Rozari Rozari komentáře u knih

Tichá srdce – kláštery a jejich lidé Tichá srdce – kláštery a jejich lidé Alena Ježková

Kniha je těžká. Když vám v posteli při čtení na usnutí spadne na hlavu, už byste se nemuseli probudit :))
A teď vážně - je to nádherná kniha, krásné fotky, spousta zajímavých informací, kde všude byl nebo ještě je klášter, jak to v něm fungovalo od založení až po současný stav. Nejzajímavější mi však přišly příběhy lidí, kteří v klášterech žijí. A těch jsem čekala v knize mnohem víc, vlastně jsem čekala, že kniha bude hlavně o těchto lidech.
Souhlasím s příspěvkem Máničky178, také mám pocit, jako by autorce uniklo něco podstatnějšího. Anebo si to nechala pro sebe.

08.08.2022 4 z 5

Tohle mě tedy vůbec nezaujalo. Ani jsem nedočetla.

01.08.2022 1 z 5

Doktor Proktor a velká loupež zlata Doktor Proktor a velká loupež zlata Jo Nesbø

Půjčili jsme si audioknihu do auta na delší cestu, aby se synové ve věku 8,5 a skoro 7 let zabavili. Nějak jsem si nevšimla, že to není první díl, ale nevadilo nám to, bylo to vtipné, zápletka jednoduchá, bavili jsme se všichni bez rozdílu, tedy i rodiče :-)
A přednes/čtení v podání Davida Novotného neměl chybu, posouvá to dle mého názoru na ještě vyšší úroveň. Doporučujeme!

25.07.2022 4 z 5

Třetí planeta smrti Třetí planeta smrti Harry Harrison

Všechny tři planety smrti čtu v rychlém sledu za sebou. První je nejlepší, druhá slabší, třetí zase o kus lepší, ale na první nedosáhne. Aspoň že se to nenatahuje a příběh je relativně krátký, přímočarý a rychle odsýpá.
Oddechovka to byla pěkná.

13.07.2022 4 z 5

Druhá planeta smrti Druhá planeta smrti Harry Harrison

První díl byl lepší, ale tahle dovolenková jednohubka taky nebyla špatná. Dost jsem se u toho nasmála :-) Jinak Jason teda válel, je to prostě hrdina, co si poradí v každé situaci.

“V tvém životě je místo pouze pro jednu ženu. Pro mě.” :D

09.07.2022 3 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Mám na dovolené čtečku, v ní stovky knih a tahle mi padla pod ruku jako první. A byla to dobrá volba! Přečetla jsem ji sice za jedno odpoledne, ale moc se mi to líbilo. Žádné velké obstrukce, příběh šel rychle a přímo k věci. Tak aspoň už pokračuji s Druhou planetou :-)

07.07.2022 4 z 5

Když dá husa huse pusu Když dá husa huse pusu Robin Král

Básně a rýmy Robina Krále mám moc ráda, Andreu Tachezy jako ilustrátorku už také znám z jiných knih, šla jsem na jistotu.
Leporelo se synovi (aktuálně rok a 9m) líbí, já mám lehké výhrady k zobrazení některých zvířat - konkrétně mi nějak “vadí” kráva tlačící kočárek s teletem, které má v hubě dudlík :-)
Ale jinak super, přečteme a pak si stavíme ohradku :)))

05.07.2022 5 z 5

Aport, Fousku! Aport, Fousku! Ester Stará

Knížka je psaná pro děti od 2 let, syn má aktuálně rok a 9 měsíců a teď s koncem června se stala jeho nejoblíbenější “hračkou” - od rána po večerní čtení ji několikrát denně prohlížíme, čteme, ukazujeme obrázky. A musím říct, že baví i mě i jeho starší bráchy.
Moc milé čtení, krásné ilustrace, jednoduché zapamatovatelné rýmy. Doporučuji.

