Rozari Rozari komentáře u knih

Warren XIII. a prokleté třináctiny Warren XIII. a prokleté třináctiny Tania del Rio

Třetí díl se mi asi líbil nejvíc. Graficky krása, tam si autoři drží laťku ve všech knihách.
Warren je každopádně kladný hrdina, čestný, poctivý, velkorysý. Hezky se to četlo, jsem spokojena (poslední dobou si knihy půjčuju jen v dětském oddělení, ale vůbec mi to neva :-D)

28.05.2023 5 z 5

Děti potřebují hranice Děti potřebují hranice Jan-Uwe Rogge

Za mě přínosné. Svým dětem hranice dávám, ale ne vždy jsem se svým provedením spokojena, tak proč se nenachytřit jinde. Kniha je sice 30 let stará (a co bylo před 30 lety v Německu, máme dnes nezřídka u nás), nepokrývá fenomén mobilů a sociálních sítí, ale o to až tak nejde.
Švagrová měla přísnou výchovu, první dceři nechala velkou volnost a rozmazlovala ji a výsledek v jejích necelých 5 letech je, že rodičům přerostla přes hlavu a nevědí si s ní rady. Takže kniha už putovala dál. Mně pomohla i v jiných oblastech :)

28.05.2023 4 z 5

Mrtví ptáci nezpívají Mrtví ptáci nezpívají Alan Bradley

Šestý díl se odlišuje od těch předchozích, vyšetřování zločinu se odehrává mimo hlavní zájem nejen Flavie.
Ale k odhalení rodinných tajemství se směřuje od počátku, nejdřív jsem knihou jen tak courala a nakukovala do pokojů a vzpomínek, postupně jsem přidávala do kroku a ke konci už obrazně řečeno pelášila, jen abych se dozvěděla, co se to tehdy stalo!
Dobře to má vymyšlené pan autor, zapadlo to do sebe pěkně. Jako matce 3 dětí mi od první knihy bylo divné, že by Harriet odjela od ročního dítěte jen tak s bohulibým cílem slézat hory.
Opět napínavé až do konce, moc doporučuji!

10.05.2023 5 z 5

Oblékni se pro smrt Oblékni se pro smrt Alan Bradley

Moje srdce plesá - mě to prostě baví!
A pravděpodobně díky mému nadšení pro Flavii v naší místní knihovně až teď zjistili, že jim chybí 3. a 5. díl :D Doufám, že budou brzy k mání!
Jdu na šestku ;)

07.05.2023 5 z 5

Vražda není hra Vražda není hra Alan Bradley

Flavie the best ever!!! Stala se moji nejnovější oblíbenkyní!

30.04.2023 5 z 5

Warren XIII. a Vševidoucí oko Warren XIII. a Vševidoucí oko Tania del Rio

Po grafické stránce lahůdka a příběh vlastně taky :-) Ty hádanky a šifry mě bavily i jako dospělou, rozuzlení mi přišlo trochu uspěchané, ale celkově hodnotím pozitivně a doporučuji.
Jdu na druhý díl. Snad mi ho syn půjčí :D

23.04.2023 5 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Knihu jsem si půjčila na doporučení z knihovny a podotýkám, že bych ji tedy rozhodně nezařadila mezi knihy pro děti od 9 do 12 let, kde jsem ji našla.
Jestli, tak jako rodič bych to viděla až kolem 14 let.
Mně se to líbilo. Stará dobrá Anglie, stal se zločin, byl vyřešen a pachatelé potrestáni, a Flavia je prostě dokonalá (i když pořád malá holka :))
Ty chemické kdesi cosi v příběhu nemohu úplně ocenit, to je pro mě celoživotně španělská vesnice :D
Doporučuji.

21.04.2023 5 z 5

Lama to zvládne Lama to zvládne Aleesah Darlison

Půjčili jsme v knihovně na doporučení oba díly, tento druhý hodnotím o fous výše než ten první, sem tam jsem se i pousmála :) Ale četla jsem to rodičovskýma očima a moji synové ve věku 7 a 9 let už to číst nechtěli.

18.04.2023 3 z 5

Zlatá lama Zlatá lama Aleesah Darlison

Přečetla jsem se syny a bohužel musím konstatovat, že to nebylo tak dobré, jak jsem čekala. Potenciál tam myslím byl větší.
Asi to může být vhodné pro začínající čtenáře (velká písmena, různě zvýrazněné části textu). Ale příběh za mě coby rodiče slabší.

18.04.2023 2 z 5

Po čem rabíni touží Po čem rabíni touží Tuvia Tenenbom

Jsem aktuálně někde ve druhé půlce knihy a už několik týdnů se nemůžu donutit ji vůbec otevřít.
Jsem naprosto zahlcena, ztrácím se v pojmech; kdyby kniha byla poloviční, asi by to bylo spíš ku prospěchu. Tentokrát pro mě slabší kus bohužel.

