Misery

kniha od:

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29688/bmid_misery-FX8-29688.jpg 4.6 2954

Paul Sheldon je spisovatel, který se proslavil romantickými romány s ústřední hrdinkou Misery. Jednoho zimního dne se mu cestou k vydavateli s dokončeným rukopisem posledního románu o Misery přihodí autonehoda. Naštěstí ho zachrání bývalá zdravotní sestra, a jak se později ukáže, zároveň jeho fanynka číslo jedna, která se o něj začne starat. Pomatená fanynka ho ovšem nakonec nechce nechat jít. Musí zničit rukopis Misery, s kterým není Anne spokojená, a napsat nový. A to je teprve začátek...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Melantrich
Originální název:

Misery , 1987


více info...

Komentáře (434)

Komentáře 434 Recenze 4

Artim
Artim
20.11.2023 5 z 5

Mé druhé dílo od Kinga, první byla bezkonkurenční Zelená míle.
Poutavá kniha, perfektně seskládaná s pořádnou dávkou gradace.
Prostě King!

Vera Silent
Vera Silent
12.11.2023 4 z 5

Jakože jo, je to dobrá kniha. Technicky je dokonale zvladnuta, má skvělý nápad a díky bohu dobrý konec, neboť někde v půlce už mi bylo jasné, že konec pro mě rozhodne, zda to mělo či nemělo cenu číst. Konec je napínavý, skvělý, přesně odměreny a další pozitivum je velice dobrý popis mentální poruchy. Bylo vidět, že se King informoval u skutečných doktorů - Annie nebyla jen sviňa, ona byla skutečně psychicky nemocná a to je mnohem těžší napsat.

Ale dost věcí mi také nesedlo: scenérie byla nepřekvapivě totálně nudná (tož holt jedna místnost), bylo víc nechutných scén než děsivých, vedlejší příběh Misery byl slatanina a ještě že toho nebylo víc - to by bylo na mašli, některé pasáže byly fakt nudné natahování.

Takže celkově mám z toho smíšený pocit. Nemůžu hodnotit špatně, protože to je jedna z těch dobrých knih, co King napsal a konec mě fakt konečně nechtěl pustit. Ale taková pecka jako např Osvícení to opravdu není.


pakoshka
pakoshka
11.11.2023 3 z 5

Já Kinga opravdu nemusím, ale stejně tak ani Austen, takže při letošní výzvě Kniha od Kinga nebo Austen jsem se hodně nasmála a vybrala to menší zlo. A z toho menšího zla jsem se pokusila vybrat dílo, kde je to zlo reálný, lidský, bez nějakých nadpřirozených pičičund a konečně, King mě bavil. Až teda na ty pasáže s královnou, to už se zas blížíme k fantasmagoriím. A na víkend si asi seženu film.

robertD0At
robertD0At
30.10.2023 5 z 5

Misery byla moje prvni Kingova kniha a zaroven prvni knizka, pri ktere se mi zvedal zaludek. A v ten moment jsem se na nejaky cas stal Kingem posedly. Cetl jsem ji asi pred 25 lety a presto si dodnes pamatuji nektere pasaze celkem barvite.

KačuleJakVíno
KačuleJakVíno
23.10.2023 5 z 5

Tohle bylo famózní. Po dlouhé době (vlastně po letech) jsem se přistihla, jak do knihy zírám s otevřenou pusou, jak vykřikuji ono zmatené a vášnivé "Cóó-žéé?!" a jak se nemohu od stránek odlepit ani ve 3 odpoledne, ani ve 3 ráno. Kinga miluji opět o poznání víc, a stává se mým No.1 spisovatelem (bylo tomu někdy jinak?... občas, přiznávám :-) ).

zanekzoltecu
zanekzoltecu
18.10.2023 5 z 5

Myslel sem, že film nemůže nic překonat. Hlavně jak ta labza přeflákla inkóstovi bác-hamrem tužky. Ale to sem se spletl. Krutopřísná bichla!

