Kraken

Hluboko ve výzkumném křídle londýnského Přírodovědného muzea je ukryt cenný exemplář legendárního živočicha: dokonalá a perfektně zachovalá krakatice obrovská. Jednoho dne však náhle a nevysvětlitelně zmizí... Nitky této krajně opovážlivé krádeže vedou hluboko do bizarního londýnského podsvětí, mezi příslušníky nejrozmanitějších kultů, falešné apoštoly a úkladné vrahy. Netrvá dlouho a na povrch vyplouvá, že neobvyklý tvor je nejen biologickou senzací nedozírné hodnoty, ale pro lidi z jistých kruhů i ztělesněním boha. A navíc ho lze využít jako spoušť blížící se apokalypsy. Konci světa se musí postavit mladý muzejní kurátor s pomocí odpadlíka krakenova kultu, ovšem jen pokud se jim podaří přežít válku gangů, do níž se nevědomky zapletli... Román Kraken je samostatný příběh s mrazivě lovecraftovskou zápletkou od celosvětově úspěšného autora, jenž jako chameleon střídá žánry, aby pokaždé překvapil a uchvátil své věrné čtenáře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56104/kraken-b5Y-56104.jpg 3.5102
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Kraken, 2010

Kniha Kraken

Thrawn89

Tak tohle mě fakt nechytlo. Nebavil mě děj, neoslovily mě postavy a vůbec se mi to celé četlo tak nějak nepříjemně. U autora jsem zvyklí na na první pohled nepochopitelná slova či prostředí, ale vždy to nakonec získalo smysl, kontury, nějaká napojení na děj, který to vysvětlil. Zde však ne. Celá kniha je střídáním těžko pochopitelných, někdy vůbec nevysvětlených, ano někdy originálních událostí, které se mi však těžko skládaly dohromady. Ani ten filozofický přesah mě moc nezaujal. No nic, s touto knihou jsem u autora poprvé a doufám, že naposledy šlápl vedle.

sarka9190

Je to má první přečtena knížka od autora a nečetla se mi vůbec špatně. Pro mne to byl příjemný návrat k urban fantasy ve stylu krapet složitějšího Nikdykde a velmi jsem si to užila. Ano, chvílemi byl případný popis či filosoficko-teologicke vysvětlování krapet matoucí a rozvlekle, ale upřímně, v dnešní době nemusím na četbu rozhodně spěchat a mohu nechat myšlenky volné prevalovat. Své odpovědi jsem dostala a jiné otevřené otázky Krakenovi velmi sluší.

iridius9373

Nepatř mezi autorovy nejlepší, ale užil jsem si ji moc. Baví mě jeho složité a někdy nevysvětlené zákruty děje. Je mi jasné, že tohle každého nechytne, ale za mě: Parádní!

