Těžký časy

Pětatřicet kratších povídek kontroverzního amerického autora vypráví o nekonvenčních hrdinech z okraje společnosti v Americe 80. let 20. století. Bezcílná a mnohdy sebedestruktivní existence na okraji společnosti Bukowského hrdinům připadá přirozená a vlastně jediná možná. Alkohol, drogy, sex i násilí jsou běžnou součástí jejich života, který oni sami považují za svobodný a který nemají sílu či nechtějí jakkoliv měnit. Syrová autentičnost výpovědi, podpořená bohatou osobní zkušeností, činí z těchto próz silný, i když nikterak líbezný čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11247/tezky-casy-Qm9-11247.jpg 4.1328

Hot Water Music (1983)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Pragma

Kniha Těžký časy

Janniska

Šlo to.

Česneksmedem
25.10.2018

„...já jsem chudej jak scvrklej ocas kostelní myši.“
Jedna věc je naprosto jasná – buď Bukowského milujete nebo ho nenávidíte.
Teď si budu trochu protiřečit. Nemiluju ho, ale mám rád jeho jednoduchou sprostotu, upřímnost a živočišnost bytí. Uvědomte si prosím jednu základní pravdu. Život je jedna velká přetvářka. Všichni se snažíme ukázat svůj vnější kabát v co nejlepší kvalitě a lesku... Podšívka je pak vždy o něčem úplně jiném.
Naprosto prazákladní podstatou člověka i zvířat je sex. A je to vlastně přirozeně jednoduché, neboť je to první předpoklad pro přežití druhu. Bukowský to jak podvědomě, tak i vědomě ví a nemlží. Samozřejmě se zde přifařuje také alkohol a z části i cynismus, ale to je pouze medicína k těm největším ranám, těžkostem a nespravedlnostem života.
Takže nad tím moc nepřemýšlejte a jenom si ty povídky užívejte. Užívat si, to je to nejrozumnější a zároveň nejracionájnější řešení naší zranitelnosti a smrtelnosti.
Netvrdím, že je to jeho nejlepší vydaná kniha. Rozhodně však stojí za přečtení.

JoSvob
16.09.2018

"Precteno" diky audioknize. Marne vzpominam, jestli vubec mela nejaka povidka pointu. I tak nejde Bukowskeho tvorbu nemilovat (pokudu muzu mluvit za sebe =)), protoze mam rada jeho autenticitu a syrovost. Presto tuto sbirku povazuju za jednu z tech slabsich Bukowych prozaickych knih.

KrystofJuzko
07.07.2018

Sbírka povídek s Bukowskiho obvyklým tématem sexu, alkoholu, drog, psychických poruch i divných vztahů. Je to vtipné, obscénní, občas hnusné. Bukowski dokáže nevídaným způsobem popsat nejnižší lidské pudy.

Shindo
03.06.2018

Od knihy s takýmto názvom nemožno čakať dúhy, kvietočky a ružové jednorožce. Buk bol človek, ktorý bol poriadne bitý životom, čo dával najavo aj vo svojej tvorbe. Na druhej strane kurvy, sex a chlast, ako uňho už býva zvykom.

Myslim si, že človeku chvíľu trvá, kým sa na jeho knihy naladí a potom si ho bud zamiluje alebo nadobro znenávidí ako úchyla a ochlastu.

daniska
01.03.2018

Moje první kniha od Bukowskiho. Čekala jsem, že to bude bůhví co. V knize se pořád opakovalo sex, chlast, spisovatel. Některé povídky nedávaly smysl. Kniha nenadchla.

RudýOnkel
23.07.2017

TOTO NENÍ ČTENÍ PRO ŽENY - alespoň dle mého názoru, protože jak se někteří v knize chovají k ženám je něco podobného jako doba Neandrtálská. Jinak cením zajímavý pohled na nižší vrstvu, na alkoholiky a spodinu společnosti. Za mě strhující čtení bez cenzury, které umí napsat pouze Bukowski

Romance -/10
Akce 4/10
Humor 10/10
Napětí 2/10

blazniva7983
19.07.2017

V knihovně jsem po ní sáhla omylem, ale když už jsem ji měla v ruce, řekla jsem si, nu což... první povídka, bomba, říkám si, to bude jízda a fakt mě to bavilo. Ale po třetině knihy tohle nadšení opadlo a přišla nuda, šeď, stále ta samá píseň.

Nemůžu se zbavit dojmu, že na Bukowskim je zábavnej jen ten prvotní "šok", ale jak si na něj člověk zvykne, nějak to vyšumí. Další knihy od něj si asi odpustím, obávám se, že by to bylo totéž.