sar.janurova sar.janurova komentáře u knih

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Film jsem viděla ještě před knihou a pak na něj dlouhou dobu nenarazila. Nicméně po přečtení této knihy si ho chci pustit znovu - byla totiž báječná! I když je sice fakt, že se v mnoha situacích autorka až moc litovala, její vyprávění celé cesty bylo poutavé a příjemné ke čtení. A dokonce jsem si i pobrečela, což jsem zrovna u téhle knihy nečekala!

08.09.2019 4 z 5

Hrozně moc jsem se na tuhle knihu těšila a zpočátku mě hrozně moc bavila, ale poslední třetina neskutečně moc zklamala... Na jednu stranu to bylo moc fajn, na druhou stranu mi to přišlo jako naprostá blbost. Dá se říct, že vlastně ani nevím, co si o té knize myslet.

13.08.2019 3 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

První díl pro mě byl rozhodně mnohem lepší, než ten druhý. V Koláčcích a spiklencích mi zkrátka něco chybělo. Nejspíše to, že spolu hlavní postavy třetinu knížky nemluvily. A díky tomu mi ten jejich vztah chyběl a až mi přišlo, že je ta kniha vlastně v těchto pasážích až o ničem. Nicméně posledních padesát stránek to zachránilo a já si ji vlastně i moc užila. Nejenom díky ztřeštěné Magdě. A docela mě i mrzí, že jsme my čtenáři nedostali řádné vysvětlení toho, co se Danielovi vlastně v Obrtíně stalo (náznaky nám zkrátka nestačí).

20.06.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Tahle kniha pro mě byla jednou velké PÁNI. Přečetla jsem ji opravdu rychle a nikdy mě snad žádný thriller nevtáhl do děje tolik, jako tenhle. Je fakt, že jsem se občas v ději trochu ztrácela, ale jinak mě to moc bavilo a takový konec bych opravdu nečekala, moc mě to překvapilo!

14.06.2019 5 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

(SPOILER) Kniha se mi opravdu líbila. Ovšem až do doby, kdy se začalo cestovat na mimozemskou planetu. Retrospektivní psaní knihy mi opravdu nevadilo, právě naopak, díky tomu byla opravdu velmi čtivá, ale jakmile se hlavní postava vracela v čase na cizí planetu, už to pro mě ztrácelo význam. Více by se mi kniha líbila, kdyby v ní části s mimozemšťany vůbec nebyly. V těchto částech jsem totiž neviděla vůbec nic zajímavého.

12.06.2019 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Námět byl opravdu zajímavý, ale to jeho podání už tolik bohužel čtivé nebylo. Knihu jsem četla čtrnáct dní a vlastně si z ní ani nic neodnesla. Nějak nevím, co si o ní vůbec myslet, a dost mě to mrzí. Myslím, že u ní Bradbury svůj potenciál opravdu zahodil.

06.06.2019 3 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Musím uznat, že závěr mě opravdu hodně překvapil, něco takového jsem vůbec nečekala. Už od poloviny knihy jsem někoho podezřívala a pak z toho vylezlo úplně něco jiného. Měla jsem ji přečtenou za pár dní a moc mě bavila. Samé napětí a člověk se u toho nenudil a nenutil se do čtení. Za mě moc dobrá kniha, jen občas trochu zmatečná a člověk si až říká, že Lisa musela být vždy a všude na správném místě.

09.05.2019 4 z 5

Virus Virus Kathy Reichs

Virus byla má první kniha od Kathy Reichs. Původně jsem tomu nedávala moc velkou šanci, obzvláště kvůli tomu, co se poté začalo dít a co se poté s některými lidmi stalo, ale nakonec jsem z knihy měla velmi dobrý pocit. Je to jedna z mála, jejíž téma mě neodradilo od toho, abych si přečetla další díl a zkompletovala tak celou tuto sérii. Příběhy Tory Brennanové a její tety Temperance Brennanové jsou prostě skvělé, i když ty Tory spíše mířené na mladší čtenáře.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Stařec a moře. Kniha, kterou člověk bez problémů přečte během dvou hodin. Moc se mi příběh rybáře Santiaga líbil. To, jak promlouval ke všemu, co viděl kolem sebe, bylo něco neskutečného. I ta jeho odvaha a touha postavit se všemu je prostě nepřekonatelná. Tohle nebylo poprvé ani naposledy, co jsem tuto knihu přečetla. Zamilovala jsem si ji. A díky ní se mi pohled na povinnou četbu úplně změnil.

Spánek Spánek Haruki Murakami

Tak nějak jsem u této knihy čekala od Murakamiho trochu více. Utvrdilo mě to v tom přesvědčení, že od něj jsou opravdu lepší tlustší knihy, než takovéto. Jeho jazyk je ale i přesto krásný, ostatně jako vždy. Právě proto jsem si jeho díla zamilovala. Za to, jak květnatý jazyk on má a jak krásně se u nás překládá. I ilustrace jsou v této knize naprosto úžasné a její grafická stránka se opravdu povedla.

Sezdány válkou Sezdány válkou Soraya M. Lane

Popravdě jsem se po přečtení komentářů bála, že to bude kniha až moc podobná červené knihovně, ale mile mě překvapila. Některé ze scén možná byly až trochu nesmyslné a neslučovaly se s realitou, ale co se dá dělat. Co mi v knize ale hodně vadilo, byly chyby v textu. V celé knize bylo minimálně třicet chyb! Nechápu, jak odpovědný redaktor může knihu s tolika chybami (opakování slov, překlepy, špatné skloňování) vůbec pustit do tisku...
Ale jinak musím uznat, že další autorčiny knihy mají v mém čtení šanci, pokud také vyjdou v češtině.

