roman9276 roman9276 komentáře u knih

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Jude a Noah, sourozenci, dvojčata, umělci, stejní a zároveň jiní. Tohle skvělý a poetický dílo se hodně povedlo. Drama v rodině, v lásce, hledání identity, dospívání, tajemství, hrabání se vlastních sračkách, obrovskym žalu a vše prosycený uměním. Dva příběhy, různé časové roviny, kde jsem se ze začátku trochu ztrácel, ale pak jsem do toho vklouzl. Emoce na mě stříkaly z každý stránky. Kniha se svýma 354 stránkama byla krátká. Mrzí mě, že tady bylo více Jude a málo Noaha, oba příběhy si zasloužily stejnou část knihy, protože místama byla kniha lehce utahaná kvůli Jude a Noah mohl dostat prostor a né to nahňácat na do poslední stránky. Konec byl trošku moc vyumělkovanej, ale to už je moje guilty pleasure.

05.05.2021 4 z 5

Mořská panna Mořská panna Christina Henry

Pohádka pro dospělé o jedné mořské panně, lásce a skutečné historické postavě P. T. Barnumovi. Tajemno mořských panen mě mega bavilo, ale bylo ho tady zoufale málo. Barnum je pěknej hajzl, co vidí jenom prachy, ale postava Amelie ej kej ej mořský panny mě bavila. Příběh byl taková lehce nadprůměrná oddechovka, bylo to takový fajn letní čtení s žádnou zasranou omáčkou okolo. Trochu jiná literatura, než jsem zvyklej obvykle číst, ale příběh je obestřen tajemnem, že si mě hodně získal.

04.05.2021 3 z 5

Koruna času Koruna času Natalja Ščerba

(SPOILER) Tahle série si mě získala už jen těma krásnejma obálkama. První díl jsem četl už před nějakou dobou, a když jsem se pustil do druhýho dílu, nemohl jsem přestat. Je to fajn fantasy teda spíš pro mládež, ale mě to hodně bavilo. Časodějnictví je mega zajímavá disciplína, která mě hodně fascinovala a celkově prolítneme celej Časodějnickej svět a dokonce i Prahu. V něčem originální a v něčem trochu jako Bradavice. S postavama už to bylo krapet horší, jednak nevim, zda to není ruská nátura, ale všichni jsou tady extrémně uřvaní, vztahovační, výbušní a v podstatě se vás neustále snažej zabít a házet klacky pod nohy, takže takový malý Hunger games. Postavy mě v podstatě pořád sraly a vlastně všechny, bylo to s nima jak na střídačce, ale to tomu dodávalo na originalitě a rozhodně si zaslouží pozornost.

04.05.2021 4 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

(SPOILER) Celkově hodnotím tuto vesmírnou trilogii velice kladně, ale má to spoustou ALE. Jako ty vole všichni se znaj chvíli, ale už za sebe dokážou pokládat životy? Zamilovávaj se za 5 minut do sebe, trochu moc teenage na mě. Zvrat srážky měsíců se mi hodně líbil, to musím autorovi přičíst k dobru. Zakončení série bylo docela povedený a oceňuju autorův krutej přístup poslat většinu hlavních postav na smrt.

15.12.2020 3 z 5

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

Od začátku do konce mi hlavou běžela jenom jedna věta, a to What the fuck is wrong with you? Rasismus nechutná xenofóbie, něco absolutně šílenýho se tady děje. Celou knihu jsem přemýšlel, že takhle nějak takhle zacházel Hitler s Židy. Nechutný, šíleně nechutný. Některý postavy mě tak neuvěřitelně sraly a z představy, že takoví lidé chodí po týhle planetě se mi chce blejt. Ta obrovská posedlost čistou rasou, co mi to jenom připomíná… Hnus! každopádně velice čtivá YA, ale mrzí mě, že u Zloděje čísel byl tak ukvapenej konec, první půlka knížky byla zbytečně zdlouhavá a akční konec zkrácenej na minimum.

14.07.2020 4 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Já jsem teda krvavým ostřím začal ještě před skleněným trůnem a jsem moc rád, že jsem to udělal. Byl jsem tak napnutej s každym dílem. Takhle jsem věděl, že se s postavama ještě setkám a krásně mi to doplnilo pozdější příběh. Neumim si představit, že bych tohle četl po dočtení celý série nebo nedej bože ještě před královstvím popela, kdy jsem byl extrémně napnutej jak to všechno dopadne.

