Rockwood

Ponorková nemocPonorková nemocJ. Kinney (pseudonym)

Už ani nevím co víc k tomu psát :) Přečetl jsem doposud všechny díly a velice se mi to líbí. Takže opět pět z pěti. Kniha mi stále příjde, že je pro široké publikum, protože jak děti tak i dospělí si v tom najdou to své. Místy je to až krutá realita dnešního života, z čehož až celkem mrazí, když se jedná o dětskou knihu (a ani humorná forma tomu nepomůže).

10.01.2014

Ošklivá pravdaOšklivá pravdaJ. Kinney (pseudonym)

10.01.2014

Psí životPsí životJ. Kinney (pseudonym)

Exorcista – Souboj s ďáblemExorcista – Souboj s ďáblemWilliam P. Blatty

Nudné a zdlouhavé. I tak se to dá nazvat. Já jsem asi spíš na ty trochu živější romány, které odsýpaj rychleji. Nicméně to mě nebrání tomu dát plný počet a to nedávám jen za kvalitu díla, ale i za samotný dojem z ní. Opět další kniha, kterou jsem přečetl takřka jedním dechem. Ale jak jsem již psal v úvodu, bylo to nudné čtivo, skoro až uspávací. Když jsem to začal číst, netušil jsem, že to bude psaný tímhle způsobem, kdy spíš než román, to na mě působilo jako vědecká publikace. Ale aspoň jsem se dozvěděl spousty nových věcí. Byl jsem překvapen, ať už mile či nemile, výsledek je jasný plný počet. Akorát nevím, jestli si to budu chtít ještě někdy přečíst :D

Pod kupolíPod kupolíStephen King

Tož konečně jsem se vrhnul na dárek od ježíška a i když to vypadalo na dlouhou cestu, měl jsem to přečtený prakticky hned. Ano, tak dobře se mě ta kniha četla. Podle mého názoru to bylo více, než dobře zpracované. Opět nejvíc oceňuji to množství postav a že prakticky tam není jedna konkrétní osoba hlavním hrdinou / hlavní hrdinkou a bez ostatních postav by to prostě nešlo. Jak ale v mém postoji bývá zvykem, bál jsem se jak to nakonec dopadne, protože kolikrát jeho konce mi připadají, že se autor nejspíš pomátl. Viz horor "To". Dobře se to četl a čím víc jsem do toho byl zažranější, tím víc jsem se onoho konce bál. Naštěstí tentokrát nepřišlo zklamání. Bylo to sice trošku praštěné - já už jsem to očekával -, ale nebylo to přemrštěné. Navíc výsledek konce byl doprovázen jakýmsi vysvětlením a tím spíš si člověk udělal obrázek. Čerstvě po přečtení bych tomu dal "jenom" 4 hvězdičky, ale když jsem si to přemýlal v hlavě, tak konečný výsledek je plný počet. Ze začátku bych tak učinil, protože mě tam chyběl hlubší rozbor problematiky, trošku víc to popsat, ale nakonec jsem si uvědomil, že to vůbec tam nechybí. Proč by rezbíral něco, co je očividné.

Pan KlarinetPan KlarinetNick Stone

Zajímavé počtení. Ke kompletnímu přečtení jsem se sice dostal až na druhý pokus (už ani nevím, proč jsem prvně od toho odešel) a nelituji toho. Temný thriller z oblasti voodoo a černé magie mě uchvátil natolik, že jsem jej přečetl prakticky za jeden den. Je to sice místy trošku silné kafé, ale i tak kvalitní příběh.

VránaVránaJames O’Barr

Když se nad tím člověk zamyslí (a teď mne nekamenujte) tak si řekne: A co je na tom toliko úžasného? :D Když se na to dívám takhle tak mne skutečně nic moc nenapadá, jenom prostě talentovaný člověk dal na papír to, co si každý druhý ublížený člověk představuje den co den ve své hlavince... nic nového to nepřináší, nic to nevzkazuje...

Ale teď se na to podívám jinak. Důležitým faktorem zde je to, že tohle vlastně nebylo původně psáno pro veřejnost, ale jenom jakýsi druh terapie. No ostatně proč ne, musel to ze sebe nějak dostat a povedlo se mu to opravdu obdivuhodně.

A teď k samotnému hodnocení. Dílo je perfektně zpracováno, malby jsou opravdu velice zdařilé, příběh nemastný neslaný, nic co bychom nemohli vidět v každém druhém akčním filmu. Jasný, beru v úvahu stále druhý bod, a sice že to je jenom jakýsi druh terapie a jak jsem již říkal, tohle se mu povedlo obdivuhodně jako terapie (akorát už nevím, jestli to mělo stejně tak obdivuhodný výsledek ta terapie), ale že bych z toho byl na větvi? A proč bych měl. Nic nového to není po příběhové stránce… ale nový náhled na komix a jeho zpracování to asi ano. Neznám a nepohybuji se v prostředí komixů takže ani nevím, jak moc originální to tehdy bylo. Takže prozatím bych to viděl na tři až čtyři hvězdičky… Přidáme cynismus a ironii... vlastnosti, které jsou mi milé... pět hvězdiček :D. Ale bohužel zůstaneme pouze u těch čtyř s tím, že to nemá daleko od tří. Dávat tři hvězdičky tomuhle by asi byl kulturní zločin, barbarství a bůhví co ještě. Čtyři místo pěti dávám kvůli tomu, že přeslazenost to opět úplně podělala. Pro mého čtenářského ducha ano.

