roso.mak roso.mak komentáře u knih

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Ale jo. Čte se rychle, pobaví. Asi by mě nakrklo, kdybych za tak krátký zážitek utratila tak hodně peněz, ale knihovnická průkazka snese všechno.

27.08.2017 2 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Slavná není jenom tak. Spíš než o nějaký propracovaný svět a příběh se jedná o varování. Ne o světě bez knih, ty jsou jen symbolem, ale o světě, kde se dobrovolně přestalo přemýšlet. Přečetla jsem jí během jednoho odpoledne a možná se k ní ještě jednou vrátím.

06.02.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

SKVĚLÉ!

Po dlouhé době kniha, kterou jsem spořádala na posezení. Pakuj se zpátky na ostrov Robinsone se svým násilně pokřesťanštělým otrokem.

Skvěle ubíhající děj, autorova nastudovaná faktografie (nejsem ale odborník) a zdravý cynismus hlavního hrdiny dávají dohromady knihu, kterou by dětičky měly číst místo korektní verze Robinsona, která byla předkládána mě.

07.08.2016 5 z 5

Led Led Pavel Korněv

Dost bylo upírů s rozněžnělým srdcem, je tu sníh, mráz a Led. A taky spousta olova.

Nemohu si pomoct, tahle kniha mě chytla. Jsem fanda záhadně ztracených světů a drsných hrdinů, kteří nepíší básně a nevzdychají po křehotinkách.

09.01.2016 5 z 5

Věk přízraků Věk přízraků Lenka Poláčková

Hvězdičku navíc za českou autorku.

Přestože je kniha oficiálně ze série, je to samostatný román. Takže výhodou je, že se dozvíte, jak to nakonec dopadne. Nevýhodou je, že to není zas tak super napsaný.

Gradace zápletky je taková nijaká a vlastně dost vyšumí do ztracena. Na druhou stranu fakt hodně oceňuji, že autorka nelenila a zasadila příběh do reálné historie.

Odraz doby, kdy se mladá česká holka bez vzdělání snaží protlouct jako služka v německém Olomouci a jediný čeho se jí dostává je, že jí stará babka zneužívá proto, aby seancemi pobavila své přátele. A ani jí nenapadne, že bych za to měla platit, a je jí úplně ukradený, že by na to mohla holka umřít. Obávám se, že pro tehdejší dobu naprosto typické.

Ale dopadne to skoro až pohádkově, nebojte.

17.04.2024 4 z 5

Skvěle odvyprávěné, zajímavé a místy silně dojímavé čtení.

24.03.2024 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Nedávno jsem četla, že kniha by se měla začínat co nejpozději to jde. Tahle kniha to nedodržela a první dvě kapitoly jsou dost vopruz. Ale prosim, nenechte se tím odradit. Protože zbytek je vážně skvěle napsaný.

Trochu se obávám dalších dílů, přeci jen hrdinka si do moci hodně pomohla a to bývá na škodu, nicméně dostala do vínku taky pořádně silného nového nepřítele, takže se jdu s chutí pustit do nášupu.

17.02.2024 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Jak se tohle mohlo stát bestselerem? Po stránkách nudy jsem přeskočila na stranu 280 a vůbec nic se sakra nestalo! Kurzem rychločtení jsem behem půl hodinky dorazila na konec, abych to se zakroucením hlavou odhodila. A ano jsem si jistá, že jsem nepřišla ani o jednu "zásadní" informaci, kterou chtěla autorka předat.

09.11.2022 1 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Praha, ve které byste žít nechtěli. A v ní se brodí sračkami poslední dovopravdovej policajt.

02.11.2022 5 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

(SPOILER) Je to trochu jako když píšete scénář pro Ulici. Musíte dát dohromady extravagantní lidi, nechat je chovat se mírně nelogicky, omluvit to alkoholem a zasadit do dramatického prostředí. Jen tak kniha pak neskončí dřív než začala.

