sajanka sajanka komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Ano, ještě lepší díl. Vše mi připomíná vyprávění mojí tchýně, chodila do české, polské i německé školy v tomto kraji. Díky ní a Karin Lednické jsem se dověděla o historii na těšínsku a okolí spoustu věcí, o lterých jsem neměla tušení. Jsem zvědavá na třetí díl.

28.07.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Je to opravdu výborná kniha a klobouk dolů před autorkou.

28.07.2023 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

To je úžasná kniha, vůbec jsem netušila, že Jack London ve své době napsal i něco s takovýmto tématem. Kniha je drsná, a to se mi nedobře četlo, ale návraty hlavního hrdiny do minulch životů mě úplně fascinovaly.

27.07.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nádherná kniha s ponurými tématy a přesto tak přitažlivými. Když jsem chodila na devítiletku, kolikrát jsme celá třída ukecali učitelku češtiny, aby nám pustila gramofonovou desku, kde byla zhudebněna balada Vodník.
Oceňuji i filmové zpracování Kytice.

04.12.2023 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Je to jedna z nejmilejších knížek mého dětství a nakukuji do ní dosud. Knížka je plná něhy, lásky a vřelosti k mamince.

29.07.2023 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Strašně ráda jsem tuto knížku v mém mládí četla. Zaujímá mé místo v knihovně doposud.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Vynikající dílo, spisovatelka uměla výborně pracovat s psychologií postav.

27.07.2023 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Je to jedna z dalších krásně laděných knížek mého dětství. Člověk dnes pomalu zapomíná na kouzlo jednoduchosti těch dob. Ráda se k nim vracím aspoň v knížkách a filmech.

18.07.2023 3 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Nádherná kniha mého dětství.

16.07.2023 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Knížka mého dětství.

24.08.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Anglická klasika má svá specifika, působí na mě zvláštním kouzlem. Je trošku rozvláčná, ale mistrně popisuje jednotlivé postavy. Tato kniha je má oblíbená.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Moje úplně nejoblíbenější knížka už od dětství, kdy se mi dostala do rukou její první část Sirotek lowoodský. Končí tím, kdy se Jana rozhodne opustit ústav a najde si přes inzerát místo v blízkosti vzdáleného města Millcote. Náhle se v Lowodu objeví Bětka, která sloužila v domě u tety Reddové, kde Jana žila, než ji teta poslala do ústavu. Doví se, že Jana odjíždí někam daleko a přijde ji navštívit.
Jakmile se mi dostala do rukou kompletní kniha Jana Eyrová, četla jsem ji s nadšením a opakovaně a vracím se k ní neustále. Ačkoliv mám i další knihy od Charlotty B., tato je nejlepší a žádné filmové zpracování si nenechám ujít.
Tato kniha si rozhodně pět hvězdiček zaslouží.

19.07.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

No, já nevím. Nejsem z těch, kdo by nepochopil hlubší význam řečeného, ale tady jsem necítila nadšení, jako většina čtenářů Malého pricnce. Prostě jsem v tom neviděla nic výjimečného. Ale možná se pletu.
Četla jsem už před časem a třeba bych teď měla jiný názor. Pokud na ni narazím, tak se ze zvědavosti pokusím na ni podívat znovu, třeba jsem mezitím prozřela. Pak možná napíšu jiný komentář.

28.02.2024 3 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Pro mě nejlepší kniha ze všech verneovek.

28.02.2024 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Klasika, která se neomrzí.

21.07.2023 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Čteme vnukům.

16.07.2023 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Klasika. Kniha, ke které se mohu občas vracet.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Film s Timothy Daltonem jsem viděla jako první a knihu četla později. Oboje mě zcela pohltilo. Jen mě zaráží, že křehká Emily Brontëová dokázala napsat takový román plný vášní a pudů. Oravdu klobouk dolů.
Osobně mám raději Charlotte i její díla, ale jediný román Emily, svou originalitou a pojetím všechny předčí. Jistě, jana Eyrová je jediná i jedinečná, ale na Větrné hůrce je vyšší level.

11.04.2024

Kniha se mi četla strašně těžce. Je to příběh, ani ne příběh, ale popis vypovídající o praktikách nacistů. Pohrávali si krutým způsobem s lidmi, kterým dávali naději a opět uvrhali do beznaděje... až došlo k tomu poslednímu.

25.10.2023 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Jako první jsem viděla film, na který se můžu dívat opakovaně. Je to silný příběh, který ve mně zanechal hluboký dojem. Jakmile jsem natrefila na knihu, hned jsem po ní drapla. Jsem ráda, že ji mám. Opět jeden ze skvostů literatury.

23.09.2023 5 z 5