Allys
Allys
12.10.2023 4 z 5

Príbeh sa odohráva v podstate len v jednom dome a s dvomi postavami, stojí však za prečítanie.
Bolo desivé sledovať vývoj postáv a postupnú premenu Paula. King dokáže úžasne popísať myšlienkové pochody svojich hrdinov. Annie bola jedna z najdesivejších ženských postáv, o akých som kedy čítala. Doplnené časti diela z iného príbehu (Misery) boli zaujímavým ozvláštnením, i keď na môj vkus ich tam bolo niekedy moc veľa, resp to bolo zbytočne rozsiahle.
Videla som aj film a môžem povedať, že vo filme nebolo vnútorné prežívanie postáv zďaleka tak dobre vystihnuté, ako v knihe, hoci bol taktiež fajn.
Druhá polovica knihy, aj keď bola skvelá mi prišla už možno príliš zdĺhavá.

Jajinka713
Jajinka713
08.10.2023 5 z 5

Příběh super, napínavý. První kniha od Stephena Kinga a i tak jsem si ji užila. Určitě doporučuji

jiri1678
jiri1678
07.10.2023 5 z 5

Paule Paule, že ty nerespektujes počasí, kdybys ho respektoval, nepotkal bys svoji fanynku číslo jedna. Doporučuji napřed knihu, pak film a popřípadě divadlo. Vše super. Misery prostě nesmí zemřít, jasný Paule:)

Alizon
Alizon
05.10.2023 4 z 5

Povedena Kingovka, kdy clovek s hlavnim hrdinou vylozene trpi. Postava Annie byla skvele vykreslena a opravdu bych ted chtela videt i film. K dokonalosti k tomu ale podle me neco chybelo:
a) Ze zacatku mi chvili trvalo se zacist. Mozna to bylo i tim, ze kniha je dnes tak "proflaknuta" - ctenar vi o cem to bude (ma to hezky naservirovano i v anotaci) a tak se najake velke prekvapeni nekona. Kdybych nevedela do ceho jdu, asi by to byla vetsi bomba.
b) Ke konci mi to uz prislo trochu natahovane. Uz jsem vlastne netrpelive cekala az kniha skonci.
Prostredni cast se mi ale libila hodne a jak celkovou myslenkou tak zpracovanim se jedna o povedene dilo.

PaníLenka
PaníLenka
08.09.2023 3 z 5

Je mi naprosto jasné, proč je King tak úspěšný - toto je moje druhá jeho přečtená kniha a od obou se nedalo odtrhnout. Bohužel já horory psychicky úplně nezvládám, tak jsem celou dobu sledovala, kolik stránek ještě budu muset trpět, ale opravdu se nedalo nedočíst. Takže - mise čtenářská výzva splněna, ale tento žánr přenechávám silnějším povahám.

Shashlick
Shashlick
24.08.2023 3 z 5

Můj první King. Čekal jsem asi něco více.

[SPOILER] První polovina knihy mě zaujala, i když se toho na první pohled moc nedělo. Druhá polovina už byla hodně natahovaná. Text měl asi navodit pocity beznaděje a šílenství, ale já už prostě jen čekal na konec.
Nemůžu říct, že by so do mě děj občas nezakousl a nevyvolal nepříjemn pocity, ale spíše to bylo představou bolesti fyzické než psychické.

Sice jsem si to neověřoval zpětně, ale myslím, že jsem narazil i na několik logických nesrovnalostí, které mě zarazily.

ivzu77
ivzu77
19.07.2023 4 z 5

Kvůli ČV 2023 jsem si nechala doporučit nějakou knihu od SK a los padl na Misery, jelikož jsem hned naplánovala, že si po přečtení pustím rovnou film, abych si vše ucelila. ALE nyní se bojím, zda na mne nebude film moc hororový :-) četlo se to skvěle, napětí bylo strhující a Anna psychopatka. Říkala jsem si, jestli mi nedávno někdo povídal, že Kepler, Nesbo a nebo Carter ve svých kriminálkách přitvrdili, tak asi nečetl Kinga....

