Rockwood Rockwood komentáře u knih

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Já osobně se o psaní zajímám, sám píšu kraťounké povídky a mám rozepsaný román, takže jsem neváhal a vrhnul se na tuto "příručku", která je vlastně taková kombinace rad jak psát a životopisu Stephena Kinga. Já jsem takový člověk, že si nerad nechám kecat do práce. Pochopitelně po stránce zpracování, gramatiky a sytlistiky a bůhví čeho ještě si poradit nechám. Koneckonců z mých komentářů musí vyzařovat spousty chyb a já sám vím, že mám hodně co zdokonalovat. Ale i přes to se mi zdá hodně rad, co Stephen King popisuje docela užitečných. Neříkám, že všechny, s nečím nesouhlasím a něco naopak sám od sebe už nějakou dobu dělám. Ale dozvěděl jsem se i nové věci, které se mi hodí.

A pokud nestojíte o psaní, stejně je ta kniha vhodná i pro ty, kteří chtějí poznat Stephena Kinga, neboť celá kniha je prokládaná jeho životem. Pokud je pravda co píše, pak si toho hodně prožil, a své místo slavného spisovatele si opravdu tvrdě vydřel, což můžeme také vidět na obrovském množství knih, které dosud vydál a stále vesele vydává dál se železnou pravidelností. Také bych řekl, že jeho rady, jak psát nepocházejí od nikud jinud, než z jeho zkušeností, takže máte i šanci poznat, jak probíhá jeho psaní příběhů a to je občas docela přísný řád.

30.11.-0001 4 z 5

Další taková jednohubka řekl bych. Přečetl jsem to takřka jedním dechem a byl to opravdu dobrý příběh. Další taková banální situace... no ani ne tak banální, situace to vlastně byla dost závažná, ale prostě taková běžná situace a King z toho udělal takový horor, který dokonce dává čtenáří k zamyšlení, jestli to, co ta holčička viděla, bylo opravdové, nebo jen čirá děcká fantazie způsobená strachem. Taky se mi líbilo (i když to nebylo pěkné), že zde bylo popsané jak přežití, tak i běžné lidské potřeby. Tím myslím konkrétně průjem, nevolnost a vše okolo, protože já se s tím zatím setkal velice zřídka kdy v knihách. Tam se většinou takové věci neřeší a kolikrát je to i chyba, řekl bych. Neříkám, že se to musí používat vždycky, ale někdy to není na škodu, alespoň by to přidalo na věruhodnosti.

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Docela se divím, že tahle kniha je všeobecně dobře hodnocená, podobně jako jsou hodnocené dalšího jeho příběhy, v některých případech dokonce i líp než příběhy, které mě osobně příjdou lepší. No při čtení této knihy mi přišly na mysl slova typu: naposrý úlet, kravina, tohle Kingovi totálně ujelo, i mistr tesař se někdy utne.
Mě osobně se to vůbec nelíbilo a ani ne v polovině jsem měl co dělat, abych to vůbec dočetl. Jenomže já nerad nechávám nedokousané příběhy, tak jsem zatnul zuby a přetrpěl to do konce. No prostě hrůza. Mě se to vůbec nelíbilo a přišlo mi to jako scénář k typickému béčkovému hororu a ještě ke všemu propadák. A ostatně i ten béčkový horor byl natočen a ten už opravdu nesklidil úspěch.

30.11.-0001 2 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Tenhle příběh mě už svou rozsáhlostí a podrobným líčením docela nudil. Neříkám, že to je špatné, není, ale mohlo by to být i lepší. Zrovna zde bych já osobně uvítal, aby to bylo kratší. Ale nechme to plavat. Co se příběhu a nápadu týče, opravdu skvělý nápad. Věci, které většinu lidí zajímají a sice naše aury a že je někdo může vidět spojit se stavem člověka, trpící nespavostí a doktůrci kteří se skalpelem řezají špičky naši aury. Fakt pěkný nápad :)

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Je mi skutečně líto, že tomuto románu musím dát čtyři hvězdy místo pěti. Ale je to opět způsobené tím koncem. Kniha je to velice zdlouhavá a kolikrát i zbytečně a to je možná to, proč se mi to tak líbilo. Tolik vedlejších příběhů tak detailně rozebíraných a tak moc nesouvisející s dějem, že to je až pěkný. Mě se to prostě líbilo, snad i z toho důvodu, že Stephen King si prostě vytvořil vlastní městečko s vlastní historií a vlastními příběhy vlastních obyvatel. Fakt krásný a pěkně propracovaný. Kvůli tomu a ještě kvůli celkovému hlavnímu ději opravdu lituji, že nemohu dát pět hvězdiček. Ale ten konec, ten se mi prostě jeví jako patlanina... bohužel.