05.07.2022 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Tuhle útlou knížku jsem četla několik týdnů, možná až měsíců, těžká četba, těžká, ale zároveň hluboká a krásná. Jedna z těch, ke kterým se budu vracet a jsem ráda, že ji budu mít doma v knihovně. Ten konec jsem teda oplakala…

07.05.2022 5 z 5

Viktor a záhadná teta Bobina Viktor a záhadná teta Bobina Pavlína Jurková

Knihu dostal syn Viktor k 6. narozeninám, začali jsme ji číst a jemu se tedy moc nelíbila. Zatím.
Já jsem ji shltla, mně se líbila moc! Milé a laskavé čtení, jak se trochu nezvedený synek obrátil na dobrou cestu :)
Dám Viktorovi ještě šanci, tedy tomu našemu, až bude o fous starší ;-)

07.05.2022 5 z 5

Ambasadov Ambasadov China Miéville

Když mi zbývalo posledních 70-80 stran, tak jsem knihu odložila, už to nějak nešlo. Trvalo snad 6 měsíců, než jsem se k ní zase odhodlala.
New weird a ta kniha je fakt divná, hlavně právě ten konec (ta první část byla ještě celkem Ok). Už jsem moc nepobírala, o čem to vlastně je (a to se považuji za lingvistu).
Zajímalo by mě, jak někoho takové věci vůbec napadnou a ještě to dokáže sepsat.
A jinak klobouček překladateli, to musely být těžce vydělané peníze :-)

10.04.2022 3 z 5

Pomoc! Můj brácha je zombík! Pomoc! Můj brácha je zombík! Anička Záhrobská (p)

(SPOILER) Fakt divný. Půjčil si to osmiletý syn z knihovny a už po pár stránkách říkali i s mladším 6letým bráchou, že už to číst nechtějí, že je to děsí a nelíbí se jim to. Přečetla jsem si to sama, abych věděla, o co jde, a taky se mi to moc nelíbilo.
“Autorka” je pravděpodobně hlavní průvodkyní knih (chápu z popisu, že je celá série), je tam naznačeno, že se nejedná o normální holku. Zve si na přespání děti a ty musí vyprávět strašidelné příběhy.
Tento konkrétní díl vypráví Honza, že má staršího bratra a popisuje, jak se stal zombíkem (pravděpodobně puberta). Konec nejasný.
Pokud pro děti, tak starší, ale ty zas už podle mě čtou jinou literaturu. Hm, takže těžko říct.

23.03.2022 1 z 5

Kluk: Příběhy z dětství Kluk: Příběhy z dětství Roald Dahl

To se tak krásně čte! Je to životopis, vzpomínky na vlastní život, a přesto je to napsané čtivě a s laskavým humorem.
Moc se mi líbily ty fotky z jeho života, výřezy z jeho dopisů, byl to moc zajímavý vhled do angličtiny syna norských rodičů vychovávaného v Anglii/Walesu :-)
Původně jsme si půjčili knihu se syny, ale je to moc nebavilo, na rozdíl od mě.

Malý edit: vždycky mě rozesmálo, jak své starší nevlastní sourozence nazývá “prastará nevlastní sestra” a “značně letitý nevlastní bratr”. Dahlovi v té době bylo třeba 9 let a sestře s bratrem zhruba o 12 a 10 víc :-)

16.03.2022 5 z 5

Jal Jal Veronika Kutičková

Asi jsem četla jinou knihu, než ostatní hodnotící, mně to přišlo docela slabé. Čekala jsem příběh na úrovni Naslouchače nebo Mycelia, a dostala jsem skoro až červenou knihovnu, story à la Beverly Hills - mladí lidé, co nemusí chodit do práce, neb je zajistili jejich předci, stále řeší jen to, co si vezmou na sebe na pláž a na rande, nebo v kterém baru se sejdou tentokrát
To, co mohlo být zajímavé, tedy jak byla hlavní hrdinka lovcem a chránila svůj lid, je zmiňováno vždy jen jako vzpomínka z minulosti, bez jakéhokoliv detailu to když jsem byla lovcem, tak.
Jsem v půlce a nic, slovy NIC se tam neděje.
Vysvětlování toho, v čem se jalská rasa liší, v čem je výjimečná, mi přišlo takové těžkopádné, většinou mi to moc nesedělo do příběhu, který tam tedy za mě stejně moc nebyl, ale působilo to na mě jako poučování ve stylu to naše rasa oproti té normální lidské je taková a maková.
Opravdu nadbytečné mi přišlo to neustálé zmiňování spřízněnosti dvou duší. Už mi to pak vážně lezlo krkem.
Bylo tam pár nelogičností, jalský národ je vyvolený, dokonalý, nikdo o nich nemá vědět, před okolním světem hrají hru na luxusní resort; přitom o nich vědí minimálně Sutechovi synové, to s nimi jejich úhlavní nepřátelé drží basu?
Sestry si čtou myšlenky a pak v okamžiku popisu přepadení jejich domu se šeptem domlouvají, kam se schovají; hlavní hrdinka coby nejlepší lovec všech dob jde mezi své největší nepřátele a nedomyslí únikový plán?
Přijde mi to škoda, potenciál tam myslím byl.

