Rozari Rozari komentáře u knih

Mám vlkodlaka ve stanu! Mám vlkodlaka ve stanu! Pamela Butchart

To jsme se zase nasmáli! Předchozí díl byl malinko slabší, ale tenhle musím zase pochválit - některé ty situace byly prostě k popukání :-)
Stačí jedno malé nedorozumění a děcka z toho udělají příběh přeměny učitelky na vlkodlaka. Plus dávám také za rychlé vyústění příběhu. Naše kluky (8 a 6 let) celá série moc bavila.

09.01.2022 5 z 5

Útok démonských kuchařek Útok démonských kuchařek Pamela Butchart

Zatím z celé série nejslabší.

22.12.2021 3 z 5

Náš ředitel je krysí upír! Náš ředitel je krysí upír! Pamela Butchart

Nemůžu si pomoct, ale mě tahle série fakt baví :-) Vždycky čekám, na co ta partička zase přijde a o čem sami sebe přesvědčí, že je to naprosto jasná věc a pravda :-D
Čteme knihy se syny (aktuálně 6 a 7,5 let), respektive já jim předčítám, moc je to baví. Zítra si půjčíme další díl. Doporučuji!

21.11.2021 5 z 5

Kraken Kraken China Miéville

Dalo mi fakt práci to vůbec dočíst.
Myslím, že to bylo až moc překombinované. A takové jakoby těžkopádné, pravidelně jsem u toho usínala už po pár řádcích - takže možná lze doporučit těm, co nemůžou usnout :-)

17.11.2021 2 z 5

Špionka, která jedla květákový mozeček Špionka, která jedla květákový mozeček Pamela Butchart

Syn 7,5let si půjčil první dva díly v knihovně, přečetla jsem si první, abych věděla, o co jde a docela jsem se bavila, tak jsem rovnou šla na ten druhý a za mě dobrý
Líbí se mi, že když to jde, je to převedené do českých situací (Francouzka neumí moc dobře česky; nemáme francouzské peníze, jen české) - to vnímám jako fajn.
Kratší čtení pro začínající čtenáře. Doporučuji.

13.10.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Musím říct, že mě tahle kniha úplně rozsekala. Nedokázala jsem ji odložit a chtěla jsem vědět, jak to dopadne, ale zároveň jsem se jí po přečtení musela zbavit. Jak někdy mám pocit, že určitou knihu musím mít doma, tak u téhle to byl opak - hlavně ať už doma není!
Husí kůži mám doteď.

12.10.2021

Tomík objevuje přírodu Tomík objevuje přírodu Gerard Grée

Knížku jsem dnes objevila v knihovně u známých a při listování mi došlo, že jsem ji jako malá holka četla. Je poučná a docela hezky napsaná; hlavní poselství je “Děti, chraňte přírodu!”, ale bez té progresivní ideologie dneška.

10.10.2021 4 z 5

Miky a dobrodružství s autíčkem Miky a dobrodružství s autíčkem Barbora Laňková

Až když čtu anotaci tady na databázi knih, že jde o dílo devítileté autorky, tak mi to dává smysl. Jinak bych v hodnocení byla přísnější. Ale takto - klobouk dolů, pokud příběh vymyslela a napsala malá slečna :-)

10.10.2021 3 z 5

O slonovi, který utekl z každého obrázku O slonovi, který utekl z každého obrázku Jan Vodňanský

Přečetla jsem to dneska u známých, když jsem čekala na odpolední kávu; je to krásně ilustrováno Adolfem Bornem, ale samotné pohádky nevím nevím. Takový slabší průměr. Některé pohádky ani neměly žádné vyústění, prostě najednou skončily.

10.10.2021 2 z 5

Naši učitelku ovládli mimozemšťani! Naši učitelku ovládli mimozemšťani! Pamela Butchart

Knihu si půjčil syn (7,5 let) v knihovně, tak jsem si ji chtěla přečíst, abych věděla, o co půjde, a musím říct, že jsem se fakt nasmála!
Máme i další díl, jdu na něj :-)

09.10.2021 5 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

(SPOILER) Autora i jeho knihy znám už dlouho, v roce 2007 jsem četla Un Lun Dun, ale pak jsem ho kdoví proč obcházela obloukem. I když jsem Perdido nedávno rozečetla, několik týdnů mi pak leželo vedle postele a nedokázala jsem se přimět ho znovu otevřít. Nakonec jsem si knihu vzala na dovolenou, začetla se, konečně - a musím říct SUPER (až na pár maličkostí). Parádní neotřelý svět, všemožné nevšední rasy lidí a jiných zvláštních “odrůd”, příběh zajímavý a svižný. Jen posledních 100 stran se mi četlo nějak hůř.
Jediné, s čím jsem měla problém, bylo využití/zneužití a posléze i zabití starce Andreje pro účely polapení psychomůr, dále že pan Multi z toho vyvázl tak lehce, oproti Lin, a taky ten konec jsem čekala jiný, aspoň trochu pozitivní.

Český překlad se dle mého názoru povedl na více než výtečnou - smekám klobouk, protože když si představím originál, tak překladatel odvedl opravdu skvělou práci!
Zaslouží si plný počet 5*.