Ze začátku se to dost táhne, pak je to chvíli super a pak... končí pár stran po odhalení mrtvoly. I když zločinů k odhalení je tam o hodně víc, to zase abych nekřivdila.

A chápu proč autorka skončila jak skončila, ale že by mě to uspokojilo, to zrovna ne. Autorka má potenciál, uvidíme s čím přijde příště.

22.01.2022 3 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Nevím zdali je to tím že kniha prostě není tak dobrá, nebo tím, že ke Gainmanovi jsem si nikdy nenašla cestu, ale přišla mi slabší.

Nejvíc mě při čtení asi bavilo sledovat, kde končí Terry Pratchett a začíná Neil gaiman a naopak.

19.01.2022 3 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Jak porevoluční dítě si říkám, že mám zprdele kliku, že jsem nikdy nemusela řešit dilema, zda si hodit matkou, nebo se stát nějakým Jánským ve spise, abych mohla na vejšku, nebo si zachovat své ideály a poslat svůj život do kanálu a makat jako uklízečka. Ale sama vím, že z výchovy držet hubu a krok, se těžko vymaňuje. Takže to spíš tipuju na toho Jánského.

Kniha je super. Člověk by si měl připomínat častěji, že se má vlastně skvěle.

19.10.2021 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Skvělá kniha, co se čte jedním dechem. Skoro by člověk nevěřil, že autorka nemluví z vlastní zkušenosti. I když sama jsem se nikdy do blízkého kontaktu s takovým dítětem nedostala, takže těžko budu hledat chyby, že.

15.08.2021 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Je fajn, když narazíte na autora, který umí nechat hrdiny doopravdy vyvíjet a který umí poskládat dohromady překvapivé konce. A má smysl pro humor.

Četlo se to snadno a lehce, a přestože jsem měla tendenci to popohánět u popisu soubojů, knihu jako celek hodnotím jako dobrou. Pokud chcete lehčí čtení na dvě odpoledne, sáhněte po ní.

01.08.2021 4 z 5

Nečekejte žádné zuřivé pojednání o KLDR. Tato kniha není ničím jiným než vyprávěním zážitků ze studijního pobytu. Ale díky zemi ve které se to odehrává, je zajímavá každá čárka.

12.07.2021 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Takhle povídková kniha mě velmi příjemně překvapila. Až na jednu povídku, která se o to jenom lehce otře, ani jedna z povídek netrpí klasickou nemocí tohoto žánru - zabředávání do filozofických a metafyzických blábolů.

Také oceňuji, že každá z povídek je přiměřeně napínavá, má přiměřeně překvapivý konec a hlavně každá je jiná. Nejsou podle jednoho mustru jen s prejmenovanymi hrdiny a planetou.

12.07.2021 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Za prvé upozorňuji - Marťan byl neskutečně skvělá kniha a pokud budete srovnávat, tak se vám Artemis líbit nebude. Laťka je totiž zatraceně vysoko.

Ale pokud se chcete pustit do nepříliš vzdálené budoucnosti a navštívit město na Měsíci, které by rozhodně mohlo fungovat - pak do toho.

23.07.2020 4 z 5

Skvělá kniha i na několikáté přečtení. Moje nej je Vedla nás Šmauzová a Jak jsem se učil kouřit.

25.06.2020 5 z 5

Úkol přežít Úkol přežít Vasilij Michajlovič Machanenko

Knihu jsem nakonec zhltla na posezení, nenechte se odradit prvními stránkami. Je to jako hrát Word of Warcraft, aniž by se člověk musel obtěžovat doopravdy hrát. Prostě sledujete, jak se to to hlavnímu hrdinovi zatraceně daří.

Jo, daří se mu až moc. Deus ex machina by mohl občas šlápnout na brzdu, ale mám pocit, že to v rámci série bude dávat nějaký vyšší smysl. Nehledě na to, že by ta kniha nebyla jinak tak čtivá.

19.06.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Naprosto dokonala kniha, ktera chytne a nepusti.

28.02.2020 5 z 5