04.05.2020 5 z 5

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Ano, měl jsem pravdu, Ambrose je neskutečně otravnej ufňukánek. Druhej díl o dost lepší, jak už postavy znám, tak do děje vpadnul velice rychle. Pořád samý zvraty, neskutečně nepínavý, u některejch stránek jsem ani nedejchal. Hodně dobrý. Linka Tash bezkonkurenčně nejlepší. Edyon mi už trochu lezl na nervy, konec hodně zajímavej, těšim se na pokračování.

17.02.2020 4 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Tohle je opravdu silný příběh. Nedokázal jsem si představit, co po skvělém Skoncovat s Eddym B. může ještě přijít a tady nám autor naservíroval další masakr. Bohužel styl vyprávění mi absolutně nesedl a většinu knihy jsem protrpěl. Pan Louis tady vypráví prostřednictvím své sestry, která „tlumočí“ příběh svému manželovi. Jenže ona ty vole to vypráví přesně jako moje ségra, neustálý odbočky a vytáčky a než se dostane k jádru pudla, tak jí to trvá vždycky tak dlouho, že jí skoro neposlouchám???? a tady to trvá neuvěřitelnejch 150 stran, který mě mega otravovaly, protože jeho sestra je otravná stejně jako ta moje a hodně jsem uvažoval, že knihu odložim. Nakonec jsem vytrval, ke konci se to celkově zlepšilo, ale dojem z knihy to již nezachránilo. A to mě po předchozím úžasnym dílu hodně zklamalo.

30.12.2019 3 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Jakkoliv se to zdálo jako originální sci-fi, tak mě to teda bohužel zklamalo. Tahle knížka měla ty vole tak obrovskej potenciál, originální svět, roboti, biologie, intriky, politikaření, bylo tam i spousta nečekaných zvratů. Bohužel autorka to prostě nedotáhla do konce a v podstatě to celý odflákla. Samozřejmě, že i když je to young adult, tak to přece neznamená, že příběh trochu zprimitivní, oseká na nějakej základ, přitom já bych chtěl o tomhle světě vědět víc. Trochu se bojim pokračování, protože recenze jsou dost záporný.

13.12.2019 3 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Na tohle jsem se teda chystal pekelně dlouho, vlastně jí mám v seznamu možná takovejch dobrejch 8 let, tak jsem si řekl, že by možná bylo načase s tim začít. A ono se mi to fakt líbilo, i když je hlavní postavě 13 a je to knížka pro děti a mládež, takovej ruskej Harry Potter nebo i taková Popelka s kouzelnou mocí, včetně zlý rodiny, u který jsou prostě všichni a všechno proti ní. Napínavý, mega čtivý a fakt prostě dobrý, takže si prostě sakra musim koupit těch dalších 5 dílů, že jo.

29.11.2019 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Inheritance byla oproti Brisingru pěkně našlápnutá od začátku a neustále se tam něco dělo, autor nám již trošku zestárnul, tak to bylo trochu i znát. Na týhle sérii oceňuju v závěru hlavně zvraty, který nám Paolini téměř pokaždý naservíroval těsně před koncem. Další plus byly obrovský progresy postav hlavně teda Nasuady, Rorana a i Eragona. Konečný osudy postav mi sakra udělaly radost a těšim se až v září vyjde pokračování. Co už mě tak nepotěšilo, byl boj s Gallbatorixem, kterej teda za nic moc nestál a hlavně když asi tak milión stran Eragon a Arya okolo sebe kroužej a člověk čeká, že to budou dělat jak králíci a oni se jen chytnou za ruce?! No mám dost. Takže kde je můj drak???

16.08.2019 5 z 5

Už před lety mě zaujala obálka a já si nadávám, proč jsem se k této knize nedostal drív. Hrozně příjemná oddechovka, u který jsem se nejednou zasmál nahlas jak blbeček. Martin u své umírající babičky potká Smrt a tak začíná podivné přátelství. Zažíváme Martinovo mládí, kdy se s ním Smrt chce kamarádit, protože jí nikdo nevidí ani neslyší a ona si vždycky zajde, když se schyluje k prvnímu sexu nebo v podobně příjemný situaci. Hezky napsaný, něco jsem si z toho vzal, protože vás to donutí uvažovat nad smrtí, nad tím, kolik máme každý času, než zaklepeme bačkorama, líbily se mi úvahy hlavního hrdiny o tom, že všichni sice víme, že tam musíme, ale na druhou stranu, nikdo asi není úplně připravenej tenhle svět opustit, i když věděl, kdy on přesně zemře.