23.09.2021 5 z 5

Jak se stát bubeníkem královské gardy Jak se stát bubeníkem královské gardy Zdeněk Mahler

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy, a přece si myslím, že ta kniha vůbec není pro děti.
Měli jsme tuhle knihu v knihovně celé moje dětství a nikdy jsem neměla touhu ji vůbec otevřít.
Nedávno jsem si ji vzala domů, že ji zkusím přečíst synům a nejdřív že si ji přečtu sama.
Příběh lorda z Lancasterů pro ně bude snad, až budou starší, jestli však budou chtít něco takového číst.
Mně se to líbilo, bylo to tak nějak hezky po anglicku padlé na hlavu :-)

09.09.2021 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

(SPOILER) Když Garp s matkou odjeli do Vídně, strana asi 100, říkala jsem si, o čem dál ještě bude zbylých 450 stránek, přišlo mi, že vše podstatné už bylo řečeno. A ono ne!
Od knihy jsem se nemohla odpoutat, bavily mě i knihy v knize. Velmi silný moment pro mě coby matku 3 dětí bylo automobilové neštěstí, při kterém jeden z Garpových synů přišel o život. V první chvíli to nebylo vůbec zřejmé a vyjevilo se to až v další kapitole. To mě velmi zasáhlo.

“Na kolik různých způsobů může být člověk slavný?”

Ta kniha je boží!

30.08.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Člověk se může inspirovat, jak to dělat opravdu nechce :-)
Postavy, především ta hlavní, mohly být propracované víc do hloubky. Chyběly mi tam motivy pro jednání a chování Julie vůči adoptované dceři. Všechno bylo navíc tak nějak přehnané. Konec jsem asi taky nepochopila.

30.08.2021 3 z 5

Ferdinande! Ferdinande! Robin Král

Před lety jsem objevila tuto knihu a Robina Krále, který se pak stal mým oblíbeným autorem veršů pro děti. Ferdinande! už u nás jede třetí dítě a stále se nám moc líbí. Veršovaný minipříběh o ztraceném netopýrovi, kterého hledají jeho 3 kamarádi, je prostě jednoduchý, ale skvělý. A výtvarná stránka knížky je už jen třešničkou na dortu - kdykoli jsme četli, tak poté posloužila k další hře, třeba jako garáž na auta :-)

24.08.2021 5 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Super knížka! Originální a vtipná. Líbila se synům i nám rodičům.
Perfektní a úžasné ilustrace a jejich prolínání s textem, plus za velký formát knihy.
Autoři si nádherně vyhráli s češtinou :)

“Oslorohač - společně s knihomolem nejznámější zástupci čeledi knihomarných (vandalibris).”

“Kdepak moje máma, ta si umí zjednat nepořádek.”

Moc doporučuji!

07.08.2021 5 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Kniha je poplatná místu a době, ve které byla napsána (70. léta, USA), a tak je třeba ji číst.
S některými myšlenkami souhlasím (např. že nošením dětí hlavně v prvních 6 měsících života je nemůžete rozmazlit a že když miminko pláče, tak ho máte přijít utěšit), s jinými méně (jaksi nelze spoléhat, že dítě má pud sebezáchovy a nevypije např. čisticí prostředek na nádobí, což indiáni řešit nemusí).

Co mě zaujalo, bylo, že dle autorky má každý v životě určité množství “blaha”, které potřebuje naplnit a když se to nestane právě v tom raném dětství, tak v pozdějším věku ten nedostatek může vést/vede k různým jiným cestám, jak si ono blaho dodat, a to např. přes drogy (pokud se dobře pamatuju, autorka zpovídala uživatele heroinu) - vyvstávají otázky, proč někteří lidé drogám propadnou, jiní zkusí a nepokračují, další ani nezkusí? A že víceméně neexistují žádní staří drogově závislí lidé a není to jen tím, že se stáří prostě nedožijí, autorka předjímá, že v okamžiku, kdy si člověk svůj žádaný objem blaha doplní, drogy opustí, protože už je nepotřebuje.

Závěr: věřte své intuici, spoustu věcí máme opravdu zakódovaných.

Radícím babičkám: “Děkuji za názor, vy jste svoje děti už vychovaly, tohle jsou zase moje děti, ty si vychovám sama (spolu s jejich otcem).” :-)

06.08.2021 2 z 5

Portnoyův komplex Portnoyův komplex Philip Roth

“Připadá mi, že jediní lidé, kterých se Židé nebojí, jsou Číňani. Protože jednak mluví anglicky tak, že výslovnost mého otce zní ve srovnání s jejich jako výslovnost lorda Chesterfielda; a za druhé mají v hlavě tak jako tak jenom víceméně dušenou rýži; a za třetí pro ně nejsme Židi, ale bílí - a možná dokonce Anglosasové. Jen si to představte!”

To byla teda divná kniha! Víceméně celou knihu jsem přemýšlela, jestli ji nemám odložit a už se netrápit. Těch situací s něčím pinďourem, číčou a honitbou bylo nějak moc (a prudérní fakt nejsem).
Ale historky z židovského života byly občas celkem vtipné. Dávám 2,5*.

04.08.2021 3 z 5

Podivuhodná robotí expedice Podivuhodná robotí expedice Jindřich Janíček

Mladší syn (6let) knihu dostal k svátku, ale víc zaujala toho staršího - 7,5let. Přečetli jsme za odpoledne venku a něco jsme sem tam museli vysvětlovat, ale jinak se nám moc líbila.
Jdu koupit Robotí Exodus :-)

29.07.2021 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Četla jsem cca před 20 lety a teď znovu, takže jsem věděla, co mám čekat :-) Žádná velká literatura, ale musím se smát - mě to vždycky navnadilo a můj muž si oddechl, když jsem knihu dočetla :-D

06.07.2021 3 z 5