RudýOnkel RudýOnkel komentáře u knih

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Je škoda, že o tomto konfliktu je strašně málo knih, filmů nebo povědomí u obyčejných lidí. Bere se jako něco druhořadého, jakoby to nebylo nic. Však zde si Němci a Sověti zkoušeli svůj zbrojní arzenál. Kniha vám letí před očima jako pendolíno. Opravdu se rychle čte, a pokud si myslíte, že děj ve 3 (potažmo 4) dnech na asi 400 stran je strašně zdlouhavý, opak je pravdou. V knize se vám řekne vše, abyste pochopili, proč se tato válka nesmí opomíjet.

11.02.2018 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Jedna z mála knih, která se stává tím více aktuálnější, čím více jdeme do budoucnosti - možná že se jednou zakáže, protože to, co je uvnitř, se bude pomalu ale jistě stávat realitou. Děj mě vtáhl do situace hned, a netrvalo mi ani 30 stran, a zcela zřetelně jsem pochopil situaci. Ani žádný řádek není navíc. A víte tolik, kolik potřebujete.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Pokud budete chodit po ulicích a ptát se lidí, jestli by Vám nemohli říct alespoň jeden úryvek z Kytice, nikdo by se nenašel, kdo by to nečetl. Za mě osobně je toto klenot, na který máme být právem hrdi. 13 básní, co změnily českou literaturu.

11/10

08.02.2018

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Pokud se bojíte, že tuto knihu nepochopíte - nebojte se. Ať jste obyčejný člověk nebo člověk zasvěcený do tajemství lékařského učení a problematiky těchto R4 virů, nebudete se nudit. Lehce snadno jako já pochopíte vše nutné a dokážete si udělat názor na vše. Kniha se přímo zabývá problematikou viru. Žádné odbočky, což je velké plus. Po přečtení knihy si možná řeknete jako já, že je dobře, kde žijeme, ať se máme všelijak, hlavně že tu nejsou takové svinstva. Za mě teda - výborně se četla, obsah je naprosto jednoduše srozumitelný a možná se začnete zajímat o R4-kách trochu víc.

16.09.2017 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

1. polovinu o všem možném, co dělali kluci za 1. republiky, jsem četl bezproblému, ale tu druhou polovinu jsem četl jenom z nutnosti toho, abych knihu dočetl...

15.07.2016 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Celá tato trilogie je pro mě jako nějaký oblíbený seriál, na který se šeredně těšíte. Jste celí bez sebe - když to začne, hltáte jeho děj a nakonci si řeknete: "Ne nadarmo jsem ztrácel čas". Ještě dlouho jsem se v mysli obracel k těmto knihám a někdy si ještě vybavím část pasáže. Za mě jsou tyto knihy společně s "Kmotrem" 4 nejlepší knihy a právem stojí na místech vítězů...

14.07.2016 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Petr Bezruč tuto knihu psal přímo pro nás, nás Slezany, kteří víme, jak je život těžký tady u nás. Nikdo se s náma nepáral, ani Němec/Rakušák, ani Polák. Pro nás tato kniha větší citová vazba než pro ostatní lidi. Já k tomuto dílu nemám vůbec nic co dodat.

10+/10

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Na knihu má každý jiný názor a někteří říkají, že v ní jsou nesmysly. Vždyť ale na začátku knihy se píše, že jde o román a smyšlený děj. Proč pak píšete, že to nedává smysl a že některé věci jsou pouze bludy a věci, které by se nemohly udát. Pak Vám možná chybí fantazie. Nikomu neberu jeho názor, ale nemusíte všem, koho potkáte, říkat, že si tu knihu nemáme číst, že je úplně absurdní. Můj názor je, že je čtivá a děj tak smyšlený, že v dnešní společnosti by se něco takového mohlo stát...

01.09.2016 5 z 5

Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Rudolf Höss

Mnoho lidí koukne na tuto knihu a ihned si řekne: "Nějakej blbej nácek si píše svůj deníček a chlubí se v něm, kolik lidí za den stihl zabít...". Já mám úplně jiný názor. Už ze začátku knihy jsem čekal něco, čeho jsem se potom dočkal: jasného a výstižného přiznání někoho, kdo se musel podřídit velení a Himmlerovi. Sám se v knize popisuje jako "otloukánek", který musí poslouchat rozkazy. Mohl sice neuposlechnout, ale nejspíš by ho poslali do vězení nebo zabili. Dle mého názoru neměl moc na výběr, ale jak už v knize psal, jeho osudové rozhodnutí bylo vstoupit do SS, přičemž toho pak lituje. Sice to byl vrah a vybudoval největší "továrnu na smrt", ale z hlediska psychologického se Höß jevil jako normální člověk věřící v nějakou ideu, která by znovuobnovila jeho zemi, ale zase byl velmi ovlivněn a zmanipulován Hitlerovými sliby. Jednoduše řečeno: kniha není jen pro historiky, ale ukazuje na všudypřítomné vymívání mozků a i z obyčejného člověka se může stát bestie...

