Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky

Paměti bývalého velitele vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi jako historický dokument a svědectví o mechanismech masové likvidace evropských Židů za 2.světové války. První část pamětí je autobiografická. Höss se v ní vrací k rozhodujícím mezníkům svého života. Následují dva separátní texty, z nichž jeden je věnován speciálně Osvětimi a druhý říšškému veliteli SS H. Himmlerovi. Výpověď přesvědčeného nacisty, který plnil rozkazy a nikdy o jejich správnosti nepochyboval. Snažil se v Osvětimi vybudovat co nejefektivněji fungující strukturu, jejímž cílem byla definitivní likvidace méněcenné rasy, která musela uvolnit prostor příslušníkům rasy čisté t. j. germánské....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31675/velitelem-v-osvetimi-autobiograficke-zapisky-31675.jpg 4.494

Kommandant in Auschwitz (2003)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Academia

ElfkaEleanor

Zajimave dobove svedectvi a nahled do psychiky nechvalne proslule osobnosti nasich evropskych dejin. Bohuzel, v uvodu i na konci meho vydani je mnozstvi vycerpavajicich komentaru, ktere cloveku od zacatku nuti nejake chapani nasledneho textu a nenechaji ho utvorit si vlastni nazor. Tyto komentare a interpretace bych vsechny presunula za hlavni text.

Formol

Kdybych hodnotil tu knihu literárně nebo faktograficky, tak nic moc. Höß by, vzhledem k tomu co byl, dokázal napsat strhující text, i kdyby byl pologramotný a text by musel projít několikanásobnou jazykovou korekcí..

Vřele doporučuji přeskočit všechny komentáře před i za vlastním textem, začít textem a to, co si o něm máme myslet, si přečíst až s odstupem.

Höß je kreatura. Ale ani náhodou nejde o nějakou epickou kreaturu hodnou bájí a mýtů. Jde o člověka osobně odvážného, zapáleného pro myšlenku, kterou pokládá za správnou, a poměrně výrazně lpícího na tom, co pokládá za vojenskou čest. Je vám to povědomé? Ano, takhle jde charakterizovat každého druhého hrdinu. Rozdíl je jen v tom, že při výběru myšlenky, které bude fanaticky věřit, a pojetí cti, které přijal za své, byl víc "náš". Höß byl kreatura, ale kreatura "každodenní", podobné potkáváme denně. Úředníka, který do absurdit lpí na liteře předpisu, i když vlastně nemusí. Válečného hrdinu, který měl dvojí štěstí - jednak přežil a jednak se nedostal do situace, kdy by se z něj stal válečný zločinec. Pracovníka "středního managementu", který, aniž by musel, nebo aniž by mu z toho plynul prospěch, podlézá u nadřízených a šikanuje podřízené. Vysokoškolského učitele, který blokuje reformu základního předmětu, i když si uvědomuje nevhodnost stávajícího a sám má intelektuální kapacitu změnu zvládnout. A ruku na srdce, nemáme každý takového kostlivce ve skříni? Nikdo z nás nikdy přinejmenším neobhajoval hloupost, protože hloupost říkal někdo, ke komu cítí loajalitu?

Owain

Moc jsem od kniky nečekala, ale kupodivu mě překvapila. Nechci ho obhajovat, ale měl náročný úkol, splnit vše podle Himlerových rozkazů. Jak už bylo řečeno, pokud by odmítl, nahradili by ho někým jiným. To samozřejmě neomlouvá, to co dělal, jen jsem získala taký druhý pohled na věc.

simonabr
26.02.2017

Kniha mohla být doplněna fotografiemi, to by její hodnotu ještě pozvedlo, ale pohled z druhé strany je rozhodně zajímavý, taky to byl jen člověk, ikdyž jeho jednání samozřejmě neschvaluju.

