saryk93 saryk93 komentáře u knih

Výkřiky v temnotě Výkřiky v temnotě Darcy Coates

Po prvním díle jsem byla dost zklamaná, jelikož jsem ji četla díky doporučení a vychvalování mé rodiny a měla jsem velké očekávání, které kniha bohužel nenaplnila. Začátek tohoto druhého dílu se nesl v podobném duchu, cca v druhé půlce ale děj nabral spád a já se hlavně konečně! dozvěděla, co se vlastně stalo! A musím říci, že mě ta "vědecká" část knihy opravdu bavila. Druhý díl obsahoval i pár nečekaných zvratů a já jsem nyní opravdu zvědavá na třetí, který začínám číst hned vzápětí a jsem ráda, že čtu sérii až po dokončení všech dílů a na pokračování nemusím čekat :)

13.09.2023 4 z 5

Ach jo, já se na tuhle knihu tak těšila..jak už tu bylo řečeno, vědět, že o Přátelích, které miluju odmala, tam bude tak málo, že téměř na každé stránce bude alespoň zmínka o drogách, že bude celá kniha psaná ve stylu "jsem osamocenej chudáček, co se nějakým nedopatřením dostal k drogám, všichni mě litujte " a HLAVNĚ, že kniha tak změní můj názor na tohoto herce, kterého jsem dříve považovala za jednoho z absolutně nejlepších.. nikdy už na svůj oblíbený seriál nebudu koukat stejným očima a za to Matthewa opravdu nesnáším..Jsem zklamaná, znechucená, knihu posílám dál a od Přátel si dám určitě několiměsícovou pauzu, než ze sebe všechny ty negativní pocity trochu dostanu.

14.01.2023 1 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Všemi vychvalovaná kniha o tématu, které mě velmi baví číst, neváhala jsem tedy a knihu si koupila. Ze začátku mi dost trvalo se do knihy začíst, ačkoliv je psaná jednoduchým (vlastně "deníkovým") stylem vyprávění starého člověka (jakoby jste poslouchali vlastního dědečka). Čte se to tedy velmi dobře a rychle, můj problém ovšem byl ze začátku ten, že jsem z nespočtu jiných knih na toto téma zvyklá na poněkud surovější a detailnější styl. Nutno si zde ale uvědomit, že se jedná o knihu psanou stoletým člověkem, jenž navíc nepsal ve svém rodném jazyce. Poté co jsem toto přijala, se mi kniha začala číst mnohem lépe. Příběh života Eddieho jako takový je zajímavý, není to však nic, co by mi něčím zásadním utkvělo v paměti. Co se mi ale líbilo moc, byl kontrast zla a krutosti, které v životě autor zažil s neuvěřitelným pozitivismem, který se i jako velmi starý muž snaží šířit světem. Posledních pár kapitol mě téměř dojalo a opět jsem si u tohoto žánru uvědomila, co vše je v životě vlastně důležité a to, co považujeme za obrovské životní problémy, jsou mnohdy vlastně naprosté malichernosti. Díky za tuto skoro až motivační knihu psanou člověkem, který opravdu ví, o čem je život.

24.02.2022 4 z 5

Můj přízvuk je skutečný Můj přízvuk je skutečný Kunal Nayyar

Kniha od herce hrajícího jednu z mých oblíbených postav v jednom z mých oblíbených seriálů :) Popravdě jsem od knihy moc neočekávala, ale dost příjemně mě překvapila. Četla se dobře, jednalo se vlastně o takový deníček malého (mladého) indického kluka plný jeho vzpomínek na dětství, na pubertu, na první lásky, na první (nejen) kariérní úspěchy i neúspěchy. Je psaná chronologicky, sem tam je mezi kapitolami o životě nahlédnutí do indické kultury a menší životní postřehy, což mi nevadilo. Z knihy vyzařuje skromnost, pokora, vděčnost, láska a úcta k přátelům i rodině. Místy je úsměvná, dokázala mě i pobavit, sem tam jsem se mírně nudila, ale celkový dojem vůbec není špatný.