Jako ty scénky kde myslí na tu svou milovanou… to je zase na mě moc. Já jsem asi fakt romantický barbar, necita, kámen… ale já prostě nejsem schopný akceptovat takový druh lásky, páč sám vím, že tohle nemá s láskou vůbec nic společného. To jejich chování a podobně na mě prostě působí jako přehnané prvotní city, ona zamilovanost, akorát v přehnaném měřítku. To je takový ten druh "lásky" (uvozovky, hlavně ty uvozovky) který je strašně pomíjivý. No nebudu to dál rozpatlávat, tohle mi zmrvilo celkový úsudek knihy. Škoda.

30.03.2011

Poslední kapkaPoslední kapkaJ. Kinney (pseudonym)

A do třetice všeho dobrého, ani tenhle titul nemohu postrádat. A opět za pět… hvězd. Nezklamalo mě to, potěšilo mě to, a i když jsem to měl zhltnuté během chvilky, byla to krásně strávená chvilka. Akorát kromě kochání a pobavení si myslím, že ty příběhy nejen v tomhle titulu, ale i ve dvou předchozích skrývají jistá ponaučení a to spíš pro dospělé čtenáře… jen se nad tím zamyslet, že? :)

30.03.2011

Rodrick je kingRodrick je kingJ. Kinney (pseudonym)

Předchozí díl mne nadchnul natolik, že jsem si prostě musel koupit pokračování, protože tohle nesmí chybět v mé knihovničce. Knížka opět nezklamala. Opět jsem se u ní bavil a kochal se, jakým pěkným stylem je ta kniha dělaná. Nevím co víc dodat, prostě za pět hvězd :)

Morová ránaMorová ránaMargit Sandemo

Zajímavá anotace a to nemluvě o líbivém vzhledu knihy. Nicméně jsem byl zklamán. Já fakt nevím, já jsem chlap, já bohužel nemohu nahlídnout do hlav žen. To je nemožné, což je všeobecně známo. Ale mě by skutečně zajímalo, jestli ty přesládlé fráze a přehnané city jsou jejich tajné tužby, nebo takhle skutečně normálně uvažují i normálně. V druhé polovině knihy jsem si vzpomněl na Edíka a Bellu ze Stmívání… Proč tomu dávám o dvě hvězdičky víc než stmívání, je díky prostředí a době. Rozhodně to má mnohem zajímavější příběh, poutavější a čtivější… a to mi můj ukazatel v hlavě hodí čtyři až pět hvězdiček, ale těch neuvěřitelně pocukrovaných stránek je na mě fakt moc, aby to ukazatel ubilo na pouhé tři hvězdičky. Je to škoda… asi jsem pouze realista, racionálně uvažující, nebo snad romantický barbar… ale kdyby trochu upustili páru a víc se věnovali příběhu, bylo by to lepší. Alespoň pro mě ano :)

30.03.2011

Deník malého poseroutkyDeník malého poseroutkyJ. Kinney (pseudonym)

Pět z pěti? No ale tak co, já si myslím, že si to tahle kniha zaslouží. Už dřív jsem si to zařadil, že si to chci přečíst a teprve včera jsem se k tomu dokopal, když jsem to viděl v knihovně a okamžitě to koupil. Je to taková oddechová četba. Na jednu stranu nic zvlášť originálního co se příběhů týče; podobné příběhy nacházíme ve spoustě knih s touhle tématikou, ale líbilo se mi to velice. Jak říkám, oddechová četba a navíc se mi hodně líbí jakým způsobem to je zpracované. Nalinkované stránky, písmo jakoby psané rukou a na každé stránce minimálně jedna malůvka související s příběhem. Už jen kvůli tomuhle líbivému zpracování, bych tomu dával pět hvězd :D

20.03.2011

Geraldova hraGeraldova hraStephen King

Tak jsem přečetl další knihu od Kinga... a to hlavně kvůli tomu, že mi to tu dlouho leželo. No a pro mě to byla opět další ztráta času. Tenhle román mě nijak nezaujal a vlastně se mi to moc nelíbilo. Já si myslím, že King má na mnohem víc, než jen na tuhle patlaninu (tak to na mě skutečně působí). No ale což, nebylo to nejhorší. Ale bylo to zbytečně zdlouhavé a kdyby tohle vzniklo pouze jako povídka do nějaké sbírky (a pochopitelně tak dlouhé jak je pro povídku vhodné) bylo by to mnohem lepší, než to vydávat samostatně.

20.03.2011

Planeta opicPlaneta opicPierre Boulle

Tři hvězdičky… sice mi u toho srdce krvácí, ale musím tomu dát tři hvězdičky. Dávám pouze tři navzdory kvalitě díla. Tenhle román je typický úkaz promarněného potenciálu. Jaká velká škoda, skoro u toho až běduji. Velice se mi to líbilo, kvalita, vyprávění, děj i náplň, vše prostě dobrý. Ale postupně je kvalita knihy regresivní. Což mě skutečně mrzí.

