Těžký časy

Pětatřicet kratších povídek kontroverzního amerického autora vypráví o nekonvenčních hrdinech z okraje společnosti v Americe 80. let 20. století. Bezcílná a mnohdy sebedestruktivní existence na okraji společnosti Bukowského hrdinům připadá přirozená a vlastně jediná možná. Alkohol, drogy, sex i násilí jsou běžnou součástí jejich života, který oni sami považují za svobodný a který nemají sílu či nechtějí jakkoliv měnit. Syrová autentičnost výpovědi, podpořená bohatou osobní zkušeností, činí z těchto próz silný, i když nikterak líbezný čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11247/tezky-casy-Qm9-11247.jpg 4.2319

Hot Water Music (1983)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Pragma

Česneksmedem

„...já jsem chudej jak scvrklej ocas kostelní myši.“
Jedna věc je naprosto jasná – buď Bukowského milujete nebo ho nenávidíte.
Teď si budu trochu protiřečit. Nemiluju ho, ale mám rád jeho jednoduchou sprostotu, upřímnost a živočišnost bytí. Uvědomte si prosím jednu základní pravdu. Život je jedna velká přetvářka. Všichni se snažíme ukázat svůj vnější kabát v co nejlepší kvalitě a lesku... Podšívka je pak vždy o něčem úplně jiném.
Naprosto prazákladní podstatou člověka i zvířat je sex. A je to vlastně přirozeně jednoduché, neboť je to první předpoklad pro přežití druhu. Bukowský to jak podvědomě, tak i vědomě ví a nemlží. Samozřejmě se zde přifařuje také alkohol a z části i cynismus, ale to je pouze medicína k těm největším ranám, těžkostem a nespravedlnostem života.
Takže nad tím moc nepřemýšlejte a jenom si ty povídky užívejte. Užívat si, to je to nejrozumnější a zároveň nejracionájnější řešení naší zranitelnosti a smrtelnosti.
Netvrdím, že je to jeho nejlepší vydaná kniha. Rozhodně však stojí za přečtení.

JoSvob

"Precteno" diky audioknize. Marne vzpominam, jestli vubec mela nejaka povidka pointu. I tak nejde Bukowskeho tvorbu nemilovat (pokudu muzu mluvit za sebe =)), protoze mam rada jeho autenticitu a syrovost. Presto tuto sbirku povazuju za jednu z tech slabsich Bukowych prozaickych knih.

KrystofJuzko

Sbírka povídek s Bukowskiho obvyklým tématem sexu, alkoholu, drog, psychických poruch i divných vztahů. Je to vtipné, obscénní, občas hnusné. Bukowski dokáže nevídaným způsobem popsat nejnižší lidské pudy.

Shindo

Od knihy s takýmto názvom nemožno čakať dúhy, kvietočky a ružové jednorožce. Buk bol človek, ktorý bol poriadne bitý životom, čo dával najavo aj vo svojej tvorbe. Na druhej strane kurvy, sex a chlast, ako uňho už býva zvykom.

Myslim si, že človeku chvíľu trvá, kým sa na jeho knihy naladí a potom si ho bud zamiluje alebo nadobro znenávidí ako úchyla a ochlastu.

daniska

Moje první kniha od Bukowskiho. Čekala jsem, že to bude bůhví co. V knize se pořád opakovalo sex, chlast, spisovatel. Některé povídky nedávaly smysl. Kniha nenadchla.

RudýOnkel
23.07.2017

TOTO NENÍ ČTENÍ PRO ŽENY - alespoň dle mého názoru, protože jak se někteří v knize chovají k ženám je něco podobného jako doba Neandrtálská. Jinak cením zajímavý pohled na nižší vrstvu, na alkoholiky a spodinu společnosti. Za mě strhující čtení bez cenzury, které umí napsat pouze Bukowski

Romance -/10
Akce 4/10
Humor 10/10
Napětí 2/10

blazniva7983
19.07.2017

V knihovně jsem po ní sáhla omylem, ale když už jsem ji měla v ruce, řekla jsem si, nu což... první povídka, bomba, říkám si, to bude jízda a fakt mě to bavilo. Ale po třetině knihy tohle nadšení opadlo a přišla nuda, šeď, stále ta samá píseň.

