Devatenáct set osmdesát čtyři

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/big_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 4.610486
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four, 1949

Kniha Devatenáct set osmdesát čtyři

jasonbourne
dnes

Knížku jsem četl na přelomu základní a střední školy a od té doby jsem se k ní několikrát vracel. Je to nesmrtelný příběh s nadčasovým poselstvím, které se Orwellovi podařilo předat takřka geniálně. Velice silný příběh, jehož kulisy se dají nasadit, v určitém slova smyslu, i na dnešní dobu. Hřebíček na hlavičku uhodil v otázce "komunistické" společnosti Orwell tím spíš, že on sám byl původně zastáncem komunistické myšlenky.

Faustka
dnes

Nesmrtelný a silně realistický román. A právě z toho mě tolik mrazí.

Kami33

Jsem ráda, že jsem si doplnila mezírku a tuto knihu si konečně přečetla. Bylo to určitě zajímavé, ale nebudu tvrdit, že se k ní ještě někdy vrátím (na jednu stranu je to dost depresivní čtení). Spousta věcí je zde geniálně vymyšlena: přepisování skutečností, newspeak, vaporizace...

zdenicka586

(+ SPOILER) Velmi jsem se těšila, až si tento kousek přečtu a teď můžu říct, že mám splněno.
Musím říct, že mi celou dobu běhal mráz po zádech. Některé části byly opravdu znepokojující, některé zase smutné a některé i hezké. Nejvíc se mi líbila část třetí, Winstonův boj sám se sebou je zde skvěle popsán.
Postava Winstona je sama o sobě velmi zajímavá. Celá knížka je vlastně o tom, že se hádá sám ze sebou a nemůže se rozhodnout, co je správné. Líbil se mi vztah s Julií i jeho hate-love vztah k O'Brienovi.
Nejvíc strašidelné je prostředí, v němž se příběh odehrává. Z neustálého sledování přes obrazovky, nahlašování a mučení mi vůbec nebylo dobře a nejvíc mě na tom děsí to, jak moc to sedí na období komunismu.
Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě ji doporučuji. Orwell je génius, že něco takového stvořil a já se nemůžu dočkat, až si přečtu jeho další díla.

Akjort

Perfektně napsaná kniha, můj obdiv patří autorovi. Ve všem měl pravdu a viděl krutou budoucnost lidstva, která nám hrozí. Úžasná ukázka toho, jak fungují totalitní režimy. Rozhodně každému čtenáři doporučuji přečíst.

BarboraSalome

Mistrovské dílo. Válka je mír, svoboda je otroctví a v nevědomosti je síla. Brilantní analýza totalitních systémů.

Filomena1961

Svět románu 1984 navozuje nejchmurnější vize ve vývoji lidské společnosti. Poukazuje na svět, který ovládá strach, lidské ponížení, dehumanizace člověka, cynickou aroganci a krutost moci totalitní strany. Určitě doporučuji ke čteni, i když z knihy běhá mráz po zádech, ale člověk by se měl snažit, aby se taková situace neopakovala.

Nemám.jméno

Jestli jsem někdy chválila Farmu zvířat, netušila jsem, jak mrazivé bude tohle dílo. Autor vytvořil sofistikovaný svět, kde protiklady splývají v jedno, a kde je i pouhá myšlenka zločin. Samotná existence doublethinku, newspeaku či vaporizace je děsivá, přesto je však nejděsivější skutečnost, že v některých zemích se tato nepředstavitelná fikce blíží skutečnosti.