Prvně vytknu maličkosti, které na moje hodnocení nemají velký vliv. Jde především o formu. Vždycky, když čtu deníkovou či dopisovou formu tak mi to skutečně přijde úsměvné, protože bych velice rád viděl někoho, kdo by si vedl deník, či psal dopis románovým stylem :) Ale to je fakt jen prkotina. Co už zas taková prkotina není je použití přítomného času v dopise. To už mi poněkud kazilo dojem čtení. Ale i to bych přežil.

Ale teď k úpadku kvality. Četbu bych přirovnal krátké, opravdu žalostně krátké procházce po kopečku. Mírný náklon, ale člověk do toho kopečka jde spokojen, pln energie, kochá se okolní přírodou i cestou samotnou, nasává čerstvý vzdoušek. Dostane na vrchol a teď nás čeká cesta s kopečku. Chvilku je ta cesta stejně tak příjemná, jako cesta nahoru, i když je to poněkud strmější, ale pak najednou žuch a jsme dole. Asi sesuv půdy, nebo kdoví co v tom vězí, že kopeček končí v polovině cesty dolů a je téměř kolmý k zemi.

Jinými a zkrácenými slovy, paráda ale ke konci to dostane tak nehorázný spád, že se člověk diví: "A to už jsme doma?"

Takže hlavně ten spád měl neblahý vliv na můj dojem z četby, což se odráží i v dalších nedostatcích. Předně to bylo tak rychlé, že jsem ani nestihl zatínat nehty a rvát si vlasy samým napětím. Bylo tam vůbec nějaké? Nějak jsem si ho nevšiml, asi kolem jen proletělo.

Tahle kniha by si zasloužila mnohem mnohem mnohem a tisíckrát mnohem lepší zpracování. Nebo respektive abych neurážel autora, kvalitu ani dílo samotné, zaslouží si to barvitější zpracování. Kvalita nebyla nijak špatná, ale prostě to na mě působí dojmem nevybarvených omalovánek. Tahle kniha má nehorázně velký potenciál, nebo spíš už nemá, měla, teď už je promarněn. Ale prostě být ta kniha desetkrát delší, než je teď, určitě by to bylo mistrovské dílo, obzvlášť ve své době. Nevím no, asi jsem poněkud zvýšil nároky na knihu, ale prostě si myslím, že v té knize toho šlo toliko rozvést, že to šlo krásně vybarvit a přijít s novými a napínavými elementy.

Počtení to bylo skutečně dobré, ale bohužel s těžkým srdcem pouze tři body, protože autor téhle knize dal hodně na prdel a skoro bych uznal za vhodné se zeptat, zdali měl tuhle knihu vůbec rád.

10.12.2010

19841984G. Orwell (pseudonym)

Tož dobrá četba. Nenacházím k této knize moc slov, nevím co bych k tomu vyjádřil. Líbilo se mi to a přečtl jsem to takřka jedním dechem... ale bohužel mě to neokouzlilo natolik, abych tomu dal plný počet. Nebo možná bych tomu plný počet hvězd dal, ale to by se ta kniha pak musela ostrouhat. Mě osobně tam docela vadily zdlouhavé texty, které na mě působily naprosto zbytečným dojmem. Viz výňatek z "Knihy" nebo třeba rozbor jazyka na konci knihy. Možná (a já tomu i věřím) to tam pro jiné čtenáře připadá jako třešnička na dortě, jako lepší způsob vtáhnutí do dějě. Ale mě to bohužel kazilo požitek z četby. Nevím proč tomu tak je, v jiných případech bych to snad uvítal. Snad to možná bude tím, že to na mě nepůsobí tak epickým dojmem, že si to zasluhuje takové rozbory... nevím, kdoví co v tom bude. Nicméně abych tady jenom neznevažoval tenhle kousek, jinak se mi to velice líbilo, nebo respektive, kdo by chtěl být pedant, tak tohle zrovna asi není tématika, která by se měla líbit, jako spíš oslovit. Takže pro takové lidi pozměním formulace: Kvalitní dílo :)

08.12.2010

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Knihu jsem přečetl během chvilky, na jeden zátah. No skutečně zajímavá kniha, ba dokonce úžasná, třebaže tématikou, nebo respektive samotná náplň úžasná nikterak není. Ale máli tohle být odraz totalitních režimů, pak si nedovedu představit, proč jsem v té knize viděl i dnešní dobu.

Dovolím si citaci z knihy, kterou jsem už napsal i paulhunter, ale která mě skutečně dostala. Tomuhle já říkám třešnička na dortu, luxus.

"Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo, a všechny si byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasat na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

07.12.2010

Dobrodružství Toma SawyeraDobrodružství Toma SawyeraM. Twain (pseudonym)

Během čtení jsem tuto knihu automaticky pasoval jako jednu ze svých nejoblíbenějších. Do téhle knihy jsem se pustil proto, že to je klasika, leč nevědom, že se jedná spíš o knihu pro starší čtenáře, než jsou děti. Což mě spíš naopak mile překvapilo. Je to takový dětský příběh pro starší protkán napětím a vším co pro děti není i co by samy nepochypily. Kvalitní příběh, člověk se u toho nejednou zasměje a většinou jej čte s úsměvem na rtech. Alespoň tak tomu bylo v mém případě. Nevím jak si na tom stojí originál, věřím že stejně kvalitně jako překlad, ba dokonce kvalitněji, nicméně překlad velice vychvaluji. Bylo to psáno tak krásným způsobem, že i tohle si získalo mou přízeň :)

26.11.2010

Hannibal - ZrozeníHannibal - ZrozeníThomas Harris

Tak, poslední knihu od T. Harrise mám přelouskanou. No nechával jsem si tuhle knihu naposled, třebaže předchází všem románům, kde figuruje Hannibal Lecter, ale zároveň se jedná o poslední knihu, kterou Harris doposud napsal.