RudýOnkel
17.07.2016

Mnoho lidí koukne na tuto knihu a ihned si řekne: "Nějakej blbej nácek si píše svůj deníček a chlubí se v něm, kolik lidí za den stihl zabít...". Já mám úplně jiný názor. Už ze začátku knihy jsem čekal něco, čeho jsem se potom dočkal: jasného a výstižného přiznání někoho, kdo se musel podřídit velení a Himmlerovi. Sám se v knize popisuje jako "otloukánek", který musí poslouchat rozkazy. Mohl sice neuposlechnout, ale nejspíš by ho poslali do vězení nebo zabili. Dle mého názoru neměl moc na výběr, ale jak už v knize psal, jeho osudové rozhodnutí bylo vstoupit do SS, přičemž toho pak lituje. Sice to byl vrah a vybudoval největší "továrnu na smrt", ale z hlediska psychologického se Höß jevil jako normální člověk věřící v nějakou ideu, která by znovuobnovila jeho zemi, ale zase byl velmi ovlivněn a zmanipulován Hitlerovými sliby. Jednoduše řečeno: kniha není jen pro historiky, ale ukazuje na všudypřítomné vymívání mozků a i z obyčejného člověka se může stát bestie...

Zrzavá_Tereza
23.04.2015

Nepochopím, jak tuhle knížku může někdo odsoudit, aniž by ji přečetl a už vůbec, jak někdo může říct, že tyhle knihy by měly být zakázané. To, že je o zločinci, který má na svědomí mnoho lidských životů, nedělá ze čtenáře člověka smýšlejícího stejně.
Tuhle knížku považuju za takovou sondu do duše člověka smýšlejícího způsobem, který je pro mnohé šokující. Mě to nešokovalo, já už jsem na literaturu na tohle téma zvyklá.
Všechny ty hrůzy se prostě děly, tak to je. Pokud se chceme zajímat, zajímáme se. A rozhodně bychom neměli zapomínat.
Mě knížka bavila (nepleťte si to prosím s tím, že jsem se u ní bavila). Je zajímavé vidět všechny ty události z druhé strany. A né - opravdu nejsem příznivcem R. Hössa.
Pokud vám tohle téma vadí, nečtěte to. Ale nekritizujte a nechce ostatní udělat si vlastní názor.

Sgr.Krtek
22.04.2015

Šokující ! Velmi poučné ! Dokonce velmi dobře napsané, což svědčí o autorově povaze, vše dotáhnout do konce a co nejlépe. Doporučuji všem, kromě dětí samozřejmě :).

honza8366
27.02.2015

Musím se přiznat, že jsem neměl sílu přečíst knihu celou. Četl jsem Smrt je mým řemeslem a po pár stránkách této knihy jsem byl znovu hluboce otřesen. Přesto si myslím, že je to jedna z knih, které by si měl každý přečíst.

kritik_idiotov
19.09.2014

Túto knihu som síce nečítal, na to si príliš vážim svoj čas, ale tvrdiť, že človek takéhoto typu má literárny talent a že takáto kniha je psychologicky poučná, môžu len hňupy. Akékoľvek ospravedlňovanie nacistického režimu by malo byť klasifikované ako trestný čin a takéto knihy by mali byť zakázané.

kyssling
03.02.2014

Tenhle zločinec měl nesporně velmi bohatý život i literární talent. Takové knihy by neměli být nikdy zakázány. Ukazují naprosto odlišný pohled na svět, život a hlavně smrt. Nicméně se ztotožňuji s názorem že ne za všechno mohl, i když byl jako velitel za VŠE odpovědný.

tlapička
07.11.2013

Velmi zvláštní kniha psychologicky poučná

Mycak
30.09.2013

Konečné řešení židovské otázky z druhé strany. A nejen to, život Rudolfa Hosse od dětství až po norimberské procesy. Líčení událostí se stoickým klidem, který mi na klidu nepřidal. Občas psychicky náročná kniha, ale ukázala mi zase pár nových věcí, které ve škole "zapomněli" zmínit.

MildeZ
24.07.2013

Další z knížek, která čtenáře zabývající se tématem II.světové války zaujme.

Lady Dracula
19.06.2013

Tato kniha je pro mě velmi cenná. Můžeme zde nahlížet na myšlení jednoho z nejmocnějších mužů nad vládou nejhoršího tábora. Samozřejmě se sám sebe snaží ospravedlnit, ale nevyhýbá se ani kritice své osoby. Ale vše je psané tak,že člověk má pocit, že opravdu, on byl jen vykonavatelem vůle, on za nic nemohl. Proto je dobré přečíst si úvod, aby člověk nebyl ovlivněn víc než je zdrávo.
Přesto je tahle kniha opravdu dobrá. Dobře napsaná. Navíc, k mému potěšení, je tam několikrát zmíněno další dílo, které jsem četla a to Smrt je mým řemeslem.
Pro ty, co se zajímají o Dějiny koncentračních táborů, jako dělané.

