Rozari Rozari komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Další z těch knih, co nedokážu odložit a mám je přečtené za 2 večery. Krásné, vzalo mě to za srdce. Držela jsem jí palce. Aj jsem si poplakala, ale tak hezky :)

12.12.2022 5 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Po pěti rychle za sebou přečtených dílech jsem byla nějak přesycena, takže půjčený 6. díl jsem do ruky vzala až po asi 2 měsících s další blížící se upomínkou na vrácení knihy do knihovny. A zas mě to pohltilo, četla jsem včera do půl 1 ráno a na konci mě úplně rozhořčilo, že rozuzlení příběhu se dozvím až v dalším díle! Přesně kvůli tomu jsem kdysi přestala u 5. dílu číst Hru o trůny, když mi došlo, že to nikam nesměřuje. Ale Willovi asi dám ještě šanci, za těch 6 dílů jsem si pro něj vypěstovala nějakou slabost nebo co, takže už mám v knihovně objednaný sedmý díl :-D

09.12.2022 5 z 5

Krysy Jejího Veličenstva Krysy Jejího Veličenstva Tuvia Tenenbom

Možná je zajímavé to číst s tím, že královna Alžběta nedávno zemřela, ale vlastně jsem se musela nutit, abych knihu dočetla. O brexitu to moc nebylo. Skutečně by mě zajímalo, jestli jsou Britové tak protiizraelsky naladěni a říkají to na potkání cizím lidem nebo je to jen chiméra v hlavě autora. Trošku zklamání po předchozích knihách.

06.12.2022 4 z 5

Operace Banány Operace Banány David Walliams

Syn (necelých 9let) knihu přečetl v podstatě za den, když byl doma nemocný, dost ho bavila (má totiž skoro 500 stran). Vtipný příběh z pro děti neobvyklé doby a místa, který má spád, místy je smutný, ale nakonec vše dobře dopadne.

06.12.2022 5 z 5

Brousek pro tvůj jazýček Brousek pro tvůj jazýček František Kábele

Našli jsme v knihoboxu na nádraží a teď čteme každý večer s naším dvouleťákem, má říkanky moc rád, líbí se mu i obrázky, hlavně ten chlapeček na houpacím koni, co vypadá jako Večerníček :-)
A hlavně to malé dítě vnímá rytmus a zvuk jednotlivých hlásek, při čtení si dávám extra pozor na výslovnost, aby všechno pěkně rozuměl a naučil se sám vyslovovat. Výborná kniha.

06.12.2022 5 z 5

U bílé babičky U bílé babičky Kamila Sojková

Syn (8 let) teď knížku četl v rámci “knižní výzvy”, kterou jim zadala paní učitelka - přečíst oblíbenou knížku rodičů nebo prarodičů. Vybral si tuhle a moc se mu líbila. Krátký příběh o holčičce z města, která prvně jede k “bílé” babičce na vesnici. Zažívá různá menší i větší dobrodružství se svým rošťáckým bratrancem Kájou. Milé čtení.

30.10.2022 5 z 5

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Dost jsem se nasmála, nejvíc asi při popisu, jak se šel potkat s uprchlickými učni a praktikanty do Daimleru :-D
Jinak velmi trefné, do Německa se pěkně opřel; snaží se být nestranný (a myslím, že se mu to daří), na rozdíl od jiných. Škoda, že takových (nejen) novinářů už je jako šafránu.

28.10.2022 5 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

“Pokud člověk bude čekat, až bude připravený, bude čekat celý život.”

Dočítám v půl 2 ráno, protože posledních cca 80 stran se nedalo odložit :-D
Fakt dost dobré, má to spád, až člověku někdy přijde, že už je to moc, co dalšího je zas potká, ale všechno do sebe tak hezky zapadá; a i když je vlastně jasné, že to dopadne dobře, člověk musí číst dál a dál, aby se ten konec dozvěděl.
U popisu, jak Evanlyn trefuje prakem tualežské protivníky, jsem se od srdce zasmála.

Jen nové příjmení Willa Dohoda mi úplně nesedí, v angličtině Will Treaty nezní tak zvláštně, čeština je v tomto poněkud zrádná. Těším se na další díl!

16.10.2022 5 z 5

Lumír včelaří Lumír včelaří Aneta Františka Holasová

Přijde mi, že to není moc pro děti. Jsou tam hodně technikálie, téměř žádný příběh. Jako jo, je to pěkné ilustrované a poučné, ale pro koho je to vlastně určeno? Pro menší ne, větší už to zase nezajímá. Máme ji doma, ale krčím rameny. Když to srovnám s knihou se stejným tématem Byl jednou jeden úl, tak ten to vyhraje na plné čáře.