30.11.-0001 4 z 5

Tuhle knihu jsem sháněl velice obtížně. Dvojka k mání byla hned, ale jednička ne. Konečně po dlouhém boji jsem ji získal. Hnal jsem se po ní kvůli povídce Skryté okno do skryté zahrady, kterou jsem chtěl strašně moc číst, neboť jsem znal filmovou verzi. Ten film jsem už pár let před tím znal a během těch pár let tisíckrát viděl. Dobře, přeháním, zas tak mockrát to nebylo, ale viděl jsem to víc než dost-krát. Když jsem se dozvěděl, že to je od Kinga, prostě jsem to musel mít. A nakonec měl a přečetl a víte vy co? Je to opravdu jeden z mála příběhů, který mě zaujal mnohem víc ve filmové úpravě, než samotná předloha. Těžko se mi to přiznává, protože já dávám přednost knihám před filmem, ale skutečně to pro mě je v tomhle případě naopak.

Misery Misery Stephen King

Já opravdu smekám, jak Stephen King z něčeho takového dokáže vytřískat takhle dlouhý příběh a ještě ke všemu bestseller. Kniha mě velice zaujala a během dne jsem jí celou zhltnul. Byla to první kniha, kterou jsem označil za nejlepší od Kinga. A asi tomu tak bude. Pravda, příběh byl velice zdlouhavý a kdyby se kniha o polovinu zmenšila, pak by neztratila nic podstatného z děje. Ale je tam rozebírané kde co a i přes tu zdlouhavost jsem to hltal.

Mlha Mlha Stephen King

Na tuhle sbírku povídek jsem se vrhnul především kvůli povídce Mlha. Ten příběh jsem již znal z filmové verze, která se mi velice líbila a zajímalo mě, jaká je povídka. Povídka mě ani tolik nepřekvapila, byla podobná filmovému zpracování, ale jak už to tak bívá, filmové adaptace nikdy nedosáhnou kvalit předlohy. A tomu tak bylo i zde. Po přečtení povídky jsem se na film začal dívat trochu víc s ohrnutým nosem a už se mi tolik nelíbil. Ale co se mi snad ve filmové verzi líbilo víc, byl konec. Ten byl opravdu tak hnusný, až byl velice "silný". O takovémhle konci jsem básnil ještě prá let a vlastně to dělám furt, neboť jsem asi příznivce špatných konců a tohle byl mistr špatných konců.

Jinak co se týče ostatních povídek, tak těmi jsem pochopitelně také nepohrdnul, když už jsem je měl v ruce, tak jsem se do nich pustil. Některé byly dobré, některé výborné a některé mě nijak nezaujaly. To snad stojí za zmínku byla povídka Zkratka paní Toddové, která se mi z celé sbírky zalíbila nejvíc.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Tento příběh si zaslouží plný počet. Třeba že je strašně předvídatelný i tak jsem jej četl od začátku do konce s neuvěřitelným nasazením a chutí. Možná si troufnu říct, že ta kniha nebyla ani tak moc strašidelná, jak moc jsem se u toho bál. Ale já jsem u toho příběhu dost fantazíroval a moje fantazie tomu dodávala pořádný strašidelný háv.

30.11.-0001 5 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Ačkoliv se většinou sci-fi tvorbě vyhýbám, tento příbě přece jen byl od Kinga, a u toho jsem si přeci řekl, že přečtu všechno. Navíc jsem v době, kdy jsem to četl věděl o existenci filmu s Arnoldem Schwartzenegerem (snad jeho příjmení píšu dobře). Tak jsem se do toho dal a kupodivu mě ta tématika chytla. Akorát jsem si snad v žádné situaci nedokázal představovat Arnolda jako hlavní postavu. Inu, tak jsem hold měl vlastního hrdinu, dočetl jsem to. Myslím si, že zde byl jeden z nejlepších konců, jaký kdy King napsal. Byl jsem s tímto příběhem spokojen a hned po dočtení jsem si pustil filmovou verzi. Tu jsem ani nedokoukal a ani ne v polovině jsem to vypnul, protože s knižní verzí to nemělo nic moc společného.