Ale popravdě, tuto knihu jsem na konec volil proto, že jsem chtěl uplatnit "To nejlepší na konec,". A nejlepší to bohužel není. Prvně jsem viděl film, ještě stále nevědom toho, že Hannibal zrození a všechny jiné díly jsou adaptace románů. A možná to byla chyba, že jsem dřív viděl film, který jsem si oblíbil ze všech filmových zpracování nejvíce. Celkové zpracování filmu se mi velice líbí, má dobrou atmosféru a mladý Hannibal mi byl velice sympatický magor, což bohužel nemohu tvrdit o starém dr. Lecterovi, protože ten mi sympatický není vůbec.

Kniha není nijak špatná a vlastně se moc neodlišuje od filmu (Respektive film se moc neodlišuje od předlohy) ale nevím... nepřišlo mi to jako to pravé ořechové. Zpracování dobré, leč místy bych řekl nudné, zdlouhavé a kolikrát kvalitou nedostačující. Rozhodně bych si troufnul říci, že tento román je na horší úrovni, než předchozí díla. Alespoň mě se to jako pokles jevilo, protože jsem zvyklý na poněkud vyšší kvalitu, vyšší standard od tohoto autora... a to bude asi právě důvod, proč to hodnotím jen průměrně, tedy třemi hvězdami :).

21.11.2010

HannibalHannibalThomas Harris

Tak jsem se vrhnul i na další román T. Harrise, tentokrát víc věnovaný Lecterovi, než ty dva předchozí. Opět dobré počtení. U tohodle se asi moc nerozepíšu. Snad jen, že to bylo dost napínavé, ale někdy i zdlouhavé až příliš, až už mi to vadilo. A ten konec... no, pro mě to nebylo to pravé přechové. Sice já jsem příznivce špatných konců, ale tenhle mě nijak neuvedl do nadšení.

20.11.2010

Červený drakČervený drakThomas Harris

Trochu jsem litoval, že jsem se na tuto knihu vrhnul až po tom, co jsem si přečetl Mlčení jehňátek, což je v podstatě druhý příběh ohledně Hannibala a jiného masového vraha. Ale jak píšu, druhý "příběh" nikoliv pokračování, takže v konečném důsledku o nic nepřicházím.

Příběh to byl opět kvalitní, dobře napsaný, barvitě vylíčený a napínavý jak kšandy. Filmové zpracovaní, které jsem už kdysi dávno viděl jsem si moc nepamatoval, takže konec, který se mi mimochodem velice líbil, byl pro mě i překvapením. Nevidím důvod, proč tomuto románu nedat plný počet :)

18.11.2010

Černá neděleČerná neděleThomas Harris

Po pár stránkách jsem došel k závěru, že jsem rozečetl přece jen něco jiného, než jsem původně chtěl. Nevím proč, ale jaksi jsem této knize přisuzoval anotaci, která patřila Červenému drakovi od stejného autora. Ale co už, řekl jsem si že mě to nezabije a koneckonců já rozečtené knihy strašně nerad opouštím. A skutečně jsem toho nelitoval, ba dokonce naopak. Počtení to bylo velice kvalitní, alespoň pro mě, třebaže se jednalo o trochu jiný žánr, než který jsem v mylném dojmu očekával.

Já na tuhle knihu můžu snad pět jen samou chválu. I když možná bych vytknul to, že některé popisy v té knize byly natolik zdlouhavé, že to téměř bylo nudné a zbytečné. Ale na to jsem si velice rychle zvykl a koneckonců to bylo jisté oživení příběhu. Mě osobně se postavy v příběhu jevily tak, že nikdo není hlavní klaďas, ani hlavní záporák, třebaže námět je jasný. Pro mě ty charaktery postav byly tak vykresleny, že s každou z nich jsem cítil sympatie, tedy až na pár teroristů, ale zrovna toho Amerického vyjímaje. A bylo to napínavé jak kšandy až do samotného konce a ten konce byl opravdu luxusní. Ten se mi velice líbil, i když to může znamenat, že jsem morbidní, ale fakt mě to nadchlo. Celá ta kniha.

17.11.2010

Mlčení jehňátekMlčení jehňátekThomas Harris

Velice dobré počtení :). Třebaže jsem filmové provedení viděl už několikrát (a tehdy nevědom toho, že to je adaptace stejnojmenného románu) bylo to napínavé.

16.11.2010

Lord MordLord MordMiloš Urban

Tož dobré počteníčko, to bylo. Vzhledem k tomu, že dneska nemám povídavou, tak se musím spokojit jen s pochválením díla, které pro mě bylo čtivé a dobře odsýpalo. Většinu té knihy mi to spíš připadalo jako volné výprávění, bez nějakého děje, prostě všední den v období asanace Prahy... ale to mi nevadilo, ba naopak, o to víc se mi to líbilo. Akorát ten konec mi přišel takový... takový nic moc.

