Smrt a jiné vrcholy mého života

Smrt a jiné vrcholy mého života

Hlavní hrdina Martin není právě nadšený, když u postele své umírající babičky potká ztělesněnou Smrt. Ta si přišla pro duši staré dámy a raduje se, že ji konečně někdo vidí a slyší. Jedním si je jistá: Jim dvěma s Martinem je předurčeno, aby se stali nejlepšími přáteli. Tenhle kluk je opravdu milý človíček. A mimochodem, nikdo vám s jistotou nezaručí, že se nedá umřít na nudu nebo na zlomené srdce…Martin si časem zvykne, že se Smrt vynoří vždycky ve chvíli, kdy se mu to nejméně hodí. Když však potká ženu, o níž tuší, že je to ta pravá, musí si položit rozhodující otázku: Má vůbec smysl žít, milovat a toužit po štěstí, když stejně všechno skončí smrtí? Hořká i laskavá komedie oplývající nadsázkou a černým humorem...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294105/smrt-a-jine-vrcholy-meho-zivota-OFe-294105.jpg 4.2346

Der Tod und andere Höhepunkte meines Leben (2013)

Humor, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR)

Romžiry

Pěkná kniha k zamyšlení.

zuzca.h
31.12.2017

Užásně napsaný příběh o životě a smrti o našem strachu ze smrti a o tom, že smrt je vlastně celkem lidská nebo ne:) .Jakmile jsem se začetla nemohla jsem přestat. Někdy jsem souhlasila s Martinem někdy se Smrtí. Pro mě jednoznačně druhá nejlepší kniha kterou jsem letos přečetla.

Vlk.kh
30.12.2017

Je to pěkná knížka. Místy úsměvné, ale zároveň se to stále točí kolem závažného tématu naší smrtelnosti a nutilo mě to po přečtení k zamyšlení. Je třeba neřešit hlouposti a život si řádně užívat - Obladi, oblada :-)

Dominika21
17.12.2017

Moc hezká kniha, originální nápad a pak jeho samotné zpracování, kdy autor humornou formou začlení Smrt do běžného života chlapce jménem Martin, který je schopen Smrt vidět, hovořit s ní, dokonce se s ní přátelit. Místy jsem se musela opravdu smát...většinou rozhovorům se Smrtí a velmi vtipně popisovaným reakcím obou postav. Kniha je i přes zvolené téma dle mého názoru odpočinkové čtení, plna laskavého humoru i se zápletkou, která Vás nutí číst knihu dál a dál. Knihu vřele doporučuji.

Mark
16.12.2017

Skvělá kniha k relaxaci i zamyšlení.

Jolina
16.12.2017

Líbilo. Téma velmi poutavé, zajímavé, příběh byl jednodušší, ale čtivý. Stále teď sleduji motýly (naštěstí jich v zimě moc nelétá:)), ale zkoumám, jestli se někde kolem mě Smrt nevyskytuje. Už od toho okamžiku, kdy Smrt odhalila svého nástupce, jsem s napětím čekala, jak to dopadne, stane se ta osudná chvíle? Závěr překvapil...

cukrovka
02.11.2017

Zajímavé a zvláštní. Kniha se dobře čte a je plná laskavého humoru a témat k zamyšlení.

kajunka333
31.10.2017

Krásná kniha, nádherně se četla. Jen popisování Smrti v ženském rodě bylo trochu zvláštní. Ale krásný námět, velmi vtipné a přitom laskavé, skutečně přivedla k zamyšlení.

jindrich7442
31.10.2017

Perfektní námět, který i přes velice jednoduché dialogy a někdy poněkud suchý humor dokáže vyvolat nejrůznější emoce. Otázkou je, zda tyto nedostatky nejsou zásluhou spíše překladu než samotného autora. Proto i přes drobné výhrady 4/5.

sarka-destiny
29.10.2017

Pěkné čtení, originální příběh. Akorát mě mrzí ten překlad. I když je Smrt muž, tak jen aby byla zachovaná pravidla ČJ, musí se o něm mluvit v ženském rodě? To bylo opravdu hooooodně podivné.

OndřejMergl
16.10.2017

Interakce hlavního hrdiny s výstřední postavou smrti probíhá humornou formou, která vyvolá přinejmenším úsměv. Za tento aspekt získává kniha nepochybně významné plus.

Zajímavé mi přišlo i filozofování o možnosti ovlivnění předem daného osudu, pokusy vzepřít se stanovenému řádu a obejít smrt. V této oblasti kniha podává mnoho podnětů k zamyšlení.

Na odlehčenou nechybí ani rovina milostných vztahů, kdy s hlavním hrdinou procházíme v zásadě všemi milostnými úspěchy i neúspěchy.

