Odd a mraziví obři

od:


KoupitKoupit eknihu

Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišku a orlici, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové. Dokáže dvanáctiletý chlapec získat Thorovo kladivo, přeprat obry a konečně osvobodit bohy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/376892/odd-a-mrazivi-obri-cCR-376892.jpg 4.678
Orig. název:

Odd and the Frost Giants (2008)

Žánr:
Fantasy, Mytologie, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Přidat komentář
bibi.r
včera

Spojení autorské dvojice Gaiman a Riddell je prostě boží.
Vikingská mytologie propojená s pohádkou, dobrodružstvím a odvahou.
Skvělý příběh a nádherné ilustrace.

Yaromil
12. října

Lehké nahlédnutí do severské mytologie s nijak příliš výrazným příběhem, ale celé je to takové milé a vizuálně krásné, že to člověk slupne prakticky na posezení. Každopádně se jedná o knihu spíše pro děti a tak se k ní musí asi i přistupovat.

Příběh: 3*, Zpracování knihy: 5*

blimba
08. října

Příjemně plynoucí.

rarášek
10. září

Moje první knížka od Neila Gaimana a byla skvělá. A ty doprovodné ilustrace byli užasné. Určitě si přečtu další knížky od tohoto autora. :)

Zmiu
12. srpna

Vizuálně hezké, ale trochu jsem doufala, že Gaiman rozbije některá klišé týkající se severské mytologie. Co se týče pojetí mytologie, jsem spíš zklamaná. Ale Odd mi byl sympatický, takže takový lepší průměr.

Veronicess
09. srpna

Táto roztomilá knižočka o malom chlapcovi a známej trojke zo severskej mytológie mi vylúdila obrovský úsmev na tvári. Bolo to veľmi milé a zábavné čítanie, rozhodne nie len pre deti :)

hana8062
08. srpna

Ideální ledové čtení do vroucích dnů. Rychlovka! Přečteno za jednu cestu vlakem. Příběh bych popsala jako dobrodružnou fantasy pohádku se severskými motivy. Mladý Odd se rozhodne opustit neutěšený život v rodné vesnici a vydává se na cesty. Záhy se setkává se třemi výjimečnými zvířaty, medvědem, liškou a orlem v nesnázích. Odd se jim rozhodne pomoci,.... pomohou i oni jemu? Pro fanoušky Thora, Lokiho a Neila Gaimana skoro nezbytnost :). Na mě nejvíce zapůsobily nádherné kresby a dokonale zpracovaná obálka. Trochu vítězství formy nad obsahem, ale co naplat, i tak je to zkrátka malý klenot.

betys6914
03. srpna

Ač je to vůči Gaimanovi a jeho skvělému spisovatelskému umu poněkud zlé, tuhle knihu chcete hlavně kvůli ilustracím. Styl kresby Chrise Ridella je naprosto úchvatný, černobílá ilustrace se stříbrnými detaily si podmaní každého.

Marekh
02. srpna

Kniha se mi líbila včetně nádherných ilustrací. Zajímavá je také koncepce předních desek knihy. Kniha má křídový papír. Škoda, že příběh nebyl delší, poněvadž knihu jsem měl rychle přečtenou.

Citát z knihy, který mne oslovil:

Moudrý muž ví, kdy být zticha. Jenom hlupák všechno vyzvoní.