09.11.2010

Exorcista – souboj s ďáblemExorcista – souboj s ďáblemWilliam P. Blatty

Tož… Na tohle dílo jsem se vrhnul, protože to vypadalo velice zajímavě, protože to má kladnou kritiku, ale taky hlavně proto, že Exorcista je svým způsobem klasika. Kdo nezná knihu, tak zcela určitě musel slyšet o kultovní filmové adaptaci.

Kniha je to skutečně dobrá… ovšem možná, že jsem to neměl číst tak brzy po Draculovi. Ale co už… tím nemyslím, že by Dracula ubíjel na kvalitě tohoto díla, to vskutku ne, jenom mi to místy přišlo docela podobné, třebaže se jedná o něco jiného. Podobné to nebylo dějově ani nijak, kvůli čemu by se tohle dalo považovat za jakýsi odvar Draculy.

Ale hlavní věc, která mi do mysli pořád vkrádala Draculu, bylo to, že ta kniha se v jistých částích dá zaplést s vědeckou publikací. V téhle knize bylo tolik odborností, především z lékařského hlediska, že odstranil by se děj, pak ta kniha může nést název: Průvodce veškerými duševními poruchami.

No ale rozhodně nebylo nouze o latinu, či podrobnosti z náboženství. Ale i přesto to je dobrá kniha. Možná, že by neškodilo ubrat trochu odborných termínů, které se občas i opakují... ale co už, já jsem byl vždycky hnidopich.

Sečteno podtrženo, kniha se mi líbí, bylo to příjemné počtení a hodnotím to jako velice zdařilý horor.

Jo a detektiv William Kinderman mi svým chováním občas připomínal Colomba :D

RozbřeskRozbřeskStephenie Meyer

Hohohó! Konečně dočteno… Kniha klapla, zátka bouchla a šampus teče proudem. Slavím konečné dočtení, slavím konec svého osobního (a zcela určitě masochistického) utrpení… a nakonec slavím to, že i po tom všem mám chuť do života i k alkoholu.

Ale bacha, to ještě není konec veškerého překvapení. Dalším bodem je to, že této knize dávám dvě hvězdičky. Dvě celé hvězdičky. Neuvěřitelné. Kravina je to pořád, ale rozhodně čtivější než ty tři předchozí. Řekl bych, že se kvalita mírně zlepšila.

No ale k věci… při čtení českého překladu jsem se snažil přijít, za co a komu se ta překladatelka chtěla pomstít. Fakt úroveň překladu je fakt na mizerné úrovni… možná to bude další aspekt, proč jsem téhle knize nedal tři vrcholné hvězdičky, u kterých bych teda velice, opravdu velice dlouho uvažoval při mnohem lepším překladu.

První část knihy byl úděsný, prostředek byl dobrý a třetí část knihy byl už čirý odraz nenávisti překladatelky, nebo bůhví co v tom bylo. Ale popořadě.

První část se úrovní a kvalitou dá hravě zařadit mezi předchozí hrůzy. Prostě stále děs a při takovém množství hrozně přeslazené romantiky jsem už skoro brečel a proklínal sám sebe, že jsem si to chtěl všechno přečíst.
Nechápu, co to Meyerová předváděla… Buď si byla moc dobře vědoma toho, kdo je její publikum, nebo se jedná o velice stydlivou autorku. Stydlivou na to, aby psala červenou knihovnu (čemuž se série Stmívání skutečně rovná). Sexuální scény byly skutečně otřesná záležitost. Já jsem se prostě cítil v tom příběhu velice ochuzen o tu sexuální scénu. Všem bylo jasné, že k tomu jednou musí dojít, ale prostě takhle to odbít? Já neříkám, že bych mermomocí chtěl číst jak si to Éďa s Bellou rozdávají, ale prostě když si vezmete oplatku, asi těžko ji nakousnete z první strany, pak z druhé a zbytek vyhodit do zapomnění. A přesně tak na mě ty "erotické" scény působí. Prostě začnou tím, že si dají pusu a další věta je o slastném pocitu Belly po probuzení.

Já si myslím, že buď to Meyerová měla rozvést tak, aby to nebylo tak useknuté, prostě zajít trochu dál nebo se do toho neměla pouštět vůbec.

No druhá část… tam si tak nějak nejsem jist, jestli je něco konkrétního, co bych vytknul… nevzpomínám si, tak asi nic důležitého.

No a třetí část… dobrá část, ale poněkud zklamání. Teda v první řadě bylo otřesný číst tu třetí část po překladatelce, která očividně v tu dobu objevila nové slovo. "KÝM“… teda v takovémhle použití třeba: Šel jsem, kým jsem nebyl na konci.

Já teda nevím, mě to slovo přijde jako z nářečí, snad bych jej ani neoznačil jako spisovné, ale ať tak či onak, číst ho po sté už mi fakt lezlo na nervy a další jeho výskyt už fungoval dost dobře nasíracím způsobem. To mi fakt kazilo čtení.