30.11.-0001 4 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Další z příběhů, který odráží běžný život a vlastně z obyčejné situace udělá napínavý příběh. Zakousnul jsem se do příběhu jak do žádného jiného (když pominu své naprosté favority) a nebyl jsem zklamaný. Ani koncem ne, akorát bych řekl, že by to šlo i líp. Ale rozhodně mě nezklamal.

Cujo Cujo Stephen King

Skoro si připadám trapně, neustále psát o tom, jak je to skvělý příběh a bla bla bla. Ale já to stejně napíšu a napíšu to ještě hodněkrát. Ten King má fantazii, až je co závidět, protože koho by napadlo z takovéhle situace, který je v Cujovi, udělat napínavý a nervy-drásající příběh?

Žhářka Žhářka Stephen King

Za boha si nemohu vzpomenout, jak to vlastně skončilo a právě proto to ohodnotím plným počtem, neboť nemám nic, co bych vytknul. Pamatuju si, jak mě ta kniha nadchla a v tu chvíli to pro mě byla nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Teď už tomu tak sice není, ale stále je to výborná kniha bravurně zpracovaná s hodně dobrým příběhem.

30.11.-0001 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Já se stále nemohu ubránit tomu, že to je kniha naprosto o ničem, ale to nic je tak krásně napsáno... Celou knihu jsem čekal na něco, ani sám nevím na co a najednou konec. To jsou mé první pocity z knihy. Ale i přes tenhle fakt, si to zaslouží plný počet. A proč vlastně? Ten příběh je tak jednoduchý a zároveň tak bizardní, až je to pěkný a poutavý. Zpracování výborné. Myslím, že to byla první kniha, co jsem od Kinga přečetl, a která mě zároveň nadchla natolik, že jsem na nic nečekal a sáhnul po další knize.

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

S Mrtvou zónou jsem se poprvé setkal jako se seriálem, který jednu chvíli běžel na jedné nejmenované stanici. Když jsem se dozvěděl, že to je seriál na motivy stejnojmené knihy od Kinga, neváhal jsem a už jsem se zabořil do knižního příběhu. Pobavilo mě, jak téměř celý knižní příběh dokázali vtěsnat do prvního dílu seriálu. Nicméně, kniha je to skutečně zajímavá. Upoutala mě, ostatně jako většina jeho příběhů. Akorát jsem nebyl moc spokojený s koncem, přišel mi příliš jednoduchý.

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Dávám čtyři hvězdičky, protože některé povídky pokulhávali. Tedy mně osobně nepadly do noty, ale zase na druhou stranu se tam objevily i povedené kousky, které si rád přečtu znovu.

Osvícení Osvícení Stephen King

Chvilku jsem váhal, zdali tento román mám ohodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdičkami. Nakonec jsem tam lupnul pět a snad toho nebudu litovat. Příběh výborný a zpracování bravurný. Konec se mi dokonce i líbil. Já asi skutečně nemám co bych vytknul. Dokonce jsem se u toho i bál.

P.S.
Moc mě nepotěšila zpráva, že Stephen King plánuje pokračování.

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Nevím proč, ale už od mala nemám vůbec rád upírskou tématiku. Že bych se jich bál? Inu kdoví, ale na to, jak nemám rád upíry se mi tahle kniha líbí. Vydařený příběh a ještě výborně zpracovaný. Nevěřil bych, že se někdy budu bát psaného příběhu. Ale fakt že jsem se místy bál.

Carrie Carrie Stephen King

První Kingův počin. Tedy abych byl přesný první vydaný román, který mu vydělal první velké prachy. A musím uznat, že to je hodně dobrá kniha. Sice mi teda nešmakovalo to, jak King, chlap, rozebírá problémy ženských a zaobírá se ženskou myslí, protože já zastávám názor, že chlapi nikdy nevystihnou dobře ženy, a naopak ženy nikdy přesně nevystihnou chlapi. Nicméně King to zvládl dobře a příběh byl rovněž dobrý, ba dokonce výborný. Jedna z těch knih, která byla dobrá i s koncem :)

Ostrov pokladů (komiks) Ostrov pokladů (komiks) Fiona MacDonald

Příběh mi pár dnů vydržel a četl se mi opravdu dobře. Možná proto jsem jej četl tak dlouho, protože jsem si ho chtěl nechat na delší dobu. Tím spíš to poukazuje na to, jak moc se mi příběh o Hawkinsovi líbil.