havranice
01. srpna

Dala jsem na místní komentáře a knihu naslepo objednala se záměrem darovat ji svým dětem. Nejdřív jsem ji přečetla sama. Z hlediska vizuálna je kniha skutečně krásná, krásnější než to vypadá na internetu, protože tam není vidět, jak jsou různé části kreseb stříbrné - v tomto je kniha opravdu mimořádně povedená. Knihy ale kupuji kvůli obsahu, a ten mě tady až tak nepřesvědčil. O severské mytologii moc nevím a od Gaimana jsem nic jiného nečetla, neměla jsem tedy ke knize apriori pozitivní vztah z titulu toho, že bych jedno či druhé už dříve měla ráda. Při četbě jsem se to snažila číst očima mých dětí a představovat si, zda by se jim dobře chápal text, zda by jim to něco dalo, zda by je to bavilo atd. Příběh je bohužel spíše plytký, k hlavnímu hrdinovi nelze moc získat vztah, protože nemá v knize žádnou osobnost, zápletka není silná, vyvrcholení příběhu nic moc, přesah a poučení z příběhu podle mě žádné, v textu jsem se místy ztrácela (při druhém čtení už ne), neplynul až tak dobře, a to hlavně v dialozích, celé přečteno asi za hodinu. Říkala jsem si, že jsem asi musela něco minout, nebo být nějak nesoustředěná či unavená a knihu jsem proto přečetla druhý den znova .......a bylo to lepší, přece jen pro mě pak příběh získal trochu tvář a některé momenty jsem při druhém čtení ocenila - ale opravdu je potřeba nečekat moc. K tomu všemu je tam často pořád zmiňováno, že dospělí ve vesnici nebo bohové byli tam a tam pořád opilí, že v opilosti chlípně pokukují po bohyních, Oddův otec svou ženu získal tak, že ji jako viking někde násilně ukradl - místy mi to přišlo napsáno prostě v takovém nedětském duchu - vím, že tyhle momenty k těm severským bohům a také k vikingům patří, ale já se to snažila vnímat očima osmiletého dítěte, a byla jsem z těchto momentů trochu zaražená. Tak pozitivní hodnocení knihy zde na databazi si vysvětluju tím, že to četli asi většinou jen dospělí, kteří milují Gaimana a severskou mytologii a prostě jim to přišlo jako milý přídavek z tohoto prostředí a od jejich oblíbeného autora. Pokud už někdo dané postavy ze severské mytologie zná, asi pro něho díky asociacím na jiné příběhy s Ódinem, Tórem a Lokim tito tři mají už více tvář, také pro ně více znamenají nějaké rekvizity ze severské mytologie (kladivo, boty co chodí po vzduchu, duhový most), a prostě si o nich rádi přečtou a rádi se s nimi v tomto mini příběhu setkají a asi pak klidně příběhu ledacos odpustí. Příběh je zde zasazen do souvislostí s jinými příběhy ze severské mytologie - o stavbě Ásgardské zdi apod., což těm, kdo to zná, dodá asi pocit známé půdy, na kterou rádi zavítají, ale neznalec nemá důvod tyto momenty nějak ocenit. Takhle samostatně podle mě příběh až tak dobře nefunguje a pro děti by mohl být zklamáním. Pro mě, bez té předchozí znalosti, to bohužel bylo spíš jen nehlubokým zkratkovitějším příběhem, ze kterého přes některé milé momenty nic moc neplyne a který byl moc krátký. Ilustrace jsou ale krásné a knihu zvedají.

Fantasysvet
22. července

Oddov príbeh má 125 strán. Rozsah je ideálny, pretože ponúka Gaimanovi využiť všetky umelecké atribúty rozprávkového žánru, a to od magických čísiel, dobrých a zlých postáv, rôznych hrdinských úloh, cez čarovné predmety, boj dobra so zlom, až po jednotlivé umelecké výrazové prostriedky, ktoré vyzdvihujú pôvab rozprávkového jazyka. Odd spolu s ľadovými obrami je teda plný ideálov. Ale o tom predsa rozprávky sú. Podáva objektívnu realitu ako nadprirodzenú a s naivnou samozrejmosťou, pretože v rozprávkach je naozaj všetko skutočné, inak by im veľké či malé deti nikdy neuverili. Cez svoju fiktívnosť charakterizuje svetonázor spoločnosti, jej vzťah ku skutočnosti a boj za nezávislosť, a to preto, aby mohol detský čitateľ prejsť vnútorným prerodom. Ako inak mu totiž ukázať rôznorodosť okolitého sveta a ľudí v ňom, ak nie cez rozprávkových hrdinov, ktorí rovnako ako on nezapadajú do konkrétnej schémy, a preto sú výnimoční? Neil Gaiman na to prišiel podobne ako mnohí iní autori pred ním. Našiel si spôsob, akým prostredníctvom svojich kníh osloviť čitateľov rôzneho veku, veľkosti, národnosti či náročnosti. Vyšliapal si k nim cestu, nadviazal s nimi intímny vzťah, očaroval ich a, čo je najdôležitejšie, otvoril im brány svojho magického sveta, ktorý sa tak ľahko inde nevidí.

bosorka
13. července

Skvělý doplněk k právě poslouchané audioknížce Severská mytologie. Moc krásná pohádka, severské mýty mě uchvacují, nevím, proč jsem je dosud skoro opomíjela. Plus jako vždy překrásné kresby Chrise Riddella. Takové knížky jsou jedno velké potěšení.

krži
13. července

Další krásná pohádka, tentokrát postavena na severské mytologii, kterou miluju a proto jsem nad míru spokojený. Ilustrace knize dodávají další rozměr a proto nemohu hodnotit jinak, něž pěti hvězdami. Nejsem žádné dítě, ale i tak jsem si to obrovsky užil!