No ale jinak to ušlo. Číst se ta poslední část dala, ale ten konec to bylo jen takové prdnutí do větru. Já nevím, mě to přišlo velice ochuzené, ale zase abych tomu nekřivdil… konec mi nepřišel definitivní, ale nebyl úplně ochuzen. Sakra, protiřečím si… tak tedy jinak. Konec byl chudý, ale ne extra-chudý. Lepší? :D Prostě se dalo poznat, že to je konec, ale člověk by čekal něco víc. Finální bitvu, tisíce mrtvých, potoky krve, hrdinka zbrocená potem i krví na vítězném kopečku trhá a pálí posledního nepřítele, dcera zachráněná, manžel roztrhaný na kousky, leč nespálený se dává dohromady, její milovaná rodina přežila…

A ono prd… bude válka, bude válka, bude válka, už jdou, blíží se, bude válka, bude válka… jednání… bude válka… jednání… odcházíme v míru, čau, a žili šťastně až do smrti. Takhle bych si konec ságy nepředstavoval. Já tedy ne. Neříkám, že muselo nutně dojít k boji, ale aspoň se mohlo dít něco převratného, něco, coby čtenáře zabořilo do křesla, pohovky či postele, něco, kvůli čemu by si rval do huby špalek a s vykulenýma očima a vyrvanými vlasy to četl až do samotného konce bez potřeby dýchat. No chtěl jsem moc.

Nu což, skončilo to, jak to skončilo. Rozhodně bych se nedivil, kdyby někdy vzniklo i další pokračování.

Ale teď už klid a pokoj. Přečetl jsem to… jdu se ožrat a konečně otevřu nějakou plnohodnotnou knihu. Tedy, alespoň v to doufám.

ZatměníZatměníStephenie Meyer

No co už, do třetice všeho dobrého. Klapka, Kritika po třetí… ááá akce!

No zde už prakticky nemám co vytknout. A proč? Ne, skutečně to není kvůli tomu, že by se úroveň knihy zlepšila, nebo snad příběh mě zaujal… skutečně to není proto, ale každého, koho zajímá můj názor (jakože nezajímá) si může přečíst komenty k jedničce i dvojce a tam jsem veškerou kritiky vyčerpal, platí to i zde. Děs po třetí… nervy opracované, vlasy vyrvané, v hubě špalek, ale stále držím a čtu to až do konce a už vidím svůj pomyslný cíl plný alkoholu na konci čtvrté, protože až dočtu i díl čtvrtý, zliskám se jak to hovado, protože můj cíl bude dosažen a když budu mít tolik sil na chlastání, bude to znamenat, že jsem to přežil.

Nebudu lhát, jako malý jsem koukal i na telenovely. Esmeralda… Divokého anděla jsem žral jako malý klučina a musel jsem vidět každý díl. Teď telenovelami pohrdám, protože stejně jako stmívání je to urážka inteligentních tvorů. Ale taková telenovela je oproti téhle sérii opravdu máčka. Člověk by se raději upsal k nonstop sledování telenovel, než čtení těmhle knihám. Tak hrozné to je, alespoň pro mě ano, ale chtěl jsem to tak, to mám mít.

Kniha sladší než moře marcipánu, sotva otevřu stránky, cítím, jak z toho teče med a jak se mi chce zvracet. Já sladké mám rád, ale čeho je moc, toho je příliš. Co by na to řekl můj doktor.

Dobrý, tak počáteční výlev nenávisti, zášti, pohrdání i pohoršení máme za sebou a teď k věci. Bellina svatba. Edward chce, Bella nechce… pamatuju si jak v prvním díle první myšlenka Belly, když jeli s Edíkem domů z večeře byla na svatbu, prakticky se netajila tím, že by do toho šla hned a v tom autě. Ale teď z ničehož nic nechce, nemůže… Chce být upírkou, miluje Edwarda takovým způsobem, že se to nedá ani popsat a veškerá růžovost světa je oproti tomu jen seschlé lejno… ale přesto si ho nechce brát. Nechápu, ale budiž, to je v dnešní době normální, v době plné rozmanitosti a svatby v brzkém věku se asi slušily někdy v době, kdy vrcholem umění byly malůvky v jeskyni.

Ale co na téhle knize bylo opravdu omračující byla ta neutuchající touha po sexu a Edwardovo odmítání… k tomuhle se snad nedá co moc říct. Snad jen člověk při čtení tamtěch řádků napadá: Proboha, co ti chlapi té Meyerové udělali, že je tak zesměšňuje. Jestli ideálem dnešních dívek je nenadržený, rozumný sedmnáctiletý hoch, žijící nějakých sto let bez sexu… pak nás čeká nenásilná budoucnost. Fakt že jo… a možná žádná, přestaneme se rozmnožovat.

Fakt jako scénka, kdy maximálně chtivá Bella žádá svého Éďu s odhaleným tělem pod rozepnutou košilí o sex a on se zdráhá tak normální chlap u těchto řádků musí dýchat velice přerývaně, rvát si vlasy a po celém baráku řvát: "TAK UŽ JI KU**A OŠ**EJ“… asi jsem nadržený prase nebezpečný pro veřejnost, ale tohle je fakt síla.

Nový měsícNový měsícStephenie Meyer

Vyčerpávající komentář, který jsem napsal k prvnímu dílu, tedy přímo ke Stmívání, se dá prakticky využít i zde. Nic nového, nic co by zlepšilo můj názor. Ale těší mě, že zde už není tolik komentářů… nebo vlastně netěší, to nasvědčuje o čtenářském duchu. Jedničku komentovalo tolik lidí. Ti co to odsoudili, se povětšinou asi do dalších dílů nepustili a já se jim ani v nejmenším nedivím. Ti co to vychvalovali a vyhazovali do nebes a stavěli pomníky, většinou asi skončili u jedničky, že je nejlepší a k dalším se nedostali. Na co taky, když to bude zfilmované, že :).

