Mrtví ptáci nezpívají

Jednoho jarního rána roku 1951 stojí jedenáctiletá chemička a zdatná vyšetřovatelka Flavia de Luce na nádraží a očekává návrat své dávno ztracené matky Harriet. Když u nástupiště zastaví speciálně vypravený vlak, přistoupí k Flavii vysoký neznámý muž a pošeptá jí do ucha záhadnou zprávu. Za okamžik je mrtvý, sražený na koleje někým ze shromážděného davu. Co byl ten člověk zač, co znamenala jeho slova a proč je pověděl právě Flavii? Zpátky v Jelením mlází, chátrajícím sídle de Luceových, Flavia sleduje sérii stop a prověřuje své detektivní schopnosti. Postupně odhaluje největší rodinné tajemství, zahrnující i samotného Winstona Churchilla, a musí pátrat i v minulosti své matky. Zatímco hledá vraha mezi příbuznými, přáteli i cizími lidmi, možná se bude muset vznést k nebesům v matčině milovaném letadle, aby odhalila pravdu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424130/big_mrtvi-ptaci-nezpivaji-Amg-424130.jpg 4.839

Případ Flavie de Luce / Prípad Flavie de Luce 6.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Kalibr

The Dead in their Vaulted Arches, 2014

Kniha Mrtví ptáci nezpívají

SputnikV

nedá se svítit, nejlepší byl ten první díl... tento už je poněkud mimo...

soukroma

Velmi zvláštní (zkušenost): po Flavii bych nikdy nesáhla, nebýt zajímavých komentářů, takže jsem si vybrala ze série díl s vysokým hodnocením a ignorovala žánrové (věkové) zařazení. Kniha se mi nečetla snadno, často jsem vrtěla hlavou údivem (oživování mrtvých?), nevěřícně (znalosti Flavie v chemii byly vskutku podivuhodné na dvanáctiletou holku), nechápavě (spoustu věcí se nechává autor až na konec, to nejmenší třeba plná jména F. sester: o dva roky starší knihomolka Daffy je Dafné a zasnoubená osmnáctka s hudebním nadáním Feely je Ofélie; stejně tak jako neustále přibývající významné postavy na scéně).
Celá kniha je hlavně hodně pochmurná, co také čekat, když se po deseti letech najde mrtvola manželky a matky a je pro téměř státní pohřeb dovezena z Tibetu do Anglie, domů. Dusivý smutek, hrůza, vzpomínky (nebo stejně neblahý jejich nedostatek u Flavie, která si matku nepamatovala vůbec jako nejmladší ze sester), to vše podkresleno tajemstvím státního významu, které se sama Flavie pokouší rozlousknout (když už se jí nepovedlo matku oživit). Zajímavé figury, rodinná pouta, psychologie v britských reáliích a dozvucích světové války (zejména boje proti Japoncům).
Nejsem si jistá, že se mi kniha výjimečně líbila, po dalších dílech hned tak nesáhnu, ale rozhodně to byl nečekaně nezvyklý zážitek.

"Už jsem zjistila, že jedním ze znaků opravdu velké mysli je schopnost předstírat hloupost na požádání."

"Udělala jsem správnou věc a holt s tím budu muset žít."

"Většina předmětů, pokud je analyzujete jak zrakově, tak chemicky, nakonec vydá veškerá svoje tajemství, jakkoli bezvýznamná se můžou jevit."

"Světlo a žár: nic víc na tom není.
Tajemství hvězd.
Ale když jste to vzali do důsledků, světlo JE energie a teplo taky.
Takže energie, když se nad tím zamyslíte, je svrchovaný potentát: počátek a konec všeho, kořen všech věcí."

Zajímavý byl postřeh o tom, co se stane, když zemřou mrtví. Bude tohle znamenat vzkříšení? (přesný citát jsem si zapomněla včas poznamenat a už ho nemůžu najít)

Pozn.: 1) i když je to o dvanáctileté holce, nemyslím si, že je to zrovna čtení pro děti; 2) důvod pro český titul (samozřejmě na hony vzdálený původnímu) mi zůstal skryt

stanislav.janac

Výborný díl, určitě patří do těch lepších. Doufám, že budou další díly v češtině.

Guarnere

Tak tohle bylo opravdu hutné. Když nepočítám poslední dvě tři kapitolky, tak se na bezmála 260 stránkách odehrálo jeden a půl dne. A přesto to nikde nedrhlo, plynulo to a hlavně mě to nepustilo ani na jeden kratičký okamžik. Po většinu času to bylo dost smutné, hodně přemýšlivé (téměř až filosofující) a taky hodně dospělé. Ale nevadilo mi to, Flavia již několikrát dokázala, že není jen tak obyčejné dítě. Po přečtení tohoto zatím posledního přeloženého dílu musím zkonstatovat, že to ani omylem nejsou knihy pro děti a mládež.
A taky jsem si vždycky říkala, proč by matka opustila své tři děti kvůli nějaké výpravě do Himalájí a teď již to vím a všechno to do sebe krásně zapadlo. A ano, třešničkou na dortu je pro mě vždy Dogger, můj milovaný Dogger - vždy ve správný čas na správném místě.
Rozhodně nejlepší díl a již se nemůžu dočkat překladu dalších.

TeraBla

Flavie vyrostla. Je z ní velká skorodospělá vážnější 12ti letá dívka. Podle mě to vypadalo jako poslední díl, ale ráda se nechám překvapit. Asi nejlepší díl, ale současně také nejsmutnější. Flavie neměla tolik prostoru ke svým vtipně jízlivým poznámkám. Nechápu, že je tahle série zařazena mezi dětskou četbu.

alibaba72

Flavie mě opravdu baví a tento díl byl dle mého názoru nejlepší :-)

Terka10
15.11.2020

Další naprosto geniální příběh. Flavie je na svůj věk ohromně inteligentní a její znalost a záliba v chemii je (i přes to, že je to pouze kniha) mimořádná. Detektivní případy se krásně prolínají s její zvědavou a svým způsobem milou povahou. Spolu s Doggerem je to má nejoblíbenější postava. Určitě doporučuji všem.

Scarletty
09.09.2020

Tak téhle díl se mi líbil hodně, oproti slabějším "Posledním tónům z krypty" a "oblékni se pro smrt".
Tentokrát se Flavie musí vyrovnat s návratem své matky, ponuré náladě všech přítomných a hlavně tajného spiknutí, kvuli kterému musí mladá chemička zapátrat v minulosti, aby objevila pravdu.

Ačkoliv díl zpracovává témata ztráty a zármutku do hloubky, nepůsobí příliš depresivně a autor jako vždy nešetří nadsázkou a mírně černým humorem. Ačkoliv se kniha může tvářit jako dětská detektivka, já bych ji zařadila mezi čistokrevné detektivky, které na rozdíl od dětských nezkrášlují realitu, nýbrž popisují smrt a vraždy takové, jaké jsou, aniž by působily příliš morbidně a temně.

Klobouček dolů autorovi za znalosti chemie a nenásilnou a zajímavou formu, jakou nás seznamuje s chemickými pokusy a látkami skrze děj.