Těžký časy

Pětatřicet kratších povídek kontroverzního amerického autora vypráví o nekonvenčních hrdinech z okraje společnosti v Americe 80. let 20. století. Bezcílná a mnohdy sebedestruktivní existence na okraji společnosti Bukowského hrdinům připadá přirozená a vlastně jediná možná. Alkohol, drogy, sex i násilí jsou běžnou součástí jejich života, který oni sami považují za svobodný a který nemají sílu či nechtějí jakkoliv měnit. Syrová autentičnost výpovědi, podpořená bohatou osobní zkušeností, činí z těchto próz silný, i když nikterak líbezný čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11247/big_tezky-casy-Qm9-11247.jpg 4.1386
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Pragma

Hot Water Music, 1983

Kniha Těžký časy

ozzak

skělé povídky od klasika Charles Bukowski

ElvisJagger

Po přečtení této knihy jsem si uvědomil, že Bukowski je ten nejupřímnější autor, který kdy kráčel po této planetě.

kirsten6214

Bukowskeho povídka nemusí mít pointu a stejně vás vtáhne do děje už v první větě. Zbytečně netančí kolem horké kaše, ale napíše co chce, jednoduše, bez servítek, bez sraček okolo a ještě s vtipem. Kéž by se někteří moderní autoři inspiroval jeho stylem, pak by se novodobá literatura četla mnohem, mnohem lépe.

mi-380
23.09.2020

Autor mě znovu dostal. Člověk čte střídavě všechny možné žánry, tři hvězdy, čtyři, pět, a najednou BUM.
BUKOWSKI.
Co to je?
Jiná planeta?
Ne, jen nekompromisní pohled do temných koutů našich životů. Razantní, nekorektní a vtipný přímo ďábelsky. Asi to nebude pro každého, já se ale dobře bavil skoro celou cestu. Charles Bukowski svými nápady a Zdeněk Loníček svou důraznou četbou (a neměl bych zapomínat na překlad Tomáše Piňose) mi příjemnou služební cestu do Liberce udělali ještě příjemnější.
90 % (aktuálně 365 hodnocení s průměrem 82 %).

Ukázka textu, kdy se autor drží hodně při zemi:
„Sergi, je na tebe moc mladá.“
„Je jí třicet.“
„A tobě šedesát. To je o třicet víc.“
„Třicet je moc?“
„Samozřejmě.“
„Co takhle dvacet?“ zeptal se Serge a podíval se na Arlene.
„Dvacet ujde. Třicet, to je obscénní.“
„Proč si oba neseženete ženský svýho věku?“ zeptala se Arlene.
Oba se na ni podívali.
„Ráda žertuje,“ poznamenal Jorg.
„Jo,“ souhlasil Serge, „je s ní legrace…“

Gordonlord
21.07.2020odpad!

Samé lízání kundy, chcanky, sprostá slova, sex, chlast a občas i krev. Tohle všechno jsou témata, ve kterých si opravdu libuji.

Ale je potřeba, aby všechno tohle koření mělo dobrý základ, kterým je buď zajímavý příběh, postavy, nebo alespoň myšlenka, minimálně nějaká pointa příběhu. A když už tam nic takového není, tak ať je to alespoň zábava.

Tady ovšem z výše jmenovaných ctností není vůbec nic. Samoúčelná sprostota bez hlavy a paty, jejíž smysl a popularita mi v plné šíři uniká.

marek8167
28.04.2020

Niektoré poviedky ma neskutočne bavili, zostali mi v hlave aj dlho po dočítaní knihy. Ale bolo ich veľa ktoré ma vôbec nezaujali, prišli mi o ničom (ale chyba je možno len na mojej strane)
Všetky poviedky sú ale vpodstate o týchto troch veciach: alkohol, nahovno život spisovatela, lýzanie kundy

lumineer
03.01.2020

Kniha, která ve mně vzbudila lásku k literatuře! Do konce života budu děkovat své češtinářce na gymnáziu za to, že nám z ní četla úryvky.

Je to kniha, která má mnohem víc než jen sex, alkohol, drogy a zase sex. Některé povídky jsou nádhernou kritikou tehdejší americké společnosti!

Janadvorackova
21.08.2019

Těžky časy, lehký čtení. Tedy poslech.
Povídky spíš lepší kvality, u některých jsem se fakt nasmála. Jiné působily melancholicky, depkovsky a smutně. Ale o tom to je :).

Autora buď máte rádi, protože je sice sprostý jak dlaždič, ale je s ním hrozná prdel, tedy legrace, pardon. Nebo ho nemusíte, protože pro hrubozrnné výrazy z porno slangu nejde daleko, což vám vůbec nepřijde vtipné. Mě naštěstí postihlo to první.