Koncept kontinua

Podtitul: Hledání ztraceného štěstí pro nás i naše děti. Autorka ve své světově proslulé knize odhaluje, proč jsou lidé žijící na Západě tak nespokojení a často nešťastní. Po několika expedicích mezi jihoamerické indiány rozpoznala, že tyto pocity mohou pramenit z neuspokojených potřeb miminek a malých dětí, které se na Západě snažíme vychovávat podle všemožných teorií, jen ne podle vlastní intuice a evolucí vytvořených jednoduchých pravidel a očekávání. V knize, kterou napsala již v r. 1975, velmi jasně a přesvědčivě vysvětluje, jak je potřeba zacházet s našimi nejmenšími, aby z nich vyrostly spokojené a samostatné děti a posléze dospělí lidé, kteří si nepotřebují „léčit“ své deprivace z dětství všemi možnými způsoby, počínaje drogovou závislostí a konče nezdravými partnerskými vztahy, a jsou schopni vést plnohodnotný život, jenž nebude naplněn věčnou nespokojeností a hledáním „něčeho“, co nalézt nelze. Našemu vlastnímu životu tak dává úplně nový rozměr a pomáhá lidem najít jednoduchou, a přitom málo předvídatelnou odpověď na často kladenou otázku – proč nejsme šťastní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24685/big_koncept-kontinua-ojY-24685.jpg 4239
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Rodina

Vydáno: , DharmaGaia

Continuum concept, 2004

Kniha Koncept kontinua

Cabiria

Jak už to u knih tohoto druhu bývá, stačilo by vše shrnout pár větami...

Rozari

Kniha je poplatná místu a době, ve které byla napsána (70. léta, USA), a tak je třeba ji číst.
S některými myšlenkami souhlasím (např. že nošením dětí hlavně v prvních 6 měsících života je nemůžete rozmazlit a že když miminko pláče, tak ho máte přijít utěšit), s jinými méně (jaksi nelze spoléhat, že dítě má pud sebezáchovy a nevypije např. čisticí prostředek na nádobí, což indiáni řešit nemusí).

Co mě zaujalo, bylo, že dle autorky má každý v životě určité množství “blaha”, které potřebuje naplnit a když se to nestane právě v tom raném dětství, tak v pozdějším věku ten nedostatek může vést/vede k různým jiným cestám, jak si ono blaho dodat, a to např. přes drogy (pokud se dobře pamatuju, autorka zpovídala uživatele heroinu) - vyvstávají otázky, proč někteří lidé drogám propadnou, jiní zkusí a nepokračují, další ani nezkusí? A že víceméně neexistují žádní staří drogově závislí lidé a není to jen tím, že se stáří prostě nedožijí, autorka předjímá, že v okamžiku, kdy si člověk svůj žádaný objem blaha doplní, drogy opustí, protože už je nepotřebuje.

Závěr: věřte své intuici, spoustu věcí máme opravdu zakódovaných.

Radícím babičkám: “Děkuji za názor, vy jste svoje děti už vychovaly, tohle jsou zase moje děti, ty si vychovám sama (spolu s jejich otcem).” :-)

vlkcz

Četl jsem před pár lety a znovu se mi silně vybavovala letos při četbě Pearcova Magického dítěte. Napsáno v téměř stejné době, velice podobná východiska i závěry a stejný nezájem "oficiálních míst". Muselo uplynout 40 let, aby si našla "své" čtenáře.
Dharma Gaia zaslouží poděkování za to, že tuto knihu přinesla českým zájemcům, ale ta obálka je fakt hrozná.

Thalata

I když kniha přináší některé v zásadě inspirativní myšlenky (důvěra v rodičovskou intuici, přirozenou sociálnost dítěte, důležitost častého kontaktu matky a dítěte v prvním půlroce-nošení dětí, dítě jako součást aktivního života matky ne jeho středobodem, dosycení deficitů v průběhu života ), musím výrazně nesouhlasit se způsobem jejich podání.
Autorčiny závěry vzniklé na základě osobní zkušenosti života u kmene jihoamerických indiánů (bez jakékoli výzkumné metodologie) jsou prezentovány jako všeobecné a vsevysvětlující (včetně homosexuality v západní společnosti) pravdy. Kniha je psána méně strukturovaně a přehledně, zato obsahuje na emoce cílící pasáže, které mohou velmi snadno v rodičích vyvolat pocity viny až deprese (jak je také uvedeno už v úvodu v příběhu jedné z čtenářek), jak svým dětem v dobré víře nenapravitelně ublížili.

vila_z_lesa

Někdy je krásné zasnít se a snažit se žít vědomý život jako indián v buši. Vidět vše tak jednoduše...

Jen z toho nedělat dogma, to je pak cesta do pekel, nevěřte tomu, že žádné dítě nepláče, i to indiánské, nic není tak dokonalé a ideální jak se nám autorka snaží vnutit.

Martica

Jednou za čas si tuto knihu potřebuju znovu přečíst, abych si připomněla, o co vlastně v životě jde.

kástečkou

Jedna z nejsilnějších a nejpůsobivějších knih o mateřství a výchově, co jsem kdy četla. Napojení na vnitřní intuici, pocit blaženého "vím co dělám, a je to OK"...

sandratea

Koncept kontinua je kniha, z které jsem byla na začátku nesmírně nadšená. Vrhla jsem se do jejího praktikování, protože mi velice intenzivně vsugerovala, že jakmile to neudělám, děti budou navždy neštastné. Bohužel takto jsem byla brzy neštastná a na vyhoření já. a se mnou celá rodina. Takže asi takhle - kniha se hezky čte, ale prosím vás, pak si řekněte, že odsud podsud a fakt nejsme divoši v buši (i když by to bylo super), takže to musíme dělat jinak. A bohužel to jak jnak to dělat v podmínkách Evropy nijak neporadí, místo toho jen tak depka, že my to tu děláme špatně. Takže za mě pozor, ta kniha je dost zrádná.