Bestie

Po stopách bestiálního vraha. Vraždy. Vždy to začíná vraždami. A někdy to jimi i končí… Podunajská nížina na jihu Slovenska bývala klidným místem pro život, dokud v rychlíku na trati Košice – Bratislava průvodčí neobjevil zohavená těla dvou mrtvých studentek. Bezradná policie nemá jedinou stopu a nemá ani tušení, že pachatelem není obyčejný vrah… Narazila totiž na Bestii. Bestii v lidské kůži. Mezitím se skupinka gymnazistů z okresního města Komárno potýká se svými každodenními starostmi, školou a zlomenými srdci… O několik stovek kilometrů dál se válečný veterán zotavuje z mozkové příhody a balí přitom zdravotní sestřičky… Jejich osudy se brzy protnou. A bude to bolet. Protože Bestie kuje pikle. A ve sklepě ukrývá hrůzné tajemství. Bestie je příběh volně inspirovaný skutečným vrahem z období socialistického Československa. Za své děsivé činy byl Štefan Svitek odsouzen k trestu smrti a nakonec byl i popraven (byť podle některých hlasů unikl a dodnes se úspěšně skrývá před rukou zákona…). Kniha se zabývá zkoumáním lidské mysli a v literární podobě pátrá po příčinách, kvůli nimž může z běžného tichého dítěte vyrůst lidská bestie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429828/big_bestie-QmX-429828.jpg 3.9138

Kniha Bestie

Tereza137

Konečně jsem dočetla knihu Bestie a musím říct, že to byl teda nářez! Knihu jsem přečetla za 2 dny, jelikož mě opravdu chytla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jsem z knížky opravdu unešená.

Skvěle popsána psychologie vraha, který byl jako malý bit, ponižován, urážen a nucen do hnusných věcí svým otcem z jeho hláškou: „Ty šašku jeden počmáranej !" A vlastně, všechno u tohoto otce bylo počmáraný (někdy jsem se i zasmála u této hlášky, co vše k tomu přirovnával - asi jsem trochu divná ‍️).

Jinak mi ta knížka prostě nechutná nepřišla, já nevím, jediný, co mi tam opravdu přišlo nechutný, byl ten otec, jak se choval ke Števkovi, jeho matce, a potom nekrofilie a pedofilie. Jinak vraždy vraha atd mi nechutné nepřišly. Nevím, čím to je, možná jsem četla už i drsnější knihy, nebo prostě (jak je všude tato kniha zobrazována jako velice nechutná a 18+) jsem čekala řežbu, mučení, od začátku knihy až do konce.

Shaxx
20.12.2021

(+ SPOILER) Lehce kolem 3,5*, ale zaokrouhluji nahoru.

Příběh volně inspirovaný životem ,,Horehronského rozparovače", posledním popraveným vrahem v Československu, zaostalým jedincem, který si do kolonky úchylek mohl přidat zoofilii, nekrofilii, sadomachismus... Štefan Svitek. Nevyrůstal v ideální rodině, otec alkoholik a despota, matka nemocná. Kdo ví, jakým směrem by se jeho život ubíral, kdyby poměry v rodině byly jiné..

Nejvíc se mi líbily části, které byly inspirované přímo Svitkem. Jeho dospívání, závěrečná vražda rodiny atd. To všechno okolo - děj zasazený do dnešní doby, fiktivní postavy, které se Bestii připletly pod nůž, Atilla, který se rozhodl vzít vyšetřování do vlastních rukou... to mi moc nesedlo, ale musím uznat, že styl psaní byl velmi čtivý, to bez debat. Skoro všechny ženské postavy se chovaly jak vymatlané dilinky (čest výjimkám), ať už chováním, přemýšlením nebo slovníkem.
A výše zmíněný Atilla...To, že během pár dní rozlouskne, kdo je vrahem a najde si ho, zatím co policie marně pátrá... no, dejme tomu. Ale nepůsobilo to moc uvěřitelně, jeho zakomponování do příběhu byla spíš jako pěst oko, že se to nějak zakončit muselo a postava Atilly posloužila jako skvělý prostředek.
Lehce tu byla načrtnuta nadpřirozená linka a ta mi přišla jako totálně zbytečná, nad tím jsem protočila oči. Vůbec se to nehodilo ke zbytku vyprávění.

Neustále mě fascinuje, jak si takovou knihu berou do ruky lidé, kteří vědí, že to není nic pro ně. Kniha má hromadu varování, že obsahuje brutální obsah. Stejně tak dle anotace je jasné, že to nebude nic pro slabé žaludky. A pak se vždy objeví nějaký ten komentář typu: ,,Fuj, to bylo nechutný k zblití, autor je zvrácenej, proč takový věci vůbec píše?." Ne, autor není zvrácenej. Tohle zvěrstvo se opravdu stalo, děje se a dít bude, není to ujetý výplod chorobné a nemocné mysli, bohužel. Někdy svět prostě není tak růžovej, no.

knihomoli
20.12.2021

Takové jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Inspirace z mnohých knížek či případů a vše to smícháme dohromady a pak to teprve bude mít pořádné grády. Nelíbilo se mi to.

Jandýs
19.12.2021

Četla jsem se staženými útrobami, děsivé a brutální.

vladka200
17.12.2021

Tak tohle je největší hnus,jaký jsem kdy četla.Některou stránku jsem musela přečíst na dvakrát,abych to vůbec pobrala.O to větší šok,že je to podle skutečné události.Knížka zůstane doma,sbírám knížky podle skutečných událostí,možnáááá,se k ní někdy vrátím

rajcatko
02.12.2021

Je to masakr, o tom žádná. A kladně hodnotit takové dílo je trochu sporné. Minimálně podle studie psychologie. Nicméně své čtenáře si to našlo a ještě najde. A co si z toho kdo odnese je čistě na míry zvrácenosti v každém z nás ( je tam, ne že ne, už jen podle toho, že jste po knize sáhli :-) ).

twiggynka
01.12.2021

Wow, tak to byla jízda... Autor se toho vůbec nebál. Příběh podle pravdivé události a žádné zaobalení, jen čistá hrůza a zvrácenost. Bylo to drsné, jako fakt jo.

Kniholapka
25.10.2021

Nevím kolika hvězdičkami bych tuto knihu ohodnotila. Ono to asi není třeba. Důležité je, co kniha vypovídá. A řeknu vám, že něco tak syrového, brutálního, zvráceného, ale přesto famózně sepsaného jsem snad ještě v ruce nedržela! Ano je to hnus, je to brutální a těžko uvěřitelné. Sám text na obálce varuje, že to není pro slabší povahy, což dokonale odpovídá.
Autor však knihu napsal čtivě, je dobře, že vidíme, jací lidé někdy žili mezi námi...Za mě je to, ačkoli hodně brutální, famózní dílo svým zvráceným způsobem. Rozhodně ne pro každého!