27.11.2021 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

První přečtená kniha od autora. Začátek knihy mě bavil, kniha měla zajímavou myšlenku a rychlý spád. Pak jsem se začala vcelku nudit, jelikož se vyšetřování ocitlo v mrtvém bodě a vyšetřovatelé omílali stále dokola to samé. Konec mě ale opravdu překvapil a naprosto mi změnil pohled na vraha. Chvílemi jsem se přistihla, že s ním vlastně docela sympatizuji nebo ho přinejmenším chápu.
Kniha je psaná čtivě, jediné, co mi ze začátku dost vadilo, byly opravdu hodně krátké kapitoly. Postupně jsem si sice celkem zvykla, přesto upřednostňuji delší. Nicméně zajímavý konec celkový dojem z knihy vylepšil, takže se k autorovi nejspíš ještě vrátím.

04.08.2021 3 z 5

Nakresli mi vítr Nakresli mi vítr Eva Urbaníková

Opravdu hodně čtivá knížka, psaná vlastně formou deníku, což oceňuji, tento styl psaní mě dost baví. Kniha mě vtáhla do děje prakticky od první stránky a zhltla jsem ji jedním dechem. Zároveň oceňuji název knihy, který byl skvěle a originálně vybraný. Hlavní hrdinka mi sice lezla na nervy, ale nebylo to nic, co by se vzhledem k ostatním kvalitám knihy nedalo překousnout.

17.07.2021 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Nebyla to první kniha na toto téma, kterou jsem přečetla. U každé z nich jsem si říkala, že to bylo opravdu hrozné. Ale u této jsem místy musela přestat a knihu rozdýchat, abych mohla vůbec číst dál. A absolutně jsem nechápala, že něco takového bylo poměrně nedávno opravdu skutečností. Jediné, co mi vadilo, byl celkem roztahaný začátek. Příliš mě nebavily - za mě zbytečně detailní - pasáže o tom, jak hlavní hrdinka před válkou randila apod. Chápu, že to bylo vzhledem ke komplexnosti příběhu důležité, ale menší zestručnění úvodu by knize dle mého prospělo. Přesto to byla ale neuvěřitelně silná kniha, u které jsem si několikrát poplakala - především u kapitol, kde bylo popisováno zacházení s malými dětmi, které bylo pro mě jako pro matku opravdu neuvěřitelně bolestivé. Klobouk dolů před autorkou a především přede všemi, kteří si tímto koncentračním peklem prošli. V dnešní době všichni neustále řešíme problémy a starosti, které jsou ve srovnání s tím, co prožili tito lidé, neuvěřitelné malichernosti. Nikdy bychom na toto neměli zapomínat a vážit si každé maličkosti, která nebyla pro naše prarodiče nebo praprarodiče samozřejmostí a kterou jim válka, pardon "lidé" během války, vzali.

08.07.2021 4 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

(SPOILER) Je pravda, že jsem čekala, že kniha bude obsahovat víc faktů o experimentech, ale na druhou stranu co čekat, když to je psáno z pohledu jedenáctileté dívky, která se všechny podrobnosti dozvěděla až s odstupem času. Jinak mě ale kniha hodně bavila, zhltla jsem ji prakticky jedním dechem. Bonusem byly dobové fotografie, které dodaly celému příběhu nádech autentičnosti.

01.06.2021 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Souhlasím s názory, že je kniha dost zmateně napsaná, zejména co se týče přeskakování mezi jednotlivými postavami a mezi dějem. Názvy kapitol mi lezly neskutečně na nervy. První zhruba dvě třetiny knihy jsem se totálně ztrácela a děj mi přišel nezajímavý. Nakonec jsem ale ráda, že jsem ji dočetla do konce, protože poslední část v sobě měla vše, co jsem od knihy očekávala. Shrnuto, příběh fascinující, ale bohužel byla kniha dost špatně pojata a zformulována.

29.05.2021 2 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Knihu jsem vůbec neznala, byla mi doporučena a rozhodně nelituji, že jsem ji přečetla. Naopak jsem ráda, že se mi do ruky dostala tak silná kniha s chytlavým příběhem, skvěle a citlivě napsána. U mnohých částí jsem měla slzy v očích, často ve mně nechala smíšené pocity a bylo mi z toho dost úzko. Autorku obdivuji, jak zvládla všechny náročné situace s dětmi (a se Sheilou obzvlášť.) Pokud ještě budu mít možnost přečíst od ní další knihu, určitě nebudu váhat.

