kniha špatná, ale nenadchla mě natolik, abych si přečetl další díl.

27.06.2018 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Velmi dobré! Tato kniha se dá jen doporučit. Osobně bych klidně vynechal akčnější části, ale celkový dojem to moc nekazí. U této knihy je totiž nejdůležitější ten kontakt s realitou, při kterém si čtenář začne klást otázky více, než je obvyklé. Někde tam v mozku se usídlí myšlenka, která se dere na povrch pokaždé když koukáte např. na barel vody, plynový vařič nebo bankomat.
Děsivý scénář je velmi dobře napsaný a zvládá elegantně přepínat mezi řešením problému a bojem o přežití. Občas bych ocenil trochu hlubší sondu do života běžných lidí v dané situaci a jejich schopnost či neschopnost se s ní vypořádat. Samozřejmě ne na úkor části ve které se problém řeší, a ačkoli bude mít své technické chybičky, je velmi dobře vysvětlený , zvláště pro laiky.

17.05.2018 5 z 5

Obelix a spol. Obelix a spol. René Goscinny

Tento díl mi zvláště utkvěl v paměti. Je krásným příkladem inteligentního humoru, který se v Asterixových dobrodružstvích objevuje. Zasazení kapitalismus a marketingu do starověku mě velmi bavilo.

29.11.2017 4 z 5

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

Toto je opravdu srdeční záležitost. Tuto knihu miluji. Četl jsem jí česky, anglicky a italsky a pokaždé byla trochu jiná, ale vždy úžasná.

29.11.2017 5 z 5