DonPedro
12.05.2013

Velmi zajímavý náhled do myšlenek a světa Rudolfa Hosse. Závěrečný doslov Heleny Krejčové mi ovšem přišel místy naprosto zcestný. Vytýká autorovi, že si mnohé idealizuje, což ostatně dělá každý člověk a od toho to jsou autobiografické zápisky Hosseho, nikoli Heleny Krejčové. Nebo Rudolfu Hossemu vytýká snahu o překrucování některých záležitostí, přičemž sama Helena Krejčová tímto neduhem trpí také (viz. její komentář k Hossemu antisemitismu).

Alca007
22.04.2012

zajímavé čtení. Místy smutné, drsné.
Za přečtení stojí.

Ellis
23.12.2011

Dávám sice 5*, ale ne proto, že by to byla skvělá kniha, spíše proto, aby zaujala a přečetlo si ji co nejvíce čtenářů.
Nejdříve jsem četla knihu Merleho - Smrt je mým řemeslem a příběh Hösse mě zaujal. Proto jsem sáhla přímo po jeho autobiografii, která je velmi "působivá". Knížka je dost hutná, obsahuje spoustu faktů, událostí a jmen pod normálním textem. Nejhrůznější jsou popisy spalování a potíže kolem toho....Je strašné, že i přes páchání těchto zvěrstev se Höss stále považuje za v podstatě hodného člověka, dobrého a milujícího otce, člověka milujícího přírodu a příkladného člena SS. A že on za nic nemůže, že on jen vykonával příkazy nadřízených. Také tvrdí, že on vždy zacházel s vězni humánně a že smrt plynem není vůbec bolestivá. Stačí si přečíst upřesnění a výpověď v doslovu a člověku se udělá špatně.
Pokud se někdo chce dozvědět podrobné informace o budování Osvětimi a procesu spalování, tak zde je najde...

s-reader
07.10.2011

Mé hodnocení nemá nic společného s literární kvalitou knihy a už vůbec nic s osobností autora. Neodráží ani souhlas s ideologií, kterou autor vyznával.
Robert Merle byl textem zápisků Velitelem v Osvětimi inspirován k napsání knihy Smrt je mým řemeslem. Když jsem Merleho knihu přečetl, považoval jsem ji za dobré beletristické zpracování vzpomínek. Poté, co jsem si přečetl originál, mé mínění o Merleho práci zklamaně pokleslo. Znovu opakuji, nejde o literární kvalitu, ale Hössovy zápisky svou strohostí a dojmem přesnosti jsou daleko působivější, než pokus o sondu do duše fanatického vykonavatele rozkazů, která zoufale zůstává na povrchu.
Těžko posoudit, do jaké míry jsou Hössovy vzpomínky přesné, jestli vnímal situaci v koncentračních táborech způsobem, který popisuje a do jaké míry je to jen jeho přání aby ho lidé takto viděli. V každém případě se Höss jeví jako člověk s naprostou absencí lidského citu. Chybí mu soucítění, ale chybí mu i jakýkoliv prvek sadismu. Jediná motivace, kterou má, je naprostá poslušnost, plněná příkazů a úkolů. Přesto, že jeho výpovědi budily dojem hrdosti na vykonané dílo, pochybuji o tom, že by mu hrdost dala jiný pocit, než pouhé uspokojení.
Doslov k českému vydání uvádí na pravou míru dojem přesnosti, který se Höss snaží ve svých zápiscích vyvolat. Vzpomínky členů zvláštního komanda jsou v příkrém rozporu s popisem obětí zplynování, jak jej uvádí Höss. Pravděpodobně za tím stojí snaha profilovat se jako člověk, který se snaží v dané situaci pracovat efektivně a hlavně humánně. S takovým vědomím je potřeba ke knize přistupovat, abychom nepodlehli falešnému obrazu Hösse, jakým sám sebe vykreslil.

holokaust koncentrační tábory Osvětim Židé nacismus

Autor knihy