23.05.2021 4 z 5

Dokud není pozdě Dokud není pozdě Lucie Melicharová

Z knihy jsem měla hodně smíšené pocity. Bylo mi smutno a úzko, ale zároveň jsem se občas musela pousmát tomu, jak celou knihou prostupuje krása jednak mateřské lásky a jednak čistého přátelství. Celou dobu jsem doufala, že se stane zázrak a hlavní hrdinka se uzdraví. Zároveň mě knížka i přinutila zamyslet se nad smyslem života, nad nesmyslným plýtváním vzácného času na tomto světě a, ač to zní jako klišé, nad tím, že nejdůležitější na světě je zdraví, což si bohužel dost lidí uvědomí, až když o něj přijde. Kniha je psána velmi čtivě a je dobře, že se o tomto tématu začíná trochu víc mluvit. Dle mého názoru by se toto dosavadní, dá se říci tabu, mělo dostat mezi co největší množství lidí, především proto, aby se začalo dbát více na prevenci a lidé si konečně uvědomili, že se toto může týkat každého z nás. Proto velice oceňuji i závěr knihy a návod k samovyšetření prsu. Za mě rozhodně šest hvězdiček, z knihy mi sice bylo ještě několik dní po přečtení dost úzko, ale rozhodně stojí za přečtení.

10.11.2020 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Příběh krásný, klasika, ke které jsem se po letech ráda vrátila, když jsem ji četla synovi, obrázky od pana Millera jsou úžasné. Bohužel to pro mě ale bylo půl na půl, příběh a styl psaní, proto dávám jen tři hvězdičky. V době, kdy pan Vančura žil, by se mi kniha zřejmě četla úplně jinak, ale v roce 2020 už spousta výrazů a celkový styl, jak je kniha napsána, působí dost archaicky a děti nevědí, co některá slova znamenají a častokrát ani to, co se v knize vůbec děje. Myslím tedy, že v budoucnu dáme přednost jiným klasickým pohádkám - Erben, Němcová a Kubula už bude sloužit nejspíš jen k prohlížení krásných ilustrací.

28.04.2020 2 z 5

Dům panenek Dům panenek Erik Axl Sund

Mně osobně kniha příliš nesedla. Téma je určitě zajímavé, neměla bych problém ani s popisem násilí, užívání drog apod., ale přišlo mi to celkově dost špatně zpracované a chaotické. Velký problém jsem měla také se složitými švédskými názvy, ač jsem zvyklá číst severské krimi, tak v této knize mi opravdu nesedly. Nevybudovala jsem si vztah s žádnou z postav, dlouho mi trvalo se v knize zorientovat, spousta popisů děje mi přišla spíše "naťuknutá", nedopracovaná. Chvílemi jsem se ke čtení vyloženě nutila a neužívala si to. Jediné, co mě celkem potěšilo, bylo rozuzlení, ale celkový dojem z knihy to u mě už bohužel nezlepšilo.

12.06.2024 2 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Na tuto knihu jsem byla opravdu zvědavá. Baví mě totiž tato tematika a všichni více či méně ujetí sérioví vrazi. Všudypřítomná varování ke knize mě děsila i lákala zároveň a tak, když se mi kniha konečně dostala do ruky, jsem se na ni hned vrhla. Jak už tu zaznělo, je velmi čtivá, drsná (ale popravdě ne až tolik, jako jsem čekala), místy nechutná, syrová, detailní.. vyzdvihla bych skvěle vykreslený popis dětství vraha, který hrál v příběhu velkou roli a činil pro mě jeho jednání pochopitelnější. Vytkla bych některé zbytečné scény, popisy a občasný přehnaný slovník (např. teenagerů), ale jinak bych jí rozhodně všem podobně ujetým lidem, jako jsem já, určitě doporučila :)

29.12.2022 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Dvě hvězdičky dávám pouze za propracovanost Christianovy postavy. Jinak to byl vlastně šestisetstránkový deníček puberťačky, která byla častokrát zralá na proplesknutí a neskutečně mi lezla na nervy. Sérii jsem dostala několik let zpět a tenkrát jsem zhltla všechny díly během několika dnů a bavilo mě to. Nyní jsem se donutila vše přečíst znova, abych si mohla vytvořit aktuální názor, napsat recenzi a knihy poslat dál.. Velké zklamání a poslední má snaha zkoušet tento žánr.