08.10.2022 3 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Už jsem nadšeně okomentovala předchozí 3 díly, má smysl ještě něco psát k tomuhle?
Prostě to žeru! :-D

“Problémy, které se odloží, se často vyřeší samy.”

Jo a líbí se mi, že si na konci knihy nechali dostatečný čas na oslavu šťastného konce :-) tak to má být!

08.10.2022 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

To už jsem delší čas nezažila. Jsem také lapena. Čtu každý večer dlouho do noci, ráno jsem nevyspalá, ale musím dočíst, jak to s nimi dopadne!
Dnes jsem vrátila do knihovny tento díl a hned jsem si půjčila další tři, to kdybych náhodou četla hodně rychle :-)
Moc mě to baví. Čest, odvaha, vytrvalost, přátelství. Moc pěkné, opravdu.

04.10.2022 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Já to prostě čtu jedním dechem. Původně půjčeno pro syna, ale začetla jsem se hlavně já :-D
Tentokrát otevřený konec, naštěstí mám hned po ruce další díl :))

25.09.2022 5 z 5

Padouch, kam se podíváš Padouch, kam se podíváš Frank Schmeisser

Četli jsme synům na přeskáčku s manželem, takže mi některé pasáže chybí v kontextu, ale celkově mi to nevadilo; trochu je to přehnané, ale vlastně docela psina :-)

22.09.2022 3 z 5

Doktor Proktor a konec světa. Možná... Doktor Proktor a konec světa. Možná... Jo Nesbø

Jako dobré, ale už to na mě byla trochu moc velká fantasmagorie (nejsem tedy také cílová skupina, že) :)
Čekám se syny na audioknihu v knihovně a doufám, že přednes Davida Novotného to pozvedne.
I tak doporučuji!

19.09.2022 3 z 5

Rekviem za lásku Rekviem za lásku Jan Maruna

Našla jsem dnes tuhle útlou knížečku u rodičů v knihovně, nebudu hodnotit kvalitu, protože se mi k autorovi váže osobní vzpomínka.
Dne 25.8.2001 jsem jako studentka jela vlakem z Tábora do Prahy, přišel pan průvodčí a začal se se mnou bavit. Když zjistil, že studuji angličtinu, začal se různě vyptávat na to či ono, že sám se začal učit, a za odměnu jsem na konci cesty dostala knížku básní i s věnováním (a k tomu i Eizeret).
Pane Maruno, pokud někdy náhodou toto budete číst, tak vás zdraví Zlata ze Zlína :-)

17.09.2022

Marta si vzpomíná Marta si vzpomíná Petr Hugo Šlik

Půjčila jsem pro syny, ale dnes během večera jsem přečetla sama. A při čtení jsem vzpomínala na svou vlastní babičku, na všechny prázdniny u ní a zážitky s ní, až mě to celé nějak rozesmutnilo. Ale tak nějak hezky...

16.09.2022 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Půjčili jsme si audioknihu na cestu do Chorvatska, staršímu synovi (8,5let) se to líbilo, mladšímu (necelých sedm) ne. Čtení v podání Matouše Rumla hodnotím kladně, ale jak to gradovalo a bylo to napínavé, tak se při tom špatně řídilo, aspoň mně a zvlášť v noci :)))
Nakonec cca poslední třetinu příběhu jsem si pak přečetla papírově, za mě dobrý, užila jsem si to, ale teda nevím nevím, jestli i ten osmileťák by to dal. A ten konec mě dojal…
Doporučuji pro děti kolem 10 let.

15.09.2022 5 z 5

Byl jednou jeden úl Byl jednou jeden úl Karel Sládek

Kniha popisuje, jak to vypadá a funguje v úlu. I příběh má celkem hlavu a patu, starší včela provází čerstvě narozené včely úlem, ukazuje jim, jak se co kde dělá a zaučuje je. Milé čtení, doporučuji pro mladší děti.

08.09.2022 4 z 5

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Tuhle knihu jsem v průběhu dospívání četla snad dvacetkrát. A považuji ji za něco, co mě hodně motivovalo něco dělat, učit se, pokračovat ve studiu na VŠ a celkově něčeho dosáhnout.
Byla to obdivuhodná žena, která již od dětství tvrdě pracovala na tom, aby dosáhla svého snu. Dodnes mě nepřestává fascinovat její houževnatost, cílevědomost, ale i skromnost a láska k vlasti.

07.09.2022 5 z 5

Doktor Proktor a vana času Doktor Proktor a vana času Jo Nesbø

Bereme ty díly na přeskáčku, ale asi to nevadí. Tento díl hodnotím taky kladně, perfektní fonetický přepis francouzských vět a jmen, ale tak nějak mi chyběl ten přednes Davida Novotného z audioknihy, asi se k ní zas vrátíme, to fakt nemá chybu :-)

15.08.2022 4 z 5