Nemůžu se zbavit dojmu, že na Bukowskim je zábavnej jen ten prvotní "šok", ale jak si na něj člověk zvykne, nějak to vyšumí. Další knihy od něj si asi odpustím, obávám se, že by to bylo totéž.

barbora.kr
21.03.2017

Můj první Bukowski. Něco mě překvapilo, něco zarazilo, něco bavilo, něco zase nudilo. Nevím, jestli jsem od toho nečekala víc. Ale určitě od něj ráda ještě něco zkusím.

ThomasRuhe
03.12.2016

Když si tu pročítám komentáře, tak zjišťuju že Bukowski dosáhl toho, čeho málokterý spisovatel. Čtenáři ho buď milují nebo mu nemůžou přijít na jméno, ale skoro žádnému není lhostejný.
Bukovy texty nejsou pro citlivky, takže pokud jste jeptiška která se při slovech hovno nebo prdel křižuje, tak to není pro vás. Vulgarismy v povídkách ale nejsou samoúčelné, prostě jen vystihují prostředí ve kterém se postavy pohybují. Bukowski žil v Hollywoodu, což je ve skutečnosti pořádná díra, to nejsou jen filmová studia.A většina postav jsou ztracenci a různé podivné existence.
V Těžkých časech Bukowski nepotřebuje plýtvat slovy aby dosáhl maximálního účinku na čtenáře, jakého..... to už je na vás. Na mě to zabírá, a ty povídky mě zkrátka baví.

angloumene
28.11.2016

Další z řady knih s neopakovatelným Bukowskiho stylem, který zaujme svou jednoduchostí animálností, kontroverzí a hlavně nemravností. Zůstává s podivem, že je skutečně možné skrze ve své podstatě nízkou literaturou přiblížit někdy snad až zbytečně složitě předkládanou povahu lidské mysli. A to nejen co se týče povrchních zábavy. Kromě toho ale Těžký časy nabízí řadu podařených, vtipných povídek plných zajímavých setkání, sexu i dalších tak trochu nemravných povyražení.

Belatris
24.07.2016

Jeden z přeceňovaných autorů, kteří plýtvají papírem, chlastem a mou trpělivostí. Z jeho díla pro mě má cenu tak jedna desetina, zbytek je totéž, jen naředěné a s drobnou obměnou. Nuda, nuda, samoúčelné nechutnosti a vulgarity. Nejsem nijak prudérní, ale potřebovala bych ten přebal i něčím vyplnit.
Co se dá na některých povídkách vyzdvihnout je tíživá všednodennost lidí, kteří si nežijí nijak na výši. Sociální a společenský přesah nevyrůstá z agitačně čitelných narážek, naopak je rozmělněný v pozadí a nijak netrčí. Nejoblíbenější povídka: Když tě něco pálí, křič

"Puč mi bůra." "Dougu, koně mě odrovnaly. Jsem totálně švorc." "Ach jo," vzdychl Doug. "Promiň, kámo." "To je dobrý." Doug zavěsil. Stejně Henrymu dlužil 15 dolarů. Ale toho bůra Henry měl. Měl mu ho dát. Aby už nemusel žrát psí konzervy. Nejsem až tak hodnej, napadlo ho. Bože, vždyť já jsem nakonec špatnej. Rozvalil se na posteli a užíral se."

topipig
19.05.2016

Většina povídek nemá pořádně ani hlavu ani patu a skončí skoro vždycky haluzově. Sex, chlast, drogy a nasílí - to je zkrátka Chinaski.

Alexka
07.01.2016

Na světě je spousta smutku a hnusu a občas si to člověk potřebuje připomenout, aby si uvědomil, že jeho malý výsek Světa je příjemné místo.

Arturo.Bandini
29.12.2015

V některých povídkách se toho děje spousta, v některých se děje jen něco, v některých se však neděje vůbec nic. Každopádně doporučuji poslech audio knihy, skvělý zážitek... :)

Dax
31.10.2015

Pivo, šnaps, cynismus, ženský a poeticky špinavý vidění světa. Faaajn!

kofina
22.10.2015

Mám ráda Bukowskiho přístup a styl psaní, ale přece jen tady se mi zdá, že po nějaké době už jsou ty povídky tak nějak všechny dost podobné. Je to takový ten typ, kdy si v budoucnu budete z celé knížky pamatovat už jen pár svých oblíbených scén a situací.

oXide
30.07.2015

Ale jo. Sice to není tak kvalitní četba jako některé jeho romány, třeba Poštovní úřad, ale stále jsou to čtivé povídky. Většinou syrové s nádechem humoru – často jedno z toho převládá.

feex8
07.06.2015

Uplny prepadak to nebol, ale ani ma to nijako nenadchlo.

