Devatenáct set osmdesát čtyři

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 4.69485
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo

Nineteen Eighty-Four, 1949

Kniha Devatenáct set osmdesát čtyři

petrarka72
včera

Osobně mám raději Zamjatinovu knihu My; zatímco Orwell je pro mne nejdepresivnější a nejchladnější vize světa a jeho produktů - tam je alespoň jakási naděje v úpadku a rozpadu. Zní to jako rozpor. Možná. Ale Velký bratr mě chápe.

Bafy

Nadčasová výprava do hlubin lidské mysli.... mohlo by se zdát že kniha je o systému, politice atd. ale vždy je to o lidech a jejich volbě. Jsme to co tvoříme a to že strach či manipulace jdou tvořit velmi lehce, to můžeme vidět i dnes ....

maja2712

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože její obsah zná každý. Obsah je děsivý a víme, že je možný. Byla jsem ráda, že jsem ji dočetla a už se nechci k těmto tématům nikdy vracet. Nerozumím tomu. Nechci tomu rozumět.

Han-nah

Děkuji za tip čtenářů a nelituji. Kniha je dějem nadčasová a lze ji jen doporučit.
Tak, jak psal J. Verne a děj jeho knih se zdál neskutečný. Tak "Dva roky prázdnin" v dnešní covidové době je "skoro realitou", o ostatním ani nemluvě.
J. Orwell napsal knihu 1984 v roce 1947 a taky , jakoby viděl do budoucnosti. Není to utopie, bohužel je to fakt. V myšlenkách jsem se utvrzovala, že my se máme pořád ještě dobře. Stejně mě ale při čtení dost mrazilo, protože, když jsem si to převedla do dnešní doby, tak se to dá brát, jako takové varování!
"Velký bratr tě sleduje" - kamery, mobily, počítače, každé kliknutí, tf i pohyb . Labilnějším lidem stačí i zprávy v TV. Moc a zase jenom moc, kdo se k ní dostane přestane myslet.
- Mohou odhalit všechno, co jste udělali, řekli nebo si mysleli, do nejmenších podrobností, ale nitro lidského srdce, které je i pro člověka samého záhadou, zůstane netknuté.
Děkuji, že žiji ještě v době, kdy mé myšlení je jenom moje a ještě nikdo se k mým myšlenkám nedostane.

Filatov

Čtyři hvězdičky za nápad. Prostředí, ve kterém Winston žije, je naprosto děsivé a pocit nesvobody tísnivý. Ve druhé polovině začne kniha pokulhávat a jde o nudné dlouhé pasáže popisující systém.

jackketch

Izolace je svoboda, masky jsou tváře, sdružování je zločin, objetí je vražda, pochybnosti jsou popírání, sledování lidí je normální...
Ta kniha je v některých ohledech až příliš aktuální

willy9203

Nejsem žádný disident a padesátky jsem nezažil, ale i to, s čím mám osobní zkušenost, v té knížce nacházím. Na rozdíl od Farmy zvířat to tolik negraduje a je to přímočařejší. Ale vůbec to tím netrpí. Je to síla. Souhlasím s těmi, kdo říkají, že by toto dílo měl přečíst každý. Jen se obávám, že mladší čtenář nedocení, jak moc je pravdivé. A aby bylo jasno - to je moc dobře.

perdida

„Poprvé si uvědomil, že chce-li člověk uchovat něco v tajnosti, musí to skrývat i sám před sebou.“