FuriosoR
09. července

Doporučuji si předtím přečíst převyprávěnou Severskou mytologii od Gaimana a vzít to při jednom :)
Ilustrace v této knize jsou něco božího (doslova), spojení těchto dvou autorů bylo pastvou pro oči a nehorázně potěšilo už u knihy Spáčka a vřeteno, kterou, pokud jste nečetli, tak také hecněte :)
Samotná kniha je nádherně zpracovaná a příběh nenudí, ba naopak, po dočtení se dostaví pocit zadostiučinění a možná vás i jako mě bude mrzet, že je konec :)

MartinaF
03. července

Další skvělá kniha mého oblíbeného autora. Co k tomu dodat? Krásná pohádka se severskými bohy. K tomu povedené ilustrace a slib, že Odd by mohl prožít další příběhy. Nemůžu si přát víc.

tomas8334
24. června

Mám prostě pro Gaimana slabost..

hana1070
21. června

Tahle knížka je určená dětem cca od 8 let, ale víte co? Já jsem si ji užila:-). Je to příběh, který děti nenásilnou formou přivede k poznání, v tomto případě k nahlédnutí do severské mytologie. Je na Vás Edda moc těžká? Pak začněte s Oddem, příp. s další knihou Neila Gaimana cílenou na děti – se Severskou mytologií, která u nás vyšla v loňském roce. Čeká na Vás krásná bohyně Freya, moudrý, ale věčně zachmuřený Odin, lstivý polobůh Loki, o jehož kouscích se ne vždy sluší mluvit před dětmi, i silný a jednoduchý Tór se svým kladivem… A děsiví ledoví obři, kteří s bohy neustále bojují. Děti mohou knížku vnímat jako jednoduché dobrodružství malého dvanáctiletého kluka, který pomáhá zakletým zvířatům, rodiče si pak vychutnají další vrstvy a třeba je to (tak jako mě) dovede i k tomu, že si o severským mýtech načtou něco víc. Kniha je psaná velmi přístupným jazykem (díky patří překladatelce Heleně Šváchové, která překládala například Fantastická zvířata a kde je najít), má spád a je i zábavná. No a o vizuální stránce knihy netřeba hovořit - je to velká paráda.

Tess666
17. června

krásně mrazivý příběh ... ideální číst současně se Severskou mytologií, kde je vysvětleno co se stalo před tím ...

Aniday
15. června

nádherný severský příběh doprovázený bohatě propracovanými, úžasně krásnými ilustracemi... tento skvost by neměl chybět v knihovně nikomu, kdo miluje severskou mytologii...

cathyblack
15. června

Kniha byla rozkosna jak pribehem, tak provedenim.

KAREL6725
04. června

Krásná pohádka od mistra pera Neila Gaimana . Fantastické ilustrace. Ideální četba do těchto horkých dnů. Na pohádku od autora není nikdy pozdě. Doporučuji , stojí za přečtení. Plný počet hvězd.

alexvera
03. června

Na pohádky od Neila Gaimana není nikdo příliš starý. V krásné zpracované knize naleznete úchvatné ilustrace a moc hezký příběh o Oddovi a severských bozích.

IamReader
02. června

Krásný pohádkový příběh o severských bozích, nádherné ilustrace a skvělé provedení - jedna z nejkrásnějších knih v mé knihovně.

piquillio
28. května

Příjemná jednohubka v exkluzivní podobě.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Autor a jeho další knihy

Neil Gaiman

Neil Gaiman
britská, 1960

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených103x
v Čtenářské výzvě19x
v Doporučených5x
v Knihotéce38x
v Chystám se číst59x
v Chci si koupit29x
v dalších seznamech2x