Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky

Paměti bývalého velitele vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi jako historický dokument a svědectví o mechanismech masové likvidace evropských Židů za 2.světové války. První část pamětí je autobiografická. Höss se v ní vrací k rozhodujícím mezníkům svého života. Následují dva separátní texty, z nichž jeden je věnován speciálně Osvětimi a druhý říšškému veliteli SS H. Himmlerovi. Výpověď přesvědčeného nacisty, který plnil rozkazy a nikdy o jejich správnosti nepochyboval. Snažil se v Osvětimi vybudovat co nejefektivněji fungující strukturu, jejímž cílem byla definitivní likvidace méněcenné rasy, která musela uvolnit prostor příslušníkům rasy čisté t. j. germánské....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31675/big_velitelem-v-osvetimi-autobiografick-WI5-31675.jpg 4.3136
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Academia

Kommandant in Auschwitz, 1958

Kniha Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky

jirka9453

Spolu s knihou Továrna na smrt pro mě tvoří gró nejhoršího zvěrstva v dějinách lidstva. Z poslušného, zádumčivého dítěte, kterému bylo vštěpováno, aby poslouchal příkazy a respektoval autority, se v deníku dostanete do hlavy člověku, který prošel dějinami jako monstrum. Ovšemže to, co se dělo pod jeho záštitou, je nelidské. Měl by si přečíst každý z těch, kdo popírá Osvětim a holocaust. To, že někdo je tak poslušně "vymytý", že nepovažuje takové činy za zrůdné, to je silné kafe. Ten přerod osoby je v knize zachycen dobře. Jen bohužel nejde o fikci.

Nicole_picole

Zase úplně jiný pohled. Autor - velitel z Osvětimi je přesvědčen, že vlastně nedělal nic špatného, že to bylo v pořádku. Šokující.

Rolada88
26.11.2020

Nic převratného v knize nebylo pro čtenáře co četli knihu smrt je mým řemeslem je to taková řekl bych kopie. Která sice byla asi psána dříve logicky ale co . Dle mého názoru hös zdrogovaný unavený s nožem na krku od Američanů by jim řekl co koliv v té době i když to byl kovaný a poslušný důstojník nacistického režimu

tonysojka
15.06.2020

Kniha, která mě zneklidňuje otázkou jak bych se zachoval já na jeho místě? Také bych svědomitě a snaživě plnil nařízené úkoly anebo se snažil alespoň trošičku zmírnit těžký život vězňů v Osvětimském pekle? Nevím. Asi by také záleželo, do jaké míry bych byl ovlivněn oficiální ideologií o čistotě lidských ras, která v nacistickém Německu vládla.

Keika
23.05.2020

Tuto knihu jsem četla se záměrem poznat koncentrační tábory z druhé strany. Poznala jsem ale uplně něco jiného. Zarážející podobnost s dnešní dobou. Bezmyšlenkovité poslouchání příkazů, nezájem těch, co příkazy vydávají, všichni kolem jsou neschopní a špatní, nedostatek prostředků a přehnané požadavky. To jsme se daleko nedostali.

denisa7430
09.04.2020

Nemám slov. Svým způsobem dík za jeho vyjádření se ke všem těm hrůzám... Srdce mám po přečtení sevřené.

Hoss na závěr svých zápisků: „Nechť ve mně veřejnost klidně i nadále spatřuje krvelačnou bestii, krutého sadistu, vraha milionů – neboť jinak si široké masy velitele Osvětimi představovat ani nemohou. Nikdy nepochopí, že i on měl srdce, že nebyl zlý.“

kirsten6214
21.06.2019

V této knize můžeme pozorovat vývoj lidské mysli z nevinného dítěte vedenému k respektu požadavků autorit až po tzv. monstrum. Abych byla upřímná po přečtení si nemyslím, že by byl monstrem. Válečné období bylo monstrum.

Back
08.02.2019

Chystal jsem se aspoň na nějaký komentář k tématu Sonderkommand a zplynování, protože Höß zde vyloženě lže, ale vše nakonec bylo řečeno v doslovu paní Krejčové. Takže nemám, co bych dodal, obrázek ať si každý udělá sám.