Rendez-vous v Paříži Rendez-vous v Paříži Deborah McKinley

Když jsem si knihu kupovala, myslela jsem si, že se bude odehrávat v místě zmíněném v názvu, Paříž. Možná jsem od toho očekávala mnohem více, než jsem očekávat měla, protože s Paříží to má společný leda tak název. Vztah hlavní hrdinky jako mezi matkou a dcerou byl zajímavý, ale i přesto jsem si spíše oblíbila Jacka. Musím ale ocenit recepty, které se na konci knihy objevují, to se jen tak nevidí. I přesto pro mě kniha byla spíše zklamáním.

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Asi jsem od této knihy díky referencím čekala víc, než jsem dostala. Bavilo mě to, o tom žádná, ale některé části byly natolik velkým klišé, že jsem nad tím jen kroutila hlavou a nechápala, jak autorka mohla něco takového vůbec napsat. Nevím, čekala jsem trochu jiný styl psaní jeho myšlení, které spíše odpovídalo nějaké po uši zamilované čtrnáctce. I přesto mi ale příběh nějakým způsobem přirostl k srdci a já si ho oblíbila. Uvidím, jaký bude film.

Pax, můj liščí přítel Pax, můj liščí přítel Sara Pennypacker

Když jsem knihu začínala číst, asi tak první třetina mě moc nebavila, ale jakmile se to překotilo do chvíle, kdy byli Pax s Petrem rozdělení a hledali se, hltala jsem každou stránku. Jejich vztah se mi opravdu moc líbil a popisování Paxova dobrodružství v přírodě bylo něco úžasného. Ano, konec byl možná předvídatelný, ale to vůbec neznamená, že by si u toho člověk nemohl poplakat (já sama u toho nejednu slzu uronila).

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Knihu jsem si přečetla na doporučení našeho profesora literatury. Doporučoval ji se slovy - dej pozor, po přečtení jsem upadl do lehké deprese. No, myslím, že tenkrát trochu přeháněl. Nepochopila jsem, co mu na té knize přišlo tak depresivní. Co ale můžu říct je to, že Murakamiho jazyk a styl psaní je něco úžasného. Přečetla jsem to všechno jedním dechem a utvrdilo mě to, v tom, že tohle není zdaleka poslední kniha, kterou si od autora chci přečíst. Všechno to popisované ve mně zanechávalo takový zvláštní dojem, že to ani nelze popsat slovy. Vztah mezi Tóruem a Naoko je prostě něco neskutečného a zároveň smutného, že to nejednoho člověka určitě rozesmutní.

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Kniha, která nenadchne, ale ani neurazí. Trochu mi přišlo, že čtu Harryho Pottera a Hunger Games dohromady, ale líbilo se mi to. Ze začátku mi to možná přišlo zmatečné, ale jakmile se dílo přehouplo do jiného pohledu, nedalo se od něj odtrhnout a já musela číst pořád. První díl mi popravdě nic moc neřekl, tak až se dostanu k dalším dílům, určitě budu moudřejší.

04.05.2019 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Muffin a čaj byla moje první kniha s LGBT tématikou. A myslím, že toho vůbec nelituji. Theo je opravdu autorem, kterému psaní jde. Zpočátku mi jedna z hlavních postav byla opravdu nesympatická, ale když jsem se o ní díky příběhu dozvídala více a více, začala jsem ji nakonec mít opravdu ráda. Četla se mi opravdu rychle, měla jsem ji přečtenou snad za týden nebo čtrnáct dní. I přesto, že jsou některé z popisovaných scének trochu nechutné, myslím si, že ten, kdo má rád knihy tohoto žánru, z ní bude naprosto nadšený. Už se těším na druhý díl!

Lizucha Lizucha Lenka Juráčková

Lizucha je opravdu velmi milá, ale také velmi útlá, knížečka. Popravdě musím uznat, že jsem od tak uzounké knížečky zpočátku nic nečekala, ale jakmile jsem se do ní začetla, nemohla jsem se odtrhnout. Mrzí mne, že některé z pasáží nejsou trochu více rozvedené, protože si myslím, že pokud by rozvedené byly, knížečce by to přidalo minimálně na dalších čtyřiceti stránkách. Nejspíše to byl autorčin záměr, já bych si ale takového počinu naopak velmi vážila.

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Je mi jasné, že tohle Wilde opravdu nenapsal. Nicméně, pokud člověk pochopí, že se víceméně jedná o výsměch tehdejšímu postavení bohatých lidí, nevidím v tom žádný problém, jen se nesmíte při čtení stydět.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Kniha, od které jsem dle její délky téměř nic neočekávala. Stihla jsem ji přečíst během celé mé cesty do školy (cca hodina a půl). Příběh mi před očima velmi pěkně plynul a i když už mi bylo z počátku trochu jasné, jaký zřejmě bude závěr knihy, nenechala jsem si ho zkazit. Postava Krysaře byla i v tak melancholické knize velmi příjemná a i přesto tajuplná, stejně tak celé prostředí města Hammeln.