Metla
30.01.2019

Svatá makrelo, celé čtyři týdny se crcat s jedním pětisetstránkovým románem! Vlastně je směšné, že jsem odložila Codrescuova "Mesiáše" a pak se pustila právě do této knihy, ale z mé strany teda žádný smích nečekejte - maximálně hořký úšklebek. "Kraken" totiž pracuje s podobnými tématy, akorát zcela odlišným způsobem: víra v kdejakou blbost, bláznivé kulty, konec světa, náboženství, zápletka je vlastně o válce mezi darwinismem a kreacionismem (jestli jsem to správně pochopila, což není vůbec jisté).
Navzdory smršti motivů a akce pro mě šlo o nezáživně frustrující čtení. Nejprve jsem dílo chtěla popsat v gastronomických pojmech jako gulášový dort pejska a kočičky, potom jsem zvažovala uchýlit se k výtvarnému, konkrétně abstraktnímu umění, nakonec mě však odpovídající příměr napadl při pohledu do pokojíku mé dcery. Mezi (s)prostým lidem Severní Moravy pro to existuje slovo MRDNÍK (naučila jsem se ho v útlém věku od otce, když vstoupil do mého pokoje, posléze mi maminkou bylo zakázáno daný výraz používat). Samozřejmě se v dětském pokoji povalují převážně hračky: plyšáci, figurky, autíčka, stovky dílů stavebnic, leporela, míčky i nafukovací balónky, sem-tam vykoukne panenka, nechybí kusy oblečení včetně bot, různé krabičky a krabice, ale také jiné předměty z domácnosti jako láhev od sprchového gelu, hřeben na psa, vařečka, prachovka, badmintonová raketa, krejčovský metr, holící strojek atd. Už jste si udělali představu? Tak si ten bordel převeďte do literární podoby a máte "Krakena".
Miéville po nadějném úvodu chrlí jeden absurdní nápad za druhým a dokonale mě tou nesourodou změtí přehltil, zmátl, po stovce stran utlumil můj zájem o přeplácaný děj plný šíleností na minimum a jen tvrdohlavost (ne, znovu se nevzdám!) mě přiměla dočíst až do konce. Brodili jste se někdy hlubokým blátem přes vypuštěný rybník a ještě vás při tom sra... sáli komáři? Tak úmorný pro mě byl "Kraken". Posledních 90 stran jsem byla odhodlaná dorazit na jeden zátah, i kdybych měla skončit u doktora Chocholouška. Závěr byl naštěstí snesitelnější, takže jsem splnila cíl bez újmy na duševním zdraví.
Hodnotila bych i méně než 45%, leč uznávám svůj podíl viny: nejsem správný druh čtenáře pro tuhle zběsilou tříšť absurdit a postav, u kterých nechápu co, proč a jak dělají. Pokud si ve švihlostech libujete a navíc znáte Londýn, třeba vás v "Krakenovi" čeká zábavná jízda plná překvapení.

VesmirnaOndatra
09.01.2019

Zaváraní anjeli, nakladané božstvá a apokalypsa ako forma happeningu.

Chalan má nápady a s jazykom to fakt vie, nepochybne to malo svoje (päť) hviezdne momenty, ale, a v tomto som asi konzervatívne staromódna, som presvedčená, že v knihe, ktorá má cez 500 strán, by mal dej tvoriť tak od oka minimálne tých 30 percent textu. Nehovorím, že som si to svojím spôsobom neužívala, ale proste, 200 strán pred koncom a vyvrcholenie v nedohľadne, začala som sa trochu nudiť a uspokojenie na konci som cítila tak akurát z toho, že sa už konečne môžem pustiť do niečoho iného. A pritom zaujímavý príbeh, len ho tam bolo málo.

Poznámka na okraj:
Tá makabrózna estetika a živelnosť v používaní metafor mi v mnohých momentoch pripomenuli Kopřivov Asfalt, ale kým u Kopřivu z toho cítiť ľahkosť a úsmev na tvári u Miévilla z toho cítiť skôr drinu, krv a pot.

pafčaodřeky
01.11.2018

Připadá vám, že záhadně poklesla vaše čtenářská gramotnost? Schopnost porozumět textu se proklatě přibližuje k nule? Klid. To jen autor předvádí sebeukájivou jazykovou exhibici. K čemu je mohutná fantazie, když je téměř nečitelná. Škoda.

kralika
08.05.2018

Imaginace pana Miévilla je neskutečná. Celá kniha je gejzírem nápadů, tu originálních, tu originálnějších.
Jenže. Pokud si představíte každý ten nápad jako barvu na paletě mistra malířského, a podle vzoru knihy je smícháte dokupy, vznikne vám nevábná hnědošedá kaše...

tygřík2
19.04.2018

Úměrně tomu, jak stoupá počet mnou přečtených knih od pana Chiny, zvětšuje se můj pocit, že si z nás výše jmenovaný prostě dělá legraci. Legraci inteligentní, napínavou, hravou a místy až černou. Takovou mám ráda. Vždycky mu na ten jeho špek skočím. A úplně na konci vždycky musím uznat, že zas vyhrál :-))

Revival
Revival