17.05.2019 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Hurá, konečně fantasy, kde jsou dospělý lidi a není to young adultovka. Trochu otřepaný téma čarodějnice a upír, ale tady mi to na nervy nelezlo. Narazej na sebe, láska jako trám, na můj vkus to tady bylo až moc rychlý, ale oukej. Děj je sice trochu pomalejší, ale díky skvělýmu seriálu se mega těšíte na to, co přijde. Pomalu poznáváte postavy, který jsou sympatický a dost vzdělaný, a to dodává knize úplně jinej rozměr. Není tady nouze o něco akčnějšího, takže jsem to doooost hltal.

07.05.2019 5 z 5

Wonder Woman: Válkonoška Wonder Woman: Válkonoška Leigh Bardugo

Tak tohle se Bardugo prostě nepovedlo. Začátek relativně slibnej, mladá Diana jak vyrůstá v Themiskyře, snaží se prosadit mezi ostatníma amazonkama, soupeří, závodí, bojuje, trénuje, což slibovalo dobrej příběh. Jenže, pak tam omylem zabloudí nějaká Máňa ty vole a pak jde celej příběh do háje. Já nevim, proč to autorka musela to zasadit do debilníyoung adultovky. Postavy nudný, dobrý dvě třetiny se v knize nic moc neděje, dialogy stupidní, postavy jakbysmet. Dobrejch 14 dní mi trvalo se tim prokousat. Ještě, že nebude pokračování.

01.05.2019 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Rupi Kaur mě mega baví. Pár větama se vás dokáže dotknout dost hluboko. Její vlastní ilustrace, tady dokazují, že v jednoduchosti je krása. Přečteno za chvilku, ale co mi trošku vadilo, byla přemíra feminismu ke konci, nic proti tomu, ale tady už to bylo až moc.

15.04.2019 4 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

První díl z trilogie Šiva. Zajímavej pohled do indický kultury a mytologie, což mě vždycky obcházelo velkým obloukem. Tři čtvrtě knihy se vlastně nic moc nedělo a bylo to docela dóst nudný. V podstatě to nejzajímavější se děje až na konci, tudíž mě to docela i nalákalo na další pokračování. Co mi docela vadilo, že když se děj odehrává v roce 1900 před naším letopočtem, tak Melužané znali oxidanty a i hojně používaný slovo terorismus mi na danou dobu prostě nesedí. A další věc, co mi prostě nešlo přes hubu, byly ty indický jména a názvy, i když si to čtu sám pro sebe, tak jména jako Parvatešvár, Brhaspati, Svadvípané, Višvadjumna nebo Vírabhadra, by si na tom člověk vylámal jazyk.

09.04.2019 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Tohle je víc rozvedená povídka, která se asi nevešla do Severský mytologie, což vlastně vůbec nevadí. Kouzelný ilustrace krásně dokreslujou celej příběh. Mě se to moc líbilo.

01.03.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Ani jsem vlastně nevěděl, co čekat. Ale ono to bylo docela dobrý. Kniha převyprávěných příběhů, někdy jsem se fakt zasmál, hlavně u příběhu, kde se Thor převlíkl za nevěstu. Úplná pecka to zase nebyla, ale pokud vás zajímá severská mytologie, tak můžu doporučit.

26.02.2019 4 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Chvílema jsem si říkal, zda celá série neměla skončit předchozím dílem, páč mi to možná přišlo trošku zbytečný. Tenhle díl byl ze začátku takovej slabší, ale na konci se to zase pěkně rozjelo. Líbil se mi vývin vztahu mezi Alekem a Magnusem :) a celkově se nám zase odkryla nějaká další tajemství, což mě zase dost bavilo. Co mě, ale fakt nebavilo nebo spíš mi celej díl lezl Jace neskutečně na nervy a dost se mi zprotivil, tak jsem zvědavej, jak se bude jeho postava dál vyvíjet a jak to bude mít s Clary :)

18.01.2019 4 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Druhej díl rozhodně lepší než první. Očekávání jsem neměl žádný a mile mě to překvapilo. Dostali jsme se hlouběji do světa lovců stínů a mě moc baví tenhle svět poznávat. Knížka je dobře napsaná, napínavá a já jí zhltnul za 3 dny. Týhle série se nemůžu nabažit, tudíž hned letim na další díl.

14.01.2019 5 z 5