Překlep a Škraloup

Věděli jste, že věci stárnou? Stačí jen na chvilku nedávat pozor a z věci, která před chvíli zářila novotou, je starý, nepotřebný krám. Ale kdo za to může? Drobná stvoření, která mají veškeré stárnutí na starosti. Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, se jednoho dne vydá na dobrodružné putování k samotn... celý text

Věděli jste, že věci stárnou? Stačí jen na chvilku nedávat pozor a z věci, která před chvíli zářila novotou, je starý, nepotřebný krám. Ale kdo za to může? Drobná stvoření, která mají veškeré stárnutí na starosti. Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, se jednoho dne vydá na dobrodružné putování k samotnému Zubu Času. Podaří se mu zastavit stárnutí? A kdo získá Křišťálový Prdlajs? A jakou roli v tom všem hraje mluvící hovnivál? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/312774/preklep-a-skraloup-kM8-312774.jpg 4.526
Žánr:
Humor, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
triatlet
11. srpna

!ROZOP !ROZOP
Žák třetí třídy ZŠSV (základní školy pro stárnutí věcí) vypráví svůj příběh odehrávající se v říši skřítků – entropíků. Co tropí Překlep? Přepleky. Pomáhá tátovi při jeho práci v knihovně, ale víc ho láká internet a programování. „Mít překlep v nějaké hrozně slavné knížce je určitě fajn, ale co je to třeba proti překlepu v programu, který používá deset milionů lidí?“ (s. 14).
Entropíci přistupují k pořádku nezvykle, takže při čtení se doporučuje jíst, pít, odhazovat odpadky, prskat. Nejlepší je sednout si do nějakého hodně starého zaprášeného křesla. Záložka není třeba. Pokud nepřečtete knihu na jeden zátah, tak prostě ohněte list.
Lidský svět je pro entropíky divný. „Vůbec jsem nechápal, proč jí nadává, když ty příšerně čisté a nažehlené šatičky s tou zmrzlinou vypadaly konečně aspoň trochu normálně.“ (s. 58)
Překlepova máma, ta by si hned sjednala nepořádek :-)
Překlepův spolužák Škraloup má problémy s češtinou. „Zrovna nedávno jsme psali diktát a chudák Škraloup ho měl úplně bez chybičky, takže jsem si ho s ním rychle vyměnil. Všechny gramatický chyby a překlepy mám samozřejmě v malíku.“ (s. 25)
Kdo je zvědavej, bude brzo starej. To je krédo moudrých entropíků. Jazyk ocení čtenáři, kteří mají rádi jazykové hříčky. „Hned vedle nás seděli entropíci z textilního oddělení. S ničím se nepářou.“ (s. 42)
Nápaditý příběh má nádhernou grafickou úpravu. Entropie ožívá díky ilustracím Daniela Špačka.
Zisk Magnesie Litera je "huský kakao", ale autoři by asi radši Křišťálový Prdlajs :-)
ŽIJUTE SI TENROPÍ BORODORUŽSTVÍ.

Candide
28. června

Na začátku jsem kroutila hlavou, co je to za blbost, ale přesně na straně 61 jsem prozřela. Tato kniha má úžasný filozofický a existenciální přesah, díky čemuž ji stojí za to číst a mít doma. Jak jsem ráda, že jsem s ní na straně 60 nesekla!

dagmar7365
23. června

Knihu jsem četla s dětmi ve věku 4-10, líbila se jim, ale myslím si, že nejvíc si ji užila nejstarší 10-letá. A možná ještě víc já. Mám dojem, že občas děti nebyly schopny pochopit všechny narážky v textu, vynálezy a nákresy. Rozhodně je určena až školním dětem a ještě bych řekla, že spíše starším. Ačkoli svým velkým formátem a množstvím nápaditých ilustrací svádí k tomu považovat ji za knihu pro menší děti. Příběh měl na můj vkus nakonec velmi rychlé vyřešení, které ve mně i dětech vyvolalo víc otázek než, že by přinesl jasnou odpověď. Nicméně i tak hodnotím knihu vysoce, je to příjemné osvěžení na poli dětské literatury.

MartinaF
19. června

Dočteno, ale že bych z toho úplně byla paf, to ne.

Byl to sice zajímavý nápad, dobře se to četlo, ale mně to až tak moc nesedlo. Navíc ten velký formát se špatně držel.

Za mě lehké zklamání.

bagel
19. června

Hodně nápadité, bavila jsem se.

orson
19. června

Moc pěkná kniha (i když podle obálky bych ji dětem asi nekoupil). Každopádně ty ilustrace uvnitř od Daniela Špačka, tomu dávají druhý level (hlavně pro čtoucí rodiče). Cenu Magnesia Litera si knížka rozhodně zasloužila.

Voda1
30. května

Vtipné.

Hanka_Bohmova
01. dubna

Fantazie. Tohle se musí líbit každému, komu je důvěrně znám systém organizace domácnosti, varianta atomový výbuch. Což, jak doznávám, já jsem. Dospělák asi nebude na větvi z příběhu, ale všechny ty blbinky okolo za čtyři hvězdičky stojí. Když budete hodní, zahrajeme si vraky, však běda zlobivcům - po vyučování naklušete žluknout ořechy na Vánoce!

"Ať se vám práce pod rukama celý život tak pěkně rozpadá jako mně. Vivat entropia!"

MayB2
14. ledna

Jako první mě zaujaly ilustrace, ale než jsem knížku koupila neteři k vánocům, radši jsem si ji taky přečetla (Jeden dneska nikdy neví.). I příběh se mi líbí, ale nejvíc mě dostaly různé mašinky a vynálezy ze světa skřítků jako ožužlávátko, dělo na prachové chuchvalce nebo šmodrchátko sluchátkových kabelů.