Ne ta dvojka je opět děs, snad horší než jednička, třebaže ta dvojka není nijak moc odlišná. Styl je pořád úděsný a příběh? Prakticky stejný. Mě přišlo, že to je samé co jednička akorát s tím rozdílem, že kvete "láska" zase u jiného. Ale prakticky stejně, i když se jedná zase o jiného tvora. A ještě ke všemu je ta kniha obohacena o nehoráznou depresi a strádání. Takovéhle labilní lidi by měli zavírat do blázince.

No ale rozhodně tenhle díl ukázal, jak nebezpečná tahle kniha je. Nebezpečná pro mladé lidi. Takovéhle knihy by fakt měli zakazovat tak minimálně do 30 let a pak by ji měli vydávat jen s potvrzením osobního lékaře. Meyerová v téhle knize prakticky podporuje něco jako polygamii a ještě je všechno v pořádku a špatný je ten druhý partner… Je tohle normální? (Vím, že pojem polygamie je zde na nejvýš přehnaný, ale podobá se tomu, co mám na mysli). Asi jsem staromódní, ale když láska, tak snad jen s jedním člověkem. Nikdy nikdo nemůže milovat dvě osoby stejně… alespoň ne ve stejnou dobu a ani v tu nestejnou dobu by neměl. No jo, moderní doba, zapomínám.

StmíváníStmíváníStephenie Meyer

První co je zde zarážející a smutné je, že na profilu této knihy je tolik komentářů a nikde jinde, u lepších a kvalitnějších knih je sotva jeden a kolikrát ani to ne.

Tak přejdeme ke kritice a nadávkám, i když je to zbytečné, protože většina neblahé kritiky, kterou mám na srdci, už tu padla.

Ta kniha je děs. Opravdu děs, urážka čtenáře, urážka inteligentního člověka. Prvně jsem z donucení viděl první film… po zhlédnutí filmu se moje nechutenství natolik znásobilo, že už to přešlo skoro do alergie. Pro mě to bylo nepochopitelné, jak něco takového může být tak populární. Ale když se tak rozhlédnu po dnešním světě, není se čemu divit. Odraz lidské inteligence.

No, ale abych byl dobře informován a připraven a aby mi nikdo nemohl říct, že kritizuji něco, co neznám, tak jsem se rozhodl, že si to celé přečtu. Věděl jsem, že to budou muka, ale že tak velká, to jsem netušil a začal jsem zatloukat hřebíky do krucifixu (obrazně řečeno). Všichni, se kterýma jsem se o tom bavil a kteří byli nadšeni, mi říkali, že kniha je mnohem lepší, než film. Doufal jsem to, leč marně. Veškerá debilita filmu byl pouhý záblesk pravé debility originálu.

Vezmeme to postupně, co si pamatuji. Veškeré pohoršení a výtky by byly na jednu knihu, kdybych si je pamatoval, ale už je to nějaká chvilka, takže si nepamatuju vše a nechci tu zahltit komentáře.

Bella je úchylná. Já skutečně nevím, jak si Meyerová představuje vyobrazení boha v soše, ale i kdyby tam byla bůhví jak sexy smyslná bohyně, nebudu ze sochy tak odvařený. Jednak je to jen socha a jednak všichni snad víme, jak ty sochy vypadají ošklivě, i když se jedná o boha veškeré krásy vesmíru. No… celá kniha není o lásce, ale naprostém teenagerském oblouznění. Několikrát znásobené. V sedmnácti být natolik oblouzněný a vědět že to je láska vesmírná, láska až za hrob a kdesi cosi… děs. A to nemluvě o stavech Belly. Já teda nevím, ale mě by k smrti rozčilovalo, kdybych se udělal z jakéhokoliv pohybu svého protějšku. Tohle mi fakt nejvíc kazilo čtení, co stránka to náběh na infarkt. Co stránka, to Edwardovy chladné dotyky jako od sochy (ach jak vzrušující) a po každém doteku zástava činnosti srdce… nemožnost dýchat… je tohle vůbec normální? Já jsem asi barbar, naprostý citový neznaboh. Ale tohle bylo maximálně přehnané.

No nebo taky postřeh jak sviň… Éďa se vyhýbal Belle, protože mu tak nehorázně voněla, že by ji na místě sežral… No co, ostatní kolem něj nevadí, on chce jen Bellu, ostatní by nesežral. Peace 4Ever! A pak, když se udála ta strašně romantická scéna, kdy Bella předvedla další úchylku, a sice lásku k diamantům (ale ne tu typicky ženskou lásku ke šperkům, ale láska, budoucnost a děti) tak nám Éďa řekne, že může zadržet dech, na jak dlouho chce, snad i do nekonečna, ale proč by to dělal, že se nechce ochuzovat o veškeré vůně a pachy… nechápu.

No co, kniha je to opravdu hrozná. Jak příběhem, tak i zpracováním. Samozřejmě, že zpracování asi byla chyba překladu, který byl opravdu otřesný. Ale zase na druhou stranu bych řekl, že i originál nebyl nějak zásadně lepší, protože překlad není vše, že.