05.11.2021 1 z 5

Terapie vínem Terapie vínem Lucie Melicharová

Kniha je perfektní oddechovka ze života, chvílemi smutná, chvílemi vyvolává úsměv na tváři a myslím, že každá z nás se alespoň v jednom osudu některé z pětice žen najde. Neskutečně čtivá, nemohla jsem se od ní odtrhnout a zároveň mě mrzí, že už jsem ji dočetla ač na podobný žánr tolik nejsem, bavilo mě to moc a myslím, že v budoucnu, možná v nějaké náročnější etapě svého života, se ke knize ještě vrátím a pokusím se - jako hlavní hrdinky této knihy - se na celou situaci podívat s nadhledem a připomenout si všechny hezké životní momenty jediné, v čem mi kniha trošičku nevyhovovala, bylo to, že jsem se lehce ztrácela v jednotlivých jménech a osudech postav, ale jelikož se mi jména pletou i ve skutečném životě, tak to není chyba autorky Když je řeč o autorce, myslím, že ještě stojí za zmínku neskutečný progres, kterého dosáhla od poslední knihy - klobouk dolů!

13.06.2021 5 z 5

Tanec skalpelů Tanec skalpelů Jenny Milewski

Navzdory horším recenzím a tudíž nízkému očekávání, mě kniha celkem příjemně překvapila. Četla se mi dobře, začátek byl sice trochu vleklý, ale zápletka originální. Konec dost předvídatelný, s hororem, jak už tu bylo řečeno, to nemá nic společného, ale kniha mě nezklamala tak, jak jsem původně očekávala, naopak ji klidně mohu nenáročným fanouškům psychothrillerů doporučit :)

08.05.2021 3 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

Jako na každou knihu od Dominika Landsmana i na tuto jsem se těšila. A mé očekávání to naplnilo, jako všechny autorovy knihy je i tato velmi čtivá, přečetla jsem ji během pár hodin a při čtení jsem se i zasmála. Na první Deníček moderního fotra to dle mého nemá, ale určitě ji jako odlehčenou četbu, kdy chcete vypnout a pobavit se, mohu doporučit.

01.01.2021 4 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Myšlenka knihy je sice hezká, ale můj názor je ten, že je kniha dost přeceňovaná. Uvědomuji si sice, že existuje spousta lidí, kterým kniha hodně dala, jelikož měli vše nastavené podobně jako Leňo a metafora v příběhu jim otevřela oči. Mně osobně to bohužel příliš nového nedalo, což, když se nad tím, tak zamyslím, je asi obrovská výhra. To, co mi ale v knize vadilo, bylo neustále opakování toho samého. Chápu důvod, proč to takto autor udělal, ale pro mě to byl bohužel dost "rušivý element". Kniha by šla zkrátit minimálně na polovinu a vše podstatné by tam přesto bylo. Z toho důvodu ubírám dvě hvězdy, jinak jako motivační kniha to nebylo špatné, ale četla jsem lepší.

07.06.2020 3 z 5

Mozaika duše: Desatero pro zdravější duši a vztahy Mozaika duše: Desatero pro zdravější duši a vztahy Tomáš Kvapilík

Knihu bych jednoduše popsala jako kompletní návod k psychickému zdraví. Je zde popsána spousta psychologických pojmů, kniha je přehledná, pro průměrně inteligentního člověka naprosto srozumitelná, logicky uspořádaná, má hlavu a patu, ačkoliv se jednotlivé kapitoly často různě prolínají, vše zde souvisí se vším.
Jediné, co mi dělalo trošku problémy, bylo, že ač je kniha plná osobních zkušeností a poznatků, z velké části připomíná učebnici, je tedy nutné se na ni soustředit (což mi občas po náročném dni se dvěma malými dětmi dělá dost problémy :)) a za mě by bylo ideální si každou kapitolu přečíst alespoň dvakrát a například na papír si vypsat všechny důležité myšlenky, které by bylo dobré mít po ruce. Ale alespoň to je pro mě důvod se knize (minimálně) ještě jednou vrátit a sepsat si k ní poznámky.
Na knihu jsem se opravdu velmi těšila, Tomáše sleduji na YouTubu, ráda sleduji jeho manželku Katku, vlogy z jejich běžných dnů a zároveň i jejich společný podcast Chillout. A jsem moc ráda, že mě kniha ani trochu nezklamala, naopak. Odteď je pro mě návodem, jak zvládat spoustu emocí, se kterými jsem si až doteď nevěděla rady, útěchou, že ve spoustě věcí nejsem sama a v neposlední řadě odrazovým můstkem konečně začít se svým psychickým zdravím něco dělat.
Tomáši, děkuji za tuto knihu a prosím, pište dál, publikujte na sociální sítě, jednoduše pokračujte v tom, co děláte, je to potřeba a má to smysl.

08.02.2024 5 z 5