Moje hodnotenie: 50%

Lenna75
14.03.2015

Těžký časy prožívá každej z nás a ne jenom ti chlápci z příběhů Bukowského. Když není s kým šukat, je to těžký. Když není co pít, je to těžký. Když prohráváš na závodech, je to těžký. Holt všecko je těžký a je jen na nás, jak se s tím vypořádáme. Každopádně musím podotknout - že Bukowski je mistr ve psaní skvělých děl o tom, co je život a co přinesl (nebo kolikrát nepřinesl) asi jako pavouk je mistrem v zabíjení svých obětí. DOPORUČUJI!

Feferka
11.03.2015

Na mě až moc silné kafe. Knihu jsem odložila v třetině, proto ji ani nebudu hodnotit. Třeba se k ní časem vrátím, ale teď na ni nahlížím jako jednostranné dílo, spíše nezáživné než šokující.
Nečekala jsem, že to budu tvrdit, ale Bukowski hold není pro každého.

tlllk
18.02.2015

Sprosťárny ala Bukowski, niektoré poviedky ma bavili viac iné menej. Viac ako pointu som si užíval dialógy.

TheCiko5
12.12.2014

Většina povídek oplývá neochvějnou přítomností kvalitních dialogů a vnitřních monologů. A to je podle mě držák celé knížky. Bukowski netěží z přebujelé fantazie,nebo z překombinovaných literárních tvarů. Spokojí se (stejně jako později čtenář) s jednoduchou vyprávěcí formou. Na nic si nehraje. A že je "sprostej" ? Postavy sice zvrací,šoustaji,prdí,pijou a strkají si prsty do zadku,ale to přece není nic,co by někdo z nás alespoň jednou neudělal...:-) A "zevlák" Bukowski má prostě odvahu o tomhle "obyčejném" životě psát tak,jak jí neměla spousta lepších a slavnějších spisovatelů.

shmaic
28.11.2014

Příšerně jednostranně zaměřené na nefiltrované vyjádření autorových postojů. Zajímalo by mě, jestli takový doopravdy byl nebo tím chtěl pouze šokovat. Ze začátku jsem se svíjel smíchy, dokonce jsem si to v polovině dal znovu od začátku, ale pak se to stalo tak jednotvárným, že ač nerad, musím dát pouze 3 hvězdy. Abych však nebyl pouze negativní kecal, musím uznat, že jsem si místy říkal "No do prd...!" a nebo "Néééé:D:D" a nebo "KU...", že na Bukowského opakované a neúnavné naléhání jsem se párkrát solidně cinkl skotskou, ale bez sody, a že jsem na konci litoval, že už jsem to vše četl / slyšel (audiokniha).

joslin
27.10.2014

Pro mě první seznámení s Bukowskim, potřebovala jsem k téhle literatuře dospět. Jsem ráda, že jsem začala Těžkými časy.. MILUJU HO..

timelady
16.08.2014

Bukowski opět nezklamal. Mám velmi ráda jeho neotřepaný slovník a to, s jakou nenuceností a naprostou přirozeností popisuje svoje situace a svůj přístup na svět.

Verrrunka
07.04.2014

Sbírka povídek, plno sexu a alkoholu, jak jinak u Bukowského.

mauvais-ange
29.11.2013

Přiznám se, že nemám moc ráda nadbytek sprostých slov v knihách. Přesto jsem knihu přečetla a na autorův styl si docela zvykla. Líbily se mi povídky, které měly i jiné téma než jen sex a alkohol - kritiku americké společnosti a povrchnosti, za kterou lidé skrývají své slabosti. Autor ukazuje nejobyčejnější lidi takové, jací opravdu jsou. To se mi líbilo.

Targa Dall
25.08.2013

Já to musel odložit v třetině. Zpočátku mě to bavilo, ale pak mě to syrovost a hrubost bavit přestala. Je to silný kafe, tenhleten Bukowski..

bud muj eidam
10.04.2013

super, typický Bukowski, nezklamal, egocentrický člověk odhaluje svoji duši až nadřeň

smetyl
10.06.2012

Hodně dobrý Bukowski. Skvělá je ta surovost a opravdivost všech příběhů. Charles se s ničím nepáře. Prostě chlastání, žraní, hulení a šukání. To je život. Aspoň všech Bukowskiho hrdinů. Teda "hrdinů". Většinou jde o zoufalce a vychlastance, které vychovala doba. Povídky jsou prostě boží. Bavil jsem se u toho.