Opakující fráze, opakující slova, slovní zásoba nic moc. Jestli tohle je nejlepší kniha a nejtěžší romantika pro teenagery, pak je to dost smutný. Jako je pěkné, že tohle donutilo spoustu mladých ke čtení, ale zase na druhou stranu je rozdíl mezi startem a koncem. Někoho (a věřím, že málokoho) to nastartovalo a dal se na četbu dál a postupem času zjišťoval, že to Stmívání přeci jen není tak dobrý jak se ze začátku zdálo. Jiného to nastartovalo tím způsobem, že to přečetl, označil za úplně nejlepší literární dílo a tím veškerá touha po ostatních dílech skončila a dotyčný zůstává jen u stmívání s naivní představou, že nic lepšího už neexistuje.

Sečteno podtrženo, jedná se o hroznou knihu s hrozným příběhem a stejně tak hrozným zpracováním. Čekal jsem, že kniha bude alespoň lepší, když je tolik oplývaná.

FrankensteinFrankensteinMary Wollstonecraft Shelley

A do třetice všeho dobrého. Ani já nebudu mít odlišné názory. Taktéž jsem se k Frankovi dostal hned po hraběti Drákulovi. Ale třebaže je Drákula výborné čtivo, nemyslím si, že by to nějak u mě změnil pohled na ostatní tvorbu. Názor na Frankensteina by asi byl vždy stejný, i kdybych před tím četl čtyřlístek. Frankensteina jsem si chtěl přečíst hlavně proto, protože už od mala mám hrubou představu o čem to je, protože už od mala jsem na to narážel v hodně věcech a protože to svým způsobem asi byl bestseller, trhák nejen tehdejší doby a bůhví co ještě. Po přečtení jsem velice zklamán. Dávám jenom dvě hvězdičky a to převážně kvůli námětu, který nebyl zas tak dobrý, jak sem myslel, že jej znám. Opravdu mě udivuje, jako ostatní komentující zatím, že se to stalo takový kult. Námět relativně dobrý, ale samotný příběh nic moc a zpracování opravdu hrozné. Ono to možná taky může být z menší části zaviněno českým překladem. Kdoví, nicméně tak či onak se nejedná jenom o stylisitku a podobně. Opravdu mě to zklamalo, obzvlášť když autorka, žena, píše o chlapovi. Ta z toho doktora Frankensteina udělala opravdu individuum. Nablblý doktor, snad bez kapky intuice, ale zato přetékající bolestí světa. A to nemluvě o jejích zajímavých psychologickcýh charakterů, které napovídají, že toho o psychologii druhých lidí moc neví.

Sečteno podtrženo... při čtení knihy jsem si rval vlasy a nevěřícně kroutil hlavou, protože toho čeho jsem se dočkal, jsem skutečně nečekal. Čekal jsem knihu na mnohem vyšší úrovni, než je tahle. Kniha na mě působí, že to je hrk brk sepsaný pouze první koncept příběhu. Protože občas se ta kniha vleče a někdy zas hodně rychlý spád. A když už se to vleče tak se to vleče kvůli věcem, nemající s příběhem nic moc společného, kterých je tam požehnaně. Autorka to jednoduše odflákla, vůbec do toho snad nedala srdce, ale hlavně si s tím vůbec nevyhrála, asi neměla tu trpělivost to dotáhnout do perfektního konce. Prostě dojem prvního konceptu (a ještě deset dalších konceptů by to chtělo).

DraculaDraculaBram Stoker

Tak jsem to konečně přečetl a zážitky jsou úžasné. Skoro bych to mohl prohlašovat za jednu ze svých nejoblíbenějších knih a vůbec bych nepřeháněl. Co se zpracování týče, tak to mi příjde výborné. Bylo to čtivé a deníková forma se mi líbila. Jediný co mi v tom vadilo, byla přeslazenost. Tedy já asi nejsem ten pravý romantik, skoro bych řekl až barbar... ale hold žijem v jiné době, než odkud román pochází, takže možná to bude ono. Ale ty potoky slz, samý chudáček, chudinka a bůhví co ještě... to mi přišlo poněkud přehnané kolikrát. Ale když se překousne tohle, pak je to opravdu kvalitní dílo a všem ho vřele doporučuji.

P.S.
Mně to prostě nedá a rejpnu si: Tuhle knihu všem vřele doporučuji, milovníkům Twilight ( :-! ) obzvlášť.

Válka světůVálka světůHerbert George Wells

Abych pravdu řekl, opět jsem v tomto případě prvně viděl film a až pak četl knihu. Film se mi docela líbil a když jsem se dozvěděl, jak starý je román, tak mě to zaujalo natolik, že jsem se na to ihned musel vrhnout. Předpokládal jsem, že se bude jednat o rapidní rozdíly mezi knihou a filmem už kvůli době, kdy se to odehrává. Ale nebylo to zas tak rapidní. Jiné to pochopitelně bylo, ale ne moc.

Jinak co se samotného románu týče, tak se mi velice líbil. Já tedy nejsem zrovna vlký fanoušek sci-fi a technický typ taky moc ne, ale i tak se mi ten román líbil. Byl dobře napsaný, čtivý a místy i nervy drásající :)