Kluvo
Kluvo
03.07.2023 5 z 5

Moja prvá kniha od "amerického Kariku" a ďalšie už radšej asi nebudem ani čítať, aby som si nepokazil dojem.

hrusisek
hrusisek
29.06.2023

Tato kniha od Kinga je zatím nejlepší, co jsem od něj četla. Děj napínavý k prasknutí, čtivé, opravdu barvitě napsané, až se mi místy dělalo z té představy zle. Knihu jsem si vybrala na základě čtenářské výzvy, zprvu po předchozích zkušenostech s Kingem se mi do knihy příliš nechtělo, ani po přečtení anotace mě příběh nezaujal, ale nakonec jsem udělala dobře, že jsem si ji půjčila. Jsem fanynka číslo jedna .

dadako
dadako
28.06.2023 3 z 5

První kniha Kinga, která mě tolik nebavila. Až do přihoblování to šlo, ale tato scéna mi knihu nějak znechutila.

Luigi1
Luigi1
14.06.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba moc se tato kniha povedla

Shindo
Shindo
30.05.2023 4 z 5

Do knihy som sa začítal relatívne rýchlo a potom som sa od nej nevedel odtrhnúť. Standa Králojc opäť dobre vystihol atmosféru a napísal príbeh, ktorý pohltí.

Hlavný záporák nebol nadprirodzený ako v iných kingovkách, bolo to monštrum v ľudskej koži. Annie, chodiaci atlas duševných chorôb, som neznášal už od prvého momentu.

Pokiaľ ide o Paula, ani ten to nemal jednoduché. Po tom, čo prežil, sa z neho stala traumatizovaná troska závislá na alkohole a trpiaca halucináciami.

Farg
Farg
15.05.2023 5 z 5

Naprosto úžasný! Annie Wilkesová je tak skvěle vyobrazená, že jí člověk opravdu nesnáší a trpí s hlavní postavou. Opravdu mi bylo špatně i za něj. Příběh, který umí pohltit.

Ondra_P
Ondra_P
04.05.2023 4 z 5

Tak jako tu zmiňují ostatní, měl jsem problém se do knihy začíst. Ovšem jakmile se tak stalo, tak jsem naopak nemohl přestat číst. Rozhodně stojí za přečtení a za nedlouho si zajisté přečtu některou další kingovku.

Medulka.013
Medulka.013
08.04.2023 5 z 5

Misery je moje nejoblíbenější kniha od Stephena Kinga. Když jsem ji četla poprvé před asi deseti lety, tak jsem po jejím přečtení na ni myslela ještě hodně dlouho - a nebyly to příjemné myšlenky. Takzvaný Král hororů nám totiž ukazuje, že ten skutečný horor se může odehrát v našich životech. A myslím si, že spousta z nás by se raději střetla s vlkodlakem, než s Annie Wilkes.
Jinak tu jednu krátkou část knihy jsem doslova luštila, protože je jakoby psaná znavenou rukou, a to je právě to, co ji dodává pocit skutečnosti.

marvarid
marvarid
06.04.2023 3 z 5

Překvapivě mě to moc nebavilo. Knihy SK jsou nejnapínavější v okamžiku, kdy se děje něco nadpřirozeného, děsivého - něco, co do reality příliš nepatří, ale autor nás přesvědčí o tom, že to tak prostě je. V tom je opravdu dobrý. Tady se daleko víc zabývá povoláním spisovatele, úvahami o tom, proč píše a jaké to je, když kniha vzniká (a ty nejsou špatné, ale rozhodně nejsou nijak výjimečné). Samozřejmě na pozadí hororového příběhu. Paulova situace je sice strašlivá, ale to mrazení z nadpřirozena se nekoná, na Annie nic nadpřirozeného není. A tak opravdu napínavá je až finální scéna, ale ta už dojem z knihy nezachrání.

MartiSim
MartiSim
27.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha, přečteno jedním dechem

SheldonCopper
SheldonCopper
26.03.2023 5 z 5

Tuto knihu čtu pořád dokola. To mluví za vše.

ElizPetrova
ElizPetrova
11.03.2023 3 z 5

Myslím si, že jsem jeden z těch lidí, kterým styl psaní Stephena Kinga nesedí. V podstatě polovinu knihy mi trvalo se do příběhu začíst, nemohla jsem se do něj vůbec ponořit. I přesto, že se jedná o dost drsný příběh s hororovými prvky, tak já jsem z toho takové pocity měla minimální. Ke konci už mi to bylo i tak nějak jedno, jak to s hlavním hrdinou nakonec dopadne. Netvrdím, že se jedná o špatnou knihu, ale je cílena spíše na jiný typ čtenáře. Nepochybně si od autora přečtu něco dalšího, ale v blízké budoucnosti spíše ne.