04.04.2023

Mor Mor Albert Camus

Nadčasová kniha (obzvlášť po covidové zkušenosti).
Vyhýbám se jí 20 let a teď jsem z ní nadšena.

16.03.2023 5 z 5

Holub Kolumb Holub Kolumb Emma Hanzlíková - Pecháčková

Přečetli jsme teď v týdnu po večerech a synům ve věku 7 a 9 let se moc líbila. Mně taky :)
Moc milé. Láska prostě všechno překoná. Snad si ti kluci z toho něco odnesou.

17.02.2023 5 z 5

Nick a Tesla a armáda běsnících robotů Nick a Tesla a armáda běsnících robotů Steve Hockensmith

Syn 9 let říkal: jó, dobrý :-)

31.01.2023 4 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

"Je život čím dál složitější, když člověk stárne?"
Četlo se mi to hezky. Fajn, že u některých příběhů se člověk může spolehnout, že dobře dopadnou.

28.01.2023 5 z 5

Šifra samotného Boha Šifra samotného Boha José Rodrigues dos Santos

Knihu jsem přečetla dvakrát a vždy jedním dechem. Ani nevím, kde jsem k ní před lety přišla, asi mě zaujal název, že jsem si ji koupila domů.
Příběh má spád, fyzika nikdy nebyl můj oblíbený předmět, ale tady je čtivě vysvětlována, vše do sebe pěkně zapadalo, závěr mě dostal poprvé i podruhé.
Když jsem se pak po pár letech učila portugalsky, s lektorkou jsem se o knize a autorovi bavila, že ostatní díla autora, do češtiny nepřeložené, jsou bohužel stále na stejné brdo :-)

15.01.2023 5 z 5

Šotek z chalupy Šotek z chalupy Emil Posledník

Jsme na horách a knihu jsme našli na chatě. Čteme večer našim synům ve věku 9, 7 a 2 roky a moc se jim líbí :-) Šotek je rozpustilý, provádí zvířátkům nejen na dvoře různé schválnosti a někdy mu to zas ona chtějí oplatit.
Je to takové milé čtení ze starších časů.

14.01.2023 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Drsné. Půjčila jsem si to náhodou při odchodu z knihovny, na Islandu jsem před pár lety byla, tak mě zaujalo jméno autorky a celý ten nápad. Ale teda beznaděj a bezútěšnost celé té situace mě hodila úplně do deprese. Bylo to dost reálné. Trochu mi vadila absence vysvětlení toho, proč zůstali bez spojení a že konec byl bez konce. Ale přečetla jsem to jedním dechem a budu určitě dál doporučovat.

08.01.2023 4 z 5

O nejbohatším vrabci na světě O nejbohatším vrabci na světě Eduard Petiška

Krásná kniha pro nejmenší - ponaučení se zdá být pro dvouleté dítě možná ještě příliš abstraktní, ale už i ten náš nejmladší moc dobře ví, co znamená o něco se podělit (nebo nepodělit) - nepodceňujme je :-)

Ten animovaný film, o němž píše trudoš a o jehož existenci jsem doteď neměla ponětí, jsem si dnes po čtení pustila, mohu potvrdit, že je beze slov, tedy kniha jej asi kopíruje a psaný příběh byl dodán. Většina příběhu se mi líbí víc v knížce, uznávám však, že některé věci líp vynikly ve filmu. Oboje má za mě palec nahoru.

30.12.2022 5 z 5

Paříž - Má zhouba a láska Paříž - Má zhouba a láska Rosecrans Baldwin

Mně se to líbilo, za mě dobrý. Asi hodnotím kladně, protože jsem zaujatá :-)
Neměla jsem žádná očekávání a na chvíli jsem se přenesla do Paříže, kterou jsem znala a milovala (poslední návštěva v roce 2013 byla pravděpodobně opravdu poslední, už to nebylo ono). Prostě deníkové zápisky Američana žijícího chvíli v Paříži.
Jméno autora je pro mě zcela neznámé, ale našla jsem, že má za sebou docela úspěšné literární počiny, škoda, že zatím nebylo přeloženo do češtiny.

30.12.2022 4 z 5

Jak se zbavit Mstivý Soni Jak se zbavit Mstivý Soni Jiří Holub

Nejsem cílová skupina (půjčila jsem pro 8letého syna), párkrát jsem se zasmála, ale kdyby to bylo o 3 kapitoly kratší, nic by se nestalo.
Navíc si teď nejsem jistá, jestli chci, aby si to to moje dítě přečetlo, mohlo by se inspirovat… :-)

28.12.2022 3 z 5