Závěrečné vyznění příběhu mi ovšem zkazilo jinak příjemný dojem ze čtení. Jako by autor zahodil veškerý potenciál, který tak pracně kousek po kousku hromadil po celou dobu. I proto nemůžu hodnotit lépe než průměrem.

ratiris
12.10.2017

Kniha má velmi čtivý obsah a autor lehkým humorem popisuje životní setkání člověka a smrtě. Co mě však velmi zklamalo byl závěr knihy a to na tolik, že jsem musela hodnocení snížit z velmi dobré na průměr. Škoda :( kniha měla obrovský potenciál, který podle mého nebyl plně využit.

Adelka123456
12.10.2017

Výborné!!! Napsat humornou knihu je mnohem náročnější než napsat thriller, řekla bych... A tady se to rozhodně povedlo....

Booky84
10.10.2017

Pěkná kniha, pobavila a vedla mne k zamyšlení - hezký autorův nápad.

klarat13
29.09.2017

Hezká zvláštní kniha

tsal
21.09.2017

Můžu o knize, zabývající se smrtí a umíráním, napsat, že je optimistická a veselá? Přinejmenším je to zvláštní. Jenže je to také pravda.

Martin vidí Smrt, což je velmi ojedinělý jev. Není proto překvapující, že se Smrt rozhodne s Martinem za každou cenu spřátelit, přestože mají jen málo společného. Smrt(-ťák) je nekonečný, Martinův život je okamžikem. Smrt vidí svou práci jako osud, jemuž se nelze vyhnout. Martin na ni nahlíží jako na věc, proti níž lze bojovat. Oba se tak často dostávají do morálního a názorového střetu, díky němuž přátelství skřípe. Ale také se vyvíjí a upevňuje.

Tento titul je vlastně jedním velkým zamyšlením nad životem a jeho koncem. Odlehčenou a humornou formou otevírá téma, nad nímž se čas od času pozastavuje každý z nás, a nabízí prostor dvěma hlavním pohledům, aniž by nakonec vnucoval jedinou skutečnou pravdu. Nejde o high literaturu, úkolem je spíše na krátkou dobu zabavit. Přesto vás hlavní myšlenka donutí popřemýšlet o tom, kdo z těch dvou má pravdu a jestli něco jako pravda vůbec existuje.

Bohužel se našly i dva nedostatky, které hodnocení stáhly dolů. Jednak textu chybí tah na branku. Kniha je čitelná a těžko se odkládá. Přesto… chybí silné emoce, chybí překotné tempo. Všechno plyne příliš poklidně, bez větších vln. Druhak se moc nepovedl překlad. Proč se o Smrti (/Smrťovi) a Smrt sám o sobě mluví v ženském rodě, přestože jde o muže, mi zcela uniklo. Věty občas nedávaly smysl, jednou jsem zaznamenala prohození postav a v popkulturních reáliích, jichž nebylo nejméně, překladatelka také nebyla pevná v kramflecích.

(PS: Obálku chci jako plakát na zeď!)

qydko
15.09.2017

Zpočátku jsem se báječně bavila, pak nabrala kniha trochu vážnější notu. Jen mě možná trochu zklamal závěr, takový happy end jsem nečekala.

Aki12
22.08.2017

Smrt a jiné vrcholy mého života je báječnou, čtivou a ve všech směrech zajímavou knížkou, který rozhodně stojí za přečtení. Sebastian Niedlich, její tvůrce, v ní krásně ukazuje, že ani Smrt to nemá na světě jednoduché a že i někdo takový touží po přátelství a možná i lásce. Martinovi a i nám jako čtenářům se sice z prvních několika stránek a kapitol může zdát, že přátelství se Smrtí může bát báječné a zajímavé a že cestovat z místa na místo jen díky pouhé myšlence je určitě velká pecka, ale faktem je, že vlastně není o co stát.
I když mě kniha ze začátku bavila, od 80 stránky nudila, tak konec, který byl velice k zamyšlení, mile překvapil, a tak zůstávám u svého názoru, že knihu stojí za to číst.

e.llis
22.08.2017

Skvěle sarkastická, humoruplná kniha.
Nemám k tomu co dodat. Snad jen, že konec byl opravdu krásný a Martin je skvělá postava, která se nedá nenávidět. Je úžasné jak moc se dokáže obětovat pro lidi jako celek.

EE
22.08.2017

Výborná, leč neobvyklá kniha. Po přečtení zanechala ve mně hodně přemýšlení.

inkara
20.08.2017

Přečetla jsem jedním dechem!
Kniha mě zaujala kvůli názvu a pak kvůli obálce, chvíli mi trvalo se začíst. Hlavní hrdina mi ze začátku připadal takový nemastný neslaný a Smrt mě otravovala. Naštěstí jsem knihu neodložila, po pár stránkách se to hodně zlepšilo. Zasmála jsem se i dojala a bylo to příjemné čtení. Nevadilo by mi víc černého humoru.