Ivushaak
Ivushaak
25.02.2023 4 z 5

S Kingem to je jak na horské dráze, jedna kniha je úplná pecka, jinou se nemůžu donutit dočíst. Misery naštěstí patří do první skupinky. Kniha byla tak akorát dlouhá, napínavá od začátku do konce.

mimi55
mimi55
17.02.2023 5 z 5

Tohle jsem si fakt užila.

PosPol
PosPol
16.02.2023 5 z 5

Když Paul jede oslavit úspěšné dopsání nové knihy a vymanění se z nekonečné série o Misery, havaruje ve vánici. Nalezne ho Annie, jeho fanynka číslo jedna! Odveze ho k sobě domů, na odlehlé stavení. "Budeme tady spolu moc štastní", řekla, a ačkoli Paulovi v té chvíli hrůza rozčísla srdce, oči neotevřel.
Annie se o Paula stará a jediné co po něm chce, aby zcela dobrovolně (ech...) napsal novou knihu o Misery, kde ji oživí. Co se stane, když Paul odmítne? Inu, ukáže se psychopatická Annie: "Tak - a teď tady budete pěkně hačat", řekla s úšklebkem, který kolem temného jícnu jejích úst odhaloval vyceněné zuby, "a přemýšlet o tom, kdo je v tomhle domě pánem a co všechno můžu udělat, jestli budete zlobit a zkoušet mě podfouknout. Seďte tady a vřískejte, jak vám libo, protože vás nikdo neuslyší".
Annie se v průběhu příběhu mění v monstrum, které v ní dřímá již od dětsví a které pouze odpočívalo. To, co Paulovi dokáže dělat a bez mrknutí oka říct, že je to pro jeho dobro, to je neskutečné. Ten mrak se vrátil. Paul se do něj ponořil a bylo mu jedno, jestli tentokrát místo bezvědomí znamená smrt. Téměř doufal, že ano. Jenom... už žadnou bolest, rosím. Žádné vzpomínky, žádnou bolest, žádnou Annie Wilkesovou! .... odněkud z dálky slyšel svůj vlastní nářek a cítil pach vlastního spáleného masa.
Znáte Misery? Pokud ne, tak vřele doporučuji, protože vám to vyvrtá díru do mozku a budete si přát, aby už kniha skončila a ta bestie s ní! King zkrátka umí a tohle je za mě jedna z jeho TOP knih. Mimochodem film podle předlohy starý více než třicet let: https://www.csfd.cz/film/7623-misery-nechce-zemrit/prehled/ je peckoidní! To vyzobrazení Annie je ďábelské. Doslova. Takže čapněte knihu a pusťe si film a garantuji vám, že Dolores Umbridgeovou budete považovat za milou a hodnou tetičku a Percyho ze Zelené míle za mírumilovného chlapíka....

Loxias
Loxias
13.02.2023 3 z 5

Kdyby se autor sam ridil hrou "jak to bylo dal", tak to mohlo byt jeste lepsi. I tak pro me kingova druha kniha byla mnohem stravitelnesji nez prvni Poselstvi.

yossarianxxii
yossarianxxii
12.02.2023 4 z 5

Příběh spisovatele, kterého po autonehodě zachrání jeho fanynka číslo jedna. Ta je však duševně vyšinutá a odveze ho k sobě domů,
kde zjistí, že její oblíbená postava Misery v posledním románu zemře.
Což se jí ani trochu nelíbí , a tak román zničí a nemohoucího autora nutí k napsání jiného příběhu.
Drsný thriller, jenž se ,na rozdíl od jiných autorových děl, čte dobře. Podle knihy byl natočen stejnojmenný film s Jamesem Caanem a Kathy Bates v hlavních rolích.
Dále je možné shlédnout Misery jako činohru v divadle Studio Dva, kde excelují Petr Štěpánek se Zlatou Adamovskou.
Mohu kromě knihy navíc doporučit jak film, tak divadelní představení, povedlo se vše.