17.07.2016 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Není to sice nic světoborného,ale buďme vlastenci. Tohle by si měl alespoň jednou každý přečíst :)

15.07.2016 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Tento příběh je natolik známý, že v poslední době kvůli různým remakům upadá kvalita pravého původního příběhu. Snažme se alespoň užít tento příběh, a vypněmež hříšné televizory

23.07.2017 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tato kniha mi nedala spát. Napětí a dusno v pokoji mi zastínilo mysl tak, že i přes své tipy na pachatele se mi zatemnila mysl (a myslím, že i nejednomu dalšímu čtenářovi) a na konci jsem byl mile/nemile překvapen. Do knihy jsem se tak zabořil, že se četla jedna báseň

23.07.2017 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Tato kniha je zřejmě nejlepší knihou vydanou českým autorem. Osobně jsem děkanovi Lautnerovi fandil od 1. okamžiku a fándím mu pořád, protože člověk v takovémto děkanově postavení by se na to nejraději vykašlal, ale děkan naopak se snažil co nejvíc tomu zabránit i přes své kněžské hranice. Lautnerovi bych chtěl vzdát hold. A mrzí mě, že Bobliga nechytla spravedlnost...

14.08.2016 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Jednoduše dobře napsaná kniha a ihned po jejím přečtení se stala mou srdcovou záležitostí :) A některé pasáže mě přímo dostaly :)

15.07.2016 5 z 5

Tato kniha je něco podobného jako nanuk. Těšíte se na něj, máte radost, chutná Vám a když jste na konci a již je sněden, je Vám smutno. To byly mé pocity z této knihy :)

14.07.2016

To To Stephen King

Dlouho, dlouho jsem se přemáhal, abych tuto knihu vzal do ruk, protože toto je už na mě silný kalibr. Nejsem fanda hororů a kdybych se měl podívat na film, tak ani náhodou. Ani všeobecná a všudypřítomná mánie z této knihy mě nedonutila nad tímto přemýšlet, ale stejně jednou ta ruka na to padnout musela. Docela bych řekl, že lidská představivost předčí všechny filmy. Kniha se mi táhla, některé pasáže jsem klouzal rychlým pohledem, ale nakonec jsem se dočkal vytouženého výsledku - poznal jsem To.

12.04.2018 5 z 5

Povídky Povídky Božena Němcová

Karla - Povídka, v níž spisovatelka pozoruje onen odpor k vojenské službě, který Markytka (matka Karly(a)) vyřešila tak, že Karlu(a) převlékla do holčičího.
Divá Bára -Povídka o tom, jak pevné jsou přátelské svazky
Chudí lidé -Nejen msta vždy vše řeší, čas zahojí rány a netřeba v životě toužit jen po pomstě
Dobrý člověk - Přej, a bude ti přáno
Pan učitel - Aneb vzdělání je nutné

Všechny povídky se vyznačují silnou popisovou pasáží, která nám vše vykresluje. V autorčiných povídkách dcery nejsou s to poslechnout rodičovskou vůli (Dobrý člověk), jsou zavázáni svým nejbližším (Karla, Divá Bára) a dokázají předělat své myšlenky tak, že se oprostí od všeho zlého (Chudí lidé). Není to bůhvíco, ale stále to je jedna z mála dobrých ukázek života na vesnici a problémů lidí tam žijících.

11.02.2018 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Člověk se nad ní zamyslí, řekne si, že by to jednou de facto mohlo nastat. Kniha se mi počtem stran ani nezdála dlouhá, ale jde vidět, že autor zamýšlel ukončit knihu jinak, protože za mě to bylo trochu odbyté. Je jedno jestli preferuje tuto knihu nebo nějakou jinou z tohoto žánru, čím dále v budoucnosti jsme, tím je scénář více pravděpodobný.

08.02.2018 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Člověk by neměl lpět příliš na popisu přírody, ale nějak jej přeskočit a zabývat se především vztahem mezi lidmi, psy a vlky. Kniha zaujme jen někoho, který se dokáže vcítit do postav a chápání. Jednoduchá na porozumění, dobře se čte, výborný úvod a je vysvětlenmo vše, co bylo skryto

08.02.2018 5 z 5

Těžký časy Těžký časy Charles Bukowski

TOTO NENÍ ČTENÍ PRO ŽENY - alespoň dle mého názoru, protože jak se někteří v knize chovají k ženám je něco podobného jako doba Neandrtálská. Jinak cením zajímavý pohled na nižší vrstvu, na alkoholiky a spodinu společnosti. Za mě strhující čtení bez cenzury, které umí napsat pouze Bukowski

23.07.2017 5 z 5