Acamar
12.08.2017

Dojem po přečtení je...tak na půl cesty. Některé nápady mne zaujaly, ale chvíli jsem si musela zvykat na pro mne ne moc přitažlivý styl psaní, humorná nebo v něčem objevná či výjimečná mi kniha také moc nepřišla...ale zas mi byl sympatický hlavní hrdina, i když místy působil hodně natvrdle:)

happy-smile
25.07.2017

Velmi mi to připomnělo knihy od Fredrika Backmana. Taky to byl takový lidský příběh, kde některé části byly smutné nebo dojemné a jiné zase velmi úsměvné. Bylo to moc pěkné a jestli od tohoto autora u nás vyjde něco dalšího, tak se po tom určitě hned vrhnu. Obálka knihy je pěkná a lákavá, ale asi může navodit mylný dojem, že se jedná o vyloženou komedii. Četla jsem ve slovenštině a jsem za to ráda, vypadá to, že v českém překladu si autor úplně neporadil s tím, že ta smrt je on. Slováci to vyřešili elegantně Smrtonošem.

LadyKet
23.07.2017

Jednoduchý styl, ale přesto velmi citlivý a emotivní. Prý to má být i komedie... Vtipy tam sice jsou, jenže když jsem si uvědomila, že je říká sama Smrt, tak mi spíše přejel mráz po zádech.
Jinak jsem si u knihy i dost pobrečela, takže nedoporučuji pro slabší povahy.

biairicia
21.07.2017

Neobvyklá kniha. Narazila jsem na ní tak, že při koupi jiné knihy v ní byl vložen letáček s upoutávkou na tuto. Takže jsem šla znovu do knihkupectví. Musím říct, že to nejvtipnější bylo asi bohužel v upoutávce, takže trochu zklamání z moc velkého očekávání. Psáno je to hodně jednoduše a trochu bez spádu, mezi humorné knihy bych úplně s jistotou nezařadila, ač některé části opravdu pobavily a našlo se i trochu černého humoru bych řekla :) Jedná se spíš o takové vyprávění ze života outsidera s neobvyklým prvkem. A to, že za nejlepšího a skoro jediného přítele má samotnou smrt :) Téma neboli nápad je nevšední, což je plusem této knížky. Člověk se musí začíst a vydržet. Je zde asi snadné knihu odložit. Ale jelikož jsem vydržela a můžu hodnotit celek, tak je to za 3 hvězdy a celkem mile čtení, které stojí za přečtení. Po knize sáhněte až v případě, kdy nebude nálada na nějaké veledílo, či trhák :) bez velkého očekávání může kniha velmi mile překvapit ;)

magnolia
15.07.2017

Ta obálka se mi nelíbí, to je fakt. Knížka ale nebyla špatná, přestože jsem v polovině váhala a (zcela výjimečně) se podívala na poslední kapitolu - a potom v klidu dočetla. Od začátku mě vadilo neustálé nevhodné zjevování se Smrti, hovory s ní, které hrdinovi způsobovaly problémy ve vztahu k okolí a celé mi to nějak nesedělo - no, musela jsem si zvyknout, o tom přece příběh je. Zbytečné mi připadalo další pojmenování Smrti, takže chvíli to byla ona, chvíli on. Co mě bavilo, bylo to ostatní - příběh kluka ze (dříve) západního Německa, jeho dětství a dospívání, první zkušenosti s láskou a se vším, co život přináší. Martin jako zamilovaný kluk, člen týmu vodních záchranářů, jako voják na povinné službě, jako student a začínající lékař, jako manžel a syn. Léta osmdesátá, devadesátá a dál, od zbourání berlínské zdi až k pádu dvojčat v NY. A přátelí se se Smrtí, abych nezapomněla ... humoristickou knihou bych to nenazvala.

Chytuš
07.07.2017

Místy milé a úsměvné, místy smutné vyprávění jednoho outsidera, který je od malička trochu jiný. Asi jsem zrovna nebyla na Smrt naladěná, takže se mi i celé vyprávění posunulo do průměru. Oceňuji popis jednotlivých etap života Martina, kdy zmiňuje, co zrovna frčelo, hezky jsem si u toho zavzpomínala :-) Takže shrnuto podtrženo - oddechovka, kterou rychle přečtete, ale stejně rychle vyšumí. Filozofické myšlenky moc nehledejte, rozhodně nic, o čem by jste museli dlouze přemýšlet...

Zorka
02.07.2017

Že "smrt není zlá, smrt je jen kus života těžkého", psal už Jiří Wolker. Jako by na něj navázal Marcus Zusak ve Zlodějce knih, který psal o smrti jako o unavené boží zaměstnankyni. Smrt v podání Sebastiana Niedlicha coby kamarádka, postavička lovící duše - motýly, je pak něco zcela jiného. Člověku by mohla být chvíli i sympatická. A pak si uvědomí, že setkání s ní je i v této knize pro většinu lidí (vyjma hlavního hrdiny) konečné. A dojde ke stejné myšlence, jako v běžném životě. Kam se podějí všichni ti motýli?

aruba
01.07.2017

Krásná kniha, originální, vtipná i smutná a také trochu filozofická, zkrátka každý si v ní něco najde. Doporučuji (nejen) všem hledačům smyslu života.

MoPíšek
29.06.2017

Nejvíc kniha, přímo jsem ji zhltala. Obladi, oblada!