PS: na můj vkus až moc často buď jedna nebo druhá sestra kňourala a na konci knihy došel korektuře dech - nejdřív tam Stephanie zkoumala koPku, do které ji zavřeli, a hned poté vysoký muž vÝřil svým hábitem prašnou podlahu :-)

18.02.2022 2 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Knihu jsem dostala k Vánocům. Zajímavá a zvláštní. Přemýšlím, jak byl ten příběh vlastně stvořen, znala autorka Ogeho osobně nebo se o něm dozvídala jen z vyprávění jiných lidí? Jak by ale pak věděla takové detaily z doby, kdy žil sám? Nebo je to čistá fikce?
Slovníček na konci nepokrývá všechna neznámá slova, ale aspoň něco. Byl to těžký život uprostřed tajgy. Ale asi měl i něco do sebe. Hezké čtení.

08.02.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tak to byla neskutečná jízda!
Pořád jsem chtěla své zážitky z četby sdílet, ale můj muž si to chce taky přečíst, tak abych nic neprozrazovala, “na ráně” byli naši synové, kterým je teprve 8 a 6 let, ale i je to zaujalo tak, že mě pak bombardovali otázkami, “co dalšího se s tím pozemšťanem stalo?” :-)
Dokonce jsem pak s nimi v návaznosti na téma knihy musela probírat věci jako Hubbleův teleskop a podobně :-D
Fakt pecka!

25.01.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou a jako dobré, ale nebylo to tak strhující jako Prameny Vltavy, které jsem četla krátce předtím.
Čekala jsem takovou klasickou detektivku, je to však spíše příběh s nádechem tajemna (kterého tam klidně mohlo být víc). Ale jinak hodnotím kladně a doporučuji k přečtení.

20.01.2022 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Já - nemám slov. Zase jedna z těch knih, které člověk nemůže odložit a stále jen hledá každou minutu, aby mohl pokračovat. Klobouk dolů, paní Klabouchová!

15.01.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Ladislav Zibura je můj oblíbenec. Nezklamal ani tentokrát. Líbí se mi obecně jeho styl psaní, ani zde nechybí sebeironické poznámky, které na něm mám tak ráda, vtipné hlášky a spousta zajímavých faktů. Až na ty zdrobněliny s přítelkyní, souhlasím s komentářem níže, to si autor mohl odpustit.
Jeden můj skutečný kamarád je také Ladislav, a jak jsem si později uvědomila, do Zibury jsem si ho promítla a byla pak trochu zklamaná, když jsem ho viděla a slyšela naživo :) Ale knihy si užívám, tam to nevadí.
Moc doporučuji.

12.01.2022 5 z 5

Mám vlkodlaka ve stanu! Mám vlkodlaka ve stanu! Pamela Butchart

To jsme se zase nasmáli! Předchozí díl byl malinko slabší, ale tenhle musím zase pochválit - některé ty situace byly prostě k popukání :-)
Stačí jedno malé nedorozumění a děcka z toho udělají příběh přeměny učitelky na vlkodlaka. Plus dávám také za rychlé vyústění příběhu. Naše kluky (8 a 6 let) celá